Close

Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie System filtrów kwadratowych a winietowanie

    Matryca DX. Obecnie używam Cokin P z filtrami hitech 85. Musiałem obciąć Holder standardowy firmowy cokina, żeby nie było winiety na ogniskowej 16. Chcę kupić obiektyw szeroki od 10 mm i jakiś lepszy Holder, np. Hitech 85. Używam tylko jednego filtra. Czy przy 10 mm będzie winieta z jednym filtrem? Nie mam jak sprawdzić...

  2. #2

    Domyślnie

    Na pewno będzie. W zasadzie już przy ogniskowej 17 powinno się stosować system 100 a nie 85. Jak masz jeden filtr to nie poczyniłeś dużych wydatków. Jest jeszcze czas na przemyślenie i zmianę systemu.
    Można też pomyśleć o filtrach nakręcanych, ale temat jest o prostokątnych, więc nie będę mieszał.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzięki, chodzi tylko i aż o połówkę, bo resztę mogę nakręcić. Nie widzę niestety systemu, w którym mógłbym szybko zmieniać polara na połówkę. Nie zamierzam nigdy stosować
    obu na raz więc muszę odkrecac wszystko... Nie wiem jaki system wybrać....
    Muszę liczyć grosza więc myślę o holderze nisi v2 i filtry hitech, bo chyba są najtańsze. Polara i tak muszę wkręcić, a mam b+w i szkoda mi go nie wykorzystywać.
    Ostatnio edytowane przez decadent ; 30-07-2018 o 15:16

  4. #4

    Domyślnie

    no to po prostu trzymaj polowke w rece. nie jest to idealne, szczegolnie na mrozie... ale dziala!

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez decadent Zobacz posta
    Muszę liczyć grosza więc myślę o holderze nisi v2 i filtry hitech, bo chyba są najtańsze. Polara i tak muszę wkręcić, a mam b+w i szkoda mi go nie wykorzystywać.
    Byłem kiedyś w podobnej sytuacji - tzn. mając jeden holder firmowy (Cokin), chciałem kupić drugi o jakim z góry wiedziałem, że i tak będę go przycinał, żeby na N12-24 nie winietował. Więc tytułem próby kupiłem na allegro najtańszy rozsądny jaki znalazłem, bezmarkowego chińczyka - i jakież było moje zdumienie i jednocześnie gul, gdy okazało się że holder za 1/10 ceny firmowego okazał się być jakościowo identyczny, a może i lepszy, bo się tak szybko nie wyrobił jak Cokin.

    Odciąłem mu dwie szczeliny i zostawiłem tylko tą pierwszą od obiektywu i przez parę lat dawał doskonale radę - o ile mnie pamięć nei myli, to kosztował mniej więcej równowartość dwóch paczek papierosów, czy coś koło tego. Nikogo nei namawiam do kupowania czegokolwiek, żeby nie powstało podejrzenie iż mam w tym jakiś interes, ale na Twoim miejscu spróbowałbym takiego właśnie taniego holdera - po pierwsze zobaczysz czy i jak mocno winietuje, będziesz mógł poeksperymentowac z obcięciem zewnętrznych szczelin, a w końcu zobaczysz, czy jakość jest dobra - bo może po prostu zostaniesz z tym, jeśli się okaże że jest OK...
    pozdrawiam bombelkowo

    Jak ktoś się rzuca, że nie wie jakie zdjęcia robię: proszę bardzo (flickr), choć stare.

  6. #6

    Domyślnie

    gdzieś tu kiedyś na forum poruszałem podobny temat - przedmiotem mojej rozkimy była sigma 10-20 (ta ciemniejsza) polecono mi holder typu slim (z jednym slotem z tego co pamiętam) i pierscień mocujący też chyba był jakiś antywinietowy choc pewności nie mam, bo już dawno takich filtrów nie używam.
    Dość powiedzieć, że rada była słuszna i nie winietowało to na 10mm i pomysleć, że prawie na system 100 chciałem się porwać

  7. #7

    Domyślnie

    Dziękuję Wam bardzo, powstrzymaliście mnie od wybulenia kupy kasy na system 100, przynajmniej na razie. Kolega kupuje nikkora 10-24 to sprawdzimy czy i kiedy winietuje, będę wtedy miał pewność...
    Dlaczego nikt nie wymyślił filtra połówkowego kompletnego, ze stałą oprawą umożliwiającą przesuwanie filtra w pozycji wertykalnej, taki kompletny filtr nakręcany... ??
    Kurde, dlaczego muszę od razu kupować cały ten szpej skoro potrzebna mi tylko i wyłącznie połówka, tyle że przesuwana.... polar i nd wolę sobie nakręcić....
    D7000 T17-50 2.8 VC, nikkor 16-85

Podobne wątki

  1. Kreatywny System Cokin Cz 2 Zastosowanie Filtrów
    By ALF in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 338
    Ostatni post / autor: 22-01-2024, 08:23
  2. NISI V5 PRO - holder do filtrów kwadratowych
    By adamtg in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 25-07-2017, 11:27
  3. System filtrów do kompaktów A10 i P340
    By Aardenon in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 15-11-2016, 18:02
  4. Nowy system filtrów pod 14-24
    By hateom in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 02-12-2012, 01:00
  5. Sigma 17-70 a system cokin P, winietowanie?
    By gacek1 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 05-01-2009, 17:50

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •