Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 16
  1. #1

    Domyślnie Soft proofing, gamut warning i wysyłka do labu...

    Po przygotowaniu zdjęcia do druku podglądam je w profilu labu. Zdjęcie wygląda ok, symulacja papieru włączona. Gdy zaznaczę opcję gamut warning zaczyna się świecenie, głównie przy żywych, jaskrawych kolorach. Korekcja w PS zajmuje chwilę. I tu moje pytanie, czy korzystać z tej opcji czy porównywać zdjęcie w profilu labu bez niej. Żona (architekt z wyczuciem barw) twierdzi, że z korekt a lepiej, kolory mniej jaskrawe. Gdy wysłałem przykładowe zdjęcia do labu bez i z korekcją dostałem odpowiedź zwrotną, że subiektywnie lepiej wyglądają te bez korekcji.

    Pytanie, jak Wy to robicie ? Korzystacie z "gamut warning" i korygujecie pod to ?
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  2. #2

    Domyślnie

    Kluczem do odpowiedzi na pytanie: jak powinno wyglądać zdjęcie wysyłane do labu, jest chyba słowo "subiektywnie", ponieważ jedni lubią bardziej nasycone kolory inni preferują spokojniejsze, więc opinii co jest ładniejsze może być i pewnie będzie wiele. Sam musisz zdecydować komu zdjęcie ma się podobać Tobie, żonie czy laborantowi z labu.
    Odnośnie samej obróbki zdjęcia, to chyba nie typowo używasz funkcji soft profing i gamut warning. Pierwsza, czyli soft profing pokazuje jak będzie wyglądać zdjęcie z bieżącym ustawieniem korekt np. po wydrukowaniu w labie.
    Druga czyli gamut warning pokazuje jaki obszar kolorów z obrobionego zdjęcia zostanie dostosowany (skonwertowany) do nowego węższego gamutu . Zazwyczaj program pozwala wybrać sposób konwersji tych nadmiarowych kolorów do nowej przestrzeni (perceptualny lub relatywny kolorymetryczny).
    Z Twojego opisu można jednak wywnioskować, że robisz dodatkową korektę zdjęcia żeby zlikwidować "świecenie" po włączeniu gamut warning. Jeżeli tak właśnie jest, to jesteś chyba całkiem oryginalny. Jeszcze nie słyszałem żeby gamut warning do czegoś takiego stosować.
    Jeżeli włączysz podgląd zdjęcia po wydrukowaniu na papierze, to zazwyczaj spada kontrast, niekiedy jasność, sporadycznie inne korekty i to należy poprawić. Natomiast próba likwidacji przekroczenia gamutu w zdjęciu wyjściowym to moim zdaniem jakieś nieporozumienie.

  3. #3

    Domyślnie

    Ciekawe podejście, bo w sieci jest dużo na temat korekcji...

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Oto przykład. Pierwsze bez korekcji, drugie z korekcja.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	test.jpg
Wyświetleń:	7
Rozmiar:	930,7 KB
ID:	14977

    i po korekcji
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	testk.jpg
Wyświetleń:	5
Rozmiar:	867,9 KB
ID:	14978
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  4. #4

    Domyślnie

    Na ekranie (elementarnie skalibrowanym) IMO pierwsze zdjęcie ma prawidłowe kolory. Na drugim wyprany czerwony i trupia skóra.
    Pozdrawiam Krzysiek vel kojot. |Z6II|N24-70/2.8S|N70-200/2.8S|N24-200|ZTC-2.0x|S135/1.8|V40/1.2|N105/2.5| kojotowe.pl fikołki

  5. #5

    Domyślnie

    Hmm... zawsze wydawało mi się, że gamut warning służy właśnie do korekcji zdjęcia wydrukowanego. Czyli jak rupi napisał, włączając soft proof widzę jak teoretycznie zdjęcie może wyglądać po wydruku. Ale dopiero gamut warning pokaże które kolory nie będą prawidłowo odwzorowane przez drukarkę i papier. Jeśli tego nie skoryguję ja, to sprzęt w drukarni zrobi to za mnie, lepiej lub gorzej.

    A co do przykładów, kolory wyprane, bo to co wygląda ładnie na monitorze niekoniecznie będzie tak samo wyglądać po wydruku właśnie przez brak możliwości poprawnego odwzorowania kolorów. Zdjęcie po korekcji powinno lepiej przedstawiać wydruk. Zakładając, że profil drukarki i papieru jest poprawny i monitor odpowiednio skalibrowany.

    Ale może się mylę.
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rupi Zobacz posta
    Ciekawe podejście, bo w sieci jest dużo na temat korekcji...

    [
    Nigdzie nie pisałem o tym, że nie należy korygować przed wydrukiem. Chciałem tylko zwrócić uwagę na to, że prawdopodobnie korygujesz nie to co należy.
    Osobiście wszystkie przygotowania do wydruku robię w Lr, więc to co napiszę ma bezpośrednie odniesienie do tego programu, ale generalne zasady są te same we wszystkich programach.
    Jeżeli chcesz zobaczyć jak bedzie wyglądało zdjęcie które obrobiłeś po wydrukowaniu na konkretnej drukarce i papierze, to przechodzisz do Soft Profing. W Lr w panelu Develop naciskam "s". Następnie należy wybrać zakładkę z nazwą drukarki i profilem ICC papieru.
    Wtedy na ekranie monitora zobaczysz jak będzie w przybliżeniu wyglądało zdjęcie po wydrukowaniu. W Lr u góry na histogramie są dwa znaczniki, jeden z lewej pokazujący jakich kolorów z wydruku zdjęcia nie potrafi pokazać używany aktualnie monitor i drugi z prawej, jakich kolorów na obrobionym zdjęciu nie można wprost pokazać na wydruku. Czyli to co nazywamy Gamut Warning. Moim zdaniem, zupełnie bez sensu jest obcinanie gamutu obrobionego zdjęcia tylko po to żeby nie występował gamut warning w stosunku do wydruku. Obrobione zdjęcie może służyć do wielu innych celów gdzie jest pożądany szeroki gamut.
    Należy również pamiętać, że barwy ktore nie mieszczą się w węższym gamucie wydruku są przez program automatycznie "przenoszone" z gamutu szerszego do węższego.
    Znacznie większe znaczenie dla wyglądu wydruku ma wybór sposobu przejścia z jednego do drugiego gamutu, czyli wybór Intent - Relative lub Perceptual. Warto poklikać pomiedzy tymi opcjami żeby wybrać lepszą. Koniecznie wybrać też opcję - Simulate Paper & Ink.
    W opisany wyżej sposób otrzymujemy bardzo przybliżony wygląd naszego zdjęcia po wydruku na konkretnej drukarce i papierze - jeżeli posiadamy te profile do używanej drukarki, o co niekiedy jest dość ciężko.
    Piszę, że obraz jest przybliżony ponieważ pozostaje jeszcze kwestia ewentualnego niedopasowania gamutu monitora do gamutu papieru, ale tego już nie przeskoczymy żadną symulacją.
    Teraz do zrobienia jest już tylko przed wydrukiem ostatni etap: wykonać kopię zdjęcia, co w Lr wykonuje się prawie automatycznie, i na wykonanej kopi dokonać korekt z wszystkimi możliwościami modułu Develop Lr, tak żeby zdjęcie po wydrukowaniu mogło się podobać temu komu je dedykujemy.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 03-10-2018 o 16:33

  7. #7

    Domyślnie

    Hmm... Jest dużo tutoriali pokazujących, jak poradzić sobie z problemem "gamut warning". Zostawienie bez korekcji, pozwolenie by korektę dokonał software- nie do końca mamy wpływ na to, co wyjdzie- tak jak pisze pawl. Nie wydaje mi się też, że kalibracja monitora (monitor mam skalibrowany, co by nie było) ma znaczenie dla "gamut warning". Na innym zdjęciu porównywałem efekt z rzeczywistym przedmiotem- i po korekcji kolor na monitorze był o wiele bliższy, niż ten przed.

    Co do koloru skóry, racja, jest trupi. Jest tak, ponieważ korektę robiłem na szybko, "dotknęła" całego zdjęcia, nawet tam, gdzie "gamut był" ok. Jest to do zrobienia, bez problemu.
    3-cie zdjęcie, korekta gamutu z zachowaną skórą.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	testk2.jpg
Wyświetleń:	11
Rozmiar:	946,3 KB
ID:	14996
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez rupi Zobacz posta
    Hmm... Jest dużo tutoriali pokazujących, jak poradzić sobie z problemem "gamut warning"
    Nie bardzo rozumiem na czym ma polegać problem Gamut Warning. Dzisiaj zdaje się tutoriale zastępują podręczniki i to jest problem, że zamiast coś zrozumieć szukamy tutka, a tutki piszą zarówno poważni ludzie jak i różni dyletanci.
    Popatrz na sprawę trochę od innej strony. Gamut warning czyli przekroczenie zakresu kolorów w urządzeniu docelowym (monitor, wydruk, itp) występuje praktycznie w większości przypadków. Matryca aparatu rejestruje znacznie szerszy zakres kolorów niż potrafi pokazać monitor czy tym bardziej papier, a natura ma jeszcze szerszy zakres kolorów. Co tutaj poradzisz jakimś tutkiem? Wszystkie programy do obróbki zdjęć jakoś sobie z tym radzą jedne lepiej inne gorzej.
    Moim skromnym zdaniem Gamut Warning to tylko mniej istotna informacja, ktorej spokojnie mogłoby nie być, że niektóre kolory zostaną przeniesione do węższego gamutu docelowego. Problemem obrabiającego zdjęcie jest natomiast jak w tym węższym gamucie pokazać zdjęcie żeby się podobało komu trzeba i do tego ma podgląd w Soft Profing i wszystkie narzędzia do obróbki zdjęć.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez mmluty Zobacz posta
    Moim skromnym zdaniem Gamut Warning to tylko mniej istotna informacja, ktorej spokojnie mogłoby nie być, że niektóre kolory zostaną przeniesione do węższego gamutu docelowego.
    Według tego co napisałeś, wynikałoby, że soft proof pokazuje dokładnie to co wyjdzie po wydrukowaniu zdjęcia. A gamut warning pokazuje tylko i wyłącznie to, że kolory ze zdjęcia oryginalnego (w sRGB na przykład) zostały "w trakcie soft proofingu" przeniesione do węższego gamutu (do możliwości drukarki). A nie to, że po wydruku te kolory będą jeszcze inne. W takim przypadku korekta tego to niepotrzebna podwójna obróbka. Jeśli tak, to zdjęcie po soft proofie, bez dodatkowej korekty powinno dobrze wyglądać na wydruku, tak?
    Pozdrawiam,
    Paweł
    Kilka zdjęć...
    D750&D200, N50f1.8G, Ta28-75/2.8, To12-28/4, N70-300VR

  10. #10

    Domyślnie

    Dla mnie to jest oczywiste, bo inaczej to do czego służyłby Soft Profing. Tak również wynika z podręcznikow do programów które posiadam i z mojego skromnego doświadczenia. Jeżeli są różnice pomiedzy soft profingiem a wydrukiem to wynikają one z innych przyczyn:
    - monitor (zła kalibracja, zbyt wąski gamut) może powodować przekłamania kolorów,
    - złe oświetlenie tła za monitorem może powodować zbyt ciemne lub zbyt jasne odbitki..

    PS. Soft Profing stosujemy zresztą nie tylko przy wydrukach można go stosować np. żeby zobaczyć różnice pomiędzy jakimś obrazkiem w przestrzeni Adobe RGB i sRGB i włączyć Gamut Warning żeby zobaczyć które kolory "wystają" poza sRGB w konkretnym zdjęciu.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 03-10-2018 o 21:11

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. soft proofing w LR i PS ..różne kolory
    By easy lee in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 28-01-2017, 12:26
  2. SB-900 komunikat WARNING
    By fotoGRAFIK in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 11-03-2012, 20:33
  3. Epson vs. Durst Lamba - gamut
    By dpl in forum Reprodukcja zdjęć
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 26-01-2010, 14:06
  4. program do obsługi labu bez labu jaki?
    By trrr in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 26-09-2008, 11:42
  5. Gamut adobe sRGB w D200
    By zebrantez in forum Komputery
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 30-08-2008, 02:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •