Close

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 172
  1. #11

    Domyślnie

    Fafniak ma rację, że gorszymi obiektywami ludzie robili ciekawe zdjęcia. Ale..
    Wydaje mi się, że w swoim zestawie nie masz obiektywu, który pozwoli w pełni wykorzystać to co oferuje współczesna matryca FF.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  2. #12

    Domyślnie

    @Kojocisko
    "Stwierdziłem niedawno że chce spróbować sił na FX i kupiłem D610" - chyba nie taka współczesna?
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  3. #13

    Domyślnie

    Pomyliłem się z tym przyciskiem AF-AE-L. Wszystkie odmiany D3 jeszcze go miały, aczkolwiek został przesunięty i zminiaturyzowany. Zniknął od D4 - jego miejsce zajął dodatkowy wybierak.

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Zniknął od D4 - jego miejsce zajął dodatkowy wybierak.
    ...który działa po wciśnięciu jako AE-L...
    Zabawy forumowe
    Fotografia Miesiąca.
    Tematyczne
    KretoRAWki
    Weź udział.
    Nie wymiękkaj.

  5. #15

    Domyślnie

    A jakiś przycisk Fn jest wolny żeby go przypisać?

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Plastyka obrazu to nie jest tylko mała głębia( a tym samym łatwa separacja obiektu od tła), jak twierdzi znaczna część, internetowych "góru"
    ISO
    Oczywiście że tak. Mala głębia, rozmycie w tle, plastyka, bokeh te pojęcia są używane jakby były jednym i tym samym a tak nie jest. Nie wszystko co rozmywa w tle ma tzw bokeh i nie wszystkim co ma małą głębie uzyska się mityczną plastykę.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    @Kojocisko
    "Stwierdziłem niedawno że chce spróbować sił na FX i kupiłem D610" - chyba nie taka współczesna?
    a) Pisząc posta byłem świadomy jakiego korpusu dotyczy kwestia obiektywów

    b) w porównaniu ze szkłami, które ma kolega, (oprócz 50/1,8 ), to korpus jest super nowoczesny

    c) od czasu matrycy D610 postęp w matrycach 24mpx jest marginalny, to dalej jest współczesna matryca (w tej rozdzielczości). Ale od czasu 24-120 3,5-5,6 G VR i Nikkor AF Micro 105 mm f/2.8D w optyce duuużo się wydarzyło.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-10-2023 o 21:44
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    "Fotografuję tylko w trybie M i oczywiście NEF."

    Lepiej jest w trybie preselekcji przysłony A.
    A w AutoIso ustaw próg przejścia czasu na 2x ogniskowa, powinna być tam taka opcja w Nikonach które masz, która automatem dostosowuje czas, przy zumie to bardzo wygodne.
    Tryb M jest przereklamowany i mówię to bez żadnego sarkazmu.

    Guzik z tyłu ten od blokady AF, przestaw tylko na blokadę AE-L (niestety Nikony mają tylko jeden ten przycisk z tyłu co nie jest wygodne), gdy będziesz chciał chwilowo zblokować parametry naświetlania to zrobisz to jednym kliknięciem.
    Jesli będziesz chciał w kadrze naświelać na najjaśniejszy punkt, wtedy skieruj tam punkt ostrości i naciskasz AE-L i możesz przekradrować i robić zdjęcia.
    Jak wspomniałem w Nikonach producent zrobił psikusa i wyciął drugi przycisk zostawiając tylko jeden AF-AE-L co uważam za bardzo bardzo duży błąd. Ostatnie body które pamiętam że to miało w serii semi-pro to był D300. potem pozostał już tylko jeden przycisk.
    Dwa guziki od tego momentu zostały chyba tylko w serii jednocyfrowej pro. Lipa.

    Przy takich ustawieniach zyskujesz szybkość, poprawność eskpozycji i nie zastanawiasz się przy zmianie oświetlenia nad ustawieniami trójkąta "przysłona-iso-czas".

    Body w FF ma małe znaczenie, czy będzie to D610, 750, wsio ryba. Są niuanse ale to bez znaczenia. Miałem D610, to bdb sprzęt, oprócz tej jednej niedogodności którą powyżej opisałem.

    Na "plastyce" obrazu nie skupiaj się. Najważniejsza jest nauka kompozycji kadru, oglądanie dobrych zdjęć, zbieraj albumy fotograficzne z zakresu który Ciebie interesuje. Zobaczysz, że umiejętności zaczną wzrastać w tempie jakim się nie spodziewasz. Skupianie się na jakości obrazu, plastyce, porówywaniu szumów czy szkieł, nie idź w tą stronę, to strata czasu. No i nie trać czasu na ten tryb M, szkoda czasu, lepiej w tym czasie "komponować kadry" niż skupiać się na ustawianiach w M.

    @Bungalow to na kolorowo to warto sobie wydrukować, czytać i czytac, coby sobie wdrukować pod czaszką. To wielka zaleta tego miejsca, że pewne rzeczy masz podane na tacy (darmocha też jest pewną wartością ) Niektórzy tracą na to mnóstwo czasu.

  9. #19

    Domyślnie

    Oczywiście to co napisalem,o preselekcji A sprawdza się w szybkim fotografowaniu, reportażu, streecie, dynamicznym portrecie, gdzie np operujemy przysłoną często w kolejnych kadrach, światło zmienia się dynamicznie, model się rusza, zmienia się więc oświetlenie sceny głównej.
    Inne podejście, czyli M, jest bardziej zasadne np przy błysku manualnym lub błysku w ogole, krajobrazie ( gdy chcemy zablokować iso i czas, użyć ND) itp.

    Czas który warto poświęcić to dobre zapoznanie się co oferuje w zakresie automatyki nasz aparat. M powinno być opcją świadomą niż wybieraną zawsze. U mnie M to znikomy procent kadrów. Nowe puszki oferują, w trybie A i Tv, korekcję EV kółkiem i widać od razu na ekranie czy efekt nas zadowala. Korekta EV ma sens w zasadzie poczynając od ML (można też mieć włączony histogram na LV jeśli ktoś jest przeczulony, lub włączyć ochronę przepaleń, jeśli nie mamy doświadczenia z tym) . W lustrze jednak to zabawa w ciemno.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 08-10-2023 o 19:27
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Przereklamowany bo miał sens wieki temu gdy oprogramowanie aparatu robiło bzdury. Dziś M to tryb niszowy i tak powinien być traktowany w fotografii ogólnej. To że ktoś używa w makro czy z błyskiem, nie oznacza większej niż ponadto jego przydatności.

    Tryb M niczego nie oznacza poza tym że jest zablokowana zmiana ekspozycji. .....
    A nie słyszałeś o możliwości połączenia trybu M z AutoISO? Jak wybierzesz tryb A to nie masz kontroli nad czasem. Jak wybierzesz tryb S to nie masz kontroli nad przysłoną. Ale jeśli wybierzesz tryb M, to masz kontrolę i nad przysłoną, i nad czasem, a AutoISO załatwia sprawę poprawności ekspozycji (oczywiście w rozsądnych granicach). Nie zawsze robi się widoczki ze statywu, gdzie można na stałe ustawić tryb A, a czas można traktować jako mało ważny. Jak już komuś radzisz, to może rób to z sensem.
    Jacek

Strona 2 z 18 PierwszyPierwszy 123412 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Pozostałe ] Wszystkiego dobrego drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 24-12-2016, 15:41
  2. [ Pozostałe ] Wesołych Świąt drodzy Nikoniarze!
    By madebyzosiek in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 31-12-2015, 18:49
  3. Poradzicie co kupic do 4000zł ?:) dobry zestaw
    By lvqe in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 146
    Ostatni post / autor: 18-09-2013, 12:23
  4. Drodzy użytkownicy D300...
    By stefan in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 27
    Ostatni post / autor: 05-08-2009, 13:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •