Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Żarówki do lamp studyjnych

    Witam! Posiadam lampy studyjne quadralite up! x 300 i up! 200 z oryginalnymi żarówkami modelującymi. Problem w tym, że te żarówki mocno się nagrzewają i trzeba wyłączać lampy. Czy można do tych lamp założyć żarówki led lub energooszczędne z takim samym gwintem? Czy to będzie działać? I czy stracę wtedy możliwość regulowania mocy żarówki?
    Pozdrawiam

  2. #2
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Możesz zastosować słabszy halogen (100-120 W) albo słabszą żarówkę wolframową. Szukaj tego na Allegro.
    Co do tych energooszczędnych czy LED to mam duże wątpliwości. Wiele (większość?) LED nie nadaje się do ściemniaczy, energooszczędne tez byś musiał rozeznać i też wątpię. Zresztą jedne i drugie mogą być tak duże (kołnierz LED jest nie przezroczysty), że przysłonią ci palnik i to z tego względu sie nie będą nadawały.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #3

    Domyślnie

    Jacek_Z co to znaczy, że led nie nadaje się do ściemniaczy?

  4. #4
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Jeżeli nie masz pilota lampy z halogenem ustawionego na 100% to znaczy, że jest ściemniany.

    LEDy nie dają się (większość) ściemniać. Tu masz o tym https://www.smd-led.pl/blog/sciemnia...zna-sciemniac/
    Ściemnianie jakie jest w lampach błyskowych to (zakładam) nie to o którym tam piszą. Skoro nie ma w lampie takiego ściemniacza, to nawet LED gdyby mógł być używany to bez takiego sterowanie nie może.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 26-11-2023 o 00:13
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #5

    Domyślnie

    Ale wyłączać się będą w czasie błysku żarnika?

  6. #6
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Prosisz się o awarie lampy. Coś się uparł na tego LEDa?
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #7

    Domyślnie

    Niekoniecznie led. Najbardziej zależy mi na żarówce, która będzie świecić przez kilka godzin i się nie nagrzewać. A szczęściem byłoby, gdyby możliwość regulacji mocy nie znikła. I trzeba mi białego światła

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Fullpower Zobacz posta
    .. Najbardziej zależy mi na żarówce, która będzie świecić przez kilka godzin i się nie nagrzewać. A szczęściem byłoby, gdyby możliwość regulacji mocy nie znikła. I trzeba mi białego światła
    1. Nawet LEDy sie nagrzewają, choc mniej niż żarówki. Skoro sie nie nadają do ściemniania to o nich nie mówmy.
    2. Żarówka się będzie nagrzewała, przecież tam około 90% zamienia sie w ciepło!!!

    Weźmy sie może za to z innej strony. Jeżeli producent uzywa 150 W tzn że lampa tyle obsługuje. UP! to nie jest sprzęt profesjonalny do ciężkiej wielogodzinnej pracy. Kup coś dwie półki wyżej. Nie będzie takie plastikowe, udźwignie większe modyfikatory, będzie miało większy zakres podziału energii błysku (to baaardzo ważne) no i będzie miało wentylator chłodzący te Twoją żarówkę, wytrzyma dłuższą pracę. Żarówki (a właściwie halogeny) nie dają białego światła, tylko coś około 3200 K.
    Zastanawiam sie co ty kombinujesz. Już myślałem że ci chodzi o filmowanie, ale pytasz o wygaszanie podczas błysku (coś generalnie zupełnie zbędne, a wręcz przeszkadzające gdy się ma bezlustro).
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    O filmowanie też chodzi. A, że używam lustrzanki, to wygaszanie modelującego podczas błysku mi nie przeszkadza. Ale może masz rację, rozejrzę się za droższym sprzętem z wentylatorem.

Podobne wątki

  1. Wymiana lamp studyjnych
    By mick1 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-03-2018, 18:00
  2. Wymiana lamp studyjnych na..
    By kruszyna in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 21-02-2011, 01:35
  3. Moc lamp studyjnych
    By Nifir in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-10-2009, 20:30
  4. mocowanie lamp studyjnych
    By Mont in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 22-12-2008, 19:02
  5. Wyzwalacz lamp studyjnych w D50
    By Pershing in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-02-2007, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •