Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie samsung TLC (850evo, 860evo)

    Mam okropne doświadczenia z dyskami Samsunga opartymi na pamięciach TLC, ale w wersji 2D (PM851, 840, 840EVO) - problem jest znany i dotyczy spadku wydajności odczytu dłużej przechowywanych danych. Niby do 840EVO wyszła poprawka FW który to załatwił, ale to g..o prawda; dysk zaczyna mulić bardzo szybko, podobnie jak OEMowe wersje PM851 czy 840 które nigdy nie doczekały łatki. Tak czy inaczej,żeby zachować jaką taką szybkość odczytu starych danych, trzeba często (np. co miesiąc) robić odświeżanie jakimś niezależnym softem (który przepisuje całą zawartość dysku w nowe miejsce) co czasem jest dość upierdliwe ( i oczywiście wpływa na trwałość dysku - choć to jest i tak mało ważne bo trudno "zużyć" jakikolwiek dysk SSD jeśli nie pracuje on jako cache zapisu w serwerze)

    Mam pytanie do użytkowników nowych serii - 850EVO i 860EVO; czy w tych dyskach, opartych na TLC 3D występuje ten sam problem (jeśli nie jesteście pewni, to HDTUNE pokaże to w postaci nierównomiernego wykresu prędkości odczytu) ?
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  2. #2
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Bierz pod uwagę modele 960 i 970, sa to świetne dyski bez wad poprzedników, do tego technologia TLC w obu jest całkowicie inna, niezawodność mierzona jest jak dobre MLC, teraz na rynek wchodzą QLC i tych bym unikał.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 20-08-2018 o 11:39

  3. #3

    Domyślnie

    Niestety, zabrzmiało to jak propaganda marketingowa Samsunga 840EVO też były "najlepszą" ofertą na rynku a dla mnie to rozczarowanie - głównie dlatego że nie rajcują mnie wykresy a eksploatacja.
    Nie zauważyłem problemów ze "starzeniem" się danych w Crucialach mx300 które nigdy tak wysoko jak 840EVO oceniane nie były, natomiast w boskim samsungu jest to upierdliwe.
    Generalnie obecnie interesują mnie dyski SATA a nie m.2 NVME stąd pytanie (dodatkowy volumen na RAID1 w NAS)
    Jeśli można, to proszę o załącznik wykresu szybkości HDTune z pracującego jakiś czas (a nie nowego) dysku.

    Rozgraniczyłbym jeszcze niezawodność od trwałości zapisu komórek pamięci - praktyka mówi że niezawodność dysków ssd nijak ma się do typu i trwałości zastosowanych NANDów. Akurat samsung nie ma na swoim koncie wpadek z awaryjnymi dyskami (kontroler, oprogramowanie itp). Nie bardzo obawiam się o trwałość pamięci TLC, podobnie jak niedawno pokazanych QLC (wszystko zależy do czego i jaki dysk). Ale jak pokazują przynajmniej 2 pierwsze serie (o reszcie jeszcze nie wiem) dysków samusnga opartych na TLC - nie ilość cykli P/E o którą wszyscy drżeli jest ich słabą stroną. Utrzymanie danych w komórkach pamięci w kolejnych technologiach SLC->MLC->TLC->QLC jest coraz trudniejsze i więcej wymaga od kontrolera dysku. A jak widać nie wszystkie dyski dają sobie z tym radę; Dane można ostatecznie długo można odczytać, tyle że coraz trudniej. Być może w 850evi i 860evo producent poradził sobie z tym przez systematyczne "krążenie" nieużywanych danych po dysku ?
    Ostatnio edytowane przez Pawel Pawlak ; 20-08-2018 o 12:37
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    840 to była już po pierwszych testach wielka wtopa samsunga i tylko niezorientowani w testach kupowali, potem były łatki od samsunga żeby to działało ok, były tez przyjmowane zwroty, model 850 też miał tą wadę ale byłą ukryta programowo.
    Zawodność TLC była i to dość spora, co ciekawe zmiany w samym systemie operacyjnym ( winwdows 8 i potem windows 10 ) poprawiły współpracę w przypadku zawodnego działania TLC, nowe TLC NAND 3D jakie robi micron, samsung i jeszcze chyba dwie firmy na świecie są ok.

  5. #5

    Domyślnie

    znalazłem właśnie opis który świadczy że przynajmniej 1TB 850EVO (http://goughlui.com/2016/11/08/note-...e-degradation/) pomimo korzystania z zupełnie innych pamięci niż poprzednicy też miał problem z retencją danych. Ciekawe więc czy to kwestia pamięci, czy zarządzania danymi ? 850evo i 860evo korzystają z tych samych pamięci, ale mają inny kontroler. Z jednej strony może to skutkować wyeliminowanie problemu w 860evo, z drugiej - skoro 860tka ma zdecydowanie większą trwałość niż poprzednik, to mało prawdopodobne żeby kontroler sam robił jakieś odświerzające roszady danych - które jak wiadomo generują dodatkowe cykle P/E. Szukam dalej...
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

  6. #6
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Tak, to były problemy z elektroniką, a dokładnie z całym kontrolerem, programowo to naprawiali ale problem i tak był, dlatego nigdy nie polecam samsunga zwykłego tylko modele 950, 960, 970 na M.2 i NVMe, jak ma być SATA to można wybierać z wielu modeli i odradzam samsunga.

  7. #7

    Domyślnie

    Właśnie kupiłem Samsung 860 evo 500gb. Za 1,5 roku dam znać jak działa. Na razie nie widzę różnicy pomiędzy nim a crucial MX200 250gb
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Nie zobaczysz różnicy nawet jeśli jest to co u poprzedników, win10 mocno poprawił to i możesz sobie aktualizacje od samsunga wrzucić jeśli sam win10 tego nie zrobił, ja o problemach w 860 nie słyszałem tylko w 840 i 850.

  9. #9

    Domyślnie

    Wiem, że 840-tka miała duże problemy, 850 - raczej nie słyszałem ale na 860 mam 5 lat gwarancji. Pożyjemy, zobaczymy. Dysk jest przeznaczony na gry tylko i wyłącznie. Limitu danych na 100% nie przekroczę. Na system kupiłem najtańszy NVME od ADATA i ten także mi wystarczy - gwarancja 3 lata bez limitu danych.
    Ostatnio edytowane przez puciek ; 22-08-2018 o 18:30
    Nie usunięto podpisu, ponieważ użytkownik nie posiadał linku do strony komercyjnej.

  10. #10

    Domyślnie

    moim zdaniem w normalnym domowym/ desktopowym zastosowanie limit danych jest nie istotny, nawet QLC nand będzie wystarczający. ale to co zrobił samsung z pamięci tlc to kompromitacja tego producenta.
    pozdrawiam
    Paweł
    www.pawelpawlak.pl

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Samsung ] Samsung NX 300
    By Cosnek in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 3708
    Ostatni post / autor: 19-02-2024, 11:10
  2. Samsung NX1
    By Daniel*1977 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 20
    Ostatni post / autor: 24-04-2015, 16:08
  3. Samsung EX 2
    By malyd77 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 15-09-2012, 23:43
  4. samsung es 30
    By bogdi64 in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 11-09-2011, 17:48
  5. Samsung NX
    By ropusz in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 16-03-2011, 16:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •