Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 42
  1. #1

    Domyślnie Spora inwestycja, co wybrać do fotografii ślubnej i portretowej?

    Witam,

    dotychczasowo zajmowałem się fotografią amatorsko, pierwsze zakupy niezbyt przemyślane. A teraz chce się zajmować fotografią profesjonalnie na ślubach, eventy oraz plenery i portrety. Stąd, chce się upewnić czy dobrze inwestuję, ponieważ suma inwestycji robi się dość spora.

    Opiszę co posiadam obecnie:
    Body D5300
    Plus dwa kitowce, których nie używam i leżą odłogiem, chyba je sprzedam: AF-S 55-200mm f/4-5.6 GII ED DX VR i AF-P 18-55mm f/3.5-5.6 G DX VR - są one dla mnie za ciemne.
    AF-S 35mm f/1.8 G DX - jestem z tego obiektywu bardzo zadowolony i najczęściej go używam.
    AF-P 10-20mm f4.5-5.6 G DX VR

    Inwestuje około 15 tys. w tym około 7-8 tys na body D500 (choć nie jest to ostateczna decyzja), waham się z przejściem na pełną klatkę. Ale bardzo mi zależy na bardzo dobrym autofokusie i w podobnej cenie jest D750, ale już takiego autofokusa nie ma. Czyli pozostałby D850, no ale cena, więc odpada. Chyba więc muszę pozostać na DX-ie.
    Więc pozostałoby mi około 7 tys na obiektywy. Tutaj stawiam na bardzo jasne obiektywy, czyli:
    1) Sigma 30 mm F1.4 DC HSM A Nikon, zamiennie Nikon AF-S 50mm f/1,4 G Nikkor - dla większości ujęć
    2) Samyang AE 85 mm f/1.4 AS IF UMC Nikon - do portretów
    3) Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC AE NIKON, zamiennie Samyang AE 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC Aspherical Nikon, zamiennie Samyang 10mm f/2.8 ED AS NCS CS Nikon - dla szerszych kadrów i zdjęć grupowych

    I teraz moje uwagi do powyższego wyboru:
    - Co do 30mm 1.4 i 50mm 1.4 jestem skłonny kupić oba i sprzedać moją 35mm 1.8,
    - czy przesadzam z jasnym światłem? Ale do kościoła i na salę, w której będą panowały różne warunki oświetleniowe potrzebuje coś bardzo jasnego. Gdzie też za bardzo nie będę mół wykorzystywać lampy, a na pewno nie w kościele.
    - obiektyw do szerszego kadru najbardziej mnie by interesował ten najjaśniejszy, ale bardzo blisko mu do 30mm więc to chyba bez sensu. Co do pozostałych dwóch to światło 2.8 do zdjęć grupowych da radę, ale czy w kościele, w ciemnych warunkach, bez używania lamp? I wtedy bym sprzedał 10-20mm 4.5-5.6.
    - wszystkie wyżej wymienione obiektywy, które planuje kupić są pod FX, czyli w przyszłości będę je mógł dalej wykorzystywać, gdy przejdę na body z pełną klatką? Czy dobrze odczytuje oznaczenia?
    - oraz wszystkie wyżej wymienione obiektywy, które planuje kupić nie mają stabilizacji obrazu w obiektywie. Czy do dobry wybór? Czy poradzę sobie bez stabilizacji i jej nie muszę mieć? Obecnie jeśli chodzi o dostępne na rynku obiektywy to jasnego obiektywu ze stabilizacją to ciężko, a jak jest jest to cena kosmos.
    - czy może odpuścić sobie jasny obiektyw szerokokątny i zdjęcia grupowe poradzę sobie zrobić z 30mm? Na DX-ie daje mi to 45mm.
    - stare body czyli D5300 chcę sobie pozostawić, które ma nie tylko być jako awaryjne, ale też do równoczesnej pracy z D500, by uniknąć częstych zmian obiektywów. Choć martwi mnie skok jakości w zdjęciach i nie wiem czy do dobry pomysł.
    - i brak w moim zestawieniu obiektywu zmiennoogniskowego, co mnie też martwi, bo będę skazany na bardzo częste przekładanie obiektywów, niż pokręceniem zoomu na obiektywie, ale już nie są tak mocno jasne.
    - a i dodam, że lubię bardzo duża GO.

    I teraz co wy myślicie? Co byście wybrali? Albo coś innego proponujecie? Oczywiście jest bardzo skłony wysłuchać całkiem nowych i innych propozycji dotyczących wyboru obiektywu i body. Bo może jednak body z pełną klatką? Obiektyw zmiennoogniskowy? Czy stałki będą mi wystarczające? Trudno mi wybrać co lepsze

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
    Ostatnio edytowane przez bak ; 05-11-2018 o 21:16

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bak Zobacz posta
    Witam,

    dotychczasowo zajmowałem się fotografią amatorsko, pierwsze zakupy niezbyt przemyślane. A teraz chce się zajmować fotografią profesjonalnie na ślubach, eventy oraz plenery i portrety. Stąd, chce się upewnić czy dobrze inwestuję, ponieważ suma inwestycji robi się dość spora.

    Opiszę co posiadam obecnie:
    Body D5300
    Plus dwa kitowce, których nie używam i leżą odłogiem, chyba je sprzedam: AF-S 55-200mm f/4-5.6 GII ED DX VR i AF-P 18-55mm f/3.5-5.6 G DX VR - są one dla mnie za ciemne.
    AF-S 35mm f/1.8 G DX - jestem z tego obiektywu bardzo zadowolony i najczęściej go używam.
    AF-P 10-20mm f4.5-5.6 G DX VR

    Inwestuje około 15 tys. w tym około 7-8 tys na body D500 (choć nie jest to ostateczna decyzja), waham się z przejściem na pełną klatkę. Ale bardzo mi zależy na bardzo dobrym autofokusie i w podobnej cenie jest D750, ale już takiego autofokusa nie ma. Czyli pozostałby D850, no ale cena, więc odpada. Chyba więc muszę pozostać na DX-ie.
    Więc pozostałoby mi około 7 tys na obiektywy. Tutaj stawiam na bardzo jasne obiektywy, czyli:
    1) Sigma 30 mm F1.4 DC HSM A Nikon, zamiennie Nikon AF-S 50mm f/1,4 G Nikkor - dla większości ujęć
    2) Samyang AE 85 mm f/1.4 AS IF UMC Nikon - do portretów
    3) Samyang 24mm f/1.4 ED AS IF UMC AE NIKON, zamiennie Samyang AE 14 mm f/2.8 ED AS IF UMC Aspherical Nikon, zamiennie Samyang 10mm f/2.8 ED AS NCS CS Nikon - dla szerszych kadrów i zdjęć grupowych

    I teraz moje uwagi do powyższego wyboru:
    - Co do 30mm 1.4 i 50mm 1.4 jestem skłonny kupić oba i sprzedać moją 35mm 1.8,
    - czy przesadzam z jasnym światłem? Ale do kościoła i na salę, w której będą panowały różne warunki oświetleniowe potrzebuje coś bardzo jasnego. Gdzie też za bardzo nie będę mół wykorzystywać lampy, a na pewno nie w kościele.
    - obiektyw do szerszego kadru najbardziej mnie by interesował ten najjaśniejszy, ale bardzo blisko mu do 30mm więc to chyba bez sensu. Co do pozostałych dwóch to światło 2.8 do zdjęć grupowych da radę, ale czy w kościele, w ciemnych warunkach, bez używania lamp? I wtedy bym sprzedał 10-20mm 4.5-5.6.
    - wszystkie wyżej wymienione obiektywy, które planuje kupić są pod FX, czyli w przyszłości będę je mógł dalej wykorzystywać, gdy przejdę na body z pełną klatką? Czy dobrze odczytuje oznaczenia?
    - oraz wszystkie wyżej wymienione obiektywy, które planuje kupić nie mają stabilizacji obrazu w obiektywie. Czy do dobry wybór? Czy poradzę sobie bez stabilizacji i jej nie muszę mieć? Obecnie jeśli chodzi o dostępne na rynku obiektywy to jasnego obiektywu ze stabilizacją to ciężko, a jak jest jest to cena kosmos.
    - czy może odpuścić sobie jasny obiektyw szerokokątny i zdjęcia grupowe poradzę sobie zrobić z 30mm? Na DX-ie daje mi to 45mm.
    - stare body czyli D5300 chcę sobie pozostawić, które ma nie tylko być jako awaryjne, ale też do równoczesnej pracy z D500, by uniknąć częstych zmian obiektywów. Choć martwi mnie skok jakości w zdjęciach i nie wiem czy do dobry pomysł.
    - i brak w moim zestawieniu obiektywu zmiennoogniskowego, co mnie też martwi, bo będę skazany na bardzo częste przekładanie obiektywów, niż pokręceniem zoomu na obiektywie, ale już nie są tak mocno jasne.
    - a i dodam, że lubię bardzo duża GO.

    I teraz co wy myślicie? Co byście wybrali? Albo coś innego proponujecie? Oczywiście jest bardzo skłony wysłuchać całkiem nowych i innych propozycji dotyczących wyboru obiektywu i body. Bo może jednak body z pełną klatką? Obiektyw zmiennoogniskowy? Czy stałki będą mi wystarczające? Trudno mi wybrać co lepsze

    Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi!
    Chcesz się zająć profesjonalnie fotografią i nie wiesz co wybrać?

    Sprzedaj wszystko co wymieniłeś, może wystarczy Ci na Sigmę 24 1.4. Za te 15 tysięcy dokup A7rii, Samyanga 35 1.4 i Sony 85 1.8, zmieścisz się w budżecie i jeszcze 2000 zostanie. Podjąłem za Ciebie decyzję.
    Sony A7III + SY AF 35 1.4 + SY AF 85 1.4 + S 135 1.8 A

  3. #3

    Domyślnie

    Każdy FX będzie lepszy do fotografii, którą chcesz się zajmować, a szczególnie D750, choć i D610 to ogarnie. AF w D500 jest świetny, ale zarówno na weselu, a w portrecie już w ogóle tego nie potrzebujesz. Planowanie szkieł 1.4 jest bardzo dobrym pomysłem, ale Sigma 30 Art jest tylko na DXa, na FXa masz 35 Art. 50 1.4G jest dość słabym szkłem, wolnym i mało ostrym na 1.4, dużo lepiej wypada chociażby Sigma 50 Art. Manualna 85 na plenerze może się przyda, ale w sytuacji dynamicznej będziesz potrzebować AF, tu dużo lepiej wypadnie nawet Nikkor 85 1.8G, choć wolny i z aberracją, a jeszcze lepiej Tamron 85, a jak chcesz szaleć, to Sigma 85 Art. Oprócz porządnego aparatu potrzebujesz drugiego równie porządnego, czy to na zapas, czy do równoległej pracy. Dobrze mieć lampę, a nawet dwie - porządne. Ale wszystko to na nic się nie przyda, jeżeli nie będziesz miał wiedzy i umiejętności i na tym bym się skupił na Twoim miejscu. Kasę jest łatwo wydać, ale zarabianie już nie jest takie łatwe...

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Chcesz się zająć profesjonalnie fotografią i nie wiesz co wybrać?

    Sprzedaj wszystko co wymieniłeś, może wystarczy Ci na Sigmę 24 1.4. Za te 15 tysięcy dokup A7rii, Samyanga 35 1.4 i Sony 85 1.8, zmieścisz się w budżecie i jeszcze 2000 zostanie. Podjąłem za Ciebie decyzję.
    Człowiek zastanawia się nad jakością AF między D500 i D750, a ty mu oferujesz dwójkę soniaka, to nie jest fair.

    D750 + S35/1.4 + N85/1.8 + jeśli potrzeba jakieś 70-200/2.8 i tyle.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Xavier80 Zobacz posta
    Sprzedaj wszystko co wymieniłeś, może wystarczy Ci na Sigmę 24 1.4. Za te 15 tysięcy dokup A7rii, Samyanga 35 1.4 i Sony 85 1.8, zmieścisz się w budżecie i jeszcze 2000 zostanie. Podjąłem za Ciebie decyzję.
    Z tym Sony to mnie teraz zagiąłeś, to kompletna przesiadka w coś innego. Nie potrafię tego sprzętu porównać. Nikt z moich znajomych nie używał i nie używa Sony do fotografii, więc rzuciłbym się na głęboką wodę. Nauka nowego środowiska.

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Każdy FX będzie lepszy do fotografii, którą chcesz się zajmować, a szczególnie D750, choć i D610 to ogarnie. AF w D500 jest świetny, ale zarówno na weselu, a w portrecie już w ogóle tego nie potrzebujesz. Planowanie szkieł 1.4 jest bardzo dobrym pomysłem, ale Sigma 30 Art jest tylko na DXa, na FXa masz 35 Art. 50 1.4G jest dość słabym szkłem, wolnym i mało ostrym na 1.4, dużo lepiej wypada chociażby Sigma 50 Art. Manualna 85 na plenerze może się przyda, ale w sytuacji dynamicznej będziesz potrzebować AF, tu dużo lepiej wypadnie nawet Nikkor 85 1.8G, choć wolny i z aberracją, a jeszcze lepiej Tamron 85, a jak chcesz szaleć, to Sigma 85 Art. Oprócz porządnego aparatu potrzebujesz drugiego równie porządnego, czy to na zapas, czy do równoległej pracy. Dobrze mieć lampę, a nawet dwie - porządne. Ale wszystko to na nic się nie przyda, jeżeli nie będziesz miał wiedzy i umiejętności i na tym bym się skupił na Twoim miejscu. Kasę jest łatwo wydać, ale zarabianie już nie jest takie łatwe...
    Tylko ta D750 wydaje mi się słabsza od D500, głównie nad czym wygrywa D750 to różnica wielkości klatki.
    https://fotoblogia.pl/vs/129,nikon-d750,6231,nikon-d500
    D850 to ogień ma wszystko
    https://www.bhphotovideo.com/c/compa...EG_1274705-REG

    I cały czas się waham ;/ Ale jak najbardziej zgadzam się z Tobą jak i opinią innych, że powinienem przejść na pełną klatkę. D850 nie jest na moją kieszeń, pewnie kiedy indziej
    Kurczę, szkoda że nie mam możliwości wypróbowania w akcji D500 i D750, wtedy bym sprawdził ten autofokus i fizycznie przekonałbym się jaka jest to różnica do D5300 i jak bardzo jest mi to potrzebne.

    Ale dzięki za cenne uwagi dotyczące obiektywów! Co do umiejętności, cały czas nad tym pracuję, stąd D5300 jest dla mnie zbyt słabe, brak np. HSS. I dlatego decyzja na zakup czegoś lepszego.

    Cytat Zamieszczone przez koesh Zobacz posta
    Człowiek zastanawia się nad jakością AF między D500 i D750, a ty mu oferujesz dwójkę soniaka, to nie jest fair.

    D750 + S35/1.4 + N85/1.8 + jeśli potrzeba jakieś 70-200/2.8 i tyle.
    Dzięki za podpowiedź. Widzę że chyba większość wybrałoby D750.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez bak Zobacz posta
    Tylko ta D750 wydaje mi się słabsza od D500, głównie nad czym wygrywa D750 to różnica wielkości klatki.
    https://fotoblogia.pl/vs/129,nikon-d750,6231,nikon-d500
    Tylko w praktyce nie odczujesz żadnej niedogodności i mówię to jako osoba używająca D500 i D700 (czyli aparatu z mniej czułym AFem niż D750). Natomiast przewaga obrazka z FXa, szczególnie przy wyższym iso lub przy małej głębi ostrości jest powalająca i tutaj D500 może rywalizować do iso 1000-1600 najwyżej. Później przegrywa obrazkiem nawet z leciwym D700. Jedyna wyraźna przewaga D500 to rozłożenie punktów AF, lepsze od właściwie każdego FXa będącego lustrem. Ale spokojnie, używam też D610, ułożenie punktów Af jest beznadziejne i zgadnij czy mi to przeszkadza...

    Cytat Zamieszczone przez bak Zobacz posta
    D850 to ogień ma wszystko
    Tak, ale zanim zaczniesz tego wszystkiego potrzebować, to zajedziesz migawkę w przynajmniej jednym D750

    Cytat Zamieszczone przez bak Zobacz posta
    Kurczę, szkoda że nie mam możliwości wypróbowania w akcji D500 i D750, wtedy bym sprawdził ten autofokus i fizycznie przekonałbym się jaka jest to różnica do D5300 i jak bardzo jest mi to potrzebne.
    Tak jak pisałem, nie odczujesz znaczącej przewagi D500, chyba że się zabierzesz za sport, albo szybką przyrodę. Natomiast przy D5300 każdy AF z wyższej półki jest mega szybki

  7. #7

    Domyślnie

    Jakbym miał kompletować sprzet do takich zastosowań to przez ułamek sekundy nie rozważałbym nawet DX.
    D750 spokojnie Ci wystarczy, alternatywnie używany wół roboczy D700. Ja obleciałem hobbystycznie ślub z D600, który ma niby najsłabszy AF z w/w i przy odrobinie wprawy i z dobrą szklarnią efekty będą więcej niż dobre.
    Do ślubów na początek na pewno nie zaszkodzi Nikkor 24-70 2.8 - to chyba najlepszy i najpewniejszy obiektyw jaki miałem w rękach. Stałki są oczywiście super, ale 35/50 1.4 to trzeba też umieć focić, bo na FX głębia robi się papierowa.

    Także wg mnie d750 + 24-70 (najlepiej używka) , a resztę pieniążków np. na 50 1.8g + 85 1/8G i jakąś lampę na gorsze warunki?
    Jak stwierdzisz, ze wolisz stałki to 24-70 sprzedasz bez straty i zamienisz na S 35 + coś szerszego
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez madebyzosiek Zobacz posta
    Tylko w praktyce nie odczujesz żadnej niedogodności i mówię to jako osoba używająca D500 i D700 (czyli aparatu z mniej czułym AFem niż D750). Natomiast przewaga obrazka z FXa, szczególnie przy wyższym iso lub przy małej głębi ostrości jest powalająca i tutaj D500 może rywalizować do iso 1000-1600 najwyżej. Później przegrywa obrazkiem nawet z leciwym D700.
    A powiedzcie mi czy D810 jest lepszym wyborem niż D750? Bo jak patrzę na ceny to wystarczy dołożyć kilka stówek i można mieć D810. Czy warto? Czy tutaj znowu nie zauważyę różnicy?

  9. #9

    Domyślnie

    Trudna decyzja: https://cameradecision.com/compare/N...-vs-Nikon-D750. Z D810 masz lepszy obrazek na niskim ISO, ale D750 ciut szybszy i lepszy na wysokim ISO.

  10. #10

    Domyślnie

    Ja bym chyba nie szedł w d810. Daje większe RAWy, które w praktyce wymagają po prostu więcej miejsca na HDD i lepszego kompa do obróbki, oczywiście jest z czego wycinać, ale...
    810 kojarzę bardziej jako puchę do zastosowań studyjnych, a 750 to następca króla repo, czyli D700.
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Ślubne ] Co wybrać do fotografii ślubnej jaki sprzęt
    By Pawełgm in forum Ludzie - fotografia okolicznościowa i albumowa
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 04-05-2017, 19:25
  2. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-01-2016, 10:19
  3. Obiektywy do fotografii portretowej
    By Mordeczka in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 05-02-2014, 22:14
  4. Spora inwestycja
    By elrond in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 49
    Ostatni post / autor: 03-07-2009, 18:00
  5. Tło w fotografii portretowej
    By step.tom in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 17-07-2005, 02:27

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •