Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2016
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    12

    Domyślnie Amatorskie błyskanie, jaki system, czy YN jeszcze ma sens?

    Cześć,

    7 lat temu miałem zajawkę na błyskanie, wgryzłem się w temat, miałem chyba nawet rozpracowane rozwiązanie dla moich potrzeb na lampach Yongnuo. Wtedy jednak trochę się podziało i cały pomysł musiał pójść w odstawkę.
    Teraz wracam do tematu jednak nie z przytupem a powoli, etapami. Teraz, po przejrzeniu nowych i trochę starszych wątków, widzę, że moja wiedza sprzed 7 lat raz, nie tylko nieco zwietrzała ale i mocno się zestarzała. Dlatego chciałbym Was prosić o poradę w co pójść, widzę, że Yongnuo może nie tyle stało się mniej popularne (wtedy było mega) to pojawiły się nowe, chyba ciekawsze systemy. Zauważyłem też, że yongnuo nie jest już tak dostępne w sklepach, szczególnie lampy z TTL bo 560 III i IV widuję częściej (chyba, że się mylę, źle szukałem).

    Moje potrzeby rozbite na etapy:
    etap 1: jedna lampa reporterska, iTTL, mile widziany HSS. Używana na sankach lub zamiennie radiowo (najlepiej z wykorzystaniem iTTLa, w miarę możliwości HSSa). Idealnie byłoby, gdyby zatem miała wbudowany odbiornik. Oczywiście jakiś nadajnik/sterownik do ogarnięcia tego i w miarę potrzeby odbiornik (choć jak wspominałem, wolałbym go w lampie)
    etap 2: dokupienie jednej lub kilku (ewentualnie w kolejnych etapach) dodatkowych lamp do rozstawienia i radiowego wyzwalania, w tej konfiguracji już raczej manual a nie jakiś TTL. Możliwość sterowania lampami (ustawianie mocy, w obu lampach, zarówno tej dokupionej-bez TTLa jak i tej kupionej wcześniej) zdalnie, ze sterownika na sankach lub/i z lampy z etapu 1 w sankach aparatu. Tu również super gdyby odbiorniki były już wbudowane w lampy ale jeśli pomieszanie lampy z TTLem (nawet w trybie manualnym) i bez TTLa wymagałoby odbiornika dla którejś no to cóż... życie.

    Aparat z którym miałby ten sprzęt współpracować to Nikon D7000.

    Zastosowanie - czysto, tylko i wyłącznie amatorskie. Początkowo pewnie jakieś zwykłe zdjęcia w pomieszczeniach, zdjęcia dziecka (zakładam ruchliwość stąd zapotrzebowanie na światło , trochę zabawy, kombinowania... Potem jakieś eksperymenty, jakaś fotografia kreatywna just for fun.
    W związku z powyższym (nie będzie to to na siebie zarabiać i nie będzie wykorzystywane regularnie, bardzo często) wolałbym pójść w kierunku tańszych systemów a nie typowo Nikonowskich SB czy innych lampy studyjnych.

    Proszę powiedzcie co byście mi doradzili biorąc pod uwagę powyższe. Kombinować z zestawieniem czegoś z YN? A może jakiś Godox? Quadralite? Liczy się cena zestawu (stąd pomysł by dodatkowe lampy były już be TTLa - zakładam, że będą miały niższą cenę, choć kto wie jak to teraz jest, może bardziej opłacalne być kupienie kolejnej TTL z odbiornikiem wewnątrz niż lampy bez plus lepszy odbiornik aby w ogóle współpracowało).

    Mam nadzieję, że nie zagmatwałem za bardzo opisu, dla ułatwienia wrzucam prosty rysunek poglądowy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Lampy-etapy.jpg
Wyświetleń:	101
Rozmiar:	34,6 KB
ID:	77322

    Bardzo dziękuję za pomoc i sugestie na co zwrócić uwagę.
    Pozdrawiam,

    Krzysztof "Speedy"
    D7000 + Nikkor 18-200 + Helios 44M 2/58 + ... w trakcie rozwoju ...

  2. #2

    Domyślnie

    Kwestia wielkości lamp. Jak chcesz coś małego i sprytnego na aparat to Quadralite Stroboss 36N będzie nie do pobicia. Nie wiem czy Yongnuo robi takie maluchy.

  3. #3

    Domyślnie

    Jak chcesz mieszać TTL bez TTLa, to tylko Godox/Quadralite.
    W YN to jakoś dziwnie współpracuje.
    No i samo YN chyba już lampy zlewa.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  4. #4
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2016
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    12

    Domyślnie

    OK Dziękuję, rozumiem zatem, że Quadralite to dobry kierunek.

    Myślę, że w takim razie na tą pierwszą lampę wybrałbym jakiegoś Strobosa 60 tylko muszę najpierw doczytać czym różnią się zwykłe od PRO i pierwsze od drugich. Na pierwszy rzut oka z rzeczy mnie interesujących mam wrażenie, że stroboss 60 II ma komoplet.

    Pytanie praktyczne co do Strobosa 36 (faktycznie fajny i sprytny maluch) czy taka lampa nie będzie za słaba do używania jako światło odbite od sufitu czy ściany schowana w kącie pokoju powiedzmy 6x6m? Trochę tak sobie wyobrażam czasem akcję: lampa gdzieś w kącie wyzwalana zdalnie jako doświetlenie całego pokoju. Czy to będzie znacząca różnica w stosunku do 60? Same liczby rozumiem ale jak z praktyką, niestety jeszcze nie błyskałem takimi sprzętami nigdy.

    Do tego muszę poczytać o sterownikach/wyzwalaczach, widzę, że jest i przejściowy z gorącą stopką na sobie i ten z większym ekranem.
    Jeśli lampa posiada wbudowany sterownik (master), to jeśli będę chciał mieć jedną na sankach a drugą zdalnie to mogę potraktować lampę jako wyzwalacz? No właśnie, czy to, że może procować radiowo w trybie master oznacza, że ma wbudowany nadajnik czy tylko ma możliwość sterowania ale musi iść przez ten nadajnik na sankach... OK muszę trochę poczytać i ewentualnie dopytam o szczegóły bo widzę, że na razie mam za dużo pytań.

    Dzięki jeszcze raz za odpowiedź.
    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez Speedy_81 ; 20-11-2023 o 09:23
    Pozdrawiam,

    Krzysztof "Speedy"
    D7000 + Nikkor 18-200 + Helios 44M 2/58 + ... w trakcie rozwoju ...

  5. #5

    Domyślnie

    Każda z lamp w tym systemie może sterować pozostałymi. Nowsze lampy są zasilane dedykowanym akumulatorem zamiast paluszkami AA.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Nowsze lampy są zasilane dedykowanym akumulatorem zamiast paluszkami AA.
    Nie, to nie (całkiem) tak.
    Własny akumulatorek mają lampy z linii V/Evo.
    Zwykłe reporterki dalej na AA lecą.

    Różnica między S60 a S60II (godoxy TT685 i 685 II) to zmieniony system blokady i przyciski.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  7. #7
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    02 2016
    Miasto
    Ruda Śląska
    Posty
    12

    Domyślnie

    OK bardzo dziękuję za pomoc. Wybrałem Quadralite Srtoboss 60II. Myślę, że do moich zastosowań będzie OK.
    Teraz mam tylko dylemat jaki wyzwalacz do tego dorzucić: Navigator X, NaVIGATOR x Plus czy Navigator X2. O ile pierwszy bym odrzucił ze względu na gorszą ergonomię i znikomą różnicę cenową to już z pozostałymi mam problem.
    Macie jakieś praktyczne rady? Wyraźne zalety któregoś z nich?

    Dziękuję i pozdrawiam,
    Pozdrawiam,

    Krzysztof "Speedy"
    D7000 + Nikkor 18-200 + Helios 44M 2/58 + ... w trakcie rozwoju ...

  8. #8

    Domyślnie

    X2 nie ma sanek. Mam X i owszem, ergonomią nie grzeszy ale robotę robi. Używany do dostania za ok. 100 zł.

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Nie, to nie (całkiem) tak.
    Własny akumulatorek mają lampy z linii V/Evo.
    Zwykłe reporterki dalej na AA lecą.
    Skrót myślowy. Oczywiście masz rację.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    X2 nie ma sanek.
    Tak potrzebujesz tych sanek?
    Z ciekawości pytam.

    Cytat Zamieszczone przez Speedy_81 Zobacz posta
    Navigator X, NaVIGATOR x Plus czy Navigator X2. Wyraźne zalety któregoś z nich?
    Bramka numer 4.
    Godox XProII.
    https://store.godox.eu/pl/wyzwalacze...344226247.html

    Łączy duży, wygodny wyświetlacz X2 z funkcjami BT czy skanowania z X+.
    I jeszcze parę innych.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez OjTam Zobacz posta
    Tak potrzebujesz tych sanek?
    Kolega pytał o różnice. Ja sanki tylko w zimie.

    A propos - próbowaliście wgrywać zamiennie firmware z Godoksa do Quadralite? Zastanawia mnie czy to działa.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Fujifilm ] Czy zakup x-t1 ma jeszcze sens?
    By kajfux in forum Fujifilm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 14-11-2020, 01:26
  2. rozbudowa starego PC - czy to jeszcze ma sens?
    By Kajteknr1 in forum Komputery
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 03-01-2017, 17:52
  3. Jest sens zmieniać system na Nikona ?
    By wiktor19 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 08-02-2016, 19:25
  4. Czy kamera ma jeszcze sens?
    By ropusz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 07-01-2012, 10:44
  5. Czy jest jeszcze sens kupowac nowego D90 ?
    By bero in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 01-07-2011, 08:41

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •