Close

Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 6 - edycja zdjęć tylko w obrębie kolekcji

    Mam taką sytuację. Mam x zdjęć w jednym dużym katalogu LR (podział zgodnie z folderami na dysku [lata/daty]). Chcę dla kogoś wydrukować 200 wybranych zdjęć. Zawsze tworzyłem kolekcję, wybrane zdjęcia wrzucałem do kolekcji i zawsze łatwiej było mi to wszystko opanować.
    Problem pojawił się w momencie gdy zdjęcia mam wydrukować w formacie 15x21. Zawsze drukuję w 2x3 i takie proporcje ma matryca.

    W jaki sposób edytować zdjęcia tylko w obrębie kolekcji, tzn zmiana zdjęcia w kolekcji nie zmienia go w głównym katalogu. Jest to w ogóle możliwe? Teraz klikam na kolekcje, zmieniam proporcje zdjęcia i w głównym katalogu zdjęcie też ma nowe proporcje:/

  2. #2

    Domyślnie

    virtualna kopia? i wywal z kolekcji oryginaly. w katalogu bedziesz miec duplikaty


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Sluzba niewybatozona z rana predko sie bisurmani
    www.smooth.photography/vs13

  3. #3

    Domyślnie

    Robiąc wirtualną kopię pojawia się ona zarówno w kolekcji jak i w katalogu głównym. Nie ważne czy zrobię ją z poziomu kolekcji czy katalogu głównego. Więc rozwiązanie się nie sprawdza, chyba że nie do końca zrozumiałem.

    Wcześniej używałem programu JPEGCrops, teraz niestety jest z nim problem na poziomie zmiany ustawień. Okienko preferencji blokuje się na jednym rozmiarze i nie idzie ani poszerzyć ani pomniejszyć, przez co nie widzę większości ustawień.

  4. #4

    Domyślnie

    Jeżeli tworzysz wirtualną kopię to jest oczywiste, że musi być w katalogu, inaczej byłaby niewidoczna i niemożna by na niej wykonywać operacji. Tworząc wirtualną kopię nie duplikujesz jednak pliku zdjęcia.
    Nie bardzo rozumiem dlaczego przeszkadzają Ci wirtualne kopie w katalogu Lr, które zajmują minimalną ilość miejsca na dysku, po wykonaniu zadania możesz je przecież łatwo wykasować.
    Możesz jeszcze inaczej podejść do tego tematu tworząc nowy katalog Lr specjalnie na tą okoliczność, a po zrobieniu roboty katalog skasować i po problemie.

    Ps. Jeszcze raz przeczytałem Twój pierwszy post w wątku i nasuwa mi się pytanie: w jakim formacie plików masz te wyjściowe zdjęcia? Bo chyba nie zmieniasz formatu plikow DNG czy NEF. Poza tym nie można tak zwyczajnie przeskalować zdjęcia 3:2 na format 21:15 tylko chyba trzeba zrobić kropa.
    Jest więc tutaj trochę niejasności

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    ...Możesz jeszcze inaczej podejść do tego tematu tworząc nowy katalog Lr specjalnie na tą okoliczność, a po zrobieniu roboty katalog skasować i po problemie.
    I to jest właśnie rozwiązanie na które też wpadłem, tylko utwierdziłeś mnie w decyzji.

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Ps. Jeszcze raz przeczytałem Twój pierwszy post w wątku i nasuwa mi się pytanie: w jakim formacie plików masz te wyjściowe zdjęcia? Bo chyba nie zmieniasz formatu plikow DNG czy NEF. Poza tym nie można tak zwyczajnie przeskalować zdjęcia 3:2 na format 21:15 tylko chyba trzeba zrobić kropa.
    Jest więc tutaj trochę niejasności
    Zdjęcia w katalogu wczytuje w DNG. Nie skaluje zdjęcia tylko cropuje. I chciałbym w katalogu mieć ramkę o proporcjach 3:2, a w kolekcji 21:15. I niestety tak się nie da, albo muszą to być niezależne pliki, albo mieć takie same ustawienia zarówno w katalogu głównym jak i w kolekcji.


    PS. Właśnie sprawdziłem działanie programu JPEGCrops na innym komputerze i działa, wiec problem rozwiązany.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeżeli sytuacja wygląda tak jak przedstawiłeś, a crop ma być identyczny na wszystkich zdjęciach, to moim zdaniem najprostsze działanie w Lr to funkcja Synchronize wykonana dwa razy na wybranych zdjęciach. Raz do wykonania cropa drugi raz do jego likwidacji, a po drodze Export lub Print.

Podobne wątki

  1. Odpowiedzi: 41
    Ostatni post / autor: 18-01-2017, 00:21
  2. Zmiana - edycja profilu aparatu - Lightroom
    By leon28 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 12-12-2016, 01:34
  3. Lightroom 5 - edycja kilku zdjęć
    By Jakub365 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-11-2013, 13:40
  4. Lightroom 2 - edycja w PS
    By proximus323 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 16-12-2009, 09:44
  5. Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 01-12-2009, 21:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •