Close

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12
Pokaż wyniki od 11 do 20 z 20
  1. #11
    Gaduła Awatar manfred
    Dołączył
    09 2005
    Miasto
    Góralem jestem i nikt kto ma okowite nie jest mi obcy
    Posty
    5 038

    Domyślnie

    Generalnie chcący dyskutować na ten temat powinieneś wykonać zdjęcie które możesz umieścić na forum. Tak z sali weselnej jak i z kościoła. Bez osób albo zrobić im zdjęcie gdy patrzą w przeciwnym kierunku żeby nie powiedzieć od tyłu. Tak jak wspomniano ciężko dyskutować bez przykładu. Co do obiektywu to jest to dobry obiektyw ale na złe warunki taki mus to 24, 35, 50, 85 wszystkie ze światłem 1.4. Wtedy można zejść z iso i z odpowiednią głębią w zakresie przysłony 2.0 mieć małe ziarno na zdjęciach. ||Co do sali to już chyba trend na rozstawianie systemówek. Choć jest tu taki jeden że jak naświetli zdjęcie to szczena opada co nie RR

  2. #12

    Domyślnie

    OK. Nie wiem na ile to pomoże, ale wstawiam trzy fragmenty zdjęć. Nie wiem dlaczego ale nie zapisała się przy eksporcie z nefa informacja o ISO.
    Jedno zdjęcie z kościoła ISO 1000
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1221-1.jpg
Wyświetleń:	69
Rozmiar:	2,38 MB
ID:	11860

    zdjęcie z sali ISO 400 przy oświetleniu i z użyciem lampy
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1377-1.jpg
Wyświetleń:	49
Rozmiar:	2,82 MB
ID:	11861

    zdjęcie bez lampy ISO 4000 brak oświetlenia sali, jedynie światło z zapalonych latarek w smartfonach.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_1410-1.jpg
Wyświetleń:	58
Rozmiar:	3,89 MB
ID:	11862

    Z oczywistych względów to tylko fragmenty.
    Dziękuję za wcześniejsze uwagi.
    Zdjęcia nie są odszumiane, tzn te wstawione na forum. Oryginalne ekspozycje odszumiłem.
    Zdjęcie z ISO 400 moim zdaniem jest OK, chociaż w górnym prawym rogu widać szum tam, gdzie zdjęcie jest niedoświetlone bo daleko.
    Może to nie są najlepsze ekspozycje, ale wybrałem te które najbardziej się do tej prezentacji nadawały (do wycięcia).
    Chciałbym tylko dodać że tą sesję traktuję jako incydent i nie jest moim zamiarem zajmowanie się fotografią ślubną, dlatego pomimo posiadanie paru słoików nie będę zapewne dokupował jasnych stałek, o systemówkach na sali nie mówiąc.
    Raczej chciałem zweryfikować to co zrobiłem, bo zawodowo nie zajmuję się fotografią.

  3. #13

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    ... Nie wiem dlaczego ale nie zapisała się przy eksporcie z nefa informacja o ISO. ...
    Na wszystkich w EXIF widzę wartość ISO.
    Jak dla mnie ISO 1000 w pełni akceptowalne i w zasadzie nie ma co tam odszumiać. Po zmniejszeniu zdjęcia na potrzeby odbitki na papierze, bądź prezentacji na monitorze, szum będzie niewidoczny zupełnie. W skali 1:1 raczej nie oglądamy zdjęć.

  4. #14

    Domyślnie

    Moim zdaniem to problem jest w wyostrzeniu tych zdjęć.
    Mocne ostrzenie na małym promieniu, bez ruszenia luminancji.
    Może autor poda parametry wyostrzania?
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  5. #15

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nbogdan Zobacz posta
    Moim zdaniem to problem jest w wyostrzeniu tych zdjęć.
    Mocne ostrzenie na małym promieniu, bez ruszenia luminancji.
    Może autor poda parametry wyostrzania?
    Te zdjęcia należy oglądać moim zdaniem w rozmiarze w jakim autor je wstawił, czyli klikać na zdjęciu do pełnego powiększenia. Chodziło o pokazanie szumu.
    Nie sądzę aby było tu coś wyostrzane, tak jak nie było i odszumiane. Zapewne domyślne ustawienia z LR.

    Edit.
    Z postu poniżej. Jednak nieco podostrzone było, ale niewiele.
    Ostatnio edytowane przez And.N ; 23-07-2018 o 20:19

  6. #16

    Domyślnie

    Sprawdzałem przed chwilą:
    Amount: 68
    Radius: 1,0
    Detail: 50
    Masking: 56
    Nie wszystkie tak samo ale zbliżone ustawienia.
    Jeździłem suwakami w obie strony, ale nie widzę specjalnych różnic zwracając uwagę na ciemne partie przy powiększeniu 1:1.

  7. #17
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Jeżeli ktoś ma tu uwagi do ISO 1000 tzn że jest mocno przewrażliwiony. ISO 4000 jest akceptowalne.

  8. #18

    Domyślnie

    Dzięki za komentarze. Rzadko robię zdjęcia na wysokim ISO, stąd moje obawy.
    Wstawiając ten wątek o ISO chciałem uzyskać kilka opinii od osób, które na co dzień parają się ślubami odnośnie szumu.
    Faktycznie zdjęcia z ISO 1000 po lekkim odszumieniu są OK, a nawet nieodszumione oglądane bez powiększania do 1:1 są dla mnie akceptowalne. Nieodszumione przy 1:1 budzą jednak moje obawy. Chciałoby się lepiej. Rozumiem, że z takim powiększeniem zdjęć się nie ogląda, ale na dużym monitorze po powiększeniu widzę ten szum.
    Co do ISO 4000 to już trudno mi zaakceptować. Po odszumieniu ujdzie, ale szczególnie na fragmentach bardziej rozmytych mi się nie podoba.
    Może jak się trafi okazja kupię jasną stałkę lub dwie, choć będzie to raczej mało trafna inwestycja, bo ślub może jeszcze z raz czy dwa zrobią amatorsko (tyle potencjalnych w rodzinie jeszcze się spodziewam).
    Bardziej przydałyby się w ciemnych kościołach w czasie zwiedzania, ale to też zawsze dylemat ile kilogramów wozić ze sobą. W statycznych ujęciach można pomóc sobie statywem.

  9. #19

    Domyślnie

    Jak wcześniej zauważył Reanoe - warto też zwrócić uwagę, czy nie wyciągałeś przypadkiem cieni.

  10. #20

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Krzysztofh Zobacz posta
    Sprawdzałem przed chwilą:
    Amount: 68
    Radius: 1,0
    Detail: 50
    Masking: 56
    Nie wszystkie tak samo ale zbliżone ustawienia.
    Jeździłem suwakami w obie strony, ale nie widzę specjalnych różnic zwracając uwagę na ciemne partie przy powiększeniu 1:1.
    Nie obrabiam zdjęć z D750 tylko z DX więc ustawienia mogą być nieco inne, ja bym jednak w Lr spróbował jeszcze trochę zmienić ustawienia wyostrzania:
    Amount: <50
    Radius: 1,6-2,0
    Detail: 25
    Masking: 56
    Noise Reduktion/ Luminance: ~20 lub nieco więcej
    Przy wysokich ISO dla mnie takie ustawienia są z reguły optymalne.
    Podnoszenie Detail ponad domyślne 25 uwydatnia tylko szumy w takiej sytuacji.
    Podobnie jak podnoszenie Amount powyżej 40-50, znacznie lepiej podnosić Radius.
    Detail, Radius i Masking ustawiam zawsze z wciśniętym klawiszem Alt wtedy ładnie widać kiedy zaczyna się wzmacnianie szumów.

Strona 2 z 2 PierwszyPierwszy 12

Podobne wątki

  1. Samyang 10mm f/2.8 na D90, jak sobie radzić z ostrością?
    By abra kadabra in forum Obiektywy 6-24 mm
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 24-01-2017, 14:32
  2. Jak sobie radzić z podłużnymi aberracjami chromatycznymi?
    By sl011 in forum Obróbka zdjęć w PS, LR itp. Tutoriale
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 14-12-2015, 17:18
  3. Jak radzić sobie z szumem.
    By mbodniak in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 2
    Ostatni post / autor: 31-12-2014, 00:04
  4. jak radzić sobie z żółtym zafarbem skóry?
    By Jakub365 in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 27-03-2014, 08:19
  5. PARUJĄ SZKŁA - jak sobie z tym radzić ?
    By KARLOS_vu in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 22
    Ostatni post / autor: 16-11-2007, 11:22

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •