Witam,

Na wstępie przepraszam, że tyle to trwało, ale trochę tego jest do spisania. Dwa, kompletnie z głowy mi wyleciało, że obiecałem opisać ten system.
No ale w końcu to robię, chociaż nie jestem ekspertem i może ktoś w razie potrzeby mnie poprawi albo samo coś doda.


Podzielę też tekst na kilka postów. Postaram się pisać też same konkrety bez kontekstów historycznych itd.
Dajcie też znać jak z odbiorem, czy już bez sensu ten temat.

Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hasselblad_Logo.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	106,2 KB
ID:	56082


W dużym skrócie system Hasselblada H to kompletny średnioformatowy system.
Aparaty składają się z serii od H1 do H6, nic na razie nie wskazuje, że powstaje H7 bo firma mocno poszła w bezluterkowce.
Hasselblad została też wykupiona przez DJI, może coś kiedyś pokarzą poza dodawaniem loga H do kamerek w dronach.

Dla swojej wygody podzieliłem ścianki systemu H na dwie główne grupy
Z matrycami CCD i CMOS, dodatkowo posiadamy też serie zwane multishot gdzie wykonywane są 4 zdjęcia i składane w jeden plik
Tutaj więcej na ten temat:
https://www.hasselblad.com/h-system/...0c-multi-shot/
Jako ciekawostkę dodam że jest firma która robi wersje MS ze zwykłej ścianki za około 850 euro
https://hasselbladrepair.com/webshop...-shot-upgrade/
(Z tego co doczytałem to dotyczy się to tylko matryc CCD.)

Wersje MS osiągają kosmiczne ceny w stosunku do klasycznych. Tak samo rozdzielczości jakie pliki osiągają. Więc cena atrakcyjna w stosunku do firmowego multishota.


Matryce CMOS stosowane są dopiero od serii H5 i występują tylko w modelach H5D-50c i H5D-50c WIFI.
Różnica pomiędzy nimi jest tylko taka, że ten drugi ma moduł WIFI do sterowania aparatem przez Iphona lub Table ( tylko iOS ma program o nazwie Phocus do obłsugi systemu H).
Pisałem też w tej sprawie do producenta bo phocus 2 do serii X jest na obu systemach i fajnie rozbudowany.
Odpowiedź była bardzo miła że przekażą uwagi więc raczej nie ma co liczyć na sterowanie systemem H przez androida.

Dodatkowo seria H5 jest ostatnią serią gdzie używano gniazda FireWire, które skolei do pracy z komputerem PC wymaga specialnego adaptera na PCI-Express.
Seria H6 to już klasyczne USB 3.0

Więc porządkując H5D 40,60 i MS200 to ostatnie matryce CCD w systemie H.
Wszystko poniżej serii H5 to CCD. Wszystkie modele H6 to już CMOS.

Matryce z H5D-50c i H6D-50c mają ten sam rozmiar 43.8 × 32.9mm a pewnie to też te same matryce które spotkacie w serii bezlusterkowców X.
Dodatkowo z tego co mi wiadomo to matryce CMOS wykonuje Sony dla H.
Rozmiary matryc są rózne w zależności od modelu i ilości megapixeli. Ale jest tyle tego że spisywanie wszystkich mija się z celem.

Sam temat ścianek jest też dużo bardziej rozbudowany. Są też ścianki Kodaka, Leaf i kilku innych firm. Są też ścianki dedykowane do analogów serii V.
Mamy też specjalne płytki montażowe, dzięki którym możemy podpiąć ścianki do aparatów wieloformatowych.

Same ścianki są bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pozwala nam operować na różnym sprzęcie i które potrafią pracować jako samodzielny moduł.
Mamy specialne gniazda do montowania baterii, kable do synchronizacji migawki i błysku. W ściankach H jest też kilka opcji pracy. Ale to już dla tych którzy chcą się nimi bawić z wielkim formatem.

CDN