Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 15 z 15
  1. #11

    Domyślnie

    A co by się miało dziać. Przecież nie napisałem że zawsze automatyka aparatu skompensuje. Nie widzisz tam słowa albo? Napisałem że łatwo skompensować bo w studiu jak robimy takim obiektywem zdjęcia dużych obiektów albo nawet człowieka to przysłona praktycznie będzie F2,8 przy nieskończoności do F3,2 przy odległości 1m. To jest raptem 1/3EV i praktycznie niema co kompensować. Wystarczy wprowadzić małą korektę na całą sesję i po temacie. Dużo gorzej jest ze skalą zbliżoną do 1:1 i tutaj takie działanie jest nieco pomocne choć przy zdjęciach studyjnych to też jest do opanowania gdyż skali odwzorowania nie zmieniamy ciągle. Zdjęcia studyjne to fotografia którą można zaplanować i da się to ogarnąć. Znacznie gorzej jest w terenie ja idziesz fotografować różne sceny raz macro a raz nawet jakiś widoczek na nieskończoności tym samym obiektywem. Ciągle się GO zmienia trudno nad tym zapanować. Idź sobie tak pofotografuj to później pogadamy. Nie wspominam o tym że przy zdjęciach macro robionych w terenie trudno ostatecznie dojść jaka była GO bo nie jest nigdzie podana skala odwzorowania.

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    ..Znacznie gorzej jest w terenie ja idziesz fotografować różne sceny raz macro a raz nawet jakiś widoczek na nieskończoności tym samym obiektywem. Ciągle się GO zmienia trudno nad tym zapanować. Idź sobie tak pofotografuj to później pogadamy. Nie wspominam o tym że przy zdjęciach macro robionych w terenie trudno ostatecznie dojść jaka była GO bo nie jest nigdzie podana skala odwzorowania.
    Cholercia jasna, muszę te gnioty z Sigmy 105 pokasować - nie wiem ani jaka była GO ani jaka skala odwzorowania.
    Takim wynalazkiem co przelicza jakieś światłosiły czy inne otwory kompletnie nie da się robić zdjęć.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_9040_LZ-FBD_1280.jpg
Wyświetleń:	50
Rozmiar:	715,8 KB
ID:	77681

























    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Cholercia jasna, muszę te gnioty z Sigmy 105 pokasować - nie wiem ani jaka była GO ani jaka skala odwzorowania.
    Takim wynalazkiem co przelicza jakieś światłosiły czy inne otwory kompletnie nie da się robić zdjęć.
    Tak, najlepiej sprowadzić sprawę do absurdu jak się niema argumentów.

    OK, nie mam racji. Kończę tą dyskusję.

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    .... Dużo gorzej jest ze skalą zbliżoną do 1:1 i tutaj takie działanie jest nieco pomocne choć przy zdjęciach studyjnych to też jest do opanowania gdyż skali odwzorowania nie zmieniamy ciągle. Zdjęcia studyjne to fotografia którą można zaplanować i da się to ogarnąć. Znacznie gorzej jest w terenie ja idziesz fotografować różne sceny raz macro a raz nawet jakiś widoczek na nieskończoności tym samym obiektywem. Ciągle się GO zmienia trudno nad tym zapanować. Idź sobie tak pofotografuj to później pogadamy.
    No tak, studyjną to możesz zaplanować, ale plenerowej nie? Jeżeli masz ruszające się zwierzątka, raz bliżej raz dalej, to zmienia sie skala odwzorowania i GO się ciągle zmienia, więc mówienie o tym, że się wie to nie jest prawda. A jak jest statycznie - to jak w studiu. W dobie bezluster, pracujących na przysłonie roboczej, albo zrobieniu zdjęcia i wyświetleniu na LCD aparatu narzekanie na to, że sie nie widzi to grzech. Ja za analoga robiłem lustrzanką na slajdach i robiąc podobne skale odwzorowania wiedziałem jakiej GO sie spodziewać przy danej przysłonie. Ostatnio juz nie robie małych przedmiotów, praktycznie foce już tylko ludzi. Myslisz, że wyliczam GO? Nie. Wiem jaka będzie przy ciasnym kadrze, jaka przy popiersiu, jaka przy sylwetce przy kilku przysłonach jakie najczęściej używam. Doświadczenie jest istotniejsze, bo GO sie nie zaczyna i nie kończy ostro. W dodatku kalkulatory przyjmują określoną wielkość odbitki (wydruku) widzianą z odległości dobrego widzenia. Czyli .. jak robię pod duży wydruk to używam innej przysłony dla zamierzonego efektu niż gdy robię do netu, np na Instagram. Wyliczanie GO nie ma sensu.

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Nie wspominam o tym że przy zdjęciach macro robionych w terenie trudno ostatecznie dojść jaka była GO bo nie jest nigdzie podana skala odwzorowania.
    1. Dlaczego to ci jest potrzebne?
    2. Skala odwzorowania jest podawana na wielu obiektywach macro. Popatrz choćby na całą kolekcję macro od Venus Optics LAOWA. W tym obiektywie to już zupełnie jest full wypas: "Nikkor Z MC 105 mm f/2.8 VR S zapewnia niezrównany komfort i elastyczność obsługi. Wbudowany wyświetlacz OLED informuje o parametrach przysłony, odległości zdjęciowej i zakresie głębi ostrości."
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 04-12-2023 o 23:37
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    Tak, najlepiej sprowadzić sprawę do absurdu jak się niema argumentów...
    Ale jaki absurd? Zgodnie z Twoim:

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    ...Idź sobie tak pofotografuj to później pogadamy. Nie wspominam o tym że przy zdjęciach macro robionych w terenie trudno ostatecznie dojść jaka była GO bo nie jest nigdzie podana skala odwzorowania.
    Połaziłem nieco po terenie, tak sobie pofotografowałem i jakoś nie zauważyłem problemów, vide 13 argumentów powyżej.
    Jeden pstryk zaplątał się nie z Sigmy.

    Cytat Zamieszczone przez Zbyszek Zobacz posta
    ...OK, nie mam racji. Kończę tą dyskusję.
    A szkoda, bo byś mógł tak po krasnoludzku powiedzieć, w czym jest rzeczywisty problem; jakiś zdjęciowy przykład?
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Nikon p520 brak możliwości ustawienia daty
    By sebol74 in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 12-12-2016, 21:29
  2. Nikon D750: brak możliwości ustawienia FX
    By kastom in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-03-2015, 20:42
  3. brak możliwości odkręcenia filtru
    By bright_orange in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 17-02-2013, 20:43
  4. Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 11-05-2011, 19:19
  5. Mania używania najniższej wartości przysłony
    By prz3mo in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 103
    Ostatni post / autor: 22-02-2010, 02:31

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •