Close

Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9

Wątek: Manfrotto xume

  1. #1

    Domyślnie Manfrotto xume

    Testował ktoś ?
    Pisałem już w innym wątku, że szlag mnie trafia w terenie jak odkręcam za każdym razem polara, żeby wkręcić system cokin z połówką... może xume jest rozwiązaniem dla mnie ?
    Obawiam się jednak, że będzie winietowanie z szerokim kątem, będzie ?
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

  2. #2

  3. #3

    Domyślnie

    Dziex, mam nadzieję że cały system Cokin też mogę opatrzec w pierścień xume i będzie działać na magnes?

  4. #4

    Domyślnie

    No właśnie i ja jestem przed dylematem. Upatrzyłem niby NISI wstępnie ale żeby użyć samego polara muszę zakładać cały holder ? Bez sensu. Sens widzę tylko wtedy jakbym chciał użyć polara i jakiś dodatkowy typu nd. A skolei jeśli bym chciał xume to polar + nd odpada ? Chyba że jest jakaś opcja np xume i filtry 82 mm z przejściówką ? Tak żeby było uniwersalne dla różnych obiektywów
    D7200 | S17-50 | N35 1.8 | SB900
    fotopasje.com

  5. #5

    Domyślnie

    Dlaczego xume plus polar plus Nd odpada? Jeżeli odpada to tylko przez możliwe winietowanie. Mam na myśli filtry kołowe nakręcane. Aha, trzeba będzie skręcić Nd z polararem, albo Holder z polarem więc cały zestaw na magnes. Ja takich kombinacji filtrów jeszcze nie miałem potrzeby stosować, zwykle potrzebuje szybko zmienić Holder z połówka na polara solo i na odwrót. W takim przypadku xume wydaje się jak znalazł. Już nawet zamówiłem jedna parę.

  6. #6

    Domyślnie

    No właśnie wolę dopytać zanim kupię polara i nd. Plan miałem taki że albo system nisi/Lee albo kupno kołowych 82 mm i na to xume i adaptery np 67-82 i 77-82
    D7200 | S17-50 | N35 1.8 | SB900
    fotopasje.com

  7. #7

    Domyślnie

    Jak przyjdzie xume to mogę sprawdzić winiety na 16-85 Nikona, na DX. Filtry mam 77 mm i redukcje.

  8. #8

    Domyślnie

    Mam to. Jest rewelacyjne. Niestety przycięty holder cokin P winietuje na 16 mm, właściwie przy każdej przesłonie, chociaż ścięcie narożnika jest bardzo małe. W przypadku nakręcanego filtra b+w 77 mm na przejściówce do 67 mm nie winietuje od f5. Muszę sprawdzić jak byłoby z filtrem 67 bez przejściówki. Na ogniskowej 24 mm nie winietuje wcale. Muszę zatem dalej testować, ale chyba w przypadku połówki niezbędny będzie system filtrów 100 mm. Padaka, bo filtry hitech 85 kupowałem w cenie coś koło 100 zł, a 100 mm najtańszy filtr grubo powyżej 200 zł kosztuje. To dla mnie za drogo...zwłaszcza, że żywiczne filtry szybko się zużywają. Może jakiś holder 85 mm typu super slim ??
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

  9. #9

    Domyślnie

    Wyniki testów dla obiektywu nikkor 16-85 (DX), ogniskowej 16 i pierścieni xume 67 mm:
    - xume plus filtr polaryzacyjny marumi 67 mm - jest winieta (dla każdej przesłony)
    - xume plus adapter/redukcja z 67 na 77 mm plus filtr polaryzacyjny b+w 77 mm (nie slim) - jest winieta (dla każdej przesłony)
    - xume plus adapter/redukcja z 67 na 77 mm plus filtr ND marumi slim 77 mm - nie ma winiety (minimalna na pełnej dziurze, od 5,6 zupełny brak)
    - xume plus sam pierścień/adapter 67 mm do holdera hitech 85 - jest winieta (!)
    - xume plus sam pierścień/adapter 67 mm cokin - brak winiety
    - xume plus cały zestaw hitech 85 z filtrem prostokątnym - jest winieta (zwłaszcza przy obrocie holdera pod kątem)
    Ponieważ nie posiadam jeszcze pierścieni xume 77 mm, ani adaptera do holdera hitech 85 77 mm, przeprowadziłem na razie symulację (nakręcając różne rzeczy na obiektyw w miejsce xume) dla zestawu z redukcją 67-77 nakręconą na gwint obiektywu - wyniki są obiecujące....jak skompletuję zabawki 77 mm napiszę co i jak winietuje.
    Tak czy siak wnioski są takie, że bardzo ważne, aby filtry nakręcane były slim, natomiast adaptery do holderów z "cienkiej blachy". Adapter hitech ma zbyt gruby pierścień w przekroju prostopadłym do osi optycznej obiektywu.
    Ostatnio edytowane przez decadent ; 09-08-2018 o 21:10
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

Podobne wątki

  1. Xume - Quick Release Adapter
    By Zahir in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 12
    Ostatni post / autor: 19-11-2017, 04:12
  2. Manfrotto MH293D3 czy Manfrotto 804RC2 zamiast Velbon PH-157Q ?
    By muzyk219 in forum Pozostałe akcesoria
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 09-05-2017, 20:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •