Close

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 30
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    Bo to emanacja "polactwa".
    Możesz sprecyzować?

  2. #12

    Domyślnie

    se popatrzylem... i chyba jednak nie pojade w tym roku na Hel...

  3. #13

    Domyślnie

    Ja generalnie nie rozumiem potrzeby leżenia blisko innych ludzi

  4. #14

    Domyślnie

    Nie wiem po co wszyscy się tłoczą w pobliżu głównego molo czy wejścia, gdy 1km dalej mamy prawie pustą plażę, czy jeszcze dalej, gdzie można słuchać morza i nie ma różnych przybytków turystycznych. Tłoczyć się ale odgradzać parawanem... Może ludzie chcą mimo wszystko być wśród ludzi?
    Ostatnio było głośno o zajmowaniu leżaków za pomocą ręczników w jakimś hotelu w Egipcie, i to nie byli Polacy
    Też rozrywka - na leżaku w którymś rzędzie, z dala od morza, pić drinki. Dla mocno wymęczonych staniem za ladą na przykład, to owszem jest wypoczynek

  5. #15

    Domyślnie

    Wszak już Arystoteles twierdził, że człowiek jest istotą społeczną i potrzebuje społeczności innych ludzi. Są tacy, co lubią głośne i stadne życie. Może taki fotograf potrzebuje więcej przestrzeni. Nie wiem. To już socjologia. Jak ktoś potrzebuje do odpoczynku ogrodzić się parawanem, wypić piwko i spalić plecy, proszę bardzo. Póki nie przeszkadza innym, nie powinno nas to boleć. Nie uważam, żeby Polacy, jako naród byli jakoś szczególnie wyróżniający. Nie powinniśmy mieć kompleksów, zwłaszcza wobec mieszkańców zachodu, którzy w czasie jak walczyliśmy z realiami socjalizmu, to oni mieli okres największego rozwoju. Doganiamy zachód, a umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach to raczej zaleta niż wada. Wg mnie problem kurortów leży raczej nie we wczasowiczach, ale w tych, co na nich żerują na każdym kroku. Te miejsca mają potencjał, ale wymaga to jednak trochę starania choćby ze strony władz lokalnych, aby ten bałagan ucywilizować. Zamiast zezwalać na stawianie blokowisk w polu 5 km od morza.

  6. #16

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez PM.M Zobacz posta
    ...Póki nie przeszkadza innym, nie powinno nas to boleć...
    Problem polega na tym, że parawan na plaży publicznej niczego nie zmienia. To nadal jest plaża publiczna, ale parawaniarze zazwyczaj uważają, że na ten czas staje się ich prywatną. Parawany przeszkadzają służbom porządkowym, karetce czy np. ratownikom wopr niosącym pomoc. Albo po prostu innym plażowiczom, którzy chcą się dostać do kibelka czy po piwko bez tego całego szukania wyjścia z labiryntu. Nie do końca zgodzę się z tym, że to ochrona przed wiatrem, może domyślnie, ale parawany nie znikają przy flaucie. Grodzenie mamy w genach. Czy to na plaży, czy na strzeżonych osiedlach. Parawaning, szlabaning itd. U mnie na dzielni nawet przed balkonami na parterze wyrastają już palisady. Ja osobiście nie jestem przeciwko parawanom, ale plaża to miejsce publiczne, dla wszystkich, a niektórzy chyba o tym zapominają. Nawet u mnie w mieście spotykałem już prawdziwe fortece, łączone z wielu parawanów, dodatkowo z wydzielonym prywatnym dostępem do morza. Tak nie wypada. Oczywiście prawdą jest, że nie tylko Polacy się tak zachowują. Zaklepywanie ręcznikami plażowych leżaków uwielbiają np. Niemcy czy Hiszpanie (i nie tylko), Anglicy wypić na falach, śmiecenie, szczanie po krzakach lubią chyba wszystkie nacje, paradowanie z wydętymi bebzonami po mieście kochają demoludy, niewłaściwe stroje, trzepanie kocyka na współplażowiczów itd. Z tego wszystkiego parawaning chyba nie wygląda tak najgorzej. Niemniej jednak nawet w polskim prawie są jakieś (niestety niezbyt przejrzyste) przepisy dotyczące "zagarniania" plaży. A nawet jeśli coś nie jest zabronione to warto czasami pomyśleć i o innych, którzy też chcą skorzystać z plaży.

    PS A reportaż dobry skoro wywołał dyskusję. Nie wiem czy odpowiada mi kolorystyka, może bym to widział w jakimś krossie z majtkowym różem , ale same kadry się bronią.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 13-06-2023 o 20:39

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    Możesz sprecyzować?
    Był taki moment, że miałem taki zamiar, ale się powstrzymałem, gdyż:
    1) dyskusja rozwinęłaby się w kierunku historyczno-socjologiczno-martyrologicznym, a to nie wątek o tym;
    2) zrobił to lepiej, np.: Varga;
    3) w odniesieniu do tej konkretnej foty wypowiedzieli się już Koledzy, więc mogę tylko dodać od siebie, że parawaning to jest stan umysłu - patrz płoty przy ogródkach patodeweloperskich, albo przy hacjendach podmiejskich. Tym płotem (parawanem albo misiem) pokazuje porządny Polak, że to jest jego i nie jest to jego ostatnie słowo.

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    Był taki moment, że miałem taki zamiar, ale się powstrzymałem, gdyż:
    1) dyskusja rozwinęłaby się w kierunku historyczno-socjologiczno-martyrologicznym, a to nie wątek o tym;
    2) zrobił to lepiej, np.: Varga;
    3) w odniesieniu do tej konkretnej foty wypowiedzieli się już Koledzy, więc mogę tylko dodać od siebie, że parawaning to jest stan umysłu - patrz płoty przy ogródkach patodeweloperskich, albo przy hacjendach podmiejskich. Tym płotem (parawanem albo misiem) pokazuje porządny Polak, że to jest jego i nie jest to jego ostatnie słowo.

    To jest ciekawe zjawisko.
    Obserwuję je od dość dawna. Negacja pragmatycznych przesłanek jakiegoś działania i kreacja negatywnej/prześmiewczej idei, która ma być podstawą tegoż działania. W tym wypadku piszę o tym parawaningu.
    Nie twierdzę, że zjawisko budowania zapór, labiryntów, które uniemożliwiają przejście, jest dobre, bo to jest po prostu przesada i jest szalenie głupie. Natomiast kwestionowanie w taki sposób, przy pomocy takich sformułowań, jest przejawem czego? Pozostawiam to pytanie bez odpowiedzi, tak na wszelki wypadek. Chyba jesteśmy jedną z niewielu nacji, która uwielbia takie "autodojebywanie", przy jednoczesnym wizji tego, że tam "na zachodzie panie, jest lepiej".
    Jeszcze raz napiszę, nie mam zamiaru bronić tego sposobu grodzenia plaży, parawan przy parawanie, bo to byłoby jak próba bronienia zachowań wielu kierowców w bmw, audi, mercedesie. To jest bezmyślność, egoizm i arogancja. Ale z dokładnie takimi samymi problemami spotykam sie w innych krajach, tyle że na innych polach ludzkiej działalności.

    Wydaje mi się, że wystarczyłoby ustanowić przepisy: 1m między parawanami, 4m od wody i EGZEKWOWAĆ. Myślę, że pierwszych 5 lat to cudne wpływy do budżetu.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Co do samego reportażu.
    Nie umiem wyrazić tego co czuję, bo pokazuje wszystko, od czego uciekam. Niestety nie zawsze się udaje.
    Czy jest dobry? Nie potrafię tego napisać, wyrazić.
    Zaletą jest na pewno to, że autor uwiecznił elementy, których nie znoszę. Czyli jakoś pobudził. Natomiast brak jakiegoś opowiadania, ułożenia, narracji oraz obrany styl kontrastowy i barwowy jest dla mnie niestrawny.

  9. #19

    Domyślnie

    Hold your horses, Panie Kolego.

    Doszedłeś do wniosku, że krytyka dotyczy nie tyle osłaniania się od wiatru (sąsiadów, przechodniów, itd.), bo nad Bałtykiem potrafi powiać, co karykaturalnej formy tej aktywności. Jeżeli pobawilibyśmy się w socjologów-amatorów to pewnie ta przesada, o której piszesz, byłaby jedną z naszych cech. Pal licho jeżeli objawia się to w takiej formie, gorzej gdy przekłada się na działania o znacznie poważniejszych konsekwencjach (chociażby stanowienie prawa, czy nadpoprawność polityczna). Następnie wpadasz w bardzo przesadne tony dotyczące, cytuję: "autodojebywania", przy jednoczesnej wizji tego, że tam "na zachodzie panie, jest lepiej". (Te wnioski to chyba nie po mojej wypowiedzi?)
    Wreszcie, wzorem rasowych eurokratów (i naszych rządzących) proponujesz wprowadzenie martwego (bo nieegzekwowalnego w praktyce) prawa.
    Osobiście z dwojga złego, wolę już ten cały parawaning (z całym sztafażem) niż to, że ktoś ma mnie traktować jak upośledzonego w stopniu znacznym i regulować każdy aspekt normalnego życia przy pomocy przepisów i paragrafów.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez fafniak Zobacz posta
    ...Natomiast brak jakiegoś opowiadania, ułożenia, narracji oraz obrany styl kontrastowy i barwowy jest dla mnie niestrawny.
    Mnie to trochę przypomina zarówno pod kątem stylu jak i samej narracji reportaże z plaż wszelakich Martina Parra. Nie chcę przy tym ani popadać w przesadę ani oskarżać autora o plagiat czy inspirację. Ot takie luźne skojarzenie. Przy okazji zagłębiając się w temat to podobne obrazki, wnioskując po fotografiach Parra można spotkać także na plażach brytyjskich czy nawet na francuskiej riwierze. I to łącznie z parawaningiem

    https://www.magnumphotos.com/arts-cu...-parr-seaside/
    Cytat Zamieszczone przez chemik74 Zobacz posta
    ...Wreszcie, wzorem rasowych eurokratów (i naszych rządzących) proponujesz wprowadzenie martwego (bo nieegzekwowalnego w praktyce) prawa...
    Takie prawa już istnieją. Np. odnośnie niegrodzenia linii brzegowej. Zresztą większość, jeśli nie wszystkie, oficjalnych strzeżonych kąpielisk ma swoje regulaminy. U mnie przy wejściu na plaże miejską wisi bardzo rozbudowany. Inne też często składają się z wielu punktów i regulują to gdzie i kiedy możemy się kąpać, często z podziałem na strefy w zależności od naszych umiejętności pływackich, co robić z pieskami, rowerami, grillami, ogniskami, piwkiem i papieroskami, dziećmi. Często w takich regulaminach umieszcza się też punkty odnośnie zakłócania wypoczynku innych plażowiczów. Oczywiście można na to patrzeć jak na ograniczanie naszej wolności, ale można też w myśl zasady, że moja wolność kończy się tam gdzie zaczyna się wolność innego człowieka.
    Ostatnio edytowane przez cz4rnuch ; 14-06-2023 o 11:09

Strona 2 z 3 PierwszyPierwszy 123 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Pocztówki z nad morza.
    By Kojocisko in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 01-09-2021, 21:38
  2. [ Krajobraz ] Pocztówki Znad Zatoki
    By marny in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 04-12-2015, 09:40
  3. [ Krajobraz ] Pocztówki znad Nilu
    By black70 in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 30-09-2012, 18:37
  4. [ Krajobraz ] Pocztówki znad morza...
    By Marcin T in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-05-2009, 12:37
  5. [ Krajobraz ] dwa znad morza...
    By Piotr_ek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-10-2008, 17:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •