Close

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 32
  1. #1

    Domyślnie Lustrzanka do nauki fotografii - budżet 1700-1800zł

    Cześć!

    Ostatnio miałem okazję pofotografować trochę lustrzanką kolegi (Pentax K-S2). Spodobał mi się w nim ten obracany ekran, chociaż miał też swoje wady. Zastanawiam się obecnie nad zakupem najlepszej lustrzanki dla siebie. Budżet to 1700zł. Znalazłem na olx dość blisko D5300 z osprzętem, tj. karta, torba, kitowy obiektyw. Rozważałem też D7000 ze względu na cięższy i lepiej leżacy w dłoni korpus, pokrętła, lepszy wizjer i śrubokręt. Rozważałem Canony, ale wydawały mi się strasznie plastikowe kiedy miałem je w rękach. Wiem że chciałbym później kupić stałkę 50mm. Myślałem też o zakupie przejściówki i starszych manualnych obiektywów, szczególnie jasnej 50. Kusi mnie też zakup jakichś tańszych starszych manualnych obiektywów, bo jednak daje to trochę frajdy.

    Co będę fotografował? Myślałem o rodzinnych zdjęciach, portretach i może trochę architektury łażąc po mieście.

    To tak podsumowując:
    1. Powinienem szukać D7000 może jednak coś nowszego z serii 5xxx?
    2. Jaki przebieg migawki jest w ogóle bezpieczny jeśli chodzi o używki?
    3. Czy takie oferty wyglądają sensownie?
    https://www.olx.pl/oferta/body-nikon...tml#ea8f6de360
    https://www.olx.pl/oferta/body-nikon...tml#ea8f6de360

  2. #2

    Domyślnie

    Tak pokrótce, to Nikon jest dobry do obiektywów robionych pod Nikona, w większości starych manuali nie będziesz miał nieskończoności, czyli ostrość będzie od kilkunastu cm do kilku metrów, w zależności od obiektywu. Do takich zabaw zwykle polecane są bezlusterkowce.
    ad 1. D7000 ma pomiar światła ze wszystkim, co podepniesz do body, d5x00 pomiar światła będzie tylko z nowszymi szkłami (ogólnie)
    https://kenrockwell.com/nikon/compatibility-lens.htm
    ad 2. Nie ma takiej reguły, wiadomo, im mniej tym lepiej.
    ad 3. Druga oferta wygląda lepiej jeśli chodzi o aparat, pierwszy wygląda na zmęczony.
    Ogólnie sens podpinania starych szkieł jest według mnie dość ograniczony, właśnie do zabawy lub osiągnięcia konkretnych efektów, np. bokeh. Do codziennej fotografii lepiej sprawdzi się nawet niedrogi kitowy obiektyw Nikona (ogólnie im nowszy tym lepiej), ale o tym pewnie trzeba przekonać się samemu.

  3. #3

    Domyślnie

    Ja tylko doprecyzuje, ze nie bedzie ostrzenia na nieskonczonosc ze starymi manualnymi obiektywami o mocowaniu gwintowym m42.
    Stare manuale Nikona beda ostrzyc bez problemu.

    Uwaga na bardzo stare manuale Nikona z mocowaniem Non-AI nie mozna ich zapinac do cyfry bo mozna juz ich nie odpiac.
    Chyba ze sie fachowo przerobi.

    Kilka watkow nizej jest watek pt "Wybor dla amatora" gdzie zapewne znajdziesz odpowiedz na czesc pytan.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  4. #4

    Domyślnie

    Przejrzałem kilka tematów, bo widzę że się powtarzają. Niestety nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy dużo tracę wybierając starszą konstrukcję? Wiem, że D5300 ma stereo i znacznie lepiej radzi sobie z wideo. Wiem że niektórzy narzekają na AF w D7000. Przede wszystkim zależy mi na zdjęciach. Jak narazie D7000 to chyba najlepsza opcja, choć może się mylę.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez siuruman Zobacz posta
    Przejrzałem kilka tematów, bo widzę że się powtarzają. Niestety nie udało mi się znaleźć satysfakcjonującej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie: czy dużo tracę wybierając starszą konstrukcję? Wiem, że D5300 ma stereo i znacznie lepiej radzi sobie z wideo. Wiem że niektórzy narzekają na AF w D7000. Przede wszystkim zależy mi na zdjęciach. Jak narazie D7000 to chyba najlepsza opcja, choć może się mylę.
    To ja napisze swoje zdanie. D7000 bedzie lepsza opcja, da ci wiecej mozliwosci podpiecia wszelakiego szpeju do Nikona i lepsza wspolprace z nim.
    Czyli lepsza i szersza wspolpraca z lampami blyskowymi. Masz srubokret do tanich i czesto fajnych obiektywow. Zawsze lepiej miec szerszy wybor na allegro.
    O ile sie nie myle to masz pomiar swiatla z manualami. Gorny wyswietlacz.
    Ogolnie seria 7000 to wyzej pozycjonowane modele wzgledem serii 5000.

    W D5300 bedziesz mial troche lepsza matryce ale bez przepasci wzgledem D7000, a w D7000 zalety napisalem ci powyzej.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Ja tylko doprecyzuje, ze nie bedzie ostrzenia na nieskonczonosc ze starymi manualnymi obiektywami o mocowaniu gwintowym m42.
    Stare manuale Nikona beda ostrzyc bez problemu.

    Uwaga na bardzo stare manuale Nikona z mocowaniem Non-AI nie mozna ich zapinac do cyfry bo mozna juz ich nie odpiac.
    Chyba ze sie fachowo przerobi.

    Kilka watkow nizej jest watek pt "Wybor dla amatora" gdzie zapewne znajdziesz odpowiedz na czesc pytan.
    To ja tylko doprecyzuję, że oprócz m42 można szybko znaleźć ze 20 czy 30 rodzajów bagnetów, które nie będą ostrzyły na nieskończoność z Nikonem (kwestię adapterów pomijam). Na szczęście oprócz starych manuali Nikona jest sporo obiektywów z bagnetem Nikon F różnych producentów, które można podpiąć do Nikona.
    @siuruman
    Popatrz jeszcze na d7100, jeśli poważnie chcesz bawić się starymi czy manualnymi szkłami na Nikonie. Trochę szukania a zmieścisz się w budżecie, natomiast w stosunku do d7000 zyskasz dostęp do niedrogich a bardzo przyzwoitych obiektywów AF-P. (oprócz nowszej matrycy, af, itd)

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    To ja tylko doprecyzuję, że oprócz m42 można szybko znaleźć ze 20 czy 30 rodzajów bagnetów, które nie będą ostrzyły na nieskończoność z Nikonem (kwestię adapterów pomijam). Na szczęście oprócz starych manuali Nikona jest sporo obiektywów z bagnetem Nikon F różnych producentów, które można podpiąć do Nikona.
    Ja tu chcialem koledze pomoc bo zasadniczo do Nikona sie podpina albo nikona albo wlasnie m42. Takie sa przynajmniej normlnie dostepne na all czy ogolnie.
    A ty tu wyskakujesz z jakimis 20-30 bagnetami

    To uwaga, sprawdzam
    Poprosze 25 roznych bagnetow, ktore da sie podpiac do Nikona i nie beda ostrzyly na nieskonczonosc, ale chociaz kawaleczek. Juz nie chodzi nawet o ta nieskonczonosc. Ale zeby wogole obiektyw cos robil, to trzeba go najpierw podpiac do body.
    Dawaj 25 roznych bagnetow, ktore mozna podpiac do Nikona, czy tam bezposrednio czy przez jakas przejsciowke (o ile istnieje). Tylko zaznacz czy tak sie mocuje czy tak.

    Jak ci sie uda to pieknie ci podziekuje za rozszerzenie wiedzy.
    Ostatnio edytowane przez krzysztofz24 ; 12-09-2018 o 00:40
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  8. #8

    Domyślnie

    Wejdź na optyczne.pl/obiektywy i rozwiń listę mocowań, dodaj do tego trochę starych bagnetów, szybko i łatwo przekroczysz tę liczbę. Ostrzenie na nieskończoność będzie miał z Nikonem, z tych trochę bardziej popularnych szkieł Pentacon six. Napisałem, że pomijam kwestie mocowania.
    O tych 20-30 bagnetach (tylko) napisałem, bo sprowadzanie manualnych obiektywów do m42 jest zbyt dużym uproszczeniem oraz w kontekście bezlussterkowców, że są do tego lepsze. Popatrz ile i do jakich mocowań jest adapterów do Sony w pierwszym większym sklepie (nie będę robił listy ) ile do Nikona. Z czegoś to się bierze.
    Nie mówię, że do Nikona nie da się podpiąć m42, daje to nawet fajne efekty z tłem, namiastkę makro, itd. Tyle, że są do tego lepsze aparaty.
    I teraz najważniejsze. Polecasz stare puszki bez obsługi af-p ale ze śrubokrętem. Bo szkiel af-p jest mało. Tak, są w tej chwili 3 do DX, ale dzięki temu można pokryć zakres 10-300 mm, dość tanio, w kompaktowym rozmiarze, i co najważniejsze, z bardzo przyzwoitą jakością, ostrożnie mówiąc. I te obiektywy będą dużo lepszym wyborem, niż kilogramy Nikonów AF czy AI, szczególnie dla osoby zaczynającej przygodę z foto. Nie ilość, a jakość. Nie warto w tej chwili ignorować af-p, bo jest ich mało. Można na nich tanio zbudować system DX z bardzo dobrą jakością i wygodną obsługą.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez siuruman Zobacz posta
    Ostatnio miałem okazję pofotografować trochę lustrzanką kolegi (Pentax K-S2). Spodobał mi się w nim ten obracany ekran, chociaż miał też swoje wady.
    Nie nastawiaj się, że robiąc zdjęcia lustrzanką będziesz używał ekranu. Taki sposób jest raczej wyjątkiem niż regułą w przypadku większości lustrzanek, także tych firmy Nikon.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez sl011 Zobacz posta
    Nie nastawiaj się, że robiąc zdjęcia lustrzanką będziesz używał ekranu. Taki sposób jest raczej wyjątkiem niż regułą w przypadku większości lustrzanek, także tych firmy Nikon.
    Akurat dość sporo używałem, bo jak robię zdjęcia pod dziwnym kątem, to jest to jednak bardzo wygodne rozwiązanie. Łapanie zwierzaka i dzieciaka w jednym kadrze w zoo jest dość kłopotliwe czasem. No ale pewnie da się przyzwyczaić.

    Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Strona 1 z 4 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Książki do nauki fotografii
    By k70 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 1185
    Ostatni post / autor: 18-03-2021, 16:12
  2. Lustrzanka do nauki
    By dawidjjj in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 19
    Ostatni post / autor: 31-08-2018, 16:45
  3. Książki do nauki fotografii
    By k70 in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 1154
    Ostatni post / autor: 04-02-2018, 20:57
  4. Pierwsza lustrzanka, budżet minimalny więc Nikon d3200?
    By Gadom in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 37
    Ostatni post / autor: 26-04-2015, 06:47
  5. materiały do nauki fotografii
    By migafka in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 21-12-2013, 22:44

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •