Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Czas trwania błysku i zmiany temperatury barwowej

    Witam, zwracam się do koleżanek i kolegów o pomoc w zrozumieniu pewnego zachowania studyjnych lamp błyskowych. To bardziej fetysz niż pomoc związana w robieniu zdjęć. Bo kwestię które tu poruszę nie mają zbyt wiele z normalnym fotografowaniem.

    Mam lampę firmy „X” która posiada kilka trybów pracy:
    1 - normalny w tym trybie oprócz zadanej mocy lampa ma trzymać bardzo dokładnie temperaturę barwową.
    2 – mrożenie błyskiem czyli realizacja krótkich czasów trwania błysków kosztem temperatury barwowej
    3 - tryb HSS, ten tryb akurat najmniej mnie interesuje.

    Chciałbym zmierzyć czas trwania błysku dla dwóch pierwszych trybów za pomocą światłomierza Sekonic L-858D. Urządzenie posiada taką funkcję i gdy mierzę dany parametr, błysku dla pełniej mocy wynosi:
    1/288; 3,47ms F:64 dla t=0,1 (lampa w pierwszym trybie energia błysku pełna moc lampy 800Ws)
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01.jpg
Wyświetleń:	9
Rozmiar:	435,9 KB
ID:	76045
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	01w.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	422,4 KB
ID:	76046
    dla t=0,5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	011.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	471,8 KB
ID:	76058
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	011w.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	471,2 KB
ID:	76059

    Zmniejszam moc o dwie przysłony
    1/1330; 752us; f:32 dla t=0,1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	448,7 KB
ID:	76047
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	02w.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	394,1 KB
ID:	76048
    dla t=0,5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	021.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	469,9 KB
ID:	76060
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	021w.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	452,7 KB
ID:	76061

    Na minimalnej energii błysku (1/256) wygląda to tak:
    1/4990; 200us; f:4,5 dla t=0,1
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	472,5 KB
ID:	76049
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	03w.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	322,2 KB
ID:	76050
    dla t=0,5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	031.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	491,3 KB
ID:	76062
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	031w.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	442,4 KB
ID:	76063

    Tryb 2 mrożenie błyskiem
    ta sama lampa tu przedstawię wartości tylko dla t=0,1 ze względu że dla t=0,5 wyniki wychodzą poza skalę światłomierza.
    Pełna moc
    1/288; 3,47ms; f:64
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	340,8 KB
ID:	76051
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	04w.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	424,3 KB
ID:	76053

    zmniejszam o 2 przysłony:
    1/1880; 531us; f35
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	476,9 KB
ID:	76054
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	05w.jpg
Wyświetleń:	4
Rozmiar:	448,4 KB
ID:	76055

    minimalna moc (1/256):
    1/21200; 47,3us; f:4,5
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	481,2 KB
ID:	76056
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	06w.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	466,2 KB
ID:	76057

    Byłem pewny że wykres światła błyskowego to szybki pik w górę oraz w zależności od lampy szybki lub po części wydłużony czas wygaszenia palnika. Tak jak ma to miejsce w trybie mrożenia błyskiem lub przy pełnej mocy lampy w trybie normalnym. Zastanawiają mnie te 3 piki na wykresie gdy zmniejszymy moc lampy. Skąd to się bierze? Czy macie na to jakąś teorię? Lampa jest w trybie manualnym nie podłączona do aparatu w żaden sposób więc co może powodować takie zachowanie ? Czy możliwe jest że lampa aby uzyskać odpowiednio zadaną moc i stałą temperaturę barwową dzieli jeden błysk na wiele mniejszych? Czy spotkaliście się z czymś takim, a może jest to normalne zachowanie lamp a ja odkryłem Amerykę W końcu człowiek całe życie się uczy. Czekam na wasze odpowiedzi, sugestie. Pozdrawiam.
    Body kilka słoików i inne graty

  2. #2

    Domyślnie

    Zapewne jest tak, jak podejrzewasz. Przy pełnym błysku, cała energia z kondensatora jest zamieniana na błysk, co prowadzi do stopniowego spadku napięcia, a zatem i prądu, i co za tym idzie zmiana temp. barwowej (zapewne spadek). Uzyskuje się w ten sposób jakąś średnią temperaturę.

    Urwanie błysku wcześniej, podniosło by tą temperaturę. Dlatego dla równowagi dokładana jest seria krótkich błysków, w których prąd nie zdąży uzyskać tak wysokich wartości, a zaem i temperatury.


    To też są moje gdybania.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki za wypowiedź, upewniłeś mnie w moich przypuszczeniach. Może jeszcze ktoś ma jakąś inną teorię z chęcią przeczytam.
    Ciekaw jestem czy zjawisko jest normalne we wszystkich lampach studyjnych? Lampa reporterska yn560 generuje pojedynczy pik niezależnie od mocy.
    Body kilka słoików i inne graty

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Przy pełnym błysku, cała energia z kondensatora jest zamieniana na błysk
    Z elektrycznego punktu widzenia rozładowanie kondensatora jest wykładnicze, więc nawet jak jest naładowany na 100% to przy wyzwoleniu błysku, będzie się rozładowywał szybko na początku a potem coraz wolniej, ale napięcie na kondensatorze może być już dość niskie, więc elektronika już może wyłączyć obwód, co sprawi, że na palnik lampy trafi tylko część napięcia z kondensatora, czyli nie cała energia kondensatora, szczególnie przy dłuższych błyskach, będzie zamieniona na światło, a na końcu takiego błysku faktycznie temperatura barwowa światła może być inna niż na początku, z racji mniejszego napięcia
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  5. #5

    Domyślnie

    To widać na wykresie pełnego błysku.
    Cała energia kondensatora aż do napięcia, przy którym nastąpi odcięcie. Czy to przez elektronikę, czy zanik jonizacji gazu.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  6. #6

    Domyślnie

    Tak ja to sobie zinterpretowałem.
    Palnik lampy uzyskuje zadaną temperaturę barwową przy założeniach że maksymalny możliwy ładunek z kondensatora zostanie opróżniony. Aby utrzymać daną temperaturę barwową na tym samym poziomie mimo zmniejszenia energii błysku elektronika doprowadza do kilku wyładowań które są sumą danej temperatury.
    W trybie realizacji szybkiego czasu trwania błysku lampa wykonuje pojedyncze błyski niezależnie od ustawionej mocy/energii bo nie musi realizować dokładniej temperatury barwowej.
    Mam jeszcze inne lampy tego samego producenta, które posiadają dokładność temp. barwowej na poziomie +/-200K i tam już nie ma takiego sterowania błyskiem.
    Myślę że tajemnica wyjaśniona no chyba że pojawi się ktoś kto ją obali, a ja z chęcią go wysłucham
    Dziękuje za udział w dyskusji jak będziecie w Łodzi stawiam piwo
    Body kilka słoików i inne graty

  7. #7
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Mam lampę firmy „X” która posiada kilka trybów pracy:
    1 - normalny w tym trybie oprócz zadanej mocy lampa ma trzymać bardzo dokładnie temperaturę barwową.
    2 – mrożenie błyskiem czyli realizacja krótkich czasów trwania błysków kosztem temperatury barwowej
    3 - tryb HSS, ten tryb akurat najmniej mnie interesuje.

    Chciałbym zmierzyć czas trwania błysku dla dwóch pierwszych trybów za pomocą światłomierza Sekonic L-858D. Urządzenie posiada taką funkcję


    Byłem pewny że wykres światła błyskowego to szybki pik w górę oraz w zależności od lampy szybki lub po części wydłużony czas wygaszenia palnika. Tak jak ma to miejsce w trybie mrożenia błyskiem lub przy pełnej mocy lampy w trybie normalnym. Zastanawiają mnie te 3 piki na wykresie gdy zmniejszymy moc lampy. Skąd to się bierze? Czy macie na to jakąś teorię? Lampa jest w trybie manualnym nie podłączona do aparatu w żaden sposób więc co może powodować takie zachowanie ? Czy możliwe jest że lampa aby uzyskać odpowiednio zadaną moc i stałą temperaturę barwową dzieli jeden błysk na wiele mniejszych? Czy spotkaliście się z czymś takim, a może jest to normalne zachowanie lamp a ja odkryłem Amerykę
    Sprawa jest bardziej skomplikowana, tzn różni producenci stosują różne metody by sobie radzić ze stabilnością temperatury barwowej. To co sie dzieje w Twojej lampie X to nie musi byc norma, inna firma może robic to inaczej. Jaką masz lampę?
    Ja ostatnio bawię się w zamrażanie ruchu. Błysk mam mocno rozpracowany, kombinowałem kiedyś na różne sposoby z lampami zarówno reporterskimi jak i studyjnymi. Aktualnie mam juz do tego taką ciut bardziej specjalistyczną lampę - Godoxa QT400 III i (od wieków) Sekonica 758DR, ale on nie mierzy czasu błysku, za to ma wyzwalanie Pocket Wizardów. Zastanawiałem sie czy nie przejść na to co masz, czyli 858, ale on chyba nie wyzwala Godoxów i nie steruje nimi?
    Ponowię pytanie. Jaka masz lampę, jaki model?

    Mam sporo materiałów na temat błysku. Tylko nie mam czasu. Będę wrzucał, nie uciekaj.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #8

    Domyślnie

    Sekonic L-858D posiada możliwość sterowania lampami trzeba dokupić opcjonalnie nadajnik, Godox jest na liście obsługiwanych urządzeń RT-EL/PX.
    Czyli potwierdzasz wcześniejsze założenia że jest to sposób na stabilizację temp barwowej lampy. Nie chce jeszcze na razie wymieniać nazwy urządzenia jest to bezpośredni konkurent Godoxa. Lampa to wyższy model tego producenta ze stabilizacją temperatury do +/-100K jest jeszcze jeden model wyższy który posiada stabilizację na poziomie +/-50K Przeprowadzam teraz kilka testów jak uda mi się to jakoś sensownie zestawić to opisze co i jak i podam nazwy urządzeń.
    Body kilka słoików i inne graty

  9. #9
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    No to pierwsza część. Odnalazłem miejsce skąd wygenerowałem sobie materiał dla siebie i dam linki. No bo praw autorskich nie mam, o ile w tym przypadku te dokumenty sa nimi chronione. To materiały producenta, przetłumaczone.
    Kontrola temperatury barwowej w lampach Broncolor https://www.dicam.pl/teoria/broncolor/ectc
    Kontrola czasu błysku w lampach Broncolor https://www.dicam.pl/teoria/bronclor...racania-blysku
    https://www.dicam.pl/teoria/bronclor...a-czasu-blysku
    Jak przeczytasz i popatrzysz na wykresy to zobaczysz, że są inne niż te z Twojego Sekonica i inna to technologia. Ale można sie czegoś dowiedzieć i wyciągać pewne wnioski.
    Dlaczego robisz problem z podaniem modelu swojej lampy? Masz Quadralite (którą)? To to samo co Godox, nie konkurencja.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  10. #10

    Domyślnie

    Dzięki za materiały co prawda dwa pierwsze znałem, trzeci wiele wyjaśnia. Producent stosując „przedbłysk plazmy” kontroluje temperaturę barwową kosztem czasu trwania błysku. Potwierdza to fakt, że wykresy z wieloma amplitudami występują tylko w trybie stabilnej temperatury barwowej. Czyli tam gdzie nie liczy się aż tak bardzo czas trwania błysku, a dokładność temperatury jest na poziomie +/-100K.
    Nie robię problemu z podawaniem producenta nie chciałem robić reklamy czy antyreklamy produktu bo jest to nieistotne, a jedynie dowiedzieć się dlaczego powstają te dziwne aplitudy.
    Co do lampy jest to Jinbei model MSN PRO tu akurat o mocy 800Ws Testuję ją dość intensywnie i z chęcią porównałbym wyniki z Quadralite Pulse i Godoxem.
    Body kilka słoików i inne graty

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury barwowej w Kelwinach
    By Tom W in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-04-2013, 08:16
  2. miernik temperatury barwowej - czy coś da?
    By Artur_A in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2009, 19:44
  3. Zmiana temperatury barwowej plików jpg
    By tomekzi in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 02-03-2009, 18:07
  4. Zamrozić kroplę – czas trwania błysku
    By krawtom85 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-10-2007, 12:19
  5. czas trwania błysku - coolpix 5600
    By tomek66 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-03-2006, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •