Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Lightroom 6 camera calibration - pogarsza zdjęcie

    W aparacie (D750) zdjęcia robię na profilu neutral. Lr domyślnie stosuje Adobe Standard.
    Wygląda to tak, że po otwarciu zdjęcia program musi chwilę pomyśleć zanim widać, że wczytał profil. Problem polega na tym, że zdjęcia wyglądają w moim odczuciu gorzej.
    Zanim profil się wczyta są bardziej płaskie, ale wyglądają jednak jakoś lepiej.
    Zmiana profilu na Neutral nie do końca pomaga. Co prawda nie soft nie dodaje kontrastu, ale zdjęcia są jakby bardziej żółte.
    Mam wrażenie, że goły RAW ma gorszy kontrast i ostrość, ale przyjemne naturalne barwy. Adobe standard poprawia nieco kontrast i ostrość, ale zmiana barwy nie do końca mi leży. Profil Camera Neutral jest bliski tego co widzę zanim Lr zdąży coś namieszać, ale jednak bardziej żółty niż ten nietknięty RAW.
    Zdjęcie można modyfikować w opór, ale praktycznie za każdym razem trzeba zmieniać to samo. Zwłaszcza na zdjęciach z cerą ludzi.
    Można to jakoś ominąć. RAW bez żadnej obróbki? Wolałbym nie tworzyć profili, które zostaną automatycznie zastosowane po imporcie zdjęć skoro bez zmian mi pasuje.

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jak nie chcesz obrabiać raw to rób w jpg, możesz zrobić swój preset w Lr i ładować go do wszystkich zdjęć w raw, możesz oprzeć się na profilu z wzornika żeby mieć poprawne kolory i tylko poprawiać WB, sposób jest wiele.

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko co ustawisz w LRze możesz zastosować jako wartość defaultową. Skoro pasują Ci kolory, ale nie pasuje kontrast i ostrość, popraw to co przeszkadza na lepsze i zapisz jako default - nie będziesz musiał tego poprawiać za każdym razem, jak piszesz.
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  4. #4

    Domyślnie

    ...albo stwórz sobie płaski profil dla aparatu i ustaw jako default, bo teraz wczytujesz profile stworzone przez Nikona dla Adobe - takie gotowce.

  5. #5

    Domyślnie

    Nie ma czegoś takiego jak "goły RAW".
    RAW to zapis danych z matrycy, a nie zdjęcie. Aby móc obejrzeć co jest zapisane RAW musi on zostać wywołany przy użyciu jakiegoś profilu.
    LR najpierw wyświetla podgląd JPEG zapisany przez aparat w pliku RAW, a dopiero później wywołanego RAWa.

    Ustaw sobie ustawienia wywołania jak chcesz aby było standardowo i zapisz je jako domyślne.

    Dodatkowo Adobe nie potrafi poprawnie odczytać ustawień WB z aparatu, więc balans między JPEG z aparatu a RAWem w LR będzie się różnił.

    Cytat Zamieszczone przez Zahir Zobacz posta
    ...albo stwórz sobie płaski profil dla aparatu i ustaw jako default, bo teraz wczytujesz profile stworzone przez Nikona dla Adobe - takie gotowce.
    To nie profile od Nikona, a próba Adobe utworzenia profili jak w Nikonie. Ostatnie im się to zupełnie nie udaje.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  6. #6

    Domyślnie

    Mi się też kolory z profilu Adobe Standard nie podobają. Tak naprawdę, to zauważyłem problem w momencie kiedy testowałem triala DXO Photo Lab. Otworzyłem w programie rawa chwilę wcześniej obrabianego w LR5 i zaskoczyła mnie inna, moim zdaniem ciekawsza kolorystyka zdjęcia. Chwilę pokombinowałem w LR i przynajmniej dla mnie profil Camera Standard (w przypadku zdjęć z D750) wydaje się być najprzyjemniejszy w odbiorze, chociaż i tak wersja z DXO chyba najbardziej mnie przekonywała.

  7. #7

    Domyślnie

    Mi tak jak kolega Zahir powiedział, pomogło stworzenie płaskiego profilu
    Serdecznie pozdrawiam,
    Mike!

Podobne wątki

  1. Lightroom CC a Camera Raw ??
    By rupi in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 10-09-2018, 23:08
  2. Camera Calibration
    By Keek in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 01-10-2017, 09:22
  3. profil camera calibration dla nikona d610
    By myforroom in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 01-09-2014, 11:39
  4. Lightroom 5 - Profile w Camera Calibration
    By des009 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 18
    Ostatni post / autor: 24-06-2014, 22:36
  5. Lightroom 3.5 i Camera Raw 6.5
    By McSimus in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 03-11-2011, 12:04

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •