Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 37
  1. #1

    Domyślnie 1 cm= ile pikseli

    sluchajcie tak sobie robie ramki i naszlo mnie wiec pytam ile 1 cm moze miec pikseli, lub odwrotnie 1 piksel cm?
    Takie tam starocie

  2. #2

    Domyślnie

    to zalezy;p

    ale przyjmujac, ze standardowe odbitki lataja w 300dpi (punktow/pikseli na cal) a cal to o ile dobrze pamietam jakies 2,54 to na centymetrze odbitki masz jakies 118 px...

    monitor to juz oczywiscie zupelnie inna kwestia (bo i rodzialka inna). no i dochodzi kwestia powiekszenia obrazu (gdzie 1 px zdiecia bedzie zajmowal np. z pol szerokosci monitora) - wiec rozwazania by byly dosc bez sensu.

  3. #3

    Domyślnie

    To zalezy z jaką rozdzielczością będziesz to drukował/wywoływał (chyba o to chodzi?). Jeśli np. ze zdjęcia 3000x2000 pikseli będziesz robił odbitki 15x10cm, to będzie to 3000/15 = 200 pikseli na centymetr (o ile w labie niczego nie obetną, ale nawet jak obetną). Analogicznie będzie z innymi rozdzielczościami i wielkościami odbitek.
    Kazimierz Król
    Oznaczenia obiektywów

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Zink Zobacz posta
    To zalezy z jaką rozdzielczością będziesz to drukował/wywoływał (chyba o to chodzi?). Jeśli np. ze zdjęcia 3000x2000 pikseli będziesz robił odbitki 15x10cm, to będzie to 3000/15 = 200 pikseli na centymetr (o ile w labie niczego nie obetną, ale nawet jak obetną). Analogicznie będzie z innymi rozdzielczościami i wielkościami odbitek.
    no raczej nie do konca - to nie maszyna dostosowuje sie do pliku, tylko maszyna dostosowuje plik do siebie. czyli jesli ma zapodane te 300dpi to po prostu przeskaluje zdiecie w odpowiednia strone (co czasem chyba jest glupie, bo duze powiekszenia pewnie lepiej by wygladaly z mniej powiekszonych plikow( w sensie dodania pikseli, by spelnic wymog np. 70-100cm przy 300dpi) ale nizsza rozdzialką (np. ok. 180dpi) niz tak jak to czesto bywa (na sile skalowanie do tych maszynowych 300stu).

  5. #5

    Domyślnie

    bukowy dziad - no chyba jednak sie mylisz

    Zadna maszyna nie dostosowuje sobie fotografi, przez zmiane rozdzielczosci - przynajmniej nie w ten sposob co piszesz. Wspolczesne drukarki fotograficzne maja rozdzielczosc 4800x1200dpi.
    Na "nasz" jeden piksel przy rozdzielczosci 300dpi sklada ponad 6 razy wiecej pikseli drukarki poto aby mogla sobie wymieszac kolory.
    Inaczej wszystkie drukarki musialy by miec liczbe tuszy zblizona do liczby kolorow dostepnych w profilu RGB.

    Przyjelo sie drukowanie w rozdzielczosci 300dpi poniewaz to jest granica zauwazalna przez ludzkie oko.
    i nie ma sensu zwiekszac tej liczby, bo zwiekszamy tylko wielkosc pliku.
    Ale jak wyslesz odbitki do labu 10x15cm o rozdzielczosci 600dpi, to tez bedziesz mial rozmiar 10x15 i pewnie tez o rozdzielczosci 300dpi, ale tego nie zauwazysz (chyba ze w powiekszeniu)

    Kiedys jak drukarki "raczkowaly" i nie bylo papierow w ktore tusz sie wtapial to bylo widac fajne ziarno

    A odpowiadajac na pytanie 1cm ma tyle dpi ile wydrukujesz
    dpi - obowiazuje dla druku ([dots per inch] liczba punktów na cal długości)
    ppi - dla obrazu ([pixel per inch] liczba pikseli na cal na monitorze)

    mam nadzieje ze nie namieszalem za bardzo

  6. #6

    Domyślnie ok

    ok wiec powiem w czyn rzecz. Chodzi mi o to zeby jakos to mialo rece i nogi. Kiedy biore np. szerokosc ramki 1 cm. to jak przynosze z labu to albo jej nie ma w ogole albo jest na krotszych bokach a na dluzszych niema . o co tu chodzi ? pewnie ja cos zle robie ale nie moge dojsc co? moze ktos da mi jakis przepis jak zrobic ramke np. 1cm / mozna wybrac szerokosc w pikselach , ale nie wiem ile pikseli ustawic/ aby po wywolaniu w foto-labie sie nie rozczarowac. wywpluje zdjecia w formatach 10x15.
    Takie tam starocie

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez piotereks Zobacz posta
    ok wiec powiem w czyn rzecz. Chodzi mi o to zeby jakos to mialo rece i nogi. Kiedy biore np. szerokosc ramki 1 cm. to jak przynosze z labu to albo jej nie ma w ogole albo jest na krotszych bokach a na dluzszych niema . o co tu chodzi ? pewnie ja cos zle robie ale nie moge dojsc co? moze ktos da mi jakis przepis jak zrobic ramke np. 1cm / mozna wybrac szerokosc w pikselach , ale nie wiem ile pikseli ustawic/ aby po wywolaniu w foto-labie sie nie rozczarowac. wywpluje zdjecia w formatach 10x15.

    Żaden lab poprostu nie wydrukuje dokładnie tego co zaniesiesz w kwestii rozmiarów. Zrób sobie testową odbitkę w formie siatki milimetrowej w 300dpi i im oddaj. Po wydrukowaniu będziesz wiedział że zdjęcia które masz im oddawać nie mogą być kadrowane 10x15cm a np. jak w frontierze 10,2x15,5cm. Możesz tez prosto i miło poprosić o to by Pan te ramki Ci dorobił - robię tak przy wydrukach A4 i większych. Wtedy napewno będą one równe...
    Al "CAPONE" Bundy
    Puszka, słoik, świeczka... tylko brak talentu.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez botak Zobacz posta

    Przyjelo sie drukowanie w rozdzielczosci 300dpi poniewaz to jest granica zauwazalna przez ludzkie oko.
    i nie ma sensu zwiekszac tej liczby, bo zwiekszamy tylko wielkosc pliku.
    Ale jak wyslesz odbitki do labu 10x15cm o rozdzielczosci 600dpi, to tez bedziesz mial rozmiar 10x15 i pewnie tez o rozdzielczosci 300dpi, ale tego nie zauwazysz (chyba ze w powiekszeniu)
    gdzie tu widzisz sprzeczonsc z tym co napisalem? przeciez nigdzie nie pisalem, ze trzeba by zwiekszac te 300 dpi - twierdzilem, ze czasem pewnie lepeij by bylo zmniejszyc...

    moze inaczej. idziesz sobie do media marktu gdzie maja frontiera350. przy kiosku jest ladnie naklejona karteczka, na ktorej sa podane rzeczywiste rozmiary zdiec w miliimetrach i pikselach (np. format 15x21 to tak naprawde 15,2x21,6 - w pikselach 1795x2551). zalozmy, ze oddajesz im zdiecie prosto z d70 (2000x3008, czyli w cm 25,47x16,93). wszystko to oczywiscie w 300dpi. co robi maszyna z troche za duzym przeciez plikiem? przeprowadza interpolacje - z tych 2000x3008 robi 1795x2551.
    a teraz: robimy powiekszenia 70x105cm np. czyli liniowo dobre 4 razy wieksze niz tez nasz pliczek z d70 (12402x8246). czy nie lepiej by bylo by zdiecie poszlo np. w 180dpi (bo wcale 300 to nie jest granica - ma spory zapas wbrew pozorom) - tym bardziej, ze nikt takich powiekszen z bliska nie oglada i zostalo fizycznie powiekszone tylko do 7441x4947? wydaje mi sie, ze degradacja obrazu bylaby mniejsza i w ogolnym rozrachunku powiekszenie byloby lepszej jakosci...

    no ale to juz tylko teoretyczne rozwazania, bo pierwsze tak duze powiekszenia czekaja mnie dopiero po weekendzie
    chyba mzmarcin zajmowal sie duzymi powiekszeniami - fajnie jakby sie wypowiedzial...

    edit: piotereks: tak jak pisal Al - wielkosci odbitek potrafia sie roznic od podanych o dobre 1,5cm - do tego zawsze cos tam po ktoryms brzegu obcinaja. ciezko dojsc do ladu z samodzielnie montowanymi ramkami - wypytaj laboranta jak masz je przygotowac.
    Ostatnio edytowane przez bukowy dziad ; 05-07-2007 o 23:58

  9. #9

    Domyślnie dzieki

    bukowy dziad - powiem krotko VERY DZIEKI !!!
    Takie tam starocie

  10. #10

    Domyślnie

    Dobra - od poczatku
    odpowiadajac na pytanie które zadał piotreks:
    "moze ktos da mi jakis przepis jak zrobic ramke np. 1cm / mozna wybrac szerokosc w pikselach , ale nie wiem ile pikseli ustawic/ aby po wywolaniu w foto-labie sie nie rozczarowac. wywpluje zdjecia w formatach 10x15"

    Po pierwsze, musisz sie zorientowac w jaiej zeczywistej rozdzielczosci "drukuje" lab i w jakich jednostkach jest to podawane:
    w mediamarkt wszystkie dane podawane sa w "dpt" 1dpi=1,016dpt i z tad te wszystkie rozbieznosci.
    W labach ktorych sprzet nie oferuje automatycznego dopasowania zdjecia, zaleca sie ustawianie wiekszego formatu (wlasnie ze wzgledu na dpt) 10,2x15,5cm aby wyszlo 10x15cm.
    ale watpie, zeby wiekszosc laboludkow wiedziala dlaczego tak akurat jest.

    rozmiary ramek:
    dla maszyn gdzie dane podawane sa w "dpt" wywolujacych obraz z rozdzielczoscia 300dpt
    1cm - 120pixeli

    dla maszyn gdzie dane podawane sa w "dpi" wywolujacych obraz z rozdzielczoscia 300dpi
    1cm - 118pixeli

    dla labow w ktorych nie mozna uzyc opcji z rozmiarami ramek (przy drukowaniu z rozdzielczoscia 300dpt/dpi):
    przy maszynach z "dpt": zdjecie formatu 10x15cm zeby mialo ramke 1cm z kazdej strony musi miec rozmiar 1440x960pixeli
    przy maszynach z "dpi": zdjecie formatu 10x15cm zeby mialo ramke 1cm z kazdej strony musi miec rozmiar 1418x945pixeli
    tylko koniecznie trzeba zaznaczyc/powiedziec/napisac aby wylaczyli w maszynie autoskalowanie a wlaczyli centrowanie obrazu.

    Jesli lab "drukuje" z rozdzielczoscia inna niz 300dpt/dpi to te moje obliczenia trzeba sobie przeliczyc.

    Tak naprawde dla osoba ktora oddaje zdjecie nie powinna sie martwic tym, czy to jest dpi czy dpt
    najwazniejsze w tym wszystkim jest wyslanie zdjec z odpowiednim stosunkiem bokow zdjecia i tego trzeba sie tzrymac i pilnowac

    Z tego co sie orientuje, to wiekszosc maszyn wywoluje zdjecia o wielokrotnosci stosunku bokow 2:3 (np 10x15cm)
    i caly bajer polega na tym, zeby tego sie trzymac.
    D70s ma stosunek bokow 2:3,008
    D200 ma stosunek bokow 2:2,988

    bardzo czesto aparaty kompaktowe robia zdjecia w stosunku 4:3 i wtedy to trzeba dopiero uwazac ,
    wiec zawsze nalezy wykadrowac obraz do zalecanego 2:3, jesli nie chcemy miec niespodzianki po powrocie z labu.

    Nikon D200 robi zdjecia o wielkosci 3872x2592ppi (16,1x10,8inch; 40,98x27,43cm) z rozdzielczoscia 240ppi

    Z d70s zdjecia nie wychodza z rozdzielczoscia 300dpi!
    Przy obrazach z d70s z tego co napisales "2000x3008, czyli w cm 25,47x16,93" wychodzi nie 300dpi, tylko 30 z kawałkiem, więc albo d70s ma naprawde rozdzielczosc 30ppi, albo cos zle podales z rozmiarem w cm.

    Pewnie ze czasami zwiekszanie rozdzielczosci nie ma sensu, tym bardziej ze laby "drukuja" z rozdzielczoscia max 400 dpi
    (chociaz moze sa i lepsze)

    Co do interpolacji...
    nie znam sie na budowie labow, ale trzeba na to uwazac jakiej uzywaja interpolacji
    Najlepiej samemu przygotowac sobie plik i oddac juz taki jaki ma byc.
    Najlepiej wlasnie w rozdzielczosci 300dpi.
    Czasami lepiej zwiekszyc sztucznie rozdzielczosc, bo madre programy uzywajace interpolacji dwuszesciennej lub algorytmem Lanczos'a dosc znaczaco podniosa jej jakosc.
    Oczywiscie nikt przy zdrowych zmyslach nie bedzie ogladal wielkoformatowego wydruku z odleglosci 30cm. I tu sie z toba bukowy dziad jak najbardziej zgadzam.

    kwestie rozdzielczosci zdjec, powiekszen, i tego co wychodzi z aparatu to jest calkiem inny temat...
    temat na dlugie godziny przy piwie
    ale jesli ktos bedzie zainteresowany teoria i praktyka w tej kwesti, to postaram sie pomoc

    PS
    oczywiscie moje uwagi nie musza byc w 100% sluszne i uzyteczne w kazdy z labow. Przed oddaniem zdjec koniecznie trzeba sie zapoznac z wszystkimi warunkami i wymogami danego labu.
    Zeby jak cos nie wyjdzie nie bylo na mnie
    Ostatnio edytowane przez botak ; 06-07-2007 o 14:19

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •