Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 18 z 18
  1. #11
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    04 2009
    Miasto
    Koło / Poznań
    Posty
    196

    Domyślnie

    Wodę do basenu trzeba napompować. Pewnie z wodociągów.
    Gdzie te zawody? Wągrowiec woj wielkopolskie?

  2. #12

    Domyślnie

    Izopropanol czy inny alkohol tego nie rozpuści. Tylko czysta woda. Najlepiej przyłożyć wilgotną ściereczkę, a dopiero po chwili wytrzeć drugą. W lekkich przypadkach wystarczy chuch.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  3. #13

    Domyślnie

    A ktos wpadl na zastosowanie najlepszego rozpuszczalnika, ktorym dysponuje czlowiek

    Śliną to, na palec nie zalowac i rozprowadzic. I miekka sciereczka i pochuchac. W razie konieczności powtorzyc zabieg. Musi zejsc.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #14

    Domyślnie

    Jeżeli ta woda wyschła jak piszesz i są widoczne kropki, a prawdopodobnie obwódki kropel, które wyschły, to izopropanol nie pomoże. Można go zastosować na końcu akcji. Ja bym spróbował to rozpuścić w środowisku kwaśnym. Woda zawiera sole wapnia i magnezu, które tworzą wapienne ślady lub wytrącają się w postaci kamienia podczas gotowania w czajniku. Oczywiście nie proponuję Ci gotowania obiektywu, ale spróbuj potraktować soczewkę octem na szpatułce delikatnie pocierając bez nacisku. Ocet powinien rozpuścić te niewielki ślady wapienne. Później należy to wytrzeć i zaraz potraktować czymś alkalicznym. Może być rozcieńczony płyn do naczyń. Na końcu czysta woda kilkakrotnie i ewentualnie izopropanol.
    Bez obawy soczewce nic się od octu nie stanie. Ja technikę kwaśnego środowiska stosuję do czyszczenia sanitariatów, baterii itp od 30 lat i jeszcze nic nie zniszczyłem. Trzeba to robić z głową a nic się nie stanie. Kiedyś pochlapałem sobie szybę okienną zwykłą wodą z węża ogrodowego i te krople zaschły. Mycie wielokrotne płynem do okien nic nie dało. Poradziłem sobie dopiero po potarciu szyby szmatką nasączoną w kwasie solnym, a właściwie jego roztworze. Później oczywiście normalne mycie okna i jak ręką odjął. Do soczewki raczej kwasu nie polecam, ale ocet ma małe stężenie i będzie pod kontrolą działał krótko.

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez klekacz Zobacz posta
    Wodę do basenu trzeba napompować. Pewnie z wodociągów.
    Gdzie te zawody? Wągrowiec woj wielkopolskie?
    Nie, Lubelszczyzna (pow. zamojski), a więc pokłady wapienia i twarda woda... i to jest klucz do tej zagadki (jak sugerował Krzysztofh)

    Próbowałem proponowanych przez Was metod (nie zdecydowałem się tylko na tarcie na sucho; ani ślina ani woda zdemineralizowana nie przyniosły oczekiwanego efektu).
    Pomogła kwaśna woda - kilkunastosekundowy okład z mikrofibry nasączonej roztworem odkamieniacza do ekspresów (z kwaśnych rzeczy to akurat było pod ręką) z wodą zdemineralizowaną (proporcje: około 1:1); potem przemyłem czystą wodą zdeminealizowną a na koniec IPA. I pełen sukces!

    Wszystkim dziękuję za pomoc!

    PS.
    Chyba już wiem co muszę dokupić...

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez AdamS1981 Zobacz posta
    Nie, Lubelszczyzna (pow. zamojski), a więc pokłady wapienia i twarda woda... i to jest klucz do tej zagadki (jak sugerował Krzysztofh)

    Próbowałem proponowanych przez Was metod (nie zdecydowałem się tylko na tarcie na sucho; ani ślina ani woda zdemineralizowana nie przyniosły oczekiwanego efektu).
    Pomogła kwaśna woda - kilkunastosekundowy okład z mikrofibry nasączonej roztworem odkamieniacza do ekspresów (z kwaśnych rzeczy to akurat było pod ręką) z wodą zdemineralizowaną (proporcje: około 1:1); potem przemyłem czystą wodą zdeminealizowną a na koniec IPA. I pełen sukces!

    Wszystkim dziękuję za pomoc!

    PS.
    Chyba już wiem co muszę dokupić...
    Super, że dałeś radę Filtr najlepiej ochronny (nawet nie UV). Na jakości nie żałować. Wiem, że są dwie "szkoły". Jedni korzystają, inni nie. Ja gdzieś pośrodku Filtry zakładam tylko do szerokokątnych i z płytką osłoną p/słoneczną.
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 776

    Domyślnie

    Ja mam na wszystkich szkłach (UV), poza jednym obiektywem, mającym przednią soczewkę o średnicy kilkunastu cm
    Zresztą w tym obiektywie fabrycznie pierwsza soczewka to płaska "szyba" by w razie uszkodzeń nie kosztowało to majątku (i tak kosztuje ona dużo )
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jacek_Z Zobacz posta
    Ja mam na wszystkich szkłach (UV), poza jednym obiektywem, mającym przednią soczewkę o średnicy kilkunastu cm
    Zresztą w tym obiektywie fabrycznie pierwsza soczewka to płaska "szyba" by w razie uszkodzeń nie kosztowało to majątku (i tak kosztuje ona dużo )
    Po dzisiejszych "Międzynarodowych Mistrzostwach Czeskiej Republiki w Motocrossie" (około 7 godzin fotografowania w deszczu, kurzu i bryzgających kawałkach ziemi) może do 70-200 też dokupię filtr na takie okazje Co prawda soczewka czysta (trochę pyłu), ale jednak. Dobrą robotę robi osłona p/słoneczna. Ten meszek, którym osłona wyściełana jest od środka przyjął większość kurzu.

    Przy okazji. Gdzie ja dałem gruszkę?
    Voigtländer Bessa R3 M, Nokton 40/1.4 MC, Ultron 75/1.9 MC

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Sigma 10-20 Wymiana przedniej soczewki
    By black70 in forum Serwis
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-08-2014, 03:58
  2. Czyszczenie tylnej soczewki obiektywu
    By Goku in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 06-03-2011, 21:09
  3. Otarcia przedniej soczewki
    By Zoidberg in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 25-01-2007, 11:05
  4. Nikkor 300/f4 wymiana przedniej soczewki
    By Dasia in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 22-02-2006, 00:34
  5. Wymiana przedniej soczewki w 180 F/2.8
    By towers in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-06-2005, 07:52

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •