Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Porada o filtr ND

    Witam

    Moi drodzy, jestem kompletnie zielony w temacie filtrów.
    Szukam czegoś nad morze do pstrykania krajobrazów ( tokina 11-16 ) ale również do robienia zdjęć z 85 f1.8G w ostrym słońcu na otwartej przysłonie.

    Mam nikkona d5000. Aparat ma minimalny czas otwarcia migawki 1/4000 sek

    1. Robiąc zdjęcia na plaży w słoneczny dzień, kiedy otwieram przysłonę zdjęcia wychodzą mi prześwietlone. Ograniczony jestem czasem otwarcia migawki.
    Myślałem o założeniu jakiegoś filtra. czy dobrym rozwiązaniem będzie filtr ND ? I jaki ?
    Chodzi mi o to, aby wpadało wystarczająco światła do złapania ostrości, aby był na tyle krótki czas otwarcia migawki, aby móc robić zdjęcia np dziecku, ale żeby nie prześwietlał zdjęć.


    2. Mam równiez Tokinę 11-16, którym chciałbym robić zdjęcia krajobrazów. CZy też polecacie na start jakiś ND?
    Jak to jest z tymi filtrami, jeżeli jest filtr ND8 to posiada on regulację zakresu, czy na stałe jest tak "ciemny" ?

    Proszę o poradę i pomoc.
    Pozdrawiam serdecznie
    Michał
    Michał
    Nikon d5000 + Nikkor 50mm f/1.4G, Nikkor 35mm f/1.8G, Nikkor 85mm f/1.8 G, Nikkor 17-105mm f/3.5-5.6, Tokina 11-16 /f 2.8 DX2

  2. #2

    Domyślnie

    Filtry ND nie mają regulacji. To przyciemniona "szybka".

    A jaki powinien być - trzeba policzyć.
    ND2 to 1 EV,
    ND4 to 2 EV
    ND8 to 3 EV
    ND16 to 4EV,
    itd.

    Do obu obiektywów możesz używać tego samego filtra. Wystarczy redukcja gwintu.
    Certo Six 2.8/80, Zenity, Praktica BX20
    Nikon
    D7000; S17-50/2.8, D610; 16--200/2.8, T70-300USD | Metz 50 AF-1

  3. #3

    Domyślnie

    @dupablada123 Jak się chcesz faktycznie dobrze przygotować to warto mieć zestaw filtrów ND i sobie przeliczać tak jak napisał @GonzoG

    Nie idź przypadkiem w regulowany flitr ND 2-400

    Co do średnicy to tak jak napisał @GonzoG ze step-upem do mniejszego. Ja od dawna np. używam wyłącznie filtrów 82mm ze step-upami. Zastanów się natomiast nad systemem Cokin. Tam też zakładasz tylko inny adapter w zależności od tego jaki masz obiektyw a dużo łatwiej będzie Ci zmieniać i mieszać filtry w zależności od potrzeby. Wadą Cokina jest jak dla mnie natomiast podatność na "lewe" światło aczkolwiek są na to różne "patenty"
    P900, D50 IR, D7000, NIKKOR AF-S 18-55 G ED, NIKKOR AF 35-135/3.5-4.5, YN-565EX

  4. #4

    Domyślnie

    @dupablada123

    jednym filtrem ND nie "obskoczysz" tych skrajnych sytuacji, które wymieniłeś. Do portretu j.w. to max ND8, w krajobrazie taki filtr będzie miał marginalne znaczenie, jeśli chcesz rozmyć wodę czy chmury. Możesz oczywiście próbować "kreatywnej" fotografii łamiącej kanony ale technicznie nie będzie łatwo (np portret z ND1000) i zależy jaki efekt chcesz osiągnąć.

    Ps. Jak mamy się do Ciebie zwracać, "dupa blado" czy "blada dupo"?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    @dupablada123

    jednym filtrem ND nie "obskoczysz" tych skrajnych sytuacji, które wymieniłeś. Do portretu j.w. to max ND8, w krajobrazie taki filtr będzie miał marginalne znaczenie, jeśli chcesz rozmyć wodę czy chmury. Możesz oczywiście próbować "kreatywnej" fotografii łamiącej kanony ale technicznie nie będzie łatwo (np portret z ND1000) i zależy jaki efekt chcesz osiągnąć.

    Ps. Jak mamy się do Ciebie zwracać, "dupa blado" czy "blada dupo"?
    hehehe, niechcacy kiedyś zrobiłem taki nickname, nie pamiętam już czemu, 8 lat temu to było. Może założe nowy...
    A na razie zwracaj się do mnie jak chesz. moze być blada dupo.

    Bardzo dziękuję za poradę.

    Widziałem filmik na youtube zrobiony ND8 i bardzo łądnie rozmywał wodę.
    To że nie obskoczę 1 filtrem obu scenariuszy, to sobię zdaję sprawę....
    Do portretu po prostu chciałem wydłużyć tym filtrem sztucznie czas otwarcia migawki.

    DO krajobrazu, to właśnie chciałem sobie jakoś kreatywnie pomalować jakieś fajnie widoczki.
    Wiec pewnie jakiś mocniejszy filtr bym wziął.
    Pozdrawiam Poste !

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez dziennikarz Zobacz posta
    @dupablada123 Jak się chcesz faktycznie dobrze przygotować to warto mieć zestaw filtrów ND i sobie przeliczać tak jak napisał @GonzoG

    Nie idź przypadkiem w regulowany flitr ND 2-400

    Co do średnicy to tak jak napisał @GonzoG ze step-upem do mniejszego. Ja od dawna np. używam wyłącznie filtrów 82mm ze step-upami. Zastanów się natomiast nad systemem Cokin. Tam też zakładasz tylko inny adapter w zależności od tego jaki masz obiektyw a dużo łatwiej będzie Ci zmieniać i mieszać filtry w zależności od potrzeby. Wadą Cokina jest jak dla mnie natomiast podatność na "lewe" światło aczkolwiek są na to różne "patenty"
    Aha, czyli jednak są regulowane filtry ND. Rozumiem, że w takich regulowanych spada jakość zdjęć?
    Myślałem też o tym systemie Cokin. Muszę trochę o tym poczytać.
    Bardzo dziękuję z podopowiedz.

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Cytat Zamieszczone przez GonzoG Zobacz posta
    Filtry ND nie mają regulacji. To przyciemniona "szybka".

    A jaki powinien być - trzeba policzyć.
    ND2 to 1 EV,
    ND4 to 2 EV
    ND8 to 3 EV
    ND16 to 4EV,
    itd.

    Do obu obiektywów możesz używać tego samego filtra. Wystarczy redukcja gwintu.
    DZiekuję.
    Michał
    Nikon d5000 + Nikkor 50mm f/1.4G, Nikkor 35mm f/1.8G, Nikkor 85mm f/1.8 G, Nikkor 17-105mm f/3.5-5.6, Tokina 11-16 /f 2.8 DX2

  6. #6

    Domyślnie

    Tak jak napisał @poste jednym filtrem ND nie obsłużysz sobie nie tylko Twoich "scenariuszy", bo nawet w ramach jednego nie wiesz jakie dokładnie będziesz mieć światło więc nie wiesz o ile działek przysłony musisz zejść. Zwłaszcza jeśli nie chcesz ruszać przysłony.

    Co do tych regulowanych to @poste słusznie napisał, że filtrów ND czyli tych "przyciemnionych szybek" się nie reguluje. variND jest filtrem o całkiem innej budowie. To w istocie dwa polaryzatory pozwalające na zmianę kątów pod jakimi się je wzajemnie ustawia. Nie będę tu wchodzić w fizykę, ale już sama budowa takiego filtra na dzień dobry powoduje pewne problemy, które w dużym skrócie można sprowadzić do braku jednorodności filtrowania. Druga sprawa to utrata jakości zdjęć przy ogniskowych 50+ co wygląda tak jakbyś stracił rozdzielczość. Do tego dochodzą klasyczne problemy z polarami na szerokich kątach.

    Początkowo odradzałem, ale przyszło mi do głowy, że gdybyś sobie @dupablada123 np. pożyczył taki filtr variND to byś się może prędzej zorientował czego potrzebujesz i dopiero wówczas kupił sobie zestaw potrzebnych Tobie filtrów stałych ND. Na variND ustawisz w zakresie od ND2 do ND400. W górę to już sobie poradzisz. 500, 1000, 2000. Wątpię abyś potrzebował bardziej gęstych aczkolwiek to Ty decydujesz. Ja osobiście używam najczęściej 500 i 1000 z gęstych oraz 8, i 64. Miałem ND2000 ale nigdy go nie użyłem w praktyce więc go oddałem w dobre ręce - teraz trochę żałuję bo chciałem coś sprawdzić właśnie na takim.

    Co do systemu Cokin to jest wygodny, pozwala na sensowne używanie "połówek", ale płacisz za to "lewym światłem" co przy gęstszych ND stwarza problemy a przy np. IR to już jak dla mnie jest dyskwalifikujące, ale jak ktoś chce to sobie poradzi. Tyle, że cała wygoda systemu idzie się paść, bo więcej czasu się traci na uszczelnianie niż na przykręcenie kołowego. No ale co kto lubi.
    P900, D50 IR, D7000, NIKKOR AF-S 18-55 G ED, NIKKOR AF 35-135/3.5-4.5, YN-565EX

  7. #7

    Domyślnie

    Z filtrów nakręcanych polecam stosunkowo niedrogie filtry szare HOYA PROND. Mają cały przedział. Przyjemnie neutralne bez zafarbu. Aby uniknąć problemów z lewym światłem przy filtrach prostokątnych warto zainteresować się zestawem Hitecha Firecrest 100 (uchwyt + adaptery + polaryzator). Ale to już spora kasa, do tego filtry Hitecha są o klasę lepsze od Cokina, który szczególnie przy gęstszych filtrach ma tendencje do zafarbu.
    Dlaczego system 100 a nie 85, bo unikniemy winiety przy szkiełkach szerokokątnych.
    Tak na marginesie, przy długich czasach ekspozycji liczonych w minutach przy zastosowaniu gęstych stoperów trzeba pamiętać o zamknięciu światła przez wizjer i często też zasłaniać okienko na obiektywie. Przykładowo flagowy Nikkor 24-70/2.8 łapie lewe światło przez okienko przy pierścieniu ostrzenia. O statywie chyba nie trzeba wspominać.

  8. #8

    Domyślnie

    Czy miał ktoś z Was do czynienia z firmą Zomei?

  9. #9

    Domyślnie

    Odradzam filtry regulowane (przynajmniej te tanie ~100zł) kolega kupił taki i przy regulacji tworzą na obrazie coś na kształt +
    Ja używam filtry B&W, Marumi i HOYA, te firmy mogę polecić.
    Nikon D5300, Sigma 18-35 f/1.8 ART, Nikkor AF-S 28-70mm f/2.8D IF-ED, Samyang 8mm, Helios 44M-4 58mm f/2.0, Nikkor AF-P 70-300 VR

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez dziennikarz Zobacz posta
    Tak jak napisał @poste jednym filtrem ND nie obsłużysz sobie nie tylko Twoich "scenariuszy", bo nawet w ramach jednego nie wiesz jakie dokładnie będziesz mieć światło więc nie wiesz o ile działek przysłony musisz zejść. Zwłaszcza jeśli nie chcesz ruszać przysłony.

    Co do tych regulowanych to @poste słusznie napisał, że filtrów ND czyli tych "przyciemnionych szybek" się nie reguluje. variND jest filtrem o całkiem innej budowie. To w istocie dwa polaryzatory pozwalające na zmianę kątów pod jakimi się je wzajemnie ustawia. Nie będę tu wchodzić w fizykę, ale już sama budowa takiego filtra na dzień dobry powoduje pewne problemy, które w dużym skrócie można sprowadzić do braku jednorodności filtrowania. Druga sprawa to utrata jakości zdjęć przy ogniskowych 50+ co wygląda tak jakbyś stracił rozdzielczość. Do tego dochodzą klasyczne problemy z polarami na szerokich kątach.

    Początkowo odradzałem, ale przyszło mi do głowy, że gdybyś sobie @dupablada123 np. pożyczył taki filtr variND to byś się może prędzej zorientował czego potrzebujesz i dopiero wówczas kupił sobie zestaw potrzebnych Tobie filtrów stałych ND. Na variND ustawisz w zakresie od ND2 do ND400. W górę to już sobie poradzisz. 500, 1000, 2000. Wątpię abyś potrzebował bardziej gęstych aczkolwiek to Ty decydujesz. Ja osobiście używam najczęściej 500 i 1000 z gęstych oraz 8, i 64. Miałem ND2000 ale nigdy go nie użyłem w praktyce więc go oddałem w dobre ręce - teraz trochę żałuję bo chciałem coś sprawdzić właśnie na takim.

    Co do systemu Cokin to jest wygodny, pozwala na sensowne używanie "połówek", ale płacisz za to "lewym światłem" co przy gęstszych ND stwarza problemy a przy np. IR to już jak dla mnie jest dyskwalifikujące, ale jak ktoś chce to sobie poradzi. Tyle, że cała wygoda systemu idzie się paść, bo więcej czasu się traci na uszczelnianie niż na przykręcenie kołowego. No ale co kto lubi.

    Słuchaj, tak jak napisałem... filtr ND do 85m 1.8G chcę kupic tylko do robienia zdjęć gdzie jest dużo światła a chcę otworzyć przysłonę 3.5f i bardziej.
    robiąc 2 lata temu zdjęcia nad morzem, kiedy otwierałem na 2.8f musiałem maksymalnie zmniejszyć czas... ale mam max 1/4000sek. Więc, prześwietlone zdjecia mi wychodziły.
    Jako laik, pomyślałem czytając o tych filtrach, że jakbym wziął taki ND2 albo ND4, to może by było ok. Nie przyciemniało by na tyle mocno i widziałbym coś przez wizjer, dodatko
    aparat by jeszcze łapał ostrość, a przy takim ND2 jak dobrze rozumiem czas wydłużyłby mi sie 2x. czyli do 1/2000 sek, czyli miałbym jeszcze zapas.
    DObrze myślę ?

    Dzieki zaporadę Dzinnikarz.
    Ostatnio edytowane przez michal.gorski ; 26-07-2018 o 19:53
    Michał
    Nikon d5000 + Nikkor 50mm f/1.4G, Nikkor 35mm f/1.8G, Nikkor 85mm f/1.8 G, Nikkor 17-105mm f/3.5-5.6, Tokina 11-16 /f 2.8 DX2

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. filtr sunset a filtr połówkowy pomarańczowy - system cokin
    By tomek8899 in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 0
    Ostatni post / autor: 14-02-2010, 23:52
  2. Porada D60-D90
    By manica in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 43
    Ostatni post / autor: 10-07-2009, 08:56
  3. Pilna porada !!!
    By brylek in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 13-05-2009, 20:19
  4. D 70 a SB 28-porada
    By Jarecki in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 23-04-2005, 10:58

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •