Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Kolor, monochrom, kontrast czy też miejscowe DB, to tylko narzędzia, do tego jak chcemy aby ostatecznie wyglądał kadr. Oczywiście że mamy ich więcej niż kiedyś. Na pewno łatwiej jest z takimi kadrami gdy światło jest kontrastowe niż za chmurami.
    W kwestii BW, oprócz wspomnianego tu Pierscinskiego, można podać też aktualnie pracujących fotografów z cyfrą, gdzie wynik końcowy jest BW jak choćby Sobol, Salgado, Tomkowiak, Brodziak. Nie wszystko musi być Steve McCurry. I mógłbym tak tą listę rozwijać jeszcze ale po co. Inspiracja czyimś stylem nie jest zła. Często lepsza niż poszukiwanie samemu w ciemno. Chyba że jesteśmy już doświadczonymi artystami, poszukujemy nadal własnego nowego stylu. Tak to widzę.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 04-11-2023 o 16:10
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Podałem to nazwisko w kontekście "robienia własnej opowieści"
    To po co zamieściłeś tu tę przeróbkę na B&W? W "kontekście opowieści"? A na dodatek zrobiłeś to fatalnie. To czarne (bo białego raczej ciężko się tu dopatrzyć) jest dużo gorsze od oryginału.

    Czasem ludziom się wydaje, że jak B&W, to "artystyczne". Ale to jakaś bzdura. Totalna bzdura. Tak jak "fotografia otworkowa" robiona cyfrowym korpusem za pomocą chińskiego obiektywu z otworkiem - znam takiego "artystę" - kiedyś spróbował bez tego cyfrowego narzędzia i wyszła tragedia. Nie mam nic przeciwko fotografii B&W (o ile jest dobra), ale robionej w naturalny sposób - analog, film B&W, filtry i w końcu analogowa odbitka - bez udziału technologii cyfrowych - tak, jak to się kiedyś robiło. Tyle, że wtedy bardzo często wychodzi, że jednak fotografowie z epoki Pierścińskiego umieli to robić lepiej. Dużo lepiej. Czego najlepszym dowodem jest ta zamieszczona "czarno-ciemna" przeróbka.
    Jacek

  3. #13

    Domyślnie

    To jednak nie rozumiesz słowa pisanego.
    Napisałem :
    To tylko propozycja obrazująca to o czym pisałem.
    Mało tego napisałem tuż przed zdjęciami :
    Nie wiem, czy to dobre propozycje, ale tak na szybko:

    Powiem ci szczerze ze twoja agresja werbalna tak wybija w tych twoich postach, że naprawdę odechciewa się dyskutować z tobą.
    Nie chcesz zrozumieć wypowiedzi interlokutora, ale przebija przez ciebie chęć dojebania mu. Z sensem czy bez sensu, nie ma to dla ciebie znaczenia.
    Mam prośbę, pokaż mi swoje zdjęcia, bo chciałbym mieć jakieś pojęcie z kim rozmawiam
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 04-11-2023 o 17:59

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    To po co zamieściłeś tu tę przeróbkę na B&W? W "kontekście opowieści"? A na dodatek zrobiłeś to fatalnie. To czarne (bo białego raczej ciężko się tu dopatrzyć) jest dużo gorsze od oryginału.

    Czasem ludziom się wydaje, że jak B&W, to "artystyczne". Ale to jakaś bzdura. Totalna bzdura. Tak jak "fotografia otworkowa" robiona cyfrowym korpusem za pomocą chińskiego obiektywu z otworkiem - znam takiego "artystę" - kiedyś spróbował bez tego cyfrowego narzędzia i wyszła tragedia. Nie mam nic przeciwko fotografii B&W (o ile jest dobra), ale robionej w naturalny sposób - analog, film B&W, filtry i w końcu analogowa odbitka - bez udziału technologii cyfrowych - tak, jak to się kiedyś robiło. Tyle, że wtedy bardzo często wychodzi, że jednak fotografowie z epoki Pierścińskiego umieli to robić lepiej. Dużo lepiej. Czego najlepszym dowodem jest ta zamieszczona "czarno-ciemna" przeróbka.
    Można stwierdzić że fotografia kolorowa z cyfry jest swego rodzaju oszustwem, bowiem na matrycę która łapie tylko jasność, nalozono kolorowe szkiełka RGB.

    To są wszystko tylko jakieś tam narzędzia. Jeśli mówisz że BW tylko z filmu to kolor tylko z czego ma być? Bo w cyfrze nie ma innej metody jak nałożone filterki trzech kolorów na czarno białą matrycę. I te kolory wcale nie są rzeczywiste tak z definicji. To jest bardzo słaba technogia tak jak się nad tym zastanowić.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  5. #15

    Domyślnie

    Matryce FOVEON nie maja nałożonych filtrów a robią kolorowe zdjęcia.
    Mam kilka aparatów z tymi matrycami. Maja one szereg wad. Jednak np. taki SIGMA SD QUATTRO po 7 latach od premiery kosztuje dwa razy więcej niż jak był nowy. Inne systemy po 7 latach to 20% wartości.
    Ostatnio edytowane przez andystar ; 04-11-2023 o 20:11
    D70s IR590 ; D70s IR720 ; Fuji Instax WIDE 300 ; OLYMPUS E-1 ; SIGMA SD QUATTRO

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Nie mam nic przeciwko fotografii B&W (o ile jest dobra), ale robionej w naturalny sposób - analog, film B&W, filtry i w końcu analogowa odbitka - bez udziału technologii cyfrowych - tak, jak to się kiedyś robiło.
    Kolejne złoto Dziękujemy!

    Przecież to proste: Światło Fotografii do zdjęć czarno-białych bierze Leicę Monochrome, zrobi sobie zdjęcia szumów w teatrze albo ciężkiej atletyki (w sensie betonu za sportowcami) i nikt mu nie powie, że to słaba konwersja albo tandetna próba "uartystyczniania" zdjęcia. Inaczej się nie dało. Zasady są proste:
    1. masz aparat cyfrowy: rób zdjęcia kolorowe
    2. robisz portrety: wywal wszystkie obiektywy krótsze niż 50mm bo są pinokiotwórcze
    3. wywal obiektywy jaśniejsze niż f/2.8
    4. kup Z9 i mów ludziom, że są durniami

    Aż dziw, że w tak banalnej dziedzinie jak fotografia tak mało ludzi zdobywa plakietę zawodowca. 4 proste zasady i załatwione.

  7. #17

    Domyślnie

    Leica monochrom właśnie to dobry przykład
    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Kolejne złoto Dziękujemy!

    Przecież to proste: Światło Fotografii do zdjęć czarno-białych bierze Leicę Monochrome, zrobi sobie zdjęcia szumów w teatrze albo ciężkiej atletyki (w sensie betonu za sportowcami) i nikt mu nie powie, że to słaba konwersja albo tandetna próba "uartystyczniania" zdjęcia. Inaczej się nie dało. Zasady są proste:
    1. masz aparat cyfrowy: rób zdjęcia kolorowe
    2. robisz portrety: wywal wszystkie obiektywy krótsze niż 50mm bo są pinokiotwórcze
    3. wywal obiektywy jaśniejsze niż f/2.8
    4. kup Z9 i mów ludziom, że są durniami

    Aż dziw, że w tak banalnej dziedzinie jak fotografia tak mało ludzi zdobywa plakietę zawodowca. 4 proste zasady i załatwione.
    No a tu piszą że ten filtr RGB jest przed matrycą https://www.fotopolis.pl/newsy-sprze...gia-fill-light


    Cytat Zamieszczone przez andystar Zobacz posta
    Matryce FOVEON nie maja nałożonych filtrów a robią kolorowe zdjęcia.
    Mam kilka aparatów z tymi matrycami. Maja one szereg wad. Jednak np. taki SIGMA SD QUATTRO po 7 latach od premiery kosztuje dwa razy więcej niż jak był nowy. Inne systemy po 7 latach to 20% wartości.

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta

    Powiem ci szczerze ze twoja agresja werbalna tak wybija w tych twoich postach, że naprawdę odechciewa się dyskutować z tobą.
    Nie chcesz zrozumieć wypowiedzi interlokutora, ale przebija przez ciebie chęć dojebania mu. Z sensem czy bez sensu, nie ma to dla ciebie znaczenia.
    Mam prośbę, pokaż mi swoje zdjęcia, bo chciałbym mieć jakieś pojęcie z kim rozmawiam
    Tak właśnie @JK niepotrzebnie atakujesz wszystkich naokoło. Każdy z nas ma jakieś swoje własne doświadczenia, czasem są one zupełnie różne, inną estetykę, różne fotografie nam się podobają. Są to często powody do konstruktywnej dyskusji, którą można prowadzić w sposób wyważony i miły dla rozmówców. Jesteśmy tu od dość dawna i nie ma powodów do wzajemnego obrażania słowami. To przede wszystkim my, wieloletni użytkownicy tego forum, powinniśmy dawać dobry przykład.

    @JK kolejna sprawa, obowiązkowa. Proszę uzupełnij stopkę, wpisz w niej linki do swojego portfolio, ig czy gdzie tam masz profile społecznościowe. Dodaj sprzęt. Inaczej nie jesteś osobą wiarygodną co właśnie Kolega @fafniak, jak i inni wspominali w innych wątkach. Inaczej przedstawiasz się w roli trolla za którym nie idzie żaden dorobek czy to amatorski czy zawodowy.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 05-11-2023 o 07:44
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #18

    Domyślnie

    Jestem w pełni świadom niedoskonałości tych zdjęć. Powstały pod koniec października w ubiegłym roku. Długo zastanawiałem się czy je pokazywać. Nie powstały jako wynik zaplanowanej i przemyślanej sesji foto w dobrze dobranej porze dnia, z wyczekiwaniem na jakieś dodatkowe spektakularne efekty pogodowe jak np. mgła. Jadąc na wycieczkę do pobliskiego lasu, zawiozłem tam znajomych, którzy nas odwiedzili i którzy przypomnieli mi jak kiedyś opowiadałem o tym niesamowitym miejscu. I mając przy sobie aparat, zrobiłem kilkanaście zdjęć.

    Tak zastanawiałem się nad wersją cz-b, ale dominuje tam zaborcza zieleń pochłaniająca cmentarz, co sprawia, że niektóre miejsca cmentarza są "prawie" monochromatyczne. Na tych zdjęciach jest ona trochę złamana przez żółte opadłe liście. I dlatego pozostałem przy kolorze, uważając że kolor lepiej oddaje nastój panujący na cmentarzu.

    Trudno w tych najciekawszych miejscach o światło nawet kiedy liście w dużej ilości już opadły, bo wszystko, w tym i drzewa, jest pokryte bluszczem. Od paru lat trwają prace porządkowe na cmentarzu i część zarośli jest już usunięta i cmentarz już nie wygląda tak jak zwiedzałem go pierwszy raz około 20 lat temu. Wówczas wszystko było pokryte grubym kobiercem bluszczu. Było to piorunujące wrażenie - widok jak z horroru lub skojarzenia z zapomnianymi świątyniami w azjatyckiej dżungli. Ale wówczas nie miałem aparatu.

    Detalem (lub prawie detalem) są zdjęcia 7 i 8. Odpowiadają również na pytanie z jakiego okresu jest cmentarz. Wizyta w tym miejscu to niesamowite przeżycie i powiem, że przeżywam pewne rozterki czy w ogóle mam prawo robić zdjęcia i robić zbliżenia płyt nagrobnych.

    Nie do końca zgodzę się z zarzutem, że zdjęcia (celowo nie używam słowa reportaż) nie mają zakończenia. Zdjęcie pokazujące mogiłę z wybitym środkiem jest dla mnie symboliczne i dlatego jest na końcu.

  9. #19

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Przyroda ] Byk w złotej godzinie.
    By kl in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 20-01-2015, 15:59
  2. [ Krajobraz ] Początek złotej jesieni
    By nothing in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 16-09-2012, 17:04
  3. W złotej rzece
    By Mazar in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 23-05-2012, 23:43
  4. [ Krajobraz ] O złotej godzinie
    By Master95 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 29-09-2009, 22:16
  5. [ Przyroda ] Lot złotej mewy
    By Michumm in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 09-09-2006, 13:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •