Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie 12 sierpnia - maksimum roju Perseidów

    Powoli zbliża się noc, w której maksimum ma rój Perseidów, chyba najpopularniejszych meteorów. Z tej okazji napisałem krótki poradnik opisując co gdzie i jak.
    Zachęcam do prób sfotografowania spadających gwiazd bo to całkiem spora frajda.
    W tym roku mamy szczególnie korzystną sytuację. Maksimum przypada w nocy polskiego czasu i nie będzie nam przeszkadzał Księżyc.
    Maksimum wypada w nocy 12/13 sierpnia jednak same Perseidy już są aktywne.

    Link do poradnika: http://nightscapes.pl/blog/perseidy-...-fotografowac/

  2. #2

    Domyślnie

    Dziękuję, lecę czytać, może się skuszę


    //EDIT
    Przy okazji zapytam, po co przy tak długich czasach (zakładam, ok. 30 sekund) potrzebny pilot lub wężyk? Czy poruszenie aparatu na ułamek sekundy ma jakikolwiek wpływ przy tak długim naświetlaniu? Na logikę chyba nie ma, ale jak to jest w praktyce, przy fotografowaniu gwiazd?


    //EDIT2
    @loki_p Zdążyłem wyedytować zanim odpisałeś.
    Ostatnio edytowane przez ecml ; 01-08-2018 o 14:58
    ['O]

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ecml Zobacz posta
    Dziękuję, lecę czytać, może się skuszę
    Nie ma tam żadnych cudów, większość to raczej oczywistości ale może ktoś skorzysta.

  4. #4

    Domyślnie

    Tak sobie jeszcze myślę, że jeżeli przez poruszenie (trwające powiedzmy 1/10 sekundy) przesunięte punkty (gwiazdy) naświetlą się 300 razy mniej niż te docelowe po ekspozycji trwającej 30 sekund, to przecież zupełnie nie będzie tego na zdjęciu widać. Po co więc, wężyki, samowyzwalacze, piloty, wstępne podnoszenie lustra przy tak długim naświetlaniu?
    ['O]

  5. #5

    Domyślnie

    @loki_p dzieki za link, na pewno zobacze.
    Ale mam tez pytanie o stacje ISS.
    Dzisiaj mam nocke w pracy pod Wawa. Nie jest to srodek miasta, gwiazd troche widac.
    A podobno dzisiaj sa bardzo dobre warunki do obserwacji Stacji ISS o godzinie
    21:25-21:32.

    Moglbys cos o tym napisac. W ktora strone patrzec?.
    Czego sie spodziewac?. Jak ta stacja wyglada obserwowana golym okiem?

    Chodzi mi pare porad, kilka zdan.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez ecml Zobacz posta
    Tak sobie jeszcze myślę, że jeżeli przez poruszenie (trwające powiedzmy 1/10 sekundy) przesunięte punkty (gwiazdy) naświetlą się 300 razy mniej niż te docelowe po ekspozycji trwającej 30 sekund, to przecież zupełnie nie będzie tego na zdjęciu widać. Po co więc, wężyki, samowyzwalacze, piloty, wstępne podnoszenie lustra przy tak długim naświetlaniu?
    Raz poruszysz mniej a raz bardziej. Jak się robi kilkaset zdjęć to fajnie jakby były nieporuszone. Można to później złożyć w jakiegoś startrailsa lub timelapse. Wężyk jest fajny bo blokujesz przycisk i zdjęcia się robią. Można też użyć wbudowanego w aparat interwałometru. Wstępne podnoszenie lustra jest bez sensu i chyba o nim nigdzie nie piszę przy Perseidach.
    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    @loki_p dzieki za link, na pewno zobacze.
    Ale mam tez pytanie o stacje ISS.
    Dzisiaj mam nocke w pracy pod Wawa. Nie jest to srodek miasta, gwiazd troche widac.
    A podobno dzisiaj sa bardzo dobre warunki do obserwacji Stacji ISS o godzinie
    21:25-21:32.

    Moglbys cos o tym napisac. W ktora strone patrzec?.
    Czego sie spodziewac?. Jak ta stacja wyglada obserwowana golym okiem?

    Chodzi mi pare porad, kilka zdan.
    O 21:30 nie jest jeszcze do końca ciemno więc nie wiem jak z tą widocznością będzie. Na pewno ISS będzie widać bo to bardzo jasny obiekt. Stacja będzie widoczna jako bardzo jasny punkt przelatujacy powoli przez całe niebo. Bardzo łatwa do zauważenia i raczej ciężko ją pomylić z czymś innym.
    Do ustalenia pozycji polecam zainstalowanie jakiejś apki na telefon. Część z nich ma nawet opcję alarmu.

  7. #7

    Domyślnie

    pozwole sobie podpiąć pod temat ISS, bo wydaje mi się że udało mi się przypadkowo zarejestrować jej przelot - mógłby ktoś ogarnięty w temacie potwierdzić, bo mam rozkminę czy ISS na mojej szerokości pojawia się tak wysoko nad horyzontem

    poniżej 4 klatki po 25s na surowo wywołane RAWy z Exif

    DSC_0743.jpgDSC_0744.jpgDSC_0745.jpgDSC_0746.jpg

  8. #8
    Oszczędny w słowach Awatar largo
    Dołączył
    02 2012
    Miasto
    las na Mazowszu
    Posty
    115

    Domyślnie

    Stacja na bank. Przeloty sprawdzisz najprościej tu (tylko ustaw sobie dokładne współrzędne)
    https://www.heavens-above.com/PassSu...alt=114&tz=GMT
    | D5200 | N60/2.8D |

  9. #9

    Domyślnie

    @largo dzięki za link, znalazłem trochę czasu żeby pogrzebać w temacie i nie wiem co jest na powyższych zdjęciach ale to na pewno nie ISS, który w tym dokładnie czasie (okno 2 min) znajdował się niemal za moimi plecami i poza linią horyzontu. Nieco wcześniej był co prawda widoczny z tej lokalizacji (52.2313°N, 1.4911°W) ale nisko nad horyzontem

    alt.jpg


    a tutaj mapka przedstawiająca sytuację z podświetlonymi czasami wykonania zdjęć (1 i 2 o 1:39AM / 3 i 4 o 1:40AM) - jak widać ISS był dla mnie już poniżej horyzontu

    map.jpg

    obiekt na moich zdjęciach przemieszcza się jakieś 60° nad horyzontem i z południa na północ

    dzięki za zainteresowanie

  10. #10

    Domyślnie

    eventy astronomiczne sierpnia



Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. [ Krajobraz ] Pobudka po "Nocy Perseidów" | NG | D600 | coutonmar |
    By coutonmar in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 04-11-2016, 21:01
  2. D100- Jak wyciagnac maksimum z tego staruszka?
    By avedon in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 06-08-2012, 23:05
  3. [ Krajobraz ] 18 Sierpnia WSCHÓD
    By sowart in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 18-08-2011, 13:17
  4. [ Krajobraz ] Maksimum mocy
    By Duszek in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-12-2009, 17:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •