Close

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 41
  1. #11

    Domyślnie

    Nie radze uzywac zadnych siciagaczek do wody.

    Powiesic filmy wymoczone w wodzie ze zwilzaczem, jak filmy juz wisza to z gory splukac je woda ze zwilzaczem, tak aby spynela po nich woda po calej dlugosci z obu stron. W takich wypadkach sprawdza sie nawet Fotonal z woda destylowana (uwaga, a demineralizowana).

  2. #12

    Domyślnie

    Denaturatem tylko nie od strony emulsji a od strony warstwy ochronnej.

  3. #13
    Gaduła Awatar wlopis
    Dołączył
    07 2006
    Miasto
    Swarzędz koło Poznania
    Posty
    1 198

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Kaziu666 Zobacz posta
    Denaturatem tylko nie od strony emulsji a od strony warstwy ochronnej.
    nie denaturatem
    SLR/FX/DX/ N/24/35/50/85/SB800/SB600/NX2

  4. #14

    Domyślnie

    Denaturat da piękne smugi.
    Nie widzę nic złego w specjalnych ściągaczkach/szczypcach - traktowałem w ten sposób setki negatywów i nigdy nie było żadnego problemu. W ciężkich czasach, ze 20 lat temu, brało się też po prostu zwilżony Fotonalem, wiszący do suszenia negatyw między palce mokrej łapy i delikatnie przejeżdżając z góry na dół usuwało się nadmiar płynu. Efekt gwarantowany. Żadnych rys ani uszkodzeń emulsji. Trzeba to robić z czuciem.
    Ostatnio edytowane przez ekonet ; 24-04-2010 o 12:16 Powód: lit.
    Krzysztof Paszkiewicz

  5. #15

    Domyślnie

    No kurde blaszka, a mnie już drugi raz z rzędu zacieki zostają, mimo że wykąpałem negatyw w mirasolu i pozbyłem się nadmiaru wody mokrymi palcami. Czyżby za szybko sechł i woda nie zdążyła spłynąć?
    The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph
    B. Jensen

  6. #16
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez peque Zobacz posta
    No kurde blaszka, a mnie już drugi raz z rzędu zacieki zostają, mimo że wykąpałem negatyw w mirasolu i pozbyłem się nadmiaru wody mokrymi palcami. Czyżby za szybko sechł i woda nie zdążyła spłynąć?
    Może masz twardą wodę.

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Art Erie Zobacz posta
    Może masz twardą wodę.
    Właśnie - użyłeś wody destylowanej? Roztwór Mirasolu też nie może być zbyt nasycony.
    Krzysztof Paszkiewicz

  8. #18

    Domyślnie

    Użyłem wody demineralizowanej. Zastanawiam się, czy nie powinienem dłużej płukać filmu (korzystałem z metody Ilforda) albo czy nie należało kilka razy przejechać paluchami.
    The more gear you carry, the less likely you are to make a good photograph
    B. Jensen

  9. #19
    Gaduła Awatar Art Erie
    Dołączył
    03 2008
    Miasto
    Prochowice/The Dark Side Of The Moon
    Posty
    4 187

    Domyślnie

    Jesli użyłeś wody demineralizowanej, to zacieki nie miały prawa się pojawić, chyba że:

    -woda była zanieczyszczona
    -użyłeż zbyt dużej ilości detergentu (Fotonal, Ludwik etc).
    -naczynie w którym płukałeś nie było czyste

    Negatywy po procesie należy wypłukać bieżącą wodą ( kranówą ), w końcowym etapie użyć detergentu, na koniec woda destylowana lub demineralizowana przy czym lepiej jest przepłukać kilkakrotnie mniejszą ilością wody, niż raz większą ilością.

  10. #20

    Domyślnie

    moze to straszne i nieetyczne i jakies tam jeszcze, ale ja negatywy po kapieli w mirasolu itd, przejechaniu mokrymi paluchami przecieralem (ale nie od strony emulsji!!!) na maksa sprana koszulka bawelniana! totalna amatorszczyzna, ale zaden tez ze mnie profi. Za to zadnych, zaciekow, klaczkow itp. ryz tez nie zauwazylem. Nigdy nie moglem sie dorobic wody demineralizowanej w lazience...

    pzdr.
    A.

Strona 2 z 5 PierwszyPierwszy 1234 ... OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •