Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 31
  1. #1
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2018
    Miasto
    mazowieckie
    Posty
    12

    Domyślnie Zdecydowałam się na D5600 i co dalej... - czyli dobór obiektywu (uniwersalny, makro)

    Witajcie, to mój pierwszy post..

    Pokrótce o mnie:
    jestem amatorką i obecnie używam wciąż hybrydy Panasonic DMC-FZ50, którą bardzo lubię, ale powoli zaczyna się rozpadać grip Zdecydowałam, że chcę spróbować lustrzanki i zastanawiałam się tutaj głównie pomiędzy Canon Eos 77D a Nikon D5600 - oba trzymałam w ręce i przypadły mi do gustu. 77D jest wygodniejszy, ale jednak wygoda i lepszy AF przegrały z niższym szumem, niższą wagą, niższą ceną i pojemniejszą baterią Mam nadzieję że moja decyzja jest dobra.. bo to ma być na lata a nie na chwilę

    D5300 również przymierząłam do ręki, ale ma zbyt płytki uchwyt i stwierdziłam, że nie chcę się męczyć, poza tym trzeba iść z duchem czasu - D5600 jest jednak nowszy, a i tak ma już 2 lata od premiery


    Moje ulubione tematy do focenia:
    makro z robalami, slimakami, jaszczurkami (ale jednak robale górą), a do tego fotki widoczków i budynków (tzw. "turystyczne"? ) a w przyszłości czuję, że będę chciała spróbować sfocić miasto w nocy.
    przykładowe makro (wspomagane konwerterem makro):
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...7b&oe=5C4B6E5C
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...4b&oe=5C3F022D
    https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net...5a&oe=5C4545B2


    Ok, zbliżam się do meritum - wybrałam więc nikona D5600 i ponieważ jeszcze nie poczyniłam żadnych kroków, mogę kupić body i obiektyw w zestawie lub osobno. Liczę tu na Wasze doświadczenie i rady, ale osobiście myślałam o body + kit 18-140mm. Niby jest taki zestaw w markecie, ale jak sprawdziłam kosztuje on 4000zł a gdy kupię to samo z osobna to zapłacę ~3700zł... (tak wynika z ceneo..) Myślałam, że zestawy startowe powinny mieć wliczony jakiś rabat - a skoro nie, to może jakiś inny obiektyw, jeśli i tak muszę go kupić osobno? Na tym się nie znam, wiem tylko, że nie powinien być wielką lufą, jeśli ma zastapić kita i być do noszenia wszedzie

    A do tego niemal od razu chciałabym zakupić obiektyw makro, który pozwoli mi na focenie robali - w stylu jak pokazałam w linkach (również jeszcze większe zbliżenia). Na ten obiektyw jestem w stanie wyłożyć 2000zł, ale jesli warto dopłacić kolejny 1000zł to chyba mogłabym to zrobić - zakładam, że jak kupię obiektyw do makro, to taki, który ze mną już zostanie do końca.

    Polecicie coś?
    Ostatnio edytowane przez ene ; 18-10-2018 o 22:19

  2. #2

    Domyślnie

    ene napiszę Ci tak w skrócie,
    do makro najlepsze są hybrydy właśnie, ze względu na głębię ostrości,
    jednak decydując się na lustro, najlepszy obiektyw "niskobudżetowy" macro jest tamron 90 i sigma 150,
    co do puszek, właściwie zaczynasz od przymierzenia w dłoniach, ja teraz nie brałbym w ogóle pod uwagę serii nikona 3xxx/5xxx,
    to są kastraty i o tym się przekonałem osobiście, z małym judaszem, naśladującym wizjer, a o guzikologi nie wspomnę, matryca to nie wszystko.
    Przymierz jeszcze canona 760d,
    lub do macro najlepiej umierający już system sony a77II,
    gdzie ma wspaniałą funkcję "focus peaking",
    czyli manualne podświetlanie krawędzi obiektu.
    Jak nie sony a, to sony e (a6000).
    Na nikona d5600 szkoda kasy,
    tym bardziej z obiektywem 18-140, który jest słaby.
    Teraz z tych dwóch lustrzanek wymienionych przez Ciebie, "ja" wybrałbym canona, ale to ja.
    Koledzy z forum, mają doświadczenie większe, więc Tobie pomogą bardziej.
    Ja wyraziłem swój punkt widzenia.

  3. #3

    Domyślnie

    Nie mam co narzekać na Nikona i pisać, że u sąsiada trawa jest zieleńsza Zdjęcia, o których piszesz da się robić oczywiście tym aparatem, nawet z niezłym skutkiem. Oczywistym wyborem do DX jest Sigma 17-50/2.8, zakres co prawda krótki, ale nadrabia jasnością, f2.8 to już coś tam daje się zrobić nocą w mieście.
    Według mnie najlepszym wyborem do makro w Twoim budżecie będzie Sigma 100/2.8. Do S150 rzecz jasna nic nie mam, może poza ceną , sam mam starszą wersję tego szkła, ale to dość duży obiektyw i z d5600 bez statywu czy monopoda używanie będzie dość niewygodne. Tamron 90 to podobna jakość, ale najnowsza wersja jest sporo droższa od Sigmy, a starsze raczej nie do kupienia jako nowe.


    A, zapomniałem. Do motylków itp. ciekawym obiektywem jest Nikon 70-300 AF-P VR DX. Jeśli możesz dołożyć kilkaset zł to zdecydowanie warto. Popatrz na ten wątek
    http://forum.nikoniarze.pl/threads/2...4-5-6-3G-ED-VR
    Szkło małe, tanie, szybkie i dobre optycznie. Trudno o odpowiednik w innym systemie pod kątem cena jakość.

  4. #4

    Domyślnie

    Na początek polecam Nikkora AF-P 18-55 VR. Jest tani jak barszcz, bardzo dobry optycznie, bardzo szybki i cichy i ma skalę 1:2. Pozwoli zrobić makro kwiatków i mniej płochliwych robaczków. Na motylki itp potrzebna jest dłuższa ogniskowa i tu z typowych makro bezkonkurencyjna jest Sigma 150. Ale jeśli nie potrzebujesz skali 1:1 (czyli robaczki do 15 mm), to Nikkor AF-P 70-300 DX VR też jest fajnym obiektywem.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  5. #5
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2018
    Miasto
    mazowieckie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Bardzo dziekuję za odzew

    Cytat Zamieszczone przez koberek
    do makro najlepsze są hybrydy właśnie, ze względu na głębię ostrości,
    jednak decydując się na lustro, najlepszy obiektyw "niskobudżetowy" macro jest tamron 90 i sigma 150,
    co do puszek, właściwie zaczynasz od przymierzenia w dłoniach, ja teraz nie brałbym w ogóle pod uwagę serii nikona 3xxx/5xxx,
    to są kastraty (...)
    Przymierz jeszcze canona 760d,
    lub do macro najlepiej umierający już system sony a77II,
    gdzie ma wspaniałą funkcję "focus peaking",
    czyli manualne podświetlanie krawędzi obiektu.
    Jak nie sony a, to sony e (a6000).
    Na nikona d5600 szkoda kasy,
    tym bardziej z obiektywem 18-140, który jest słaby.
    Teraz z tych dwóch lustrzanek wymienionych przez Ciebie, "ja" wybrałbym canona, ale to ja.
    chetnie bym kupiła podobny aparat, jak mam, tylko wydaje mi się że bezlusterkowce są albo droższe albo mniejsze - jakoś nie trafiłam na tak samo uniwersalny aparat z ręcznym zoomem, to już chyba lepiej pójśc w lustrzankę, ale może się mylę..
    W sklepie mierzyłam 750D - ten ma za płytki uchwyt, nie wiem jak 760D - jak spotkam to się wypowiem tak na szybko wydaje mi się że mają takie same wymiary...
    I czy seria 5xxx to kastraty - pewnie tak jest, tylko, zależy mi na niższej wadze i ruchomym LCD, bo mój cel nieraz pełza po ziemi "siódemki" tego nie oferują jak widze.. i podejrzewam, że nie zauważę tych braków jako amatorka mój obecny aparat waży 700g, więc 1,5kg to bedzie dla mnie szok - mam nadzieję że nie przekroczę kilograma zbyt mocno
    system sony ma wiele zalet, ale skoro umiera, to jednak go odpuszczę - wolę coś przyszłościowego i raczej rozważam nikon lub canon

    Cytat Zamieszczone przez poste
    Nie mam co narzekać na Nikona i pisać, że u sąsiada trawa jest zieleńsza Zdjęcia, o których piszesz da się robić oczywiście tym aparatem, nawet z niezłym skutkiem. Oczywistym wyborem do DX jest Sigma 17-50/2.8, zakres co prawda krótki, ale nadrabia jasnością, f2.8 to już coś tam daje się zrobić nocą w mieście.
    Według mnie najlepszym wyborem do makro w Twoim budżecie będzie Sigma 100/2.8. Do S150 rzecz jasna nic nie mam, może poza ceną , sam mam starszą wersję tego szkła, ale to dość duży obiektyw i z d5600 bez statywu czy monopoda używanie będzie dość niewygodne. Tamron 90 to podobna jakość, ale najnowsza wersja jest sporo droższa od Sigmy, a starsze raczej nie do kupienia jako nowe.


    A, zapomniałem. Do motylków itp. ciekawym obiektywem jest Nikon 70-300 AF-P VR DX. Jeśli możesz dołożyć kilkaset zł to zdecydowanie warto. Popatrz na ten wątek
    http://forum.nikoniarze.pl/threads/2...4-5-6-3G-ED-VR
    Szkło małe, tanie, szybkie i dobre optycznie. Trudno o odpowiednik w innym systemie pod kątem cena jakość.
    wlasnie tak ogladałam niedawno fotki makro robione z polecanego tamrona i sigmy i większość była podpieta do jakiegoś canona (zwykle 6D lub 80D) - nikonów było mało, mam nadzieję, że to nie jest zły znak
    Sigma 17-50 - dziekuję za polecenie, będe ten obiektyw miała na uwadze w przyszłości, bo na teraz (jako jedyny obiektyw) jest dla mnie zbyt krótki - wprawdzie rzadko robiłam zdjęcia na maksymalnym 12x ale zakres do 8x wydaje się mi niezbedny albo chociaz te 6x..

    odnośnie makro piszesz o Sigmie 100 - masz na myśli Sigmę 100mm czy 105mm? muszę uściślic, bo nie znam się na tyle by wyłapać czy to "potoczna" nazwa czy inny obiektyw
    dalej wspominasz o starszej i ciężkiej wersji - to było odnośnie szkła 150mm czy wróciłeś do 100/105 mm? Upewniam się na wszelki wypadek


    Cytat Zamieszczone przez TOP67
    Na początek polecam Nikkora AF-P 18-55 VR. Jest tani jak barszcz, bardzo dobry optycznie, bardzo szybki i cichy i ma skalę 1:2. Pozwoli zrobić makro kwiatków i mniej płochliwych robaczków. Na motylki itp potrzebna jest dłuższa ogniskowa i tu z typowych makro bezkonkurencyjna jest Sigma 150. Ale jeśli nie potrzebujesz skali 1:1 (czyli robaczki do 15 mm), to Nikkor AF-P 70-300 DX VR też jest fajnym obiektywem.
    chyba musze przywyknąć że "tani" w fotografii to kilka setek zakres na codzień dla mnie jest zbyt mały, ale w przyszłości nie wykluczam

    większość moich robaczków jednak jest poniżej 1cm, ale motyle i ważki również są częste - czekają mnie dwa obiektywy?
    o tym nikkorze 70-300 na razie pobieżnie czytałam i zauważyłam że mozna zastosować do niego konwerter Raynoxa - taki mam, więc może osiągnęłabym lepsze efekty ogniskowa wydaje sie byc uniwersalna - na male i wieksze robaczki - dobrze myślę?

    jak czytałam "internety" to polecano albo tamron 90mm albo sigma 105mm - i patrzę na wersje z AF i stabilizacją - na razie nie moge sie zdecydowac który będzie lepszy... ale myślę, że jeden z nich będę mieć! Na razie myślę i liczę, że jeszcze ktoś się wypowie

  6. #6

    Domyślnie

    Tak, chodziło mi o Sigmę 105/2.8. Kosztuje połowę mniej niż S 150/2.8, a to jest pewien argument. 105 mm to już całkiem sensowna długość z DX do owadów. Nie neguję, że 150 mm do owadów jest lepsze, ale bez przesady, nie daj się zwariować i wmówić sama sobie jakiś drogi zakup na początek przygody z fotografią.
    Tak, mam Sigmę 150/2.8, podpinam do d7200 i dlatego uważam, że z mniejszym body dość trudno tym operować z ręki. Jedyna jej "wada" to wielkość i ciężar.
    Fajnie, jeśli obiektyw makro nie zmienia swojej długości w czasie zoomowania tak jak Sigmy 105 i 150 (nic się nie wysuwa np. i nie płoszy owadów).
    Tamron 90 jest jak najbardziej ok, tyle, że sporo droższy od Sigmy 105.
    Motyle i ważki zrobisz także obiektywem makro, ale ponieważ są płochliwe, to czasem po prostu 300 mm jest wygodniejsze, a efekt nie najgorszy.

  7. #7

    Domyślnie

    "bo mój cel nieraz pełza po ziemi" to na pewno z live view nikona dasz radę
    canony te nowsze mają dotykowy ekran z dual pixel, badziewny nikon się chowa,
    nie wspomnę sony, gdzie przy ruchomym ekranie, ostrość jest ustawiana natychmiastowo, a system jak umiera obiektywy są tańsze.
    Sprawdź ceny obiektywów, które Cię interesują w każdym systemie, od razu wyłapiesz.
    Fotografia makro nikonami d5xxxx to niezłe wyzwanie, właśnie przez ten ciemny wizjer.
    Tyle ode mnie.

  8. #8
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2018
    Miasto
    mazowieckie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Waga jest dla mnie dość istotna jeśli mam focić z ręki (inaczej trudno gonić biegającego robala ), więc ciężką sigmę 150mm odpuszczę - przynajmniej na razie

    Cytat Zamieszczone przez koberek
    "bo mój cel nieraz pełza po ziemi" to na pewno z live view nikona dasz radę
    mam nadzieję, że to nie była ironia (starasz się mnie zniechęcić do nikona jak widzę )

    Cytat Zamieszczone przez koberek
    Fotografia makro nikonami d5xxxx to niezłe wyzwanie, właśnie przez ten ciemny wizjer.
    robale raczej będę focić przez ekran LCD, tak jak do tej pory - więc czy wizjer ma tu dla mnie znaczenie? W fotografii widoczków pewnie nie będzie to zbytnią przeszkodą, poza tym rozpatrywany canon 77D też ma wizjer niepryzmatyczny jak czytam w specyfikacji...

    Dual pixel - przeczytałam na jakimś blogu, że to pozwala na korekcję ostrości już po wykonaniu zdjęcia i pliki w tej technologii są ciężkie - chyba na moje amatorskie potrzeby nie jest to niezbędne.. prawdę mówiąc bardzo niewiele zdjęć obrabiałam poważniej - tylko te drukowane jako pocztówki


    jeśli chodzi o ceny obiektywów - raczej chciałabym skończyć z max 3 obiektywami: makro, uniwersalny i może jakiś dodatkowy - i myślę tu raczej o wspomnianym nikonowskim 70-300mm, który może być jakąś alternatywą do makro i przy okazji uzupełni mój "uniwersalny" - 300mm to już jest nieźle. Myślę, że przy tej ilości szkieł ich ceny stają się drugorzędne - na pewno nie będę miała dużej szklarni, a jak sprawdziłam sigma 105mm kosztuje tyle samo w wydaniu canona i nikona... Do tej pory jedyne co chcę nosić poza aparatem to konwerter makro i zapasowe akumulatory. Pewnie więc do tego zestawu dojdzie mi obiektyw i to już będzie wystarczająco dużo dla mnie



    edit
    wydaje mi się że jestem zdecydowana na sigmę 105mm jako makro, nikkora 70-300mm i pozostaje mi wybrać jeszcze uniwersalny: który z nich proponujecie? kit 18-105 , kit 18-140 czy lepiej coś innego w podobnym zakresie?
    Ostatnio edytowane przez ene ; 20-10-2018 o 21:44

  9. #9

    Domyślnie

    Sigma 17-50 2.8 jako uniwersalny. Ma bardzo dobre opinie. Jeżeli zakres ogniskowych Ci odpowiada to chyba jest to najlepszy wybór na DX.

  10. #10
    Oszczędny w słowach
    Dołączył
    10 2018
    Miasto
    mazowieckie
    Posty
    12

    Domyślnie

    Wolałabym troszkę dłuższego zooma - chociaż 105mm

    Czy ktoś umie powiedzieć co wynika z porównania? Wykresy to dla mnie czarna magia, ale chyba ten Tamron jest mniej ostry niż kity? ? to link do porównania obu kitów (18-105 , 18-140) z tamronem 18-200mm, wszystko używane na D5600:

    https://www.dxomark.com/Lenses/Compa...05_1139_1588_0

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. dobór obiektywu
    By cosi_felice in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 08-08-2016, 20:46
  2. Portret i makro kompromis - dobór obiektywu
    By kilkazzłotych in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 12-03-2016, 13:33
  3. Dobór obiektywu do body
    By Nikuś5100 in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 13
    Ostatni post / autor: 27-02-2013, 16:53
  4. D90 + dobór obiektywu
    By Aliss in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 20-11-2008, 23:49
  5. Dobór obiektywu do Fuji S2 Pro
    By wesol in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 29-07-2008, 18:33

Tagi dla tego wątku

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •