Close

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 24
  1. #1

    Domyślnie D80 i Blokada FV - Czy aby napewno tylko blokada?

    Otóż, korzystając z blokady FV w moim D80 zauważyłem następujące zjawisko: po użyciu blokady FV i wykonaniu zdjęcia (bez przekadrowywania) było ono ewidentnie lepiej naświetlone niż fotografia "z marszu" bez przedbłysku pomiarowego. Natychmiast rzuciłem się do lektury instrukcji obsługi... i albo nie znalazłem, albo nie ma tam nic co mogłoby świadczyć o tym że po wyemitowaniu przedbłysku pomiarowego body nalicza jakąś poprawkę uwzględniając rozkład świateł rozproszonych i odbitych. Jedyną informacja na temat zachowania się blokady FV jest cyt. "...Ta funkcja służy do blokowania mocy błysku, co pozwala zmienić kompozycję zdjęcia lub zrobić kolejne zdjęcie z taką samą mocą błysku..." itd. str 92 instrukcji obsługi aparatu.
    Pozwolę sobie wrzucić dwie testowe fotografie, które wykonałem w naprędce by zobrazować w/w sytuację:

    Fot. 1 - bez przedbłysku (blokady FV)


    Nef do Fot. 1 - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9058.NEF

    Fot. 2 - z przedbłyskiem (blokadąFV)


    Nef do Fot. 2 - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9059.NEF

    Pomiar światła - matrycowy, ISO 100, Czas 1/60sec. F 5,6.
    Dokładne dane o parametrach naświetlenia można odczytać z exif plików.

    Fotografie wykonałem ze statywu za pomocą następującego sprzętu:
    D80, Nikkor 18-70, SB-800. Na obiektywie nie był nakręcony żaden filtr. Wyzwalanie aparatu następowało za pomocą pilota na podczerwień. Na lampę założony był "kitowy" dyfuzor. Błysk odbijany był od sufitu pod kątem 90 stopni do płaszczyzny sufitu (lampa ustawiona prostopadle do sufitu).
    Ustawienia aparatu:
    1) wyostrzanie +1
    2) Kompensacja tonalna - normalna
    3) tryb kolorów IIIa
    4) nasycenie normalne
    5) korekta odcienia 0

    Czy ktoś jest w stanie kompetentnie zanalizować zjawisko i rozsądnie je wytłumaczyć?
    Czy w D80 "zaszyto" w blokadzie FV możliwość emitowania błysków pomiarowych i naliczania w ten sposób poprawek na światła odbite?

    Ps. Czarow ciąg dalszy...
    Tym razem palnik "na wprost" i from hand.

    Fot 3 - bez przedbłysku (blokady FV)


    Link do full *.jpg - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9085.JPG

    Fot. 3 z przedbłyskiem (blokada FV)


    Link do full *.jpg - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9087.JPG

    Fot. 4 - bez przedbłysku (blokady FV)


    Link do full *.jpg - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9088.JPG

    Fot. 4 z przedbłyskiem (blokada FV)


    link do full *.jpg - http://goryjowski.faust.pl/Foto/DSC_9089.JPG
    Ostatnio edytowane przez Cold ; 17-06-2007 o 14:57 Powód: Uzupełnienie informacji
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

  2. #2

    Domyślnie

    Ojjj, widzę, że nie ma chętnych do zajęcia się tematem... Cóż, będę musiał pozostać w niewiedzy lub fałszywym przekonaniu... Szkoda.
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cold Zobacz posta
    Ojjj, widzę, że nie ma chętnych do zajęcia się tematem... Cóż, będę musiał pozostać w niewiedzy lub fałszywym przekonaniu... Szkoda.
    Spokojnie, na pewno ktos doswiadczony w tej materii sie odezwie...

  4. #4

    Domyślnie

    U mnie w D50 jest podobnie, może ta opcja tak ma?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez igorzak Zobacz posta
    ...może ta opcja tak ma?
    Tak to znaczy jak?. Z jednej strony cieszyłbym sie z tego, że mogę wysyłać przedbłyski pomiarowe i puszka uwzględni mi rozkład świateł odbitych, ale z drugiej strony, co jeśli będę chciał przekadrować i przesunę kadr na tyle dużo że rozkład odbić sie zmieni, a ona mi naliczy poprawkę w/g poprzedniego rozkładu? Chyba by mnie to nie cieszyło.
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

  6. #6

    Domyślnie

    Hmmm, moze uda mi się zwabic tu Zbigniewa (jako forumowego specjaliste od naswietlania przeswietlania) jesli napisze ze te fotki byly robione na matrixie?
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cold Zobacz posta
    Tak to znaczy jak?. Z jednej strony cieszyłbym sie z tego, że mogę wysyłać przedbłyski pomiarowe i puszka uwzględni mi rozkład świateł odbitych, ale z drugiej strony, co jeśli będę chciał przekadrować i przesunę kadr na tyle dużo że rozkład odbić sie zmieni, a ona mi naliczy poprawkę w/g poprzedniego rozkładu? Chyba by mnie to nie cieszyło.
    Hmmm zostałam poproszona więc jestem, choć w żadnym razie nie czuję się specem...

    Więc po kolei
    1. zrobiłam na szybko dwie fotki z nastawami takimi jak podane dla pierwszego kadru powyżej - hmm i jak na moje oko różnicy nie widać ale oceńcie sami (która jest która?)

    a)


    b)


    Oczywiście takie testowanie nie może być w żadnym razie punktem wyjścia do jakichś ostatecznych wniosków, bo sceny inne, rodzaj światła zastanego inny i operatorzy kamery też nie ci sami...

    Z drugiej strony nie bardzo rozumiem, Twój problem - piszesz, że martwi Cię sytuacja, w której musisz przekadrować jakieś ujęcie - no dobra ale chyba nie masz zamiaru robić przedbłysku w jednym pomieszczeniu a zdjęcia (po przekadrowaniu) w innym??? Jeśłi natomiast chodzi o zwykłe typowe przekadrowanie - to raczej warunki nie zmienią się tak diametralnie (o ile w ogóle się zmienią?!).
    Z trzeciej strony - to co za problem zrobić blokadę FV już dla sceny fotografowanej- bez przekadrowywania?

    W sumie to chyba nie rozumiem postawionego problemu - może dlatego że z lampą bardzo niewiele fotek popełniłam.

    PS Moja lampa to SB600 - ale nie sądze żeby to miało jakies zasadnicze znaczenie...?
    "Nie istnieje takie zdjęcie, którego nie można było zrobić lepiej" - ja
    Mój niekomercyjny link

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Karolina Zobacz posta
    Z drugiej strony nie bardzo rozumiem, Twój problem
    Problem jest tu że fotografie bez przekadrowywania różnią się. Pierwsze foto jest gorzej naswietlone w cieniach. Po przedbłysku i zablokowaniu tym samym mocy lampy błyskowej fotografia jest inna, lepiej naświetlona w cieniach , jasniejsxza w światłach aczkolwiek bez przepaleń. W oderwaniu od tego, źe MZ druga fota jest lepsza to czy nie powinny one być jednakowe?

    MZ drugie naswietlone jest z przedblyskiem, jest troszke jasniejsze w polcieniach. Widac to dokladnie na tym blistrze opartym o pudelko i na cieniu jaki rzuca na stol, ale ja mialem tez sytuacje odwrotne kiedy zdjecie z przedblyskiem i blokada FV bylo nieco ciemniejsze.
    Ostatnio edytowane przez Cold ; 18-06-2007 o 19:07
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

  9. #9

    Domyślnie

    a patrząc na wstawione przeze mnie foty - typujesz która jest która?

    co do pytania czy z przedbłyskiem nie powinno być lepiej - hmm no moim zdaniem logiczne jest że POWINNO - w końcu po coś ta funkcja została nam użytkownikom dana - przecież nie chodzi o dodatkowe błyśnięcie tak ot bez powodu i bez celu... tak mi się zdaje.

    Moim zdaniem, bywają warunki kiedy FV nie podnosi jakości finalnej foty a bywają i takie kiedy tę jakość (poprzez lepsze naświetlenie) podnieśc może.

    Co do Twojego problemu (chyba na zapas) z FV i przekadrowaniem - nadal podtrzymuję swoją opinię.
    Ostatnio edytowane przez jm ; 18-06-2007 o 19:03
    "Nie istnieje takie zdjęcie, którego nie można było zrobić lepiej" - ja
    Mój niekomercyjny link

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Cold Zobacz posta
    Tak to znaczy jak?. Z jednej strony cieszyłbym sie z tego, że mogę wysyłać przedbłyski pomiarowe i puszka uwzględni mi rozkład świateł odbitych, ale z drugiej strony, co jeśli będę chciał przekadrować i przesunę kadr na tyle dużo że rozkład odbić sie zmieni, a ona mi naliczy poprawkę w/g poprzedniego rozkładu? Chyba by mnie to nie cieszyło.
    Ta wypowiedz nie odnosi sie wprosst i dokladnie do w/w problemu a jedynie do opisu blokady FV w instrukcjii zastosowaniu jej zgodnie z zalozeniami producenta aparatu czyli sciezki, pomiar, blokada, przekadrowanie, fotografia. Z definicji powinno byc tak ze blyski bez przekadrowania winny byc identyczne, bo pomiaru dokonano na tej samej scenie na jakiej zastosowano zablokowany blysk. A niestety tak nie jest. I to mnie zastanawia dlaczego. dalsze dywagacje nad zastosowaniem w/w zjawiska to juz sprawa wtorna. I jak? zgadlem? Drugie foto z blokada FV?
    F100+MB15, D4s, N24/2.8D, N35/2.0D, N50/1.4D, N105/2.8VR, N28-70/2.8, N70-200VR/2.8, SY135/2.0MF, SY 85/1.4MF, SY14/2.8MF, Tokina ATX 300 f/4, SB900, Fuji x100s

Strona 1 z 3 123 OstatniOstatni

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •