Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja ściągałem ile się dało tabelek z podawanymi t 0.1 i t.05. Jak ktoś się tym interesuje to wie, że producenci podawali wartość najczęściej tylko jedną, a nie dla wszystkich ustawień poziomu energii błysku. Lampą która dawała mi najkrótsze czasy była Nikon SB800. Oczywiście na ułamku energii. Plik załączam. Do splashfoto sie nada, jak lampa prawie dotyka akwarium. Ale do fotografowania modelek nie.
    Rozpatrywałem zakup róznych lamp. Oczywisty wybór - Broncolor odpadał. Po prostu gigantyczna cena. Jak ktoś sobie popatrzy na cenę generatora to mu się wyda bardzo duża. A jak się dowie, że to jedynie za sam generator, a to nie wszystko, bo każda z główek to tez kolosalne pieniądze to już sprawa robi się finansowo beznadziejna. Ten sprzęt może pracować w studiach na wynajem, o dużym obłożeniu. Sytuacja jak z Haselami H6D. Znam dwie osoby które je kupiły i sprzedały, bo po prostu absolutnie nie ma szans by się zamortyzowały.
    Patrzyłem na inne lampy, w tym chwalonych w Stanach lamp Paul C. Buff - Einstein 640. Jest problem, nierozwiązywalny. Napięcie w USA jest inne i wydawałoby się, że co za kłopot - przetwornik na nasze 230V. O ile da sie tak z innymi urządzeniami to okazuje się że z lampami tak sie nie da. Najciekawsze, że sam producent kiedys je sprzedawał razem z przetwornikiem na nasze 230V, ale potem zmodyfikował lampy i już nie proponował tej opcji, bo podobno nie idzie?
    Porównanie lamp tego producenta z Elinchromami i Profoto (nie porównano z Broncolorami, co znamienne) też jest niżej.
    Inne wykresy i tabeli też załączam podając czego dotyczą.

    Czasy błysku Nikon SB800. (ale jaki to czas? t.05 czy 0.1?) Do splash używałem 1/16 lub 1/32

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	czas blysku Nikon SB800.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	100,7 KB
ID:	76259

    Tu Nikon SB910:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LP Czas błysku Nikon SB 910.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	109,2 KB
ID:	76262

    Tu z kolei Nikon SB5000
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LP Czas błysku Nikon SB 5000.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	171,4 KB
ID:	76263

    Jak widać, że przy 1/128 najkrótszy błysk ma SB800. Być może jest wtedy zimniejsze światło niż z SB5000. Niestety w tabelach nie podają ile to K.

    Paul C. Buff - Einstein 640 - taki efekt, albo raczej takie możliwości sterowanie "współczesne" czyli z użyciem IGBT. Stare studyjne lampy tak nie miały.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LP Czas sterowanie IGBT Paul C Buff Einstein E 640.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	222,0 KB
ID:	76260

    A tu czasy i temperatura lamp Paul C. Buff - Einstein 640 w dwóch trybach pracy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LP WB Paul C Buff Einstein E 640.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	195,4 KB
ID:	76261

    I porównanie tych lamp z Profoto i Broncolorami z podaniem cen. Różnica cen jest nawet dwudziestokrotna! Bron generator i 2 główki to 20 tys USD, a Paul Einstein niecały 1 tys USD. Ale .. podano tylko do jak niewielu Ws zdoła lampa zejść, ale czas t0.1 dla jakiej wartości? Najprawdopodobniej najniższej, ale co można zrobić z energią 2,5 Ws? Nic. Splash jak cytrynę wrzuca sie do akwarium.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	shortest-flast-duration-profoto-einstein-broncolor.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	149,4 KB
ID:	76264

    Aha - Broncolor podaje dla Scoro lepszy parametr - 1/10.000s.
    Przy okazji zobaczcie jak długi jest błysk na full
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	LP Czas błysku Broncolor Scoro.jpg
Wyświetleń:	1
Rozmiar:	170,8 KB
ID:	76267

    Mam sporo innych tabelek, tylko nie da sie z tego wyciągnąć więcej wniosków niż z tego co dałem. Istotne jedynie dla tych co chcą kupić konkretny model lampy.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-10-2023 o 20:50
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  2. #12
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Bym zapomniał. Screen z instrukcji lampy jaką ostatecznie kupiłem, czyli Godox QT400II (instrukcja wspólna z tą dla lampy 600Ws):
    Dokładne czasy w obu trybach pracy. Podają ile ma K w trybach szybkiego błysku. Powiem ci, że idzie w górę baaardzo. Ja pracowałem coś około 1/16 czyli czas 1/15150 to w obróbce wychodziło, że światło jest w okolicach ... 10.000 K. Oni podają, że to jest 7368 K. Taaaa, jasne. Zobacz napis nad tabelką. Prototype test. Nie mogą pomierzyć finalnego produktu? Czyli i czasy i K mogą być jednak z czapy wzięte.
    Nie sprawdzałem ile jest K na 1/128. Może poza zakresem możliwości PS
    W ogóle na razie prawie ich nie używałem do tego do czego zakupiłem. Żadna baletnica nie chce być testerką Na razie pracuję w normalnym trybie, tzn stabilnej temperatury.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Godox_QT400IIM600IIM.jpg
Wyświetleń:	6
Rozmiar:	215,3 KB
ID:	76265

    Miłego studiowania tabelek
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 09-10-2023 o 20:51
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  3. #13

    Domyślnie

    Dzięki za obszerne materiał
    Tabelki to jedno, a życie swoje pokazuje jak sam zauważyłeś. Godox świetnie opracował tabelkę, pochwalił się czym i w jaki sposób testował lampę, jednak brakuje informacji o urządzeniu pomiarowym czasu trwania błysku. Gdyż Sekonic C700 nie mierzy tej wartości i tu nie ma jasnych informacji.

    Nikona SB800 posiadam i przetestuje czy potwierdza się z tymi danym i dla jakiej wartości t0,1 czy t0,5.
    Body kilka słoików i inne graty

  4. #14
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Tu jest tak 1/4 tabelek jakie mam zapisane W dodatku wielu innych nie zapisywałem, bo nic więcej nie wnoszą, dotyczą lamp nie będących w moim zainteresowaniu, np reporterski Nissin itp
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  5. #15

    Domyślnie

    Troszkę tego nazbierałeś dzięki za udostępnienie informacji.
    Myślę jednak że trochę odchodzimy od tematu bo bardziej niż sam czas trwania błysku, choć on również, interesują mnie sposoby w jaki lampy kontrolują temperaturę barwową.
    Podsumowując temat
    Z moich zdjęć z widmem błysku wywnioskowałem, że lampa wieloma błyskami stabilizuje temperaturę barwową. Potwierdziłeś to artykułem z dicam o przebłysku plazmy choć tam jest ten zabieg stosowany do skracania błysku zwłaszcza mierzonego w t0,5. W posiadanej lampie nie występują takie przedbłyski w trybie krótkich czasów błysku, a w trybie stabilnej temperatury barwowej. Dlatego potwierdziłem swoją tezę, że lampa przedbłyskami plazmy wyrównuje temperaturę barwową.
    Zwróciłeś również uwagę na technologię IGBT sprawdziłem temat i są to tranzystory umożliwiające załączenie dużych prądów do 1kA i blokujące napięcia do 6kV.
    Sprawdzam źródła bo prawdopodobnie w posiadanej lampie takie tranzystory występują, czekam na potwierdzenie bezpośrednio od producenta. Nie rozumiem że nie chwalą się taką technologią no ale cóż nie moje małpy...
    Czy masz jeszcze jakieś materiały odnośnie innych sposobów sterowania temperaturą barwową w studyjnej lampie błyskowej? Czy zawsze czas trwania błysku będzie realizowany kosztem temperatury barwowej i odwrotnie? Wydawało by się, że tak ale może są inne nieznane mi technologie gdzie można mieć ciastko i zjeść ciastko?
    Body kilka słoików i inne graty

  6. #16
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Troszkę tego nazbierałeś dzięki za udostępnienie informacji.
    Myślę jednak że trochę odchodzimy od tematu bo bardziej niż sam czas trwania błysku, choć on również, interesują mnie sposoby w jaki lampy kontrolują temperaturę barwową.
    Interesuje mnie i jedno i drugie, jak widać, ale jednak po to bo wiedząc jak to lampy robią mozna wykorzystać stosując różne niestandardowe kruczki.
    Kiedyś intenet zalał pewien pomysł (działa) by użyć trybu HSS, krótkiego czasu migawki, na sankach aparatu lampa reporterska obsługująca ten tryb, palnik w sufit (by nie oświetliła planu zdjęciowego, ma dać błysk by zadziałały fotocele w lampach) a zwykła lampa studyjna, taka nie IGBT (na full) robi swoje. Wtedy czas błysku jest długi i mrożenie ruchu nie wynika z czasu błysku tylko z czasu migawki. Ale jak mamy max 1/8000 w aparacie to ta metoda nie da sie uzyskać np 1/15000 s.
    Inna metoda wymaga wyzwalania zaawansowanymi nadajnikami radiowymi PocketWizard TT (tymi obsługującymi HSS i TTL) i wykorzystaniem tego co oni nazywają HyperSync. Umożliwia to m.in precyzyjniejsze wystartowanie z synchronizacją błysku (bo aparaty reagują na spust migawki po iluś ms, każdy aparat inaczej). Ba, mozna kreatywnie celowo przesunąć ten czas startu.
    To bardzo skomplikowane. Tu masz informacje https://wiki.pocketwizard.com/index.php
    Bywali kombinatorzy, którzy np stosują normalny błysk (lampa błyskowa z zaklejonymi stykami, poza centralnym), czas krótszy od czasu synchronizacji (np 1/320s) więc mają czarny pasek. Po co? Pracując w plenerze z dominującym światłem zastanym? Bo natężenie światła spada (w kwadracie) z odległością. Więc lampa oświetla za mocno to co jest blisko, przed głównym motywem. Więc jeśli ten pasek "czarny" przypada na ten obszar który byłby oświetlony błyskiem. Wymaga to prób, oczywiście. Niestety ten "czarny" pasek generalnie wypada na górze kadru (gdy aparat trzymamy poziomo), a my go chcemy na dole, (przykład - by nie błysnęło na trawnik przed parą młodą). Rozwiązanie? Idiotyczne. Należy trzymać sprzęt ... do góry nogami. Chyba dlatego właściwie nikt tego nie robi (no i mało kto o tym wie).
    Inna kwestia - Przy zdjęciach seryjnych temperatura barwowa rośnie, bo gaz w palniku jest ciągle gorący (dużo K) i nie ma czasu sie wychładzać tak aż do temperatury początkowej.

    Jak widzisz interesuje mnie głównie strona praktyczna. Co można zrobić z tym co sie ma, albo z tym co można kupić.

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Zwróciłeś również uwagę na technologię IGBT sprawdziłem temat i są to tranzystory umożliwiające załączenie dużych prądów do 1kA i blokujące napięcia do 6kV.
    Sprawdzam źródła bo prawdopodobnie w posiadanej lampie takie tranzystory występują,
    Oj, już od naprawdę wielu lat sporo lamp studyjnych ma te tranzystory.

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Czy zawsze czas trwania błysku będzie realizowany kosztem temperatury barwowej i odwrotnie? Wydawało by się, że tak ale może są inne nieznane mi technologie gdzie można mieć ciastko i zjeść ciastko?
    Niestety ale obawiam się, że tego sie nie da obejść. Temperatura błysku sie zmienia w czasie. Na początku błysk jest "ciepły", przechodzi przez 5500K, temperatura rośnie dalej (kilka tys K więcej) i potem się schładza, schodząc poniżej 5500K. Te 5500 K to po prostu średnia temperatura barwowa, z całego błysku. Stąd gwałtowne wygaszanie odcina te ciepła część i sumarycznie daje wyższą temp. barwową.
    Wykresy prądu z wykresami intensywności świecenia nie pokrywają sie idealnie. Prąd możesz odciąć, ale zjonizowany gaz w palniku ma swoją temperaturę i nie ostygnie w tym samym czasie.
    Nie mogę znaleźć tego wykresu, gdzieś mi go wcięło. To było w materiałach Broncolora (tak naprawdę Bron Electronik, Broncolor to nazwa lamp, nie firmy).

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Porownanie czasow trwania błysku t0,5 z t0,1.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	87,9 KB
ID:	76317

    Wykres K wygląda bardzo podobnie do powyższego wykresu jaki doskonale znasz, narysuj sobie poziomą kreskę w połowie piku, tam gdzie biegnie linia pokazująca t 0.5. To przecież pokazuje połowę światła dającego ekspozycję. W uproszczeniu - połowa światła jest cieplejsza, połowa zimniejsza, średnio jest 5500 K.
    Jak odcinasz to co z prawej, to skracasz czas, ale też odcinasz te ciepłą część ekspozycji, zaczyna dominować ten wysoki pik, który jest "zimny". No i temperatura barwowa rośnie.

    Tu jest sporo wiedzy, zajrzyj. https://broncolor.swiss/technologies
    Edit. Znalazłem tam wykres

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	zmiana temperatury barwowej w czasie.jpg
Wyświetleń:	2
Rozmiar:	46,6 KB
ID:	76318
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 11-10-2023 o 12:54
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  7. #17

    Domyślnie

    Jeszcze raz dziękuje za poświęcony czas ja również testuje sprzęt po to aby bardziej świadomi umieć go wykorzystać, a nie da się tego zrobić jak się nie rozumie jak on działa.
    O tym zaklejaniu styków to mnie zaskoczyłeś nie wiedziałem że można aż tak kombinować zwłaszcza z odwracaniem aparatu to musi być strasznie niewygodne. Jak to mówią „jeśli coś jest głupie, ale działa, to głupie to nie jest”

    Testu SB800 jeszcze nie zrobiłem ale zaciekawiła mnie lampa reporterska z trybem krótkich czasów błysku. Ona posiada dwa jak lampy studyjne: stabilizacje temperatury i realizacja krótkich czasów błysku i to rzeczywiście działa popatrz na tę tabelkę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hi900-tabelka.jpg
Wyświetleń:	3
Rozmiar:	789,3 KB
ID:	76366
    Załączone pliki Załączone pliki
    Body kilka słoików i inne graty

  8. #18
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ty masz możliwość pomierzenia czasu, jesteś uprzywilejowany mi pozostaje tylko czytanie.
    Czegoś takiego jak Sekonic C-800-U SPECTROMETER nie masz przypadkiem?
    Co do pomiarów. Muszę wierzyć w to co podaje producent sprzętu jaki mam. W praktyce to przecież ja nie wiem czy ruch o danej prędkości zamrozi mi błysk trwający 1/10.000 s czy 1/25.000 s. Po prostu patrzę co wyświetli mi się na LCD po zrobieniu zdjęcia. Nie zamrożone - zmniejszam energię błysku i niestety zapewne podnoszę ISO. Z ISO100 niestety żegnam sie dosyć często. Przy tak słabym błysku gdy sie chce miec określoną odległość do modelki i jakąś tam przysłonę to się cierpi na coraz mniej fajnych parametrach
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #19

    Domyślnie

    Od niedawna posiadam taką możliwość i były to dobrze ulokowane pieniądze. Niestety na C-800 mnie nie stać w tym momencie, może kiedyś Czasami by się przydał bo ja siedzę w fotografii produktowej. I co z tego że lampy trzymają temperaturę jak użyjesz dwóch rożnych dyfuzji i wszystko się rozjeżdża Ze spektrometrem można by próbować korygować czy dobrać sobie odpowiednie modyfikatory.
    Body kilka słoików i inne graty

  10. #20
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez galowy Zobacz posta
    Czasami by się przydał bo ja siedzę w fotografii produktowej. I co z tego że lampy trzymają temperaturę jak użyjesz dwóch rożnych dyfuzji i wszystko się rozjeżdża Ze spektrometrem można by próbować korygować czy dobrać sobie odpowiednie modyfikatory.
    pamiętam sesje produktową sprzed wieków Robilismy mebelki kuchenne, biały MDF. Na sesje wyjazdową, w hali producenta. Zabraliśmy to co w walizce, czyli 3 lampy Quantuum 600 (czyli dziś Quadralite), ale na wszelki wypadek tez jeszcze kilka Elfo. No i tak to nieopatrznie ustawiliśmy, że z jednej strony było Elfo, z drugiej Quantuum. Szok. Róznica sięgała kilkuset K, to było widoczne od razu. Fajnie gdy w PS sie klikało na biel pipetą od WB. Z lewej strony szafki zupełnie co innego niż z prawej. Elfo mocno ciepłe, Quantuum zimne, niebieskie.
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Regulacja temperatury barwowej w Kelwinach
    By Tom W in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 25-04-2013, 08:16
  2. miernik temperatury barwowej - czy coś da?
    By Artur_A in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 20-05-2009, 19:44
  3. Zmiana temperatury barwowej plików jpg
    By tomekzi in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 57
    Ostatni post / autor: 02-03-2009, 18:07
  4. Zamrozić kroplę – czas trwania błysku
    By krawtom85 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 29-10-2007, 12:19
  5. czas trwania błysku - coolpix 5600
    By tomek66 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 28-03-2006, 20:33

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •