Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Red Bull Air Race

    Witam
    Przedstawiam pare zdjec z Red Bull Air Race 2018 Wiener Neustadt.
    Zdjecia robione 810, 70-200 z konwerterem sigmy 2x i Sigma sport 150-600.
    Stalem troche daleko i duzo zdjec mocno kadrowana.
    Jako, ze to moja pierwsza stycznosc z fotoloto prosilbym o opinie i jakas porade na przyszlosc

    1.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_2666-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	30
Rozmiar:	1,22 MB
ID:	14080

    2.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3452-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	864,9 KB
ID:	14081

    3.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3585.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	561,1 KB
ID:	14082

    4.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3245-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	1,89 MB
ID:	14083

    5.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3216-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	23
Rozmiar:	803,3 KB
ID:	14084

    6.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3260-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	480,8 KB
ID:	14085

    7.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3676-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	1,05 MB
ID:	14086

    8.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3185-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	971,6 KB
ID:	14087

    9.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3198-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	20
Rozmiar:	860,7 KB
ID:	14088

    10.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3229-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	1,16 MB
ID:	14089

    11.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3305-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	22
Rozmiar:	862,4 KB
ID:	14090

    12.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3834-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	21
Rozmiar:	428,5 KB
ID:	14091

    13.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_3905-Bearbeitet.jpg
Wyświetleń:	24
Rozmiar:	861,4 KB
ID:	14092

  2. #2

    Domyślnie

    Hej,
    Kilka uwag ode mnie.
    Kilka zdjęć jest mniej lub bardziej poruszona. Do śmiglaków niestety trzeba mieć żelazną rękę aby przy długim czasie utrzymać obiekt w kadrze. Z czasem będzie coraz lepiej, jak ze wszystkim wymaga to ciągłych ćwiczeń. Z tego powodu wywalił bym 2, 6 i 13.
    Obróbka - przekombinowana na zdjęciach 8-11 i 13 w stylu crossowania. Moim zdaniem tu nie pasuje. Właściwie wygląda jakby każde trochę inaczej było robione. Postarałbym się o ujednolicenie w secie i przynajmniej na początku o łagodniejsze podejście.
    Kadrowo - widać szukasz kadru ale czasem zbyt centralnie jak np 4 gdzie samolot niemal styka się z krawędziami albo 7 gdzie cała prawa strona jest pusta. Tutaj najładniej dla mnie wygląda wspominana wcześnie 6ka - gdyby była tylko ostra Na 10 fajowo wygląda droga samolotu zamknięta w mocnym punkcie.
    Generalnie jest potencjał na rozwój. Kombinuj dalej, patrz jak robią to inni i przede wszystkim staraj się robić jak najwięcej zdjęć.
    Na początek starałbym się przede wszystkim skupić na jak najlepszym kadrowaniu.

  3. #3

    Domyślnie

    Mam dokładnie takie same uwagi jak przedmówca Krunz.
    Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o fotografii lotniczej wpadnij na stronę SPFL.

  4. #4

    Domyślnie

    O obróbce nie napiszę, bo tu trzeba by było zacząć od spraw bardziej techniczno-organizacyjnych.

    1. Jeśli masz Sigmę Sport, nie wiem, po co zakładałeś TC x2 na 70-200. Zdublowałeś ogniskowe. Zakładam, że to w ramach testów sprzętu i eksperymentów, co przyniesie lepsze efekty. Ja przeszedłem w tym temacie długą ewolucję. Zaczynałem od spacer-zooma 18-200, poprzez 70-300, potem 70-200 VRII+TC1.4, następnie 80-400 VR, 200-400 VRI, 200-400 VRII i doszedłem do Sigmy Sport. Można wiec powiedzieć, że doszliśmy w tej kwestii do tego samego etapu Przy obrazku Sigmy Sport, TCx2 podpięte nawet do tak zacnego szkiełka, jakim jest N70-200, to chyba jednak gorsze rozwiązanie. Z technicznych spraw - o ile dobrze czytam exify, focisz w trybie M. Warto by było polubić się z trybami półautomatycznymi (preselekcja czasu w tym wypadku). Wtedy mniej uwagi poświęcasz na kontrolowanie parametrów puszki i szkła, a bardziej skupiasz się na doskonaleniu techniki prowadzenia obiektu w kadrze. Końcowe efekty na pewno będą lepsze.

    2. "Pełną klatką" (do tego z mocno upchaną matrycą) ciężej się foci na dłuższych czasach. Dlatego ja często do tych celów używam DX-a. Ale w przypadku samolotów akrobacyjnych sprawa jest w sumie najprostsza pośród śmiglaków, gdyż tu można już poszaleć na czasach rzędu 1/320s (potem próbować schodzić na coraz dłuższe czasy). Problemem jest wybór momentu focenia. Przede wszystkim ważna jest miejscówka. Wiadomo, że warto być jak najbliżej (choć nie zawsze). Jeśli jednak samoloty będą na ciebie nalatywać pod skosem, trudno będzie ustrzelić ostre foto nawet na takich czasach. Przyfocenie ostrego kadru z efektem ruchu w momencie, gdy samolot wykonuje zwrot (obraca się względem Ciebie), jest praktycznie niemożliwe. Fizyki nie oszukasz. Trzeba więc tu szukać kompromisów. To już kwestia wyczucia swojego sprzętu i umiejętności. Także na początek warto przemyśleć, gdzie się ustawić. Nie zostawiać tej kwestii przypadkowi. Przed wyjazdem ustalić jak najwięcej faktów (gdzie przebiega oś pokazów, jak będzie przemieszczać się słońce w ciągu dnia) oraz spróbowac poszukać fotek z wcześniejszych imprez z tego miejsca i spróbować ustalić, skąd były ustrzelone te najlepsze. Jeśli na pokazach dominują "śmiglaki", a zależy Tobie na foceniu na dłuższych czasach, unikałbym miejsca, gdzie samoloty zawracają. Przynajmniej na początku, gdy nie opanowałeś jeszcze technik panningu i nie posiadasz jeszcze wyczucia, jakich czasów używać w danej sytuacji. Gdy dysponujesz aparatem z matrycą o dużej rozdzielczości oraz szkłem o ogniskowej 600mm, a musisz mocno cropować - oznacza to, że miejscówka nie była najszczęśliwiej dobrana.

    Także na początek dwie rzeczy do przemyślenia: jakie ustawienia w aparacie i gdzie najlepiej się ustawiać. Dopilnuj tych dwóch rzeczy, a potem będziesz się już tylko martwić, jak najlepiej obrobić fotki
    FOTO-ZABAWKI SPRZEDANE.

  5. #5

    Domyślnie

    Dziekuje za tak obszerne komentarze. Jest tu duzo rad z ktorych napewno skorzystam.
    Nie zebym sie tlumaczyl, ale pierwszy raz mialem Sigme sport w rece i jakos nie wyobrazam sobie ze mozna ja utrzymac caly dzien w rece i miec nieporuszone zdjecia.
    Toz to troche wazy. No ale wszystko przede mna
    Sigme niestety moglem tylko na chwile podpiac. Tak to mialem zalozony TC x2 na 70 200. Ostrzyc dalo sie tylko manualnie.
    Nastepnym razem przygotuje sie lepiej do focenia samolotow, szczegolnie miejse.
    jeszcze raz dzieki

  6. #6

    Domyślnie

    He he, ze Sortem lekko nie jest. Dosłownie i w przenośni. Ale to wdzięczne szkło do fotoloto.
    Kluczem jest to aby nie mieć je w ręku cały dzień. Tylko i wyłącznie na moment robienia zdjęcia. Polecam pasy naramienne, itp.
    Sam takie używam. https://drive.google.com/file/d/0B6o...DbXozSnVJ/view

    A jeśli chodzi o zdjęcia to niestety jakościowo wypadły trochę słabo. Ale na pociechę weź pod uwagę że to jedne z najtrudniejszych celów. 99% zdjęć pójdzie w kosz i trzeba się z tym pogodzić. Ponadto Sport wymaga wprawy i ja dopiero po 2-3 imprezach operowałem nim bez dyskomfortu.
    Tak jak pisał Yanis warto używać preselekcji czasu. To zaoszczędza pilnowania parametrów i można skupić uwagę na celu.
    Zagrypiony D7200, Sigma 150-600 Sport, S 18-35 1.8, S 10-20 3.5, N35 1.8 i wskrzeszony Jupiter, pare(set) fotek

  7. #7

    Domyślnie

    Zgadzam się z przedmówcami co do jakości zdjęć, choć jeśli te mało ostre robiłeś na manualu to i tak nie wyszło najgorzej Z drugiej strony nawet gdybyś miał wszystkie foty super ostre to i tak trochę brakuje tam tła. W takich warunkach (na które oczywiście nie masz wpływu) nawet przy czasach zamykających śmigła nie czuć dynamiki pokazów.

    Ja również robiłem zdjęcia na tegorocznym Air Race, tyle że w Budapeszcie. Polecam wszystkim bo miejscówka blisko a ładnych teł nie brak. Co prawda jeszcze nie ogarnąłem fotek ale powoli się przymierzam.

    Wspominam o tym bo faktycznie Sport jest ciężkim obiektywem. Po trzech dniach biegania po Budapeszcie, głównie z Tamronem 150-600, konkretnie czułem to w rękach. Nawet pomimo tego, że starałem się oszczędnie podnosić obiektyw. Ale weź tu bądź oszczędny jak co chwilę coś leci Gdy przymierzałem się do dłuższego tele w moim przypadku ta Sigma odpadła z racji ciężaru - fizycznego i dla portfela.

Podobne wątki

  1. Red Bull Air Race Gdynia
    By iurista in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-08-2014, 22:38
  2. Red Bull Air Race Gdynia
    By darekj in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 31-07-2014, 21:55
  3. Red Bull Air Race Porto 2008
    By celtech in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 16-10-2008, 21:02
  4. [ Sport ] Red Bull 3D Race - teraz ja
    By Markysz in forum Reportaż, street, sport, śluby, podróże
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 18-08-2007, 13:05
  5. Red Bull 3D Race
    By johny_85 in forum Technika - motoryzacja, lotnictwo itp
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 16-08-2007, 07:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •