Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Aparat do spottingu i przyrody

    Witam, w tej chwili nie posiadam już żadnego aparatu, natomiast posiadam szkła Sigma 60-600 - Nikkor 24-120.Potrzebuję kupić aparat do spottingu, ptaków , ssaków, ogólnie do przyrody. Budżet ok. 10000.Myślałem przyszłościowo o bezlusterkowcu, np. Nikon Z6II, Nikon Z7II, ale czytając opinie o AF tych aparatów (skrajnych) to mam wątpliwości. W systemie Nikona pozostaje jeszcze Nikon D850 którego nie miałem. Mogę zmienić Sigmę za dopłatą za lepszego Nikkora do tego aparatu.Do tej pory miałem Nikona D750, D500.Ewentualnie mogę sprzedać posiadane obiektywy i wejść w inny system, byleby tylko taki zestaw był optymalny do moich zastosowań i pozostał ze mną na dłużej. Z góry zaznaczam, że nie stać mnie na Nikona Z9 i Z8 które mają super Autofocus. Zdjęcia ptaków głównie z podchodu, samoloty z pod płotu, pokazy. Z góry dziękuję za porady.
    D300s,D80

  2. #2

    Domyślnie

    Co do opinii o Z6II czy wyborze między tym aparatem a d850 to nie pomogę z praktyki. Co do samej idei przejścia na bezlusterkowca to zamieniłem d500 na ML Sony i jak dla mnie jest sporo zalet. Oczywiście większość zalet będzie niezależnie od systemu, np. wykrywanie oka zwierząt i ptaków, cicha migawka, bardziej zaawansowany af. Dla mnie ML jest lepszy z kilku powodów, ale wszystko zależy od przyzwyczajenia i tego, jakie zdjęcia robisz. Komuś klapiące lustro nie będzie przeszkadzało, dla kogoś innego to mieć lub nie mieć jakieś zdjęcie.

    W Nikonie w zakładanym budżecie masz w zasadzie tylko Z6II. Tele z ZTF da się używać bo i tak zestaw jest duży, 24-120 masz z mocowaniem Z. Za bardzo nie ma na co zamienić Sigmy 60-600 F na Nikkora Z jeśli chcesz zakres 600 mm. Tzn. teoretycznie można, ale dopłata byłaby spora

    Ewentualnie mogę sprzedać posiadane obiektywy i wejść w inny system, byleby tylko taki zestaw był optymalny do moich zastosowań i pozostał ze mną na dłużej.
    Jeśli zastanawiasz się nad Sony to napisz to wyraźnie, bo znowu będą jakieś uwagi do mnie że namawiam.

  3. #3

    Domyślnie

    Dziękuję, biorę pod uwagę każdą opcję.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 17-06-2023 o 12:13 Powód: złe cytowanie
    D300s,D80

  4. #4

    Domyślnie

    Zaczynając od szkieł, to masz jako alternatywę Sigmy 60-600 F w miarę niedrogie (oczywiście określenie bardzo względne, ale dobre tele nie jest tanie ) obiektywy z mocowaniem FE:
    -Sony 200-600;
    -Sigma 60-600 FE (sporo droższa od tej z mocowaniem F)
    -Sigma 150-600 C
    -Tamron 150-500
    Jako alternatywa dla N24-120 masz Sony 24-105, ale ja bardziej polecam Tamrona 28-200/2.8-5.6. Wszystko to są bardzo dobre w swojej klasie szkła.

    Jeśli szukasz jakości bezwzględnej lepsze będą oczywiście tele typu 400/2.8 itp, ale tu Nikon też ma odpowiednią ofertę. Zasadniczo typ fotografii w który celujesz jest kosztownym hobby, nie wiem czy możesz np. trochę poczekać na lepsze ceny Z8, kiedy spadnie podatek od nowości, to też jest jakieś rozwiązanie.

    Puchy do +/-10k masz A7III (24 Mpix) i A7IV (33 Mpix) i A7c (24 Mpix-FF w obudowie aps-c jeśli liczy się wielkość). W tym zakresie cenowym bywa też A7RIII (42 Mpix), trochę starszy model z b. dobrą matrycą. Trochę drożej masz A7RIV (61 Mpix) i całkiem drogo najnowszy A7RV (też 61 Mpix) z ogromnymi możliwościami cropowania.
    Dedykowane modele Sony do przyrody/akcji to A9/A9II i topowy A1. Ceny jednak znacznie wyższe.
    Ostatnio kolega @morzon zmieniał Nikona na Sony, może podpowie więcej
    https://forum.nikoniarze.pl/threads/...-i-A9/page1902
    Generalnie musisz sam trochę poczytać, zasugerowałem tylko parę tematów a wyszedł długi elaborat
    https://sonyalpha.blog/2017/06/26/la...sony-fe-mount/
    https://dustinabbott.net/category/brands/sony/
    https://www.photozone.de/sonyalphaff

  5. #5

    Domyślnie

    Bardzo dziękuję za poświęcenie mi czasu, zapoznam się z tematem Sony. Nikon Z8 pewnie zaspokoiłby moje oczekiwania, ale jest za drogi dla mnie. Pozostaje jeszcze Nikon D850, tylko czy Sigma którą posiadam " wyrobi"
    D300s,D80

  6. #6

    Domyślnie

    Czołem.
    Fotografuję lotnictwo od 15 lat, przyroda też nie jest mi obca.
    Mam D850 od kilku lat, to kosmiczny aparat, będziesz ultrazadowolony. Jeśli chodzi o d500 to też kapitalnie się nada.
    Z bezluster nikona - do bardzo dynamicznych ujęć Z9 i Z8 na tą chwilę.

  7. #7

    Domyślnie

    Cześć,
    Chciałem przejść na bezlustrkowca, ale chyba to jeszcze nie ten moment. Ceny Z8 i Z9 bardzo wysokie. Czekać na obniżki bez sensu, a niższe modele jeszcze nie mają dopracowanego AF. Mógłbym jeszcze pójść w system Sony, ale to trochę zachodu ze zmianą. Wobec tego skłaniam się ku sprawdzonej maszynie w moich zastosowaniach, jaką jest D850.
    Dziękuję kolegom za pomoc.
    D300s,D80

Podobne wątki

  1. Nikon Coolpix P900 czy D7100 do spottingu?
    By Lucas773 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-08-2022, 14:09
  2. Aparat dla fotografa przyrody
    By aesculus in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 03-08-2020, 23:14
  3. 200/2.0+TC czy 300/2.8 do przyrody?
    By Tomekk in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 25
    Ostatni post / autor: 18-05-2014, 20:22
  4. Tanie tele do spottingu
    By MiGo in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 25-07-2013, 20:11
  5. [ Przyroda ] Troche przyrody
    By Grz@choo in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 09-02-2007, 16:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •