Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 29
  1. #1

    Domyślnie Streetphoto a ochrona wizerunku

    Jak to jest w obecnych czasach robić komuś nieznajomemu zdjęcia na ulicy i je publikować?
    Wystarczy zagadać do takiej osoby czy można jego facjatę opublikować czy trzeba jakąś umowę spisywać?
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  2. #2

    Domyślnie

    Możesz opublikować, ale fotografowany może zażądać usunięcia zdjęcia. Co do zasady, zgodnie z art. 81 ust. 1 Pr. Aut. nie można rozpowszechniać cudzego wizerunku bez zgody osoby na nim przedstawionej. Reguła ta doznaje trzech wyjątków:
    - osoba, której wizerunek ma być rozpowszechniony, jest osobą powszechnie znaną, a jej wizerunek utrwalono w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych (w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych);
    - wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, lub też;
    - osoba otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
    Ostatnio edytowane przez LeonardZelig ; 02-10-2023 o 21:08

  3. #3

    Domyślnie

    Mówię o tym wątku.
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...ortret-uliczny

    Na niektórych zdjęciach ludzie pewnie nawet mogą nie wiedzieć, że ktoś im zrobił zdjęcie.
    Prywatnie: Z6 || N14-30/4s || N24-120/4s || N40/2 || N85/1.8s || SB-600 || YN560
    Służbowo: R6 || T24-70/2.8 G2 || C70-200mm f/2.8L IS III USM

    ZAJRZYJ I WEŹ UDZIAŁ:
    >>RAWki<=>ZADANIA TEMATYCZNE<=>FOTOGRAFIA MIESIĄCA<<

  4. #4

    Domyślnie

    Nie muszą wiedzieć. Jak się dowiedzą to będą mogli się w tej sprawie wypowiedzieć. Jak mówi stare przysłowie: czego oczy nie widzą tego sercu nie żal. W uproszczeniu - przepisy dają nam prawo do ochrony naszego wizerunku (patrz przytoczony wyżej przepis), ale nie zakazują fotografowania naszej osoby. Praktyka pokazuje, że w przypadku gdy nie wykorzystamy czyjegoś wizerunku w celach komercyjnych najgorszą rzeczą która nas spotka w razie protestu sfotografowanej/sfotografowanego będzie usunięcie danego zdjęcia z galerii.

  5. #5

    Domyślnie

    Dodam, że w przypadku gdy nawet taka zgoda jest, to po jakimś czasie osoba fotografowana może zmienić zdanie, wycofując zgodę i ma do tego prawo.
    W street photo z mojego doświadczenia, jest tak, że robiąc bliski portret od razu da się poznać czy przyzwolenie jest czy go nie ma, jeśli osoba fotografowana zdaje sobie sprawę, że jest fotografowana.
    Najczęsciej wtedy wymieniam się instagramem i przesyłam zdjęcie osobie fotografowanej, lub oznaczam, w przypadku publikacji na ig, jeśli fotografowany wyrazi zgodę.

    Głupio jest mi trochę się chwalić ale lody jesli są na początku zazwyczaj są przełamywane, gdy osoba fotografowana zerknie w moje ig. Tak to jest Panowie sensowny profil na ig przełamuje opory.

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Mówię o tym wątku.
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...ortret-uliczny
    Na niektórych zdjęciach ludzie pewnie nawet mogą nie wiedzieć, że ktoś im zrobił zdjęcie.
    Czasem wiedzą a czasem nie.
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez spiritus Zobacz posta
    Jak to jest w obecnych czasach robić komuś nieznajomemu zdjęcia na ulicy i je publikować?
    Wystarczy zagadać do takiej osoby czy można jego facjatę opublikować czy trzeba jakąś umowę spisywać?
    Co do zasady, bez zgody osoby przedstawionej na zdjęciu nie można rozpowszechniać (publikować) jej wizerunku (zdjęcia). Zgoda nie musi być pisemna.
    Wyjątki od tej zasady przytoczył wyżej LeonardZelig.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dune Zobacz posta
    Co do zasady, bez zgody osoby przedstawionej na zdjęciu nie można rozpowszechniać (publikować) jej wizerunku (zdjęcia). Zgoda nie musi być pisemna.
    Wyjątki od tej zasady przytoczył wyżej LeonardZelig.
    Przecież wiemy, że zasady są po to by je łamać.
    Na poważnie, nie mając doświadczenia w ulicznej fotografii, lepiej jest zacząć od nawiązania relacji z fotografowanym niż pstrykac z biodra czy zoomem z ukrycia. Bliskie fotografie zawsze są inne niż zumowane długą ogniskową. Na wstępie wątku o portrecie ulicznym dawałem film. Warto go obejrzeć raz na jakiś czas przed wyprawą na ulicę aby przypomnieć sobie zasady.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-10-2023 o 21:20
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  8. #8

    Domyślnie

    Nie można robić. Szczególnie teraz, kiedy jest RODO. Należy nosić ze sobą wzór umowy i tuż przed zrobieniem zdjęcia spisywać stosowny dokument. Tak robią najlepsi streeciarze w kraju. Osobiście nie wyobrażam sobie jak można zrobić komuś zdjęcie na ulicy, gdzie każdy ma prawo do własnej prywatności. Sensownym wyjściem jakie mi przychodzi do głowy to robić tele - żeby nie wchodzić w niepotrzebną interakcję z podmiotem - a potem w postprodukcji zmieniać twarze wygenerowane przy pomocy AI.

  9. #9

    Domyślnie

    Niepotrzebna zabawa z tą podmianką. Można od razu wszystko wygenerować przy pomocy AI.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Przecież wiemy, że zasady są po to by je łamać.
    Na poważnie, nie mając doświadczenia w ulicznej fotografii, lepiej jest zacząć od nawiązania relacji z fotografowanym niż pstrykac z biodra czy zoomem z ukrycia. Bliskie fotografie zawsze są inne niż zumowane długą ogniskową. Na wstępie wątku o portrecie ulicznym dawałem film. Warto go obejrzeć raz na jakiś czas przed wyprawą na ulicę aby przypomnieć sobie zasady.
    Ja tylko podałem, co na ten temat mówi nasze prawo. Niezależnie od tego zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i uczciwość w relacjach z bliźnimi ...

    No i oczywiście ma rację Keek, że RODO jeszcze się w to włącza niezależnie od prawa autorskiego, ale nie dotyczy to amatorów ....
    Ostatnio edytowane przez Dune ; 03-10-2023 o 09:36

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Foto-żart ] Ochrona wizerunku
    By Wind Mill in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-06-2018, 12:21
  2. Ochrona wizerunku - zamazane twarze
    By d40nikon in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 09:15
  3. .photoblog.pl ochrona wizerunku
    By Foto7 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-07-2010, 12:34
  4. Ochrona wizerunku - portret tyłem
    By mkl in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 14:46
  5. Ochrona wizerunku......przedmiotów?
    By freefly in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 23-03-2008, 23:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •