Cześć !

Chciałem ostatnio wydrukować zdjęcia w formacie 10x15. Jako że robiłem to zazwyczaj w labie więc przyciąłem zdjęcie do formatu 9,6x14,6 nastepnie dodałem białe ramki 0,4 z każdej ze stron co dało standard czyli 10,2x15,2. W czym problem ? Zdjęcie praktycznie zostało pozbawione ramek ... po 0,4 na strone nie da się zjeść bez zmiany proporcji. Chcwyciłem za linijke i mierze ... 10x14,8 . Czy w jednym z popularnych sklepów z papierami do drukarki zostałem oszukany zakupując materiał 10x15 ? Mocne słowa ale .... dostałem poprostu standard Hagaki 100x148 . Trudno takie życie.

Stąd moje pierwsze pytanie: Czy papier do drukarek różni się formatem od labowego czy gdzieś czegoś nie doczytałem jednak. 10x15 to 10,2x15,2 a nie 10x14,8 ?

Poprawilem więc materiał do wielkości 9,2x14 dodałem ramki po 0,4 na każdą stronę i otrzymałem wymagane 10x14,8. Wrzucam do drukarki, wybieram rozmiar Hagaki 100x148 i drukujemy. Generalnie super tylko czemu odbitki mają ramki 2mm zamiast 4 ? Znowu czegos nie dopatrzyłem ? Otwieram więc zdjęcie i miarkami w PS mierze i w każdą stronę wychodzi 4mm ramki na każdym końcu.

Pytanie drugie: Gdzie popełniłem tym razem błąd ? Format papieru się zgadza jednak ramki znowu żyją własnym życiem. Czy jest zatem jakiś cudowny sposób żeby drukować materiał z ramkami o określonej wielkości ?

Celem wyjaśnienia i doprecyzowania.
Do przygotowania materiału użyłem starego poczciwego PSa zaś wydruk wyrzuciłem na drukarkę z równie popularnego Infranview ustawiając w opcjach oryginal size, bez ramek .
Czemu drukuję z ramkami ... bo taki mam kaprys więc jest to element pomijalny