Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie Nikon D610 i dylemat - czy warto pchać się w 10-letni aparat?

    Witam wszystkich serdecznie. Po wielu wielu latach naszła mnie znowu ochota na powrót do Nikona. Mam do tej marki wielki sentyment, bo moim pierwszym lustrem był D90 i wspominam ten aparat bardzo dobrze. Ale przejdźmy do rzeczy - szukam taniego aparatu głównie do krajobrazów górskich i trafiła mi się okazja na D610 za prawie darmo z niewielkim przebiegiem. Pogrzebałem trochę w necie, ściągnąłem parę rawów i muszę przyznać że ta matryca jest genialna mimo tylu lat na karku. Sporo myślałem o Z5, ale jakoś dziwnie mi się go trzymało w ręce z natywnymi obiektywami które wcale nie są małe. Nawet 50 podpięta do niego wygląda na klocka. Wolę jednak żeby to aparat był tu klockiem w zestawie Jestem starej daty i jakoś trudno mi się przekonać do bezlusterkowców, wolę jednak stare lustra z wizjerem optycznym. Wiem jakie są wady i zalety obu rozwiązań bo mam jedno bezlustro Fuji. No i przyznam szczerze że cena też robi swoje bo D610 mogę mieć za mniej niż połowę Z5, bo 1800zł z przebiegiem nie całe 6 tys... Zostanie na stałkę, albo dwie. Pytanie czy warto, bo ma wątpliwości jeśli chodzi o chlapanie olejem. Teoretycznie po tylu latach smar powinien już na tyle związać że problem powinien zniknąć. Różne opinie chodzą po necie, ale jeśli ktoś używa tej puszki to chętnie posłucham doświadczeń jeśli chodzi o ten drażliwy temat. Z góry dziękuję i światła życzę.

  2. #2
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Jak ma być tanio to warto. Jakość obrazu będzie praktycznie taka sama, tu żadnej rewolucji od 10 lat nie było.
    Natomiast jak ma być przyszłościowo to nie warto, bo mocowanie jest niestety inne, a FTZ nie załatwia sprawy z każdym obiektywem. No i generalnie bezlustra mają znacznie więcej zalet niż wad.

    Natomiast zakup D610 ma jedną wadę, jakbyś chciał później przejść na bezlustro. Skoro żadnej rewolucji w matrycach nie było to po co kupować Z5 czy Z6? Bo to może i jest lepsze, szczególnie Z6, ale nie widać tej lepszości na obrazku. Jako posiadacz D610 dopiero większa matryca Z7 mnie przekonuje, ale jak widzę cenę to mi przechodzi
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

  3. #3

    Domyślnie

    Do krajobrazów jeszcze lepszy będzie D800. Ale to też zależy od tego co ma być produktem finalnym.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4

    Domyślnie

    D800 też idzie kupić teraz w dobrych pieniądzach. Ale ja ze statywem nie chodzę, a zdjęć dużych nie drukuję więc tyle pixeli jest mi zbędne. Tylko sobie zamulę laptopa przy obrabianiu. No i z tego co czytałem trudno jest utrzymać w łapach dłuższe czasy w tej puszce, łatwo o poruszenie. Ale zaczynam się poważnie zastanawiać nad Z5 bo stabilizacja może mi się przydać w niektórych sytuacjach, nie koniecznie górskich. A dodatkowo chodzą słuchy że Nikon miał się z Sigmą dogadać co znacząco zmienia sytuację. Do tego znalazłem stałkę dla mnie - Z40 F2.0, a to moja ulubiona ogniskowa. A są jeszcze małe stałki ze światłem 2.8. I fajna promocja na Z5... Chyba mnie Nikon przekona jednak tą puszką...

  5. #5

    Domyślnie

    Nikon się dogadał z Sigmą. Fakt. Jest aż 3 sigmy na N/Z. DX, dodajmy.


    Będzie brutalnie: chcesz Sigmy i tanio? Idź w Sony. I tak, wiem. Niektórzy mają alergię na tą nazwę.
    Ewentualnie zabawa z adapterami.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  6. #6

    Domyślnie

    Co to się porobiło z tym forum? Moderator poleca Sony zamiast Nikona... Do zwolnienia normalnie Co do Sony wiem że to najbardziej kompletny system pełnoklatkowy na obecną chwilę, szkieł od groma do wyboru. Szkopuł w tym że mi się bardziej obrazek z Nikona podoba. Nie lubię wyciągania świateł z Sony, ot takie wnioski po zabawach rawami... A Nikon pewnie z czasem dopuści Sigmę i do FX-a na Z-tce.
    Ostatnio edytowane przez Zasilacz ; 09-12-2023 o 23:25

  7. #7

    Domyślnie

    Wszystko na głowie staje.

    Coś w lutym Sigma na pewno pokaże, bo co rok pokazuje. Ploty o szkłach na RF dla C chodzą, może N też ruszy głową, zwłaszcza że swoją ofertę mają w miarę kompletną.

    No i skoro są jakoś tam dogadani, to nie powinni wycinać współpracy ze szkłami na F, jak to w przeszłości bywało.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  8. #8

    Domyślnie

    Obawiam się że Sigma wie że oba systemy bezluster się cenią i odpowiednio doda okrągłą sumkę za nowe dupki do puszek tak by wszyscy byli zadowoleni prócz klientów... Tanio nie będzie wykluczając APSC. Bo jak ceny będą takie jak do Sony to N i C mogą szybko walnąć im szlaban na szkła nowym oprogramowaniem pt: "usunięto drobne błędy"...

  9. #9

    Domyślnie

    Wystarczy porównać ceny Sigm i Tamronów z N/Z z tymi na S/E, czy nawet F/X, żeby wiedzieć, że będzie drożej.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10

    Domyślnie

    Ale za to puszki N i C mają w miarę tanie. Jest duży wybór dla amatorów i profesjonalistów. A Sony w tym czasie klepie APSC w cenie FF.

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Nikon D610 - czyszczenie matrycy przez aparat
    By Jester in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 25-07-2015, 17:33
  2. Nikon d610 czy warto?
    By rarerirorury in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 72
    Ostatni post / autor: 28-03-2015, 12:34
  3. d90 na d7100 warto się pchać...?
    By rathan in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 385
    Ostatni post / autor: 02-05-2014, 19:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •