Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 29
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dune Zobacz posta
    Ja tylko podałem, co na ten temat mówi nasze prawo. Niezależnie od tego zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek i uczciwość w relacjach z bliźnimi ...
    Są liczne przykłady fotografów ulicznych, którzy mają swoje ulubione metody, często zupełnie różne. Żeby daleko nie sięgać, przykład z naszego podwórka, Bogdan Dziworski album "f/5.6" czy Chris Niedenthal "Zwód fotograf" czy choćby ikoniczny Tadeusz Rolke.
    Ostatnio edytowane przez cybulski ; 03-10-2023 o 09:37
    linktr.ee/zbigniewurban5150||Canon R|RF16/2.8 EF35/2IS RF50/1.8, Sigmy Art EF 35/1.4 50/1.4 135/1.8, TTA50/0.95, 7A50/1.1, VM75/1.5, EF85/1.2L II, EF16-35/4L IS, RF70-200/4L IS, RF24-105/4L|BG-E22||Fuji Xpro3 XE4|xf18/2 xf27/2.8RWR xf18-55/2.8-4 SY12/2 TT23/1.4 ||Pleśniaki|Heliosy 58/2 50/1.8, Takumar Super 55/1.8, Vivitar 135/2.8||iPhone 14 PRO||

  2. #12

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Możesz opublikować, ale fotografowany może zażądać usunięcia zdjęcia. Co do zasady, zgodnie z art. 81 ust. 1 Pr. Aut. nie można rozpowszechniać cudzego wizerunku bez zgody osoby na nim przedstawionej. Reguła ta doznaje trzech wyjątków:
    - osoba, której wizerunek ma być rozpowszechniony, jest osobą powszechnie znaną, a jej wizerunek utrwalono w związku z pełnieniem przez nią funkcji publicznych (w szczególności politycznych, społecznych, zawodowych);
    - wizerunek osoby stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, lub też;
    - osoba otrzymała umówioną zapłatę za pozowanie.
    Nie chcę brzmieć niemiło, ale mam wrażenie, że Twoja wypowiedź jest sprzeczna. Przytoczona ustawa mówi wprost, że nie możesz. Skasowanie natomiast traktowałbym jako prawdopodobnie najtańszą formę ugody z fotografowanym jeśli "występek" zostanie ujawniony

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Keek Zobacz posta
    Nie można robić. Szczególnie teraz, kiedy jest RODO. ...
    Możesz przytoczyć podstawę prawną?
    Z tego co wiem, nie można publikować bez zgody, robienia zdjęcia prawo nie zabrania.
    No chyba, że się mylę, to patrz pierwsze zdanie.
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  4. #14

    Domyślnie

    Czy tylko ja odczytałem ironię u Roberta?

    A co do RODO ciekawostka. U nas niczego niemożna żadnych nazwisk itd, itp. A w Niemczech? W większości bloków nie ma numerów mieszkań, tylko na domofonach i drzwiach nazwiska.
    Ostatnio edytowane przez !AGresT ; 03-10-2023 o 11:27
    - Stary człowiek czytał dziecku Odyseję i ono w ogóle przestało mrugać oczami. A ty co opowiesz?
    - Przechodząca kobieta, która w deszczu złożyła parasol i zupełnie przemokła...

  5. #15

    Domyślnie

    Wydaje mi się, że RODO uniemożliwia publikowanie wizerunku bez zgody. Wizerunek zalicza się do danych osobowych, więc jest chroniony przez RODO. Rodo chroni dane osobowe osób fizycznych. Dyrektywa nie dotyczy tylko przetwarzania danych rzez osoby fizyczne i tylko do celów osobistych i domowych. Publikacja w internecie z otwartym dostępem nie jest użytkiem osobistym ani domowym. Z tego wynika, że trzeba mieć zgodę fotografowanego na przetwarzanie danych itd.... Dobrze pamiętać, że kary za złamanie RODO mogą sięgać milionów €...

  6. #16

    Domyślnie

    RODO zabrania także przechowywania danych osobowych, bez zgody uprawnionego albo innej uzasadnionej podstawy prawnej ...

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez cybulski Zobacz posta
    Są liczne przykłady fotografów ulicznych, którzy mają swoje ulubione metody, często zupełnie różne. Żeby daleko nie sięgać, przykład z naszego podwórka, Bogdan Dziworski album "f/5.6" czy Chris Niedenthal "Zwód fotograf" czy choćby ikoniczny Tadeusz Rolke.
    Zacne nazwiska, ale jak ta twórczość ma się do RODO i ogólnie do obecnego szaleństwa?

    Cytat Zamieszczone przez !AGresT Zobacz posta
    Czy tylko ja odczytałem ironię u Roberta?.
    Znam jeszcze przynajmniej jedną osobę.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez odzio Zobacz posta
    Nie chcę brzmieć niemiło, ale mam wrażenie, że Twoja wypowiedź jest sprzeczna. Przytoczona ustawa mówi wprost, że nie możesz. Skasowanie natomiast traktowałbym jako prawdopodobnie najtańszą formę ugody z fotografowanym jeśli "występek" zostanie ujawniony
    Twoje wrażenie jest jak najbardziej prawidłowe, ale pomijasz punkt drugi, zgodnie z którym to na sfotografowanej osobie ciąży ewentualna konieczność udowodnienia że jej wizerunek jest głównym motywem zdjęcia, nie było to zgromadzenie, impreza publiczna etc. Dlatego napisałem o praktyce, gdzie dwie strony mogą się dogadać co do dalszego postepowania bo, jak to określiłeś, "występek" bywa niejednoznaczny i nie zawsze fotograf może się zgodzić z wolą sfotografowanego.

  9. #19

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Dune Zobacz posta
    RODO zabrania także przechowywania danych osobowych, bez zgody uprawnionego albo innej uzasadnionej podstawy prawnej ...
    Rodo nie dotyczy przetwarzania przez osoby fizyczne:
    "Niniejsze rozporządzenie nie ma zastosowania do przetwarzania danych osobowych przez osobę fizyczną w ramach działalności czysto osobistej lub domowej, czyli bez związku z działalnością zawodową lub handlową. Działalność osobista lub domowa może między innymi polegać na korespondencji i przechowywaniu adresów, podtrzymywaniu więzi społecznych oraz działalności internetowej podejmowanej w ramach takiej działalności."

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez LeonardZelig Zobacz posta
    Twoje wrażenie jest jak najbardziej prawidłowe, ale pomijasz punkt drugi, zgodnie z którym to na sfotografowanej osobie ciąży ewentualna konieczność udowodnienia że jej wizerunek jest głównym motywem zdjęcia, nie było to zgromadzenie, impreza publiczna etc. Dlatego napisałem o praktyce, gdzie dwie strony mogą się dogadać co do dalszego postepowania bo, jak to określiłeś, "występek" bywa niejednoznaczny i nie zawsze fotograf może się zgodzić z wolą sfotografowanego.
    dzięki

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Foto-żart ] Ochrona wizerunku
    By Wind Mill in forum Grafizacja, foto - żart, pozostałe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 03-06-2018, 12:21
  2. Ochrona wizerunku - zamazane twarze
    By d40nikon in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 24-05-2013, 09:15
  3. .photoblog.pl ochrona wizerunku
    By Foto7 in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 08-07-2010, 12:34
  4. Ochrona wizerunku - portret tyłem
    By mkl in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 28-06-2010, 14:46
  5. Ochrona wizerunku......przedmiotów?
    By freefly in forum Fotografia a prawo
    Odpowiedzi: 61
    Ostatni post / autor: 23-03-2008, 23:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •