Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 18
  1. #1

    Domyślnie czyszczenie przedniej soczewki obiektywu

    Podczas fotografowania zawodów sportowo-pożarniczych i dostałem wodą... to znaczy mgiełką / aerozolem który w moim kierunku zniósł wiatr. Niestety teraz mam całą przednią soczewkę obiektywu zapaćkaną przyschniętą wodą. Próbowałem lenspenem - nie dał rady oraz płynem do optyki - też bez powodzenia, po odparowaniu alkoholu "kropki" wracają. Macie pomysł czym to zdjąć bezpiecznie dla powłok?

  2. #2

    Domyślnie

    To są między innymi powody, dla których przy szerokich szkłach zakładam filtr. Oczywiście osłony p/słoneczne to podstawa, bez względu na światło. W tele wystarcza mi sama osłona obiektywu, są wystarczająco głębokie i najczęściej odległość od fotografowanej akcji też bardziej bezpieczna.

    Co do Twojego problemu. Zapytał bym strażaków co to za specyfik i czym oni to myją.
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  3. #3

    Domyślnie

    Była to tylko "czysta" woda (chociaż z jej czystością to było pewnie nieciekawie, biorąc pod uwagę że przepłynęła przez motopompę, węże, rozdzielacze, prądownicę).

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AdamS1981 Zobacz posta
    Była to tylko "czysta" woda (chociaż z jej czystością to było pewnie nieciekawie, biorąc pod uwagę że przepłynęła przez motopompę, węże, rozdzielacze, prądownicę).
    Nie szkodzi Sam się przekonałeś o jej czystości (szkodliwości). Mimo wszystko ci, którzy jej używają często i mają doświadczenie może jednak skutecznie Ci poradzą? Na sucho też próbowałeś przetrzeć te kropki?
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  5. #5

    Domyślnie

    Nie wiem czy pomogę, przywołam historię z przeszłości.
    Kiedyś focąc samoloty pod lotniskowym płotem, parę razy przemieszczałem się z jednego końca lotniska na drugi.
    Podczas jednej z takich szybkich jazd, zapomniałem założyć dekielek na obiektyw. Zestaw oparty przednią soczewką 55-300 o dno kabury.
    Na szkle jakieś plamy. Pędzelek nie robi, szmatka ircha nie robi, ja się zapieniłem, że dopiero co kupione tele pójdzie do naprawy, pewnie wymiana soczewki to połowa ceny obiektywu.
    Skoro i tak zupa blada, to pochuchałem i przetarłem soczewkę koszulą flanelową. Plamy znikły, obiektyw przez lata służył bez problemu.

    Skoro używałeś izopropanolu (zakładam, iż wraz z czyszczeniem mechanicznym, szmatką czy szpatułką do optyki) i plamy nie zniknęły, to może ową mgiełkę zassało do wnętrza, i plamy są z drugiej strony soczewki?
    "...Kto zagląda pod powierzchnię, czyni to na własną odpowiedzialność..."
    http://commons.wikimedia.org/wiki/Windmill
    Pstrykoaparat + obiektywy + okulary korekcyjne -10.5 dioptrii.
    "Don Kichote to zły człowiek był..."

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez burton Zobacz posta
    Nie szkodzi Sam się przekonałeś o jej czystości (szkodliwości). Mimo wszystko ci, którzy jej używają często i mają doświadczenie może jednak skutecznie Ci poradzą? Na sucho też próbowałeś przetrzeć te kropki?
    Popytam... na sucho nie próbowałem.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez Wind Mill Zobacz posta
    Nie wiem czy pomogę, przywołam historię z przeszłości.
    Kiedyś focąc samoloty pod lotniskowym płotem, parę razy przemieszczałem się z jednego końca lotniska na drugi.
    Podczas jednej z takich szybkich jazd, zapomniałem założyć dekielek na obiektyw. Zestaw oparty przednią soczewką 55-300 o dno kabury.
    Na szkle jakieś plamy. Pędzelek nie robi, szmatka ircha nie robi, ja się zapieniłem, że dopiero co kupione tele pójdzie do naprawy, pewnie wymiana soczewki to połowa ceny obiektywu.
    Skoro i tak zupa blada, to pochuchałem i przetarłem soczewkę koszulą flanelową. Plamy znikły, obiektyw przez lata służył bez problemu.

    Skoro używałeś izopropanolu (zakładam, iż wraz z czyszczeniem mechanicznym, szmatką czy szpatułką do optyki) i plamy nie zniknęły, to może ową mgiełkę zassało do wnętrza, i plamy są z drugiej strony soczewki?
    Tak, działałem tak jak piszesz - izopropanol + mechanika (gładka mikrofibra) i nie pomogły. Mam nadzieję, że to coś jest jednak na zewnątrz (znika na chwilę zwilżone).
    Wieczorem spróbuję delikatnie na sucho.

  7. #7

    Domyślnie

    Spróbowałbym wodą destylowana na początek a dopiero później alkoholem. Jeżeli to były jakieś specyfiki rozpuszczalne w wodzie, to alkohol nie pomoże za bardzo.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    Spróbowałbym wodą destylowana na początek a dopiero później alkoholem. Jeżeli to były jakieś specyfiki rozpuszczalne w wodzie, to alkohol nie pomoże za bardzo.
    OK. Dzięki za wskazówkę.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AdamS1981 Zobacz posta
    Była to tylko "czysta" woda (chociaż z jej czystością to było pewnie nieciekawie, biorąc pod uwagę że przepłynęła przez motopompę, węże, rozdzielacze, prądownicę).
    Skąd brali wodę? Z wodociągu czy z jakiegoś otwartego zbiornika? Ponadto w wodzie mogły być pozostałości środków pianotwórczych. Jeśli nie da rady wodą destylowaną, to spróbuj takie coś: https://www.photo4b.pl/p5410,tiffen-...EaAkYeEALw_wcB. To jest surfaktant, kiedyś zupełnie podobny specyfik produkował Kodak i był on polecany przez Nikona.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez markB Zobacz posta
    Skąd brali wodę? Z wodociągu czy z jakiegoś otwartego zbiornika? Ponadto w wodzie mogły być pozostałości środków pianotwórczych. Jeśli nie da rady wodą destylowaną, to spróbuj takie coś: https://www.photo4b.pl/p5410,tiffen-...EaAkYeEALw_wcB. To jest surfaktant, kiedyś zupełnie podobny specyfik produkował Kodak i był on polecany przez Nikona.
    Woda z przenośnego zbiornika (tzw. basenu pożarniczego) wykorzystywanego tylko podczas takich imprez. Dzięki za kolejną wskazówkę!

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Sigma 10-20 Wymiana przedniej soczewki
    By black70 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-08-2014, 03:58
  2. Czyszczenie tylnej soczewki obiektywu
    By Goku in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2011, 21:09
  3. Otarcia przedniej soczewki
    By Zoidberg in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-01-2007, 11:05
  4. Nikkor 300/f4 wymiana przedniej soczewki
    By Dasia in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-02-2006, 00:34
  5. Wymiana przedniej soczewki w 180 F/2.8
    By towers in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-06-2005, 07:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •