Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Błąd FOTOGRAFA, aparatu czy obiektywu...

    Witam

    Mam pytanie. Od kilku miesięcy jestem użytkownikiem Tamrona 150 600g2, który jest podpięty pod D7100. Problem dotyczy AFu, który chyba nie zawsze się mnie słucha. Czasem wyjdzie z naszej współpracy fajna klatka, ale w większości przypadków coś jest nie tak. Wiem, że za to ponosze winę także ja i wiem, w którym momencie. Przy fotografowaniu w 99% używam AF-C z jednopolowym punktem AF. Do ostrzenia służy mi technika BACK BUTTON FOCUSING. Problem zaczyna się w zasadzie w większości przypadków od 450mm wzwyż choć i przy mniejszych ogniskowych coś zawodzi i z ręki i na statywie zdjęcia wychodzą nie ostre. Podam kilka przykładów. Body jak i obiektyw kupiony z drugiej ręki od razu po zakupie szkła i przetestowaniu zestaw oddałem do serwisu w Poznaniu na kalibrację. Nie wiem juz co jest grane. Takich tematów pewnie przewijało się na pęczki więc przepraszam za spam.

    I.
    DSC_7186.NEF

    II.
    DSC_7495.NEF

    III.
    DSC_7107.NEF

    IV.
    DSC_7222.NEF

    V. Dla przykładu lepsze ujęcie
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_6972.jpg
Wyświetleń:	284
Rozmiar:	240,0 KB
ID:	38144

    VI.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7246-2.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	9,52 MB
ID:	38145

  2. #2

    Domyślnie

    Mam z tym obiektywem podobne problemy. Zastanawiam się czy to nie jest po prostu kombinacja ogniskowej, wyższego ISO, przejrzystości powietrza, delikatnego poruszenia. Ostatnio testowałem obiektyw na jakichś ludziach biegających po polach i pomimo niezłego światła, ustawienia AF-C i krótkiego czasu, jakieś 75% zdjęć jesto poruszonych/nieostrych. Z drugiej strony, jak fotografowałem kota z kilku, kilkunastu metrów, albo fotografuję w dzień obiekty położone dalej, ale statyczne, to wychodzi mi praktycznie 90% zdjęć ostrych. Nie kalibrowałem w serwisie, ale robiłem delikatną (-5) mikrokalibrację w body. Reasumując, wydaje mi się, że przy takich ogniskowych, zwyczajnie, trudno jest zrobić ostre zdjęcie, szczególnie "żyjącej" przyrody.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Poniżej, moje testy i zabawy z tego szkła.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_5483-Edit-2.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	38150Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron1.jpg
Wyświetleń:	13
Rozmiar:	202,9 KB
ID:	38151Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron2.jpg
Wyświetleń:	14
Rozmiar:	737,6 KB
ID:	38152Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	tamron3.jpg
Wyświetleń:	17
Rozmiar:	840,1 KB
ID:	38153

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Dwa pierwsze to 600 mm, a kolejne to przedział 300-400.
    Z6II, Nikkor 14-30 f4 S, Nikkor 24-70 f4 S, Nikkor 50 mm f1.8 G, Nikkor 70-200 f4 G, Tamron 150-600 5.0-6.3 G2

  3. #3

    Domyślnie

    Takie bolaczki mozna miec nawet przy 70-200 Ostatnio jest jasniej, a zabawa w mocnym swietle jest momentami gorsza od polmroku :P Czlowiek nagle dostrzega aberracje
    Co do zdjec, DSC_7186 nie trafilo w ogole, bo masz af na spust, no ale 7495.nef trafil w kuper, ale nie wiem na co zrzucic wine, moze faktycznie przejrzystosc. Kiedys na meczach mialem dziwne problemy, bo niby 1/3000 a postacie cos ten teges. Cos mi sie wydaje, ze powodem bylo to, ze sie gibam w przykucu i dodatkowo sie nie skupiam czy dobrze sledze obiekt.

    Jest jednak jedna swieta zasada - wypelniac kadr, co w sumie dobrze widac po zdjeciu kota. W nefie z kozlem, ktore zamieszczales zbilem to dziwne WB do bardziej naturalnego poziomu i dalem domyslne wyostrzanie w capture i mam wrazenie, ze sam postprocess tez mozna poprawic. No niestety, ale ucietych nog nie naprawisz i osobiscie mialbym to w koszu

    Powoli mysle o jakims monopodzie, a mam duzo krotsze ogniskowe

    PS:
    Wlasciwie o, zrob jak wyzej. Ustaw sobie 600mm na pelnej dziurze, wez jakis rower czy wiadro i obstrykaj je na kilku dystansach pod katem 30-40 stopni, to na trawie/piachu bedzie widac pi razy oko co sie dzieje z glebia. (czas 1/2500 minimum) Po takim tescie napewno zauwazysz spadek detalu rosnacy z odlegloscia, no ale finalnie dojdziesz przy jakiej odleglosci a raczej jakim poziomie wypelnienia kadru dostajesz akceptowalny obraz. Ewentualnie wylezie cos z focusem. Dla twarzy lub zwierzaka musialbys wtem skrocic dane wynikowe, poniewaz poziom detalu jest inny niz na rowerze/wiadrze. Ja to bym jeszcze przeprowadzil taka operacje dla 450mm, moze byloby wyraznie widac, ze sprawca jest "dlugi koniec".
    Ostatnio edytowane przez bomkallo ; 10-04-2020 o 11:16

  4. #4

    Domyślnie

    @bomkallo WB mam zawsze ustawione na pochmurne stąd takie dziwne . Popracuję nad kadrowaniem . Będę nadlej pracować nad techniką i mam nadzieję, że dojdę do wprawy . AF ON mam ustawiony na AE-L/AF-L.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Szydlarz Zobacz posta
    Problem zaczyna się w zasadzie w większości przypadków od 450mm wzwyż
    Nie ma się co dziwić, zobacz jaki wtedy masz maksymalny otwór a przy jakim EV działa AF w D7100.

    Na podstawie IV. DSC_7222.NEF wydać, że AF wyostrzył przed obiektem czyli FF. W reszcie zdjęć ciężko powiedzieć co zawiodło.

  6. #6

    Domyślnie

    Body jak i obiektyw dziś powędrował w paczce do Warszawy do Studio5s .

  7. #7

    Domyślnie

    To Rafał kalibruje też Tamrony? W każdym razie na pewno zrobi body na "0" i będzie to dobry początek żeby bawić się w kalibrację obiektywów.

Podobne wątki

  1. Dobór obiektywu do aparatu i i aparatu do obiektywu
    By emes810 in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 17-02-2018, 21:57
  2. Błąd obiektywu
    By scu in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 21-05-2015, 12:38
  3. błąd obiektywu
    By anialodz in forum Serwis
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-07-2014, 23:29
  4. Błąd aparatu, matrycy, karty, czytnika?
    By paparazzi89 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 21-10-2012, 12:17
  5. Bład obiektywu
    By justynkaaa in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 19-03-2007, 21:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •