Close

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 34
  1. #11

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Zależy do czego potrzebujesz. Mam dwa arty bez stabilizacji i nie odczuwam jej braku. 18-35 w 100% robi na statywie. 50-100 zdarza mi się robić z ręki. Głównie samoloty jak jestem blisko. Biorąc pod uwagę, że nie potrzebuję wtedy jakiejś głębi i to, że szczyt ostrości przypada na przysłonę 2.8-4.0 to nie mam problemu z długimi czasami. W 18-35 z ostrością jest podobnie. Wydaje mi się, że tam gdzie nie będziesz w stanie zrobić tym obiektywem nieporuszonego zdjęcia z ręki to wypada użyć statywu również z obiektywem ze stabilizacją.
    Zamieniłem 17-50 na to co mam i przeglądając starsze zdjęcia widzę różnicę.
    Nie odczuwasz braku stabilizacji, bo używasz statywu czyli właśnie w ten sposób ją zapewniasz; nie jest ona optyczna, tylko "mechaniczna", ale jest. Co do statywu i stabilizacji jednocześnie, to też nie jest najlepszy pomysł (poza nowymi obiektywami Nikona) - sam się o tym przekonałem właśnie przy Sigmie 17-50 kiedy zapomniałem wyłączyć stabilizację i miałem nieostre zdjęcia. Po jej wyłączeniu było już dobrze.

    To już jest chyba przypadłość naszych czasów: generalizacja na podstawie jedynie własnych doświadczeń. To, że dla kogoś nie ma różnicy (bo jej nie widzi, nie chce widzieć, nie ma takiej potrzeby) między zdjęciem przy np. f/8 a f/1.8 i przy różnych czasach, nie znaczy, że jej nie ma. Dla jednego ważne jest konkretne zdjęcie, dla drugiego jakiekolwiek zdjęcie, ale mówienie komuś, że w razie czego brak światła skompensuje mniejszą przysłoną jest błedne.
    Tak jak napisałem wcześniej, remedium na brak światła NIE jest mniejsza przysłona. To jest obejście problemu, a nie jego rozwiązanie bo robię zdjęcie takie, jakie w danych warunkach mogę, a nie takie, jakie chcę.

  2. #12

    Domyślnie

    Sprzęt potrzebny jedynie albo aż do poniższych celów:
    1- zdjęcia robione dzieciom wszędzie gdzie się da /dom, spacer, wycieczka/
    2- fotografia portretowa
    3- fotografia okolicznościowa
    Priorytety wg kolejności jak wyżej.

    Waga obiektywu nie jest dla mnie problem. W przyszłości mam zamiar zamienić D80 na D7200. Sprzet nie będzie używany do fotografii przyrodniczej czy krajobrazowej jak również nigdy nię będe używał statywu bo nie mam na to ani miejsca ani czasu sie z tym bawić.

    Troche sie teraz gubie z tym wyborem.
    X-T30 = Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR = ???
    D80 = Tamron 28-75 mm f/2.8 = Nikkor 50 f/1.8 G

  3. #13

    Domyślnie

    Jeśli to ma być wykorzystywane jako spacer-zoom czy na wycieczkach, to chyba lepszym wyborem będzie 17-50. Troszkę większy zakres ogniskowej i wspominana wcześniej stabilizacja.
    Ja S18-35 mam od niedawna, ale wykorzystuje podobnie jak Twoje zaznaczone punkty. I jak wcześniej pisałem, dla mnie nie ma problemu z powodu braku stabilizacji. Jeśli będziesz robił na długich czasach to może tak. Ale w ciągu dnia na spacerze czy w domu wydaje mi się, że nie powinno być problemu.


    Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

  4. #14

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Jarkod Zobacz posta
    Nie odczuwasz braku stabilizacji, bo używasz statywu czyli właśnie w ten sposób ją zapewniasz; nie jest ona optyczna, tylko "mechaniczna", ale jest.
    Wiem, że ją mam w postaci statywu... Chodziło mi o to, że te obiektywy są tak ostre od najmniejszych wartości przysłony, że jeśli ktoś nie potrzebuje przymykać do np. 7-8 to akurat przy artach ma ten komfort idealnej jakości przy przysłonie 2-4. A to daje duże szanse poradzenia sobie bez stabilizacji.
    Ale to i tak trochę nieaktualne ponieważ kolega określił się co do zastosowania i tutaj raczej praktyczniejsza będzie chyba 17-50.

  5. #15

    Domyślnie

    Jeśli spacer-zoom to czemu nie Nikon 18-105 VR. Zakres ogniskowych idealny, jakość też przyzwoita. Jedyna wada w porównaniu z tamtymi to światło od 3,5. Idąc z rodziną na wycieczkę zabieram wyłącznie ten obiektyw. W D80 z ISO może nie poszalejesz, ale przy D7200 będziesz mógł dość bezkarnie podbić.

    Na aledrogo jest oferta S 17-50 za atrakcyjną cenę, może przemyśl czy nie warto takiej używki....
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  6. #16

    Domyślnie

    Widze ze nie wspomnialem wczesniej, ale ogniskowa powyzej f2.8 nie wchodzi w gre.
    X-T30 = Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR = ???
    D80 = Tamron 28-75 mm f/2.8 = Nikkor 50 f/1.8 G

  7. #17

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez THINK Zobacz posta
    ogniskowa powyzej f2.8 nie wchodzi w gre.
    Raczej wartość przysłony

  8. #18

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    Wiem, że ją mam w postaci statywu... Chodziło mi o to, że te obiektywy są tak ostre od najmniejszych wartości przysłony, że jeśli ktoś nie potrzebuje przymykać do np. 7-8 to akurat przy artach ma ten komfort idealnej jakości przy przysłonie 2-4. A to daje duże szanse poradzenia sobie bez stabilizacji.
    Mylisz kompletnie 2 rzeczy. Przysłona nie służy do regulowania ostrości zdjęcia, lecz tego, co będzie na nim ostre, stąd jeśli ktoś stosuje przysłonę f/8 to nie dlatego, że na mniejszych przysłonach obiektyw "jest mniej ostry", lecz dlatego, że chce na zdjęciu mieć ostre "wszystko". Jeśli komuś zależy na małej głębi ostrości, to będzie stosował np. f/2.8 nie patrząc na to, że "traci na ostrości". Ewentualnie weźmie obiektyw, który jest ostry od pełnej dziury.
    Myślę, że powinieneś dobrze przyswoić sobie do czego służy przysłona i czas, na co wpływają, i jaka jest między nimi zależność.

    Przy okazji widzę, że źle zrozumiałem to, co napisałeś o używaniu statywu. Nie chodziło Ci o jednoczesne używanie statywu i stabilizacji. lecz o to, że jeśli jeśli czas jest za długi na zdjęcie z ręki Sigmą 18-35, to należy wziąć statyw nawet jeśli robi się zdjęcia Sigmą 17-50 OS, tak? To poprawna odpowiedź brzmi: też nie. Stabilizacja pozwala na stosowanie dłuższych czasów podczas robienia zdjęć z ręki, niż w obiektywie bez niej. I tak jeśli ktoś jest w stanie utrzymać bez poruszenia 1/60 s bez stabilizacji, to stabilizacja Sigmie 17-50 umożliwi zdjęcia z 1/15 s. Oczywiście nie wszystkie będą ostre. Albo nawet 1/8 s, jeśli skuteczność stabilizacji (3 EV) w tym obiektywie podana przez optyczne.pl jest prawdziwa. Co akurat wydaje mi się wartością zawyżoną.

  9. #19

    Domyślnie

    A N50/1.8 to się do portretów nie nadaje ? Bo wydaje mi się, że jest całkiem niezły. Jest jeszcze N85/1.8, do portretów rewelka. Co rozumiesz pod pojęciem zdjęć rodzinnych ? Czy ma to być ganianie za dzieciakami w parku ( bo wtedy czasem 50mm będzie za mało ), czy raczej zdjęcia przy stole u cioci na imieninach ?
    D750, D7500, S Art 18-35/1.8; N10-20/4.5-5.6, T 60/2 Macro, N AF-P 70-300/4.5-6.3; T17-35mm f/2.8-4 Di OSD; T 35-150 2,8-4; Sigma A 50/1.4; T SP 24-70 mm f/2.8 VC USD G2

  10. #20

    Domyślnie

    N50/1.8 jest fajny i go uzywam ale brakuje mi tu zoom-u stad dywagacje o tych 2. Poczytalem troche opinii na ich temat. Wstepnie mial byc 17-50 ale podoba mi sie z tej 50ki ta "wartosc przyslony" i zaczalem brac pod uwage 18-35 nad ktorym sie wczesniej wogole nie zastanawialem.

    Zdjecia rodzinne w moim postrzeganiu to spotkania swiateczne i urodzinowe.

    Poza tym kilka postow wczesniej pisalem:
    1- zdjęcia robione dzieciom wszędzie gdzie się da /dom, spacer, wycieczka/, czyli jak uzyles "uganianie sie za dzieciakami"
    2- fotografia portretowa
    3- fotografia okolicznościowa - to jest najmniej wazne z tego wszystkiego.
    X-T30 = Fujifilm XF 16-55mm f/2.8 R LM WR = ???
    D80 = Tamron 28-75 mm f/2.8 = Nikkor 50 f/1.8 G

Strona 2 z 4 PierwszyPierwszy 1234 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. D5500 + SIGMA A 18-35MM F/1,8 DC HSM Czy D7200 + SIGMA 17-50MM F/2.8 EX DC OS HSM
    By KosmicznyNocnik in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 16
    Ostatni post / autor: 22-02-2017, 12:33
  2. [UZUPEŁNIENIE ZESTAWU] sigma 10-20mm + sigma 17-50mm 2,8 + ????
    By faust1985 in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 19-12-2016, 12:06
  3. Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-01-2014, 16:11
  4. 18-105 i 35mm czy Sigma DC 18-50mm f./2.8 MACRO
    By Młody_SS in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 27-12-2012, 15:56

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •