Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Bez przesady
    Dziwnie jest. Dłoń i kolano w słońcu, jasność tych miejsc jest zrozumiała. Ale skoro na twarzy też jest za jasno to po prostu zdjęcie ... jest prześwietlone? Nie wiem. Może samemu powiększ fragment z twarzą i zobacz co pokaże histogram tego wycinka zdjęcia. Jak się opiera jakiś kanał RGB o prawą stronę, 255, to chyba właśnie po prostu prześwietlenie.
    Przyznam, że nie do końca wierzę (gdy sam fotografuję) pomiarowi matrycowemu i dosyć często mam wprowadzoną korekcje -0,7 EV (czasami więcej, czasami mniej) i nawet gdy zdjęcie jest ciemnawe to się nie przejmuję, bo wiadomo, że matryca z Z7 jest z gumy.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #22

    Domyślnie

    To zdjęcie jest robione Sony (A7RV konkretnie) i generalnie Sony w porównaniu z innymi systemami mają tendencję do niedoświetlania przy doborze ekspozycji, zwłaszcza jak wykryją twarz.
    Zgodnie z histogramem na twarzach nie ma przepałów, max na histogramie to 248, a wygląda jak widać.
    Jednak myślę że faktyznycznie korekta -0.7 ev nie zaszkodzi, do tego dyfuzor na patykach i może też doświetlić trochę lampą (reporterską)? Będę kombinował
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez m_a_g Zobacz posta
    To zdjęcie jest robione Sony (A7RV konkretnie) i generalnie Sony w porównaniu z innymi systemami mają tendencję do niedoświetlania przy doborze ekspozycji, zwłaszcza jak wykryją twarz.
    Zgodnie z histogramem na twarzach nie ma przepałów, max na histogramie to 248, a wygląda jak widać.
    Jednak myślę że faktyznycznie korekta -0.7 ev nie zaszkodzi, do tego dyfuzor na patykach i może też doświetlić trochę lampą (reporterską)? Będę kombinował
    Patrząc na surowe zdjęcie to moim zdaniem tutaj naprawdę niewiele potrzeba Tak jak wcześniej ktoś wspomniał duża blenda 5 w 1 (jak zdejmiesz pokrowiec z powierzchniami odbijającymi to jest półprzezroczysta powierzchnia dyfuzyjna) 90x120 albo nawet 120x180, tylko kwestia precyzyjnego ustawienia, żeby nie weszło światło na rękę i kolano, tylko całą postać starać się "zakryć". Twarz bym doświetlił bardzo lekko błyskiem wypełniającym nawet właśnie zwykłą lampą reporterską, ale też przez dyfuzor (najlepiej okrągły) albo reporterski softbox - to da Ci dwie korzyści - troszkę rozbije cienie, ale też doda blik w oczach, co ładnie je ożywi. Ustawiłbym lampę pod kątem ok 45 stopni z prawej i z góry, ale tak, żeby była trochę widoczna w oczach (blik). Wtedy powinno się to ładnie uzupełnić z tą naturalną kontrą z lewej strony twarzy. Jeśli nie chcesz bawić się z lampą to nawet biała blenda powinna zagrać.

    Też mam "domyślnie" na stałe ustawioną korektę -0.7 EV na aparacie, większym niebezpieczeństwem jest przepał niż odrobinę wyciągnięcie z cieni.

  4. #24

    Domyślnie

    A ja trochę nie kumam problemu. Fotografujesz aparatem który wyświetla w wizjerze i na ekraniku scenę pod względem ekspozycji. O ile w lustrzankach można było być czasem zaskoczonym jakimś elementem który wyskakuje ekspozycyjnie poza nasze oczekiwania to Sony umożliwiają dość dokładna kontrolę tego..?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Od "zawsze" najlepszym rozwiązaniem, gdy gitplaneta kopsa żaru , jest zduszenie jej z jednej strony i wykorzystanie jej siły "z drugiej". Czyli butterfly i blenda, byleby nie od dołu żeby nie robić z dzieciaków nosferatu

  5. #25

    Domyślnie

    Co mogę powiedzieć, na pewno nie jest to wina aparatu, tylko moja. Teoretycznie według histogramu w RAW na twarzach nie mam przepałów, są tylko bardzo jasne miejsca, więc to nie jest tak że aparat mi wyświetlał te piksele jako "czerwone" na podglądzie.
    Prawda jest taka że mogłem ogarnąć to lepiej, ale sytuacja mnie zaskoczyła i widać przerosła - nie byłem w tamtym miejscu przez rok, pojawiłem się z aparatem jak zwykle przyzwyczajony że będzie wyciąganie z cieni a nie walka z ostrym światłem, a tu zupełnie inne warunki.
    Blendę miałem przy sobie niejako szczęśliwie i zupełnie przypadkiem, a różnice w oświetleniu na twarzach miałem nadzieje zniwelować w obróbce.
    Jak widać niewiele z tego wyszło, chyba muszę się do Jacka zapisać na jakieś warsztaty kiedy będę w PL
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  6. #26

    Domyślnie

    Nie wiem co tam tobie sie na czerwono podświetla(serio)
    Ja włączył bym sobie zebrę ustawił na 100% pod którymś z przycisków i sprawdzał przed zrobieniem zdjęcia. Jak zebra będzie minimalna (a ona jest dla jotpegów) to z RAWa wyciągniesz informacje

  7. #27

    Domyślnie

    Zwyczajowo ustawiam sobie w aparacie że na czerwono pokazuje mi przepalone elementy na zdjęciach.
    Faktycznie użycie zebry wydaje się bardzo sensowne, będę testował, dzięki.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. 70-200 2.8 w portrecie
    By tomik34 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-11-2011, 01:54
  2. Tamron 90 w portrecie
    By Umbra in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 03:04
  3. [ Portret ] II raz w portrecie -Ewelina-
    By RobertSoul in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-04-2010, 06:57
  4. [ Portret ] Pierwszy raz w portrecie
    By Celeborn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-09-2009, 06:26
  5. [ Portret ] Debiut w portrecie
    By franz55 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •