Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 19
  1. #1

    Domyślnie D610 vs Z5 vs Sony A7III vs Google Pixel

    Czołem grupo

    Otóż, mam teraz D600 + Sigma 24 1.8 + Nikon 50 1.8 + Nikon 85 1.8 + Samyang 14
    Zamiast sesji teraz głównie focę na wycieczkach, no i zauważyłem, że coraz rzadziej biorę aparat. W górach coraz bardziej ciąży, wycieczki weekendowe - w bagażu podręcznym ciężko upchać, czasu na zdjęcia sesyjne coraz mniej.
    No i mam trochę zagwozdkę, co dalej, zwłaszcza, że nie zarabiam (i nie zamierzam) na fotografii i przez to liczę się trochę z budżetem:
    Wymienić na coś lżejszego?
    W sensie np. sony A7III z lżejszymi obiektywami 1.8 (te same ogniskowe co mam) - w sony jest sporo niedrogich, lekkich obiektywów
    Sprzedać d610 i kupić może Z5 + adapter i powoli wymieniać obiektywy - tutaj jest to dość kosztowna opcja
    Czy może zostawić zestaw na specjalne okazje i kupić sobie smartfona z dobrym aparatem np. Google Pixel 8. Ostatnio byłem w Barcelonie na weekend i obfocilłem przeciętnym telefonem (samsung a53) i do "albumu rodzinnego" było wystarczające - nawet bokeh można w LR podrobić - chociaż różnie to wychodzi . Niestety brak wizjera w tej opcji jest dla mnie sporym minusem

  2. #2

    Domyślnie

    Obawiam się, że jeśli się już rozsmakowałeś tak w tej wygodzie to zamiana D600 na np. Z5 niewiele zmieni. Sam mam a7III, właśnie jestem na 2 tyg. urlopie i zabrałem ze sobą tylko smartfona. W sumie to już nie pierwszy raz. Oczywiście zdjęciowo tracę, ale tak jest po prostu znacznie przyjemniej. Pixel może być dobrym Kompromisem (przez duże K).

  3. #3

    Domyślnie

    Kwestia jak bardzo "ambitne" zdjęcia planujesz robić - na wycieczkach, wczasach, plenerach, normalnych spacerach...
    I co z tymi zdjęciami będzie dalej - zostaną w wersji cyfrowej czy planujesz odbitki - i jakiej wielkości?

    Miałem trochę podobnie.
    Lustrzanka - najpierw D7100 a po niej D750 zrobiły się z wiekiem (moim, nie sprzętu ) dziwnie duże i ciężkie - szczególnie na wyjazdach na wakacje i zwłaszcza w góry.
    Telefon jest rozwiązaniem - bo jest z nami zawsze i w dobrych warunkach zdjęcia daje bardzo dobre.
    Ale...no właśnie. Ja ze zdjęć robię fotoksiążki i czasem zdjęcie ma w takim albumie format podwójnego A4 - a to już bardzo dużo na najlepszy nawet smartfon.
    Poza tym - cóż mam jakąś tam potrzebę zrobienia "ambitniejszego" zdjęcia - wschodu czy zachodu słońca, zdjęć na długim czasie, portretów z rozmytym tłem.
    Nie wspominając o tak specjalistycznych zdjęciach jak makro (robaczki) czy jak się uda jakieś zwierzaczki (teleobiektyw).
    No i wtedy tylko ze smartfonem wiele nie zwojuję.

    Dlatego szukając kompromisu - coś małe, lekkie ale dobre - poszedłem w m4/3 i w Olympusa.
    Nie żałuję - chociaż kiedy kupowałem Olka jeszcze nie było "zetek" Nikona i ewentualna opcją było Fuji albo Sony - a ich nie brałem pod uwagę - bo nie
    Dzisiaj pewnie kupiłbym Z5 albo Z6 z uniwersalnym zoomem - np. 24-200 na wyjazdy i spacery i FTZ pod posiadane szkła bagnetu F i powolutku wymieniał szklarnię na bagnet Z.

    A tak siedzę w dwóch systemach - i nie do końca wiem w który inwestować, bo obydwa lubię i obydwa mają u mnie zastosowanie.
    Niestety - wychodzi to drożej niż jeden system - a podobnie jak Ty na fotografii nie zarabiam i chcę/mogę na nią przeznaczyć tylko pewna ilość kasy.
    Nikon FX i Olympus m4/3

  4. #4
    Sith Hospodar Impaler Awatar Dex
    Dołączył
    01 2007
    Miasto
    Alpy Transylwańskie
    Posty
    5 176

    Domyślnie

    @August68 a jakiego Olka?

  5. #5

    Domyślnie

    Co tu dodać? Zależy jakiej jakości zdjęć potrzebujesz, do czego, czy lubisz pobawić się obróbką i temu podobne pytania. Jak sobie na nie odpowiesz, będziesz wiedział co kupić. Drogi sprzęt to taki, który zostaje w domu i jest używany od wielkiego dzwonu. Jak używasz i sprawia to przyjemność, łatwiej przełknąć cenę

    Przechodząc do szczegółów, zacznę może od końca. Na pewno najmniej wygodny i chyba największy będzie Z plus FTZ plus obiektywy F. Między telefonem a ff jest sporo pośrednich możliwości, sam ff nie musi być gigantyczny. Jeśli odpowiadają pod względem zakresu, światłosiły i ceny małe szkiełka Z, bierz Z-tkę. Z FTZ z pewnością nie będziesz zadowolony bo zestaw się wcale nie zmniejszy.

    Co do Sony. Pewnie, że najlepiej wychodzi budżetowe a7III, ostatnio była za 5,5k (przez chwilę nawet ciut taniej), pod koniec roku będzie można upolować. Swoje stałki zastąpisz np. budżetowymi Samyangami. Ja radziłbym jednak zoom, zawsze będzie mniejszy od 2-3 stałek, które niejako "zastępuje". Sam używam na różnych wyjazdach Tamrona 28-200/2.8-5.6, malutki nie jest, ale zakres... praktycznie można zrobić wszystko. Jest jeszcze nieduża Sigma 28-70/2.8, do tego np. Samyang 18/2.8 i masz stosunkowo nieduży zestaw. A jest jeszcze a7C, ff w obudowie aps-c, pierwsza wersja pojawia się z rabatami.

    Jeszcze jedna uwaga. Ja kiedy uciekałem od dużych lustrzanek wymyśliłem sobie aparat z dużą rozdzielczością matrycy plus stałka. Crop spokojnie zastąpi niektóre stałki bez strat jakości, mając 35 w sumie nie potrzebujesz 50, itp. Sporo osób tak robi, używając wręcz obiektywów aps-c, czego zasadniczo nie popieram. Ale robią tak dla lekkości. Mistrzem takiego rozwiązania są aparaty typu a7IVa, a7V, a7CR (też w obudowie aps-c) z matrycą 60 Mpix, crop ma około 26 Mpix o ile pamiętam. Jest jeszcze a7RIII i nawet a7RII (który sam nabyłem kiedyś w takim celu) z wciąż świetną matrycą 42 Mpix, z tym że a7RIII niespecjalnie schodzi z ceny. To już Z7II ostatnio bywał mocno przeceniany, no ale szkiełka albo duże, albo plastikowy bagnet

    Przegląd obiektywów do Sony
    https://sonyalpha.blog/2017/06/26/la...sony-fe-mount/
    Aha, przyzwyczajenie się do Sony po latach używania Nikona nie było dla mnie problemem. Możesz przypisywać funkcje do różnych guzików i personalizować aparat wedle gustu, trzeba poświęcić chwilę i trudno to zrobić i ocenić w sklepie.`

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dex Zobacz posta
    @August68 a jakiego Olka?
    Pierwszy był OMD EM1 mk.1 teraz jest OMD EM1 mk.2
    I wciąż mi po głowie chodzi OM-1...
    Nikon FX i Olympus m4/3

  7. #7

    Domyślnie

    W sumie ceny Olympusa są podobne do a7III albo wręcz jest drożej, specjalnie mniejsze też nie są... dla amatora marki i formatu
    https://camerasize.com/compact/#567....1,777.394,ha,t

  8. #8

    Domyślnie

    Moim wyjazdowym zestawem jest obecnie Z50 z Z DX 24/1,7. Mały, lekki i stosunkowo tani. FX to jednak przynajmniej 200 gram więcej do noszenia i trochę bez sensu w takim zastosowaniu.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    W sumie ceny Olympusa są podobne do a7III albo wręcz jest drożej, specjalnie mniejsze też nie są... dla amatora marki i formatu
    https://camerasize.com/compact/#567....1,777.394,ha,t
    Złe szkiełko wybrałeś.
    https://camerasize.com/compact/#482....4,567.455,ha,t

    Różnica w sumie niewielka, na wadze też (200g)... Co kto lubi.
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  10. #10
    Oszczędny w słowach Awatar kipcior
    Dołączył
    05 2010
    Miasto
    Bielsko-Biała
    Posty
    213

    Domyślnie

    Też mam D610 i kupiłem sobie Zenfona 9. I teraz... nadal w góry noszę lustrzankę, a oprócz tego robię telefonem Pamiętaj, że telefon ma jedynie jako tako przyzwoity główny aparat, który zwykle jest szerokokątny. Na dzień dzisiejszy pozostałe mogą nie istnieć. I ten szeroki kąt stanowi uzupełnienie do obiektywu w aparacie. Jakościowo to jednak nadal jest przepaść, a ten telefon robi dobre zdjęcia. Niby nie wygląda to źle, a w niektórych sytuacjach wręcz może być ale to nadal jakość, jak z kompaktu 20 lat temu. Wtedy było dobrze
    Do tego D610 i tak jest mały i lekki, szczególnie z tą Nikonową 50mm. Wiele na zmianie nie zyskasz.
    D610, Nikkor 50 f1.4 G, Nikkor 24-70 f2.8, Sigma 20 f1.4, Sigma C 100-400.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Sony ] Sony a7III - tether -IED - remote - live view problem - mac
    By Wojtaszenko in forum Sony
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 01-05-2023, 11:50
  2. D610 czy Sony A7II
    By garnus in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 62
    Ostatni post / autor: 15-10-2018, 12:46

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •