Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 27
  1. #11

    Domyślnie

    Będę kombinował, dzięki. Widziałem ostatnio "patent" kiedy na sesji zdjęciowej na plaży nad modelem asystent fotografa trzymał coś w rodzaju białego prześcieradła przywiązanego na dwóch długich kijach. Spróbuję skopiować to rozwiązanie.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  2. #12

    Domyślnie

    Czyli "butterfly"
    Są względnie tanie rozwiązania które maja mniejsze powierzchnie ale w tym przypadku wystarczą

    - - - - kolejny post - - - - - -

    najtaniej to kup blendę dużą 5w1 ale taką gdzie podstawowym materiałem jest dyfuzja
    mocowanie do tej blendy
    statyw z szerokim rozstawem nóg i worek z pisakiem

  3. #13

    Domyślnie

    Tak. I zapłaci za sesje w i tak już płatnym parku bo będzie wyglądał na profi. Pisał o tym na początku. Ja bym się tak tego miejsca, drewnianej balustrady itp. nie trzymał. Ścięli drzewa i od tego zaczęły się Twoje problemy. Tak samo mogą usunąć balustradę, zasypać staw lub w inny sposób zmienić całkowicie okolicę/Twoje miejsce na sesję. Pomysł i realizacja z brawami Niech się darzy.
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  4. #14

    Domyślnie

    Słuchajcie, dzięki wszystkim za porady - jestem wdzięczny - tak tylko gwoli ścisłości w sprawie wyboru innego miejsca. Jasne, mogę fotografować gdzie indziej. Co zresztą robię, moje dzieci mają robione przeze mnie conajmniej kilkanaście jak nie więcej wspólnych portretów rocznie, przeważnie na jakiś rodzinnych wyjazdach. W przypadku tego miejsca chciałem po prostu zachować ciągłość procesu, żeby historia którą te zdjęcia opowiadają była spójna. Dlatego zależy mi na rozwiązaniu problemu oświetlania w tym konkretnym przypadku. To nie jest tak że jeżeli nie zrobię tam zdjęć to nie będę miał wcale, bo mam wiele innych na zastępstwo.
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  5. #15
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Nie chcesz, ale wrócę do tego co mówili koledzy i dodam coś od siebie. Powtarzanie kadru co jakis czas - tak sie robi. Zarówno jeżeli chodzi o samo miejsce (krajobraz o różnych porach roku itp) jak i portrety, pokazujące przemijanie. Kilka lat temu pewien tata zmontował film jak się zmieniała córka przez 20 lat. To było nawet nagłaśniane. Fajny film z tego wyszedł. Zdjęcia jej robił .. co kilka dni!!! (nie wszystkich użył w filmie) Proszę, to nawet ciekawe: https://www.youtube.com/watch?v=-Plk7TLNmsU On co jakiś czas uaktualnia ten film. Podziwiam zarówno tatę jak i .. córkę, bo czasami wiadomo jak to jest, szczególnie z nastolatkami. Podobne projekty https://www.youtube.com/watch?v=o0qumFwgn2w czy https://www.youtube.com/watch?v=LtpnjJIc4r8 - chłopak codziennie robił autoportrety.
    Do rzeczy. Chcesz obie rzeczy połączyć - te same osoby i te same tło. Nieźle sobie utrudniasz zadanie, nie wiem czy potrzebnie (dwa grzyby w barszczu ) ale skoro to robisz już tyle lat to pewnie nie dasz sie przekonać do zmiany miejsca. To może choc podobne? (co jak usuną te drewnianą belkę?) Co to zmieni w Twoim projekcie, to dzieci są tu ważne, nie belka. Rozmyte drzewa znajdziesz w innych miejscach i nie będziesz tam miał ograniczeń w używanym sprzęcie (aparat czy lampa).

    Co do światła na zdjęciu. Bardzo bym chciał zobaczyć zdjęcie bez obróbki. Może byc miniatura, taki mały jpg z body. Jeżeli żona trzymała półprzepuszczalną blendę to nie do końca rozumiem co się stało. By wyjaśnić to dam podgląd
    zdj 1 https://pl.pinterest.com/pin/6473993207787334/ - pani trzyma blendę nad chłopcem, tak robiliście (chyba). Największe dostępne takie u nas to 1,5x2,0 m. Sęk w tym, że ta niby duża blenda dyfuzyjna nie wystarcza by rzucic cień na bardzo duży obszar, szczególnie na tło. Twarz chłopca jest OK, dlatego nie rozumiem dlaczego u Ciebie nie jest. No i jasność pierwszego i drugiego planu. Skoro blenda zabiera powiedzmy 1EV z modela, tzn że zmienia sie proporcja jasności model vs tło. Skoro twarz ma dobra ekspozycje to tło staje sie o EV prześwietlone (patrz zdj 1 i 2). U Ciebie tego nie widać (obróbka? stąd ma chęć by zobaczyć surówkę). Dlaczego to nie tło, a twarz syna jest tak jasna??? Na rękę syna nie starczyło blendy, a różnica w jasności nie jest na tyle duża jak powinna, stąd tez pytam o obróbkę.
    Może tło w naturze było wiele ciemniejsze i to rozjaśnienie (zmiana proporcji w oświetleniu pierwszego i drugiego planu przez użycie blendy) było czymś bardzo pozytywnym?

    zdj 2 https://pl.pinterest.com/pin/795026140454758200/ - te materiały dyfuzyjne są stosowane głównie w produkcjach filmowych, a te ramy mają często 3x3m, czasami więcej, tu jest chyba tylko 1,5x1,5. Piszę o tym dlatego, że te materiały dyfuzyjne można kupić o różnych gęstościach, tzn zdejmujące 1/2 EV, 3/4 EV, 1 EV itp. i przywiązuje sie do ramy taki jak w danym momencie potrzeba (większe czy mniejsze rozproszenie, ale i konsekwencje - zmianę proporcji jasności między miejscem ocienionym i tym w świetle).
    Należy się starać by blenda rzucała cień tez na tło, czyli generalnie kadr z góry, tło blisko osoby ocienianej. No ale tego nie możesz zrobić, u Ciebie tło jest ogromne i daleko.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 08-11-2023 o 22:12
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  6. #16

    Domyślnie

    Dzięki za wyczerpujący wpis.
    Zdjęcie bez obróbki chętnie wstawię, tylko wrócę do domu (albo jutro).
    A co do tej blendy którą użyłem - wydaje mi się po pierwsze mogła być za mała, po drugie żona pewnie ją źle trzymała (jest dość niską osobą).
    Stąd pomysł z tymi "prześcieradłami na patykach"
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Jeśli możesz wrzuć też zdjęcie gdy nie było blendy nad głowami. Wtedy zobaczę jaka była proporcja jasności tło - dzieci.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    ... bo czasami wiadomo jak to jest, szczególnie z nastolatkami.
    No właśnie. Wiadomo jak jak jest, zwłaszcza z nastoletnimi dziewczynkami. W związku z czym wstawiam "ocenzurowany" oryginał żeby nie było widać pryszcza którego w obróbce wystemplowałem
    To jest jedyna klatka którą zostawiłem sobie z tej serii więc niestety nie mam wersji bez blendy.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Screenshot 2023-11-09 at 08.04.35.jpg
Wyświetleń:	89
Rozmiar:	255,4 KB
ID:	77078
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

  9. #19

    Domyślnie

    Oki większa załatwi sprawę tak aby nie padało światło z boku na twarzy.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #20

    Domyślnie

    Było by super. To zobaczymy jeszcze co guru Jacek napisze
    Marcin
    Aktualnie: Nikon Z9, Z8, Z7II, Sony A1, A7RV, A7RIII, Canon R5, Olympus M1X, OM-1, E-M5 MK III Poprzednio: Canon 1Ds, 1D MK III, 10D, 20D, 40D, 50D, 70D, 7D, 6D, 5D MK IV, EOS R, Sony Nex 5, A6000, A6500, A7 MK II, Fuji X-T4, Panasonic G9

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. 70-200 2.8 w portrecie
    By tomik34 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-11-2011, 01:54
  2. Tamron 90 w portrecie
    By Umbra in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 06-11-2011, 03:04
  3. [ Portret ] II raz w portrecie -Ewelina-
    By RobertSoul in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-04-2010, 06:57
  4. [ Portret ] Pierwszy raz w portrecie
    By Celeborn in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 25-09-2009, 06:26
  5. [ Portret ] Debiut w portrecie
    By franz55 in forum Portret, także Glamour/Beauty
    Odpowiedzi: 35
    Ostatni post / autor: 10-12-2008, 15:17

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •