Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 19 z 19
  1. #11

    Domyślnie

    Niedawno oficjalnie uśmiercono system Nikon 1, a to bardzo ciekawe rozwiązanie, szczególnie na sali operacyjnej.
    Mała matryca, dużą głębia ostrości, bardzo dobry AF.

  2. #12

    Domyślnie

    Ok, rozumiem , ale wejscie w ogniskowa 150mm generuje wieksza wage zestawu i powoduje ze na polu bitwy zostaje sigma... a jakos mam wieksze zaufanie do celnosci afs nikona...

    W chirurgii 105 mam obcykane i wiem ze jest idealnie, w dotychczasowych fotach makro robaczkow czulem sie dobrze z ta ogniskowa...

    Reasumując

    D600 + 105 2.8d (najpierw rozbuduje lampy, ewentualnie potem zmienie obiektyw na nowsza wersje afs

    Owl bracket + sb r200

    I powstaje kwestia sterownika domyslnie wiem ze su-800 da mi pełną kontrolę nad sbr200

    Czy funkcje sterownika dla sb r200 moze pelnic np sb910 ? Czy sb910 pozwoli mi na zarzadzanie sila blysku obu palników ?

    Czego nie umożliwi sb910 w stosunku do dedykowanego su-800 ?

  3. #13

    Domyślnie

    Twoje problemy wynikają po części z tego, że do makro chcesz używać FF, czyli masz małą głębię ostrości, a więc musisz przymykać przesłonę i brakuje Ci światła.
    Na dodatek masz obiektyw, który do AF potrzebuje śrubokręta, a D600 nie jest w tym najmocniejszy.

    Co do twoich pytań na 2 pierwsze odpowiedź brzmi tak - możesz przyjąć, że SB910 ma "na pokładzie" SU-800.
    Na ostatnie pytanie odpowiedzi nie znam.

    Alternatywa do makro :
    nikon 1 j5 + pierścienie
    Efekty jakie się uzyskuje - tutaj
    Nie trzeba lamp

  4. #14

    Domyślnie

    Dziękuję, sporo mi sie rozjasnilo w glowie

    Pelna klatka to swiadomy wybor, nie chce miec aparatu tylko do pracy i do robaków, chcialbym sie trochę rozwijać, i mysle ze to body (az za bardzo) mi to umożliwia.

    Jeszcze jedno pytanie:

    Czy sb 700 daje mi wszystko to co su-800 ?

  5. #15

    Domyślnie

    Nie, SB 700 steruje tylko dwoma grupami, ale to chyba nie jest dla Ciebie istotne.
    CLS działa.

    W makro masz dwie typowe sytuacje - "robaki" i "kwiatki".
    Do robaków lepszym wyborem jest chyba ring flash, czyli lampa pierścieniowa mocowana na obiektywie.
    Uzyskujesz największą skalę odwzorowania i działa to najszybciej.
    I tak grozi Ci wstawanie o 3-ej rano i gonienie po polach o świcie, zanim się na dobre rozruszają.

    Do kwiatków nieźle nadaje się zwykła lampa reporterska ustawiona na statywie wyzwalana z lampy wbudowanej.
    Masz czas, możesz oświetlić kwiatek z dowolnej strony i bawić się manualnymi ustawieniami.

    Ustawianie ostrości jednak manualne. Obiektywy makro, nawet z SWM/HSM, demonami prędkości nie są.
    Niezłe wyniki daje ręczne ustawianie i "doostrzanie" ruchami tułowia.

  6. #16

    Domyślnie

    Posiadam wymienioną przez Ciebie lampkę Meike MK300. Zbudowana jest raczej solidnie i działa dobrze zarówno z korpusem jak i
    wyzwalaczem radiowym PK pro w trybietl, manual i strobo. Miała służyć wlaśnie jako dodatkowe źródlo światła w makrofotografii.
    Docelowo miałem jescze dokupić drugą taką samą, ale ze względu na rzadkie korzystanie z dodatkowego oświetlenia praktycznie jej
    nie wykorzystuję. Lampa z wyzwalaczem radiowym gabarytowo jest wieksza od sb r200, ma jednak tąprzewagę, że można jej używać
    samodzielnie bez sterownika, mocowanie na typowe sanki i zasilanie paluszkami AA, a nie CR 123 jak w SB R200 i sterowniku
    SU 800. Potrzeba jednak dodatkowego uchwytu by móc nią manewrować w poblizu obiektywu. Lampy SB r200 mocowane są na
    pierściemiu wkręcanym w przednią częśćobiektywu i można je dowolnie ustawiać na obwodzie tego pierścienia. W zestawie kitowym
    R1C1 są dodatkowe niewielkie dyfuzory i raczej nie ma co się obawiać, że przy skali 1:1 nie potrafią już oswietlić obiektu. Do celów
    związanych z Twoją profesją to prawie idealne rozwiązanie, da Ci poprawne techniczne oświetlenie z możliwością jakiegoś bardziej
    kreatywnego ustawienia w innych zastosowaniach. Wadą systemu sterowania na podczerwień jest stosunkowo niewielki zasieg,
    w makro to nie przeszkadza,ale gdybyś kiedys chciał użyć tych lampek do innych celów, mogą sie pojawić problemy. System oparty
    na falach radiowych w przypadku Pixel King Pro bezprobloemowowyzwala lampy nawet powyżej 100m.
    Jak wspomniałem, w fotografi makro rzadko używam dodatkowego oświetlenia, korzystam z blend i czasem do rozjaśnienia cieni
    z ledówki z dwoma lampkami na gietych ramionach, które moge dowolnie ustawiać i zmieniać ich jasność. Nie zapewnia ona jakiegoś
    mocnego oswietlenia umożliwającego stosowanie krótkich czasów, ale dobrzewyrównuje światło. W takiej typowo przyrodniczej
    makrofotografi dzisiaj juz chyba niewielu korzysta z dodatkowego oświetlenia, trzeba naprawde umieć nad nim zapanować
    by nie było ono widoczne i nie psuło nastroju.
    Ostatnio edytowane przez kazzi ; 29-07-2018 o 11:55

  7. #17

    Domyślnie

    System na podczerwień działa do 8 metrów, w SU-800 jest przełącznik między makro, a normalnym oświetleniem. Można z powodzeniem używać w studio do portretu z lampami Nikona. Lampek nie da się ustawić dowolnie na pierścieniu, bo są zapadki co 15°. Wsadzisz lampkę byle gdzie na pierścieniu, a ona i tak zjedzie na zapadkę.
    Ja jednak uważam, że zestaw R1C1 jest znacznie lepszy do fotografowania owadów od lampy pierścieniowej. Łatwiej zapanować nad światłem. Lampka SB200 ma regulowany kąt nachylenia i nie ma problemu z uzyskaniem powiekszenia 1:1, chociaż w przypadku najczęściej fotografowanych owadów w terenie (motyle, ważki) takie powiększenie jest trudne do uzyskania. Potrzeba statywu, bo łatwo o poruszenie.

  8. #18

    Domyślnie

    Jeszcze szybkie pytanko:

    czy poniższy zestaw

    https://www.ebay.com/itm/New-Meike-M...-/332531534456

    jest pod jakimś względem lepszy od r1c1 ?

  9. #19

    Domyślnie

    Na pewno jest zasilany bardziej popularnymi bateriami i ma dodatkowe sanki.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. [ Makro ] Makro pająki - czyli dalsza nauka makro
    By Shafa in forum Przyroda i makro
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 11-04-2011, 15:03
  2. Kompakt - specyficzne wymagania
    By axer in forum Inne systemy
    Odpowiedzi: 11
    Ostatni post / autor: 22-11-2009, 18:44
  3. Soczewka makro +10 na 55mm vs Konwerter Raynox DCR-250 MAKRO
    By szelak in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 9
    Ostatni post / autor: 14-12-2007, 20:40
  4. jakie szkła do D80 ? - dość specyficzne zastosowanie
    By Lagunman in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 53
    Ostatni post / autor: 18-10-2007, 20:14
  5. Nikkor 80-200 f/2.8D ED - pytania specyficzne ;)
    By eclipse in forum Teleobiektywy od 70 >
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 21-09-2004, 21:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •