Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 25 z 25
  1. #21

    Domyślnie

    Skoro wytwór człowieka ma być chroniony, to nie powinien być upodobniony do wytworu natury. Należy zabiegać o zachowanie go w stanie, w jakim został stworzony.
    W innym razie to co chronimy? Obiekt „oryginalny”, czy już przerobiony na niby naturalny?
    Jako dzieło człowieka zachowane w oryginale to hałda powinna wyglądać inaczej.
    Na przykład tak.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    Idąć tym tokiem myślenia po co chronić Śniardwy. Gdzie im do Bajkału. Po co Chronić tatry, gdzie im Do Alp czy Kaukazu.
    Wiem że celowo upraszczasz, ale lekko przesadziłeś. Śniardwy czy Tatry to duży i w miarę naturalny teren. Góra 400 m, czy jezioro o 4 km średnicy, to za mało na teren chroniony, chyba, że jest siedliskiem rzadkiego gatunku. Ale myślę że doskonale o tym wiesz.

    Cytat Zamieszczone przez adming Zobacz posta
    No i nie chronimy w ogóle wytworów człowieka...
    Chronienie wytworów człowieka jest sprawą dyskusyjną. Jeśli są to rzeczy niosące jakieś wartości (którymi może być piękno, np. Kanał Augustowski), wtedy warto się zastanawiać nad ich ochroną. Ale chronić hałdę czy wyrobisko kopalni??? Jaki ma to sens??? To jest to samo, co wcześniej przytoczony stary pas startowy nieczynnego lotniska. W ten sposób można zabronić modernizacji czegokolwiek, bo jest stare.

    W Lublinie mamy dawne poligony. Połowa jednego jest zabudowana blokami, nad resztą toczą się dyskusje czy ma tam być park, czy też centrum handlowe i bloki. Część drugiego jest właśnie trasa do wyścigów motorowych, zaś obok jest teren przekazany pod inwestycje przemysłowe, dzięki którym ludzie mają prace.
    Czy lepiej było te poligony chronić jako zabytki dawnej wojskowości, czy przeznaczyć na tereny użyteczne ludziom?

    - - - - kolejny post - - - - - -
    Patrząc z Lubelszczyzny, postrzegam obszary przyrody o wielkości 2-3 km, jak podmiejskie parki czy małe laski pozostawione do spacerowania w weekendowe popołudnia, a na Śląsku ktoś może na nie patrzeć inaczej.
    Niemniej jednak hałda to dla mnie hałda i nic więcej. A że stara, to co??? Każda kiedyś będzie stara, chyba że się ją zagospodaruje, dzięki czemu będzie lepiej wykorzystana. Ta ze zdjęcia kolegi @Nbogdan też może kiedyś taka będzie. I uważasz, że trzeba będzie z niej zrobić teren chroniony? Przyrodę lepiej chronić w lesie, na mokradłach, w górach itp. i tam pieniądze wydane na ochronę przyrody dadzą lepszy efekt.

  3. #23

    Domyślnie

    Haldy czy wyrobiska kopalni są bardzo fajne. Zerknij na Zakrzówek czy kamieniołom Liban w Krakowie

  4. #24

    Domyślnie

    Zajrzałem.
    Zakrzówek to teraz kąpielisko udostępnione płatnie, czyli wykorzystywane w sposób przynoszący korzyści zarówno mieszkańcom (pewnie woleliby za darmo) i właścicielowi. Kwestia organizacji, która z tego co poczytałem jest "mało świetna" i dobrze by było ją poprawić.

    Kamieniołom Liban, to już inna sytuacja. W tym miejscu powinno się upamiętnić ofiary niemieckiej okupacji. Równocześnie można z niego zrobić park i/lub miejsce do spokojnej rekreacji, tak by służyło mieszkańcom okolic z zachowaniem charakteru kamieiołomu. Wiem że to kosztuje, ale uważam ze wydanie pieniędzy na takie coś jest lepsze niż tylko utrzymywanie stanu obecnego.

    Tylko że ja bym tych miejsc nie porównywał do pokopalnianej hałdy, od której się zaczęło .

  5. #25

    Cool

    Dziś trochę zdjęć dorobiłem, pogoda była średnia i ani godzina i światło uciekło
    Wrzucę więc kilka kadrów
    6. Drugie oblicze Hałdy:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	hałda1a.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	791,1 KB
ID:	17482

    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Hałda pd.jpg
Wyświetleń:	8
Rozmiar:	1,18 MB
ID:	17484

    8.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7302.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	1,03 MB
ID:	17485

    9.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7281.jpg
Wyświetleń:	76
Rozmiar:	716,9 KB
ID:	17486

    10. Bonus.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_7222.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	928,1 KB
ID:	17487

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. [ Sport ] Rajd Hałda
    By Guancho in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 01-06-2007, 14:27

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •