Close

Strona 3 z 18 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 21 do 30 z 172
  1. #21

    Domyślnie

    Tak, w Fuji nie mam w ogole PSAM, tam każdy parametr jest albo auto albo ustawiony na stałe i często zdarza mi się blokować czas na jakiejś wartości. Tylko tutaj nie nazywa się to M, no bo tych nazw trybów nie ma np w Xpro. Używając Fuji docenia się inne podejście, jest bardziej intuicyjne.

    W Canonie jednak tak nie działam. Tu mam więcej opcji ustawień AutoISO tzn mogę sobie ustawić przedział zmiany czasu od operując krotnoscią ogniskowej w dość dużym zakresie więc z racji specyfiki możliwych opcji fotografowania nie używam w zasadzie M na Canonie.

    W Fuji z racji innej guzikologii jest łatwiej to robić jak mówisz bo trójkąt przysłona iso czas mam widoczne na wierzchu. W Fuji AutoIso natomiast czas przejścia niestety mogę ustawić tylko na stałe albo tzw auto gdzie mniej więcej jest to 1.5x ogniskowa. To nie zawsze rozwiązuje temat. Canon tu ma więcej ustawień.

    Wiec styl pracy zależy u mnie co oferuje Canon i Fuji i w jaki sposób i jakiego body aktualnie używam.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Jak już komuś radzisz, to może rób to z sensem.
    W mojej ocenie tryb M z AutoISO to już nie jest czysty M a tryb z preselekcją przysłony i czasu, gdzie aparat dopasowuje czułość. To że taka opcja jest w M nie oznacza że to czysty tryb M. W Canonie to się nazywa raczej ten tryb jako Fv. Każdą wartość możesz ustawić na stałe lub wybrane na auto. Aparat dobiera resztę co pozostawiono na auto. Nie wiem czy Nikony to mają a zgodnie z Twoją próbą chyba też musiałem o tym wspomnieć aby był wyczerpany temat.
    Jako że nie używam też P to nie mam pojęcia czym różnią się te tryby.

    Wiec w skrócie opisałem jak to jest w Canonie i Fuji ta specyfika. I może być tak że nie wyczerpałem tematu.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 20:20
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #22

    Domyślnie

    Zakładanie, że zawsze używa się M jest bezsensowne. Wszystko zależy od rodzaju zdjęć, warunków i własnego workflow, że użyję anglicyzmu. W trybie M nie każdemu pasuje ISO pierdylion albo niedoświetlone zdjęcie jak zabraknie ISO bo dojdzie do ograniczenia. Warunki i myślenie to podstawa, żeby dobrać odpowiedni tryb. Obecnie automatyka najczęściej dobrze i sprawnie wykonuje swoją pracę, po co z tego rezygnować?

    Jeśli ktoś twierdzi, że zawsze używa M to albo robi specyficzne zdjęcia (np. makro, z lampą) albo wyważa otwarte drzwi, rezygnując z automatyki i ułatwień współczesnych aparatów.

  3. #23

    Domyślnie

    Będąc na kilku plenerach w tym roku, dwukrotnie co najmniej spotkałem się z tym, że ktoś jedzie na M. U mnie od razu zapala się czerwona lampka że po pierwsze nie zna dobrze funkcji aparatu a po drugie że jest wyznawcą tego że jak to ogłosi "fotografuje w M tylko" to ma plus 10 do skilla aby już tak zargonem to określić No nie ma niczego do skilla a się bardzo często okazuje że M to jedyne co ogarnia
    Technika bardzo się zmienia i obecnie komputery w aparatach robią dobór parametrów lepiej i szybciej niż ręczne dłubanie. Trzeba tylko nauczyć się tego używać prawidłowo. Nikon nie ułatwia, wycofał AE-L i jest z tym problem. Ja m.in z tego powodu wycofałem się z Nikona i nie wrócę bo widzę że ten przycisk zniknął na stałe. Powodów było więcej ale ten mnie po prostu wqrwil zburzył mi styl pracy
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 20:36
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  4. #24

    Domyślnie

    Ja musze mieć z tyłu łatwy i szybki dostęp do kilku rzeczy. Canon i chyba Sony to dają, Fuji też ale trochę inaczej. W canonie mam ustawione :
    Pod AF-L mam szybką zmianę z pojedynczego af na servo (ciągly af), gwiazdka czyli AEL blokuje ekspozycję, a trzeci mam ustawione zmiany trybów pracy af. Nie wyobrażam sobie na dziś normalnej pracy bez tego i nie wiem czy Nikon tak można ustawić. Tam jest za mało z tyłu przycisków, nie ma przycisku afl, pusto. To nie dla mnie sorry Nikon.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 21:08
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  5. #25

    Domyślnie

    Już zacząłeś dyskutować sam ze sobą?

    Nie ma najlepszego trybu. Jest M, jest A, jest S i jeszcze jest P. Żaden z nich nie jest zbędny, ani przereklamowany. Raz lepszy jest jeden, a innym razem drugi. One wszystkie są po to, żeby wygodniej robić zdjęcia i tyle. No chyba, że ktoś nie umie - wtedy któryś z nich może być uważany za przereklamowany. Tak trudno to zrozumieć?
    Jacek

  6. #26

    Domyślnie

    Dziękuję wam wszystkim za na pewno bardzo cenne uwagi. Rozwinął się temat trybu M oraz innych. Z pewnością wrócę do eksperymentowania z A i S. Nie są to tryby mi nie znane. Już kiedy bawiłem się nimi. Także P którego wyjątkowo nie lubię. Na pewno będę eksperymentowal z S na zawodach sportowych w hali z marnym i mieszanym światłem gdzie czasu na reakcje jest mało. Dotąd zawsze używałem M jak pisałem wyżej. Poza sportem jednak lubię eksperymentować. Czasem lekko nidoswietlic innym razem uzyskać lekkie prześwietlenie z bajkowy mi obrazami (cóż, takie zboczenie) Takie efekty najlepiej robić na M lub w post produkcji gdzie nie przepadam za efektami komputerowym. Jestem starej daty i zawsze staram się jak najwięcej uzyskać w puszcze. Postprodukcja to dla mnie delikatny retusz drobnych błędów które zrobiłem. Zawsze chcę wiedzieć dlaczego użyłem takiej przysłony, migawki i ISO. Technika idzie do przodu, ułatwia życie ale i pozbawia frajdy. Każde zdjęcie które zepsuje zamiast usuwać to analizuje gdzie popełniłem błąd. Sprzęt (obiektywy) jakie mam takie mam. Może kiedyś zmienię na lepsze. Miło z Waszej strony że napisaliście swoje spostrzeżenia. Na pewno wszystkie są cenne!

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Masz sporo racji w tym co piszesz. Trzeba umieć wykorzystać to co dostajemy w sprzęcie. Ważne tylko żeby nie przesadzić i nie wpaść w skrajność jak mój znajomy z innego klubu sportowego, który ma świetnego Canona (modelu nie pamiętam ale kosztował majątek) do tego jeden obiektyw wartości nie najgorszego samochodu i włączony tryb zielony bo jak mówi nie ma czasu na regulacje a body ma wręcz SI. Porównywaliśmy kiedyś swoje zdjęcia i moje arhaiczne D90 z Tamronem 17-50/ 2,8 niczym nie ustępowalo. Dyplomatycznie mówiąc. Zapytałem go tylko dlaczego nie kupi IPhone, byłoby taniej? Stwierdził że smartfon ma każdy a on jako fotograf klubowy musi mieć porządny sprzęt. Szkoda że nie umie lub nie chce mu się go wykorzystać. Wracając do skilla o którym piszesz.. dla mnie to nie ma znaczenia. Fotografia jest pasją i ma przynosić radość.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dzięki, o taką odpowiedź mi chodziło. Jeśli możesz to napisz jakie osobiście byś mi polecił. Może kiedyś się dorobię

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez stachmuszel Zobacz posta
    D750 ma obrazek bardzo podobny do D610. Konia z rzedem, kto to rozpozna. D750 ma lepszy AF.
    Nie wiedziałem, że istnieje D710
    Literówka D700 ale odrzuciłem go od razu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Przepraszam, uciekły mi cytowanie odpowiedzi.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez stachmuszel Zobacz posta
    D750 ma obrazek bardzo podobny do D610. Konia z rzedem, kto to rozpozna. D750 ma lepszy AF.
    Nie wiedziałem, że istnieje D710
    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    A nie słyszałeś o możliwości połączenia trybu M z AutoISO? Jak wybierzesz tryb A to nie masz kontroli nad czasem. Jak wybierzesz tryb S to nie masz kontroli nad przysłoną. Ale jeśli wybierzesz tryb M, to masz kontrolę i nad przysłoną, i nad czasem, a AutoISO załatwia sprawę poprawności ekspozycji (oczywiście w rozsądnych granicach). Nie zawsze robi się widoczki ze statywu, gdzie można na stałe ustawić tryb A, a czas można traktować jako mało ważny. Jak już komuś radzisz, to może rób to z sensem.
    Tu zgadzam się całkowicie. Lubię panować nad migawka i przesłona jednocześnie. Tryb autoISO to czasem bardzo ułatwia. Ustawiam tylko wcześniej max ISO żeby szumy nie popsuły efektu końcowego.

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez JK Zobacz posta
    Już zacząłeś dyskutować sam ze sobą?

    Nie ma najlepszego trybu. Jest M, jest A, jest S i jeszcze jest P. Żaden z nich nie jest zbędny, ani przereklamowany. Raz lepszy jest jeden, a innym razem drugi. One wszystkie są po to, żeby wygodniej robić zdjęcia i tyle. No chyba, że ktoś nie umie - wtedy któryś z nich może być uważany za przereklamowany. Tak trudno to zrozumieć?
    zgadzam się. czasem używam za dużo tego przerysowana. Dyskusje z samym sobą też niekiedy są pouczające, nie sądzisz ? Ja tylko przedstawilem swój punkt widzenia a nie prawdy dla każdego.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 09-10-2023 o 06:10
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Bungalow Zobacz posta
    Trzeba umieć wykorzystać to co dostajemy w sprzęcie. Ważne tylko żeby nie przesadzić i nie wpaść w skrajność jak mój znajomy z innego klubu sportowego, który ma świetnego Canona (modelu nie pamiętam ale kosztował majątek) do tego jeden obiektyw wartości nie najgorszego samochodu i włączony tryb zielony bo jak mówi nie ma czasu na regulacje a body ma wręcz SI. Porównywaliśmy kiedyś swoje zdjęcia i moje arhaiczne D90 z Tamronem 17-50/ 2,8 niczym nie ustępowalo. Dyplomatycznie mówiąc. Zapytałem go tylko dlaczego nie kupi IPhone, byłoby taniej? Stwierdził że smartfon ma każdy a on jako fotograf klubowy musi mieć porządny sprzęt. Szkoda że nie umie lub nie chce mu się go wykorzystać.
    Może on na tyle umie wykorzystać zachowania automatyki aparatu, że nie musi się bardziej w jego ustawienia zagłębiać? Nie trzeba znać trójkąta ekspozycji żeby robić świetną fotografię.

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Będąc na kilku plenerach w tym roku, dwukrotnie co najmniej spotkałem się z tym, że ktoś jedzie na M. U mnie od razu zapala się czerwona lampka że po pierwsze nie zna dobrze funkcji aparatu a po drugie że jest wyznawcą tego że jak to ogłosi "fotografuje w M tylko" to ma plus 10 do skilla aby już tak zargonem to określić No nie ma niczego do skilla a się bardzo często okazuje że M to jedyne co ogarnia
    A mi zapala się czerwona lampka jak widzę takie pierdzielenie. Ale w sumie jakoś mnie to nie dziwi.
    Akurat tryb M jest najlepszym trybem żeby nauczyć się "ekspozycji" i tyle.
    Mogę podać przynajmniej kilka sytuacji realnych gdy zesra się każda automatyka.
    Nie twórz mitów, niech każdy robi tak jak lubi. To że ty wypracowałeś sobie jakiś system nie oznacza że jest on jedynym dobrym. Szkoda że nie widziałeś jak inni reagują na twoje rewelacje na tym samym plenerze.
    Ostatnio edytowane przez fafniak ; 09-10-2023 o 08:39

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    A mi zapala się czerwona lampka jak widzę takie pierdzielenie. Ale w sumie jakoś mnie to nie dziwi.
    Akurat tryb M jest najlepszym trybem żeby nauczyć się "ekspozycji" i tyle.
    Mogę podać przynajmniej kilka sytuacji realnych gdy zesra się każda automatyka.
    Nie twórz mitów, niech każdy robi tak jak lubi. To że ty wypracowałeś sobie jakiś system nie oznacza że jest on jedynym dobrym. Szkoda że nie widziałeś jak inni reagują na twoje rewelacje na tym samym plenerze.
    No proszę jak miło się zrobiło
    Mitem jest m.in tryb M.. Plenery są m.inymi dobrą okazją aby wymienić się sposobami pracy. Każdy ma swoje wypracowane metody, które mu działają co nie znaczy że są dobre dla innych.
    Jak już zacząłeś to pisz o jakie rewelacje chodzi, sam jestem ciekaw co też za plecami się dzieje ale zdajesz sobie sprawę że w tym roku byłem co najmniej na 11 spotkaniach i plenerach, więc skąd założenie, że mówię akurat o tym jednym gdzie mieliśmy okazję być? Czyżbyś coś odniósł do siebie czy jak? W Trzcinie nie miałem czasu na jakies rozmowy, był harmonogram, ale nie na każdym plenerze tak jest i jest więcej luzu i czasu na rozmowy.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 09-10-2023 o 09:11
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

Strona 3 z 18 PierwszyPierwszy 1234513 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] Wszystkiego dobrego drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-12-2016, 15:41
  2. [ Pozostałe ] Wesołych Świąt drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-12-2015, 18:49
  3. Poradzicie co kupic do 4000zł ?:) dobry zestaw
    By lvqe in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 146
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 12:23
  4. Drodzy użytkownicy D300...
    By stefan in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 13:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •