Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 20
  1. #1

    Domyślnie Jak sobie radzić z szumem na wyższych ISO?

    Witam.
    Chciałbym się podzielić refleksją po wywołaniu w LR ostatnich zdjęć i pewnym rozczarowaniem w związku z zaszumionymi zdjęciami, co szczególnie widać przy powiększeniu 1:1.
    Trochę tytułem wstępu. Zdjęcia, o których mowa były robione w kościele i na sali balowej (ślub i wesele). W związku z powyższym nie mogę ich udostępnić aby rozmawiać o konkretnych przypadkach.
    Od razu dodam, że z reguły nie robię zdjęć ślubnych (inne zainteresowania), a ten raz to zupełnie amatorsko na własne potrzeby, po wcześniejszym uzgodnieniu z młodymi (rodzina) i trochę z chęci sprawdzenia się w takiej roli. W związku z tym, że na ślubie był wynajęty fotograf, więc starałem się mu nie przeszkadzać. W końcu to on tam miał zrobić zdjęcia. Kościół dość mały, więc nie było się za bardzo jak ustawić aby mu nie wchodzić w kadr.
    Tyle tytułem wstępu.
    Przechodząc do meritum, fociłem D750 z N24-70/2.8. W kościele bez lampy rzecz jasna przykładowa ekspozycja: f 4.5 / 1:50s / FL 62mm ISO 1000 i szum niestety.
    Nie będę podawał innych bo nie o to chodzi. Tam gdzie mogłem zrobić z f 2.8 było lepiej bo ISO obniżałem, ale większość ekspozycji musiała być z bardziej przymkniętym obiektywem, bo z racji trudności zajęcia dogodnej pozycji przy pełnej dziurze miałbym jedno z młodych nieostre.
    Na sali początkowo bez lampy dopóki było dość jasno, później tylko z SB 910. Z lampą pierwszy plan na który ustawiana ostrość w miarę OK, ale w oddali partie nieoświetlone z lekkim szumem.
    Piszę ten post bo dużo jest na temat tej puszki i zakresu ISO, ale niestety w sytuacjach kiedy zaczyna brakować światła sam zakres ISO niewiele daje.
    Wydawało mi się, że z tym body ISO 1000 to nie problem.
    Chciałbym wywołać dyskusję na ten temat, raczej jak sobie z takimi przypadkami radzić, i zaznaczam, że nie mam planów na sesje ślubne. Zarabiam w inny sposób, a fotografię traktuję czysto amatorsko.

  2. #2

    Domyślnie

    Trochę się dziwię, bo dla mnie iso 4000 z d750 jest bardzo w porządku. Co do lampy i sali: proponuje pomiar TTL, 3 lampy rozstawione po sali i wyzwalacz na aparacie.

  3. #3

    Domyślnie

    Bez zdjęć to wróżenie z fusów. Albo masz za duże wymagania, albo za małe umiejętności.
    Przy poprawnym naświetleniu ISO 1000 z D750 jest bardzo dobre.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Chciałbym zobaczyć ten nieakceptowalny szum, możesz wyciąć kawałek zdjęcia bez ludzi przecież.
    Druga sprawa to oglądanie szumu na 1:1 jest ciut dziwne, czy maja to być wydruki na billboardy czy coś podobnego ?
    Dla mnie w D750 przy poprawnej ekspozycji ( nawet specjalnie +1EV ) szum jest akceptowalny na ISO 3200 mimo że widoczny na 1:1, a czasami nawet na ISO 6400 ujdzie.
    No i nie bój się odszumiania.

  5. #5

    Domyślnie

    Ale szum oglądany na 100% powiększeniu zawsze będzie "widziany" szczególnie jak ktoś jest na to wyczulony
    Więc pokaż zdjęcie (może być bez ludzi lub ich zamaluj czarną plamą)
    możliwe, że się nie znam a monitor mam słaby

  6. #6

    Domyślnie

    OK przygotuję jakieś zdjęcie. Robiłem też bez lampy z ISO 4000 w sytuacji kiedy światło było prawie wyłączone bo chodziło o klimat z zapalonymi tylko lampkami z smaftfonów. Szumy oczywiście większe ale nie aż tak drastycznie jak się porównuje z tymi z ISO 1000.
    Zdjęcia ślubne to nie moja bajka i z pewnością brak mi doświadczenia w tej materii. Odszumianie w LR działa i sobie radzę, ale wydawało mi się że dla ISO 1000 powinno być lepiej.
    Banalne pytanie - gdzie wrzucić zdjęcie? Dotąd nie miałem potrzeby publikowania czegokolwiek.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    ...Banalne pytanie - gdzie wrzucić zdjęcie? Dotąd nie miałem potrzeby publikowania czegokolwiek.
    Najlepiej bezpośrednio na forum.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    ale w oddali partie nieoświetlone z lekkim szumem.
    Piszę ten post bo dużo jest na temat tej puszki i zakresu ISO, ale niestety w sytuacjach kiedy zaczyna brakować światła sam zakres ISO niewiele daje.
    Wydawało mi się, że z tym body ISO 1000 to nie problem.
    Chciałbym wywołać dyskusję na ten temat, raczej jak sobie z takimi przypadkami radzić,.


    Pytanie bylo jak sobie radzic z szumemn. mniejsza o to jaki on jest.
    zdjecie nie jest potrzebne.

    LR ma b. skuteczna odszumiarke - bez uzasadnienia teraz co to oznacza.

    Na calej powierzchni zdjecia szum w przyblizeniu jest ten sam.
    Ale rozny jest poziom szumu.
    To poziom szumu decyduje o widzialnosci szumu.
    Im ciemniejszy obraz tym poziom szumu wiekszy.

    Mozesz zastosowac odszumianie wielopolowe.
    Inaczej odszumiac jasne miejsca - mniej.
    Bardziej odszumic miejsca ciemne.
    Przewaznie to co najwazniejsze czyli postac , twarz , suknia slubna sa mniej zaszumione gdyz jasniejsze - bardziej zaszumione sa miejsca w tle , ciemniejsze , Garnitur itp.
    Takie postepowanie ma uzasadnienie , jako ze nadmierne odszumianie obniza rozdzielczosc obrazowania.
    W ten sposob psujesz nadmiernym odszumioaniem miejsca mniej istotne - ogolnie obraz poprawiasz.

    Zawsze masz do dyspozycji dodatkowo redukcje wielkosci zdjecia , ktora powoduje spadek szumu wskutek usredniania.


    bez wnikania dlaczego na 1000 iso uwazasz, ze szum jest problemem.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 22-07-2018 o 22:17

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    Pytanie bylo jak sobie radzic z szumemn. mniejsza o to jaki on jest.
    zdjecie nie jest potrzebne. ...
    Pytanie zacytowałem i na nie odpowiedziałem. Czasem jedno zdjęcie z danymi EXIF mówi dużo więcej od "tysiąca" słów.

  10. #10

    Domyślnie

    Pytanie też czy nie "wyciągałeś" za mocno zdjęcia w LR? Bo to też wprowadza szum.
    D610 | T70-200 2,8 VC USD | T24-70 2,8 VC USD | N85 1,8G
    Flickr

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Samyang 10mm f/2.8 na D90, jak sobie radzić z ostrością?
    By abra kadabra in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-01-2017, 14:32
  2. Jak sobie radzić z podłużnymi aberracjami chromatycznymi?
    By sl011 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-12-2015, 17:18
  3. Jak radzić sobie z szumem.
    By mbodniak in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-12-2014, 00:04
  4. jak radzić sobie z żółtym zafarbem skóry?
    By Jakub365 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 08:19
  5. PARUJĄ SZKŁA - jak sobie z tym radzić ?
    By KARLOS_vu in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 16-11-2007, 11:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •