Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 17
  1. #1

    Domyślnie Filtry polaryzacyjne_jasne

    Witam.Mam pytanie: Jaka jest rzeczywista strata w świetle w filtrach polaryzacyjnych Hoya NANO /lub/ seria HRT lub Marumi MARUMI SUPER DHG PL/C. Szukam filtra na obiektyw 2,8 17-50 ze stabilizacją, którym będę mógł wykonać z reki zdjęcia w muzeum, gdzie jest sporo witryn szklanych i nie jest tam za jasno... Obecnie filtr Hoya, który mam jest dobry na zewnątrz, ale do takiej pracy się nie nadaje (przykładowe zejście z 1/80 na 1/20). Filtry, które wymieniłem wyżej mają w specyfikacji minimalne redukcje strat.... tylko czy temu wierzyć. Dzięki. Pozdrawiam!

  2. #2

    Domyślnie

    A dlaczego nie podniesiesz troche iso?

  3. #3

    Domyślnie

    Ja sie tam nie znam ale jak odcina sie część fal - to redukuje się ilość światła padajacego na film/matryce. To czysta prosta fizyka

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez geoMarcin Zobacz posta
    Obecnie filtr Hoya, który mam jest dobry na zewnątrz, ale do takiej pracy się nie nadaje (przykładowe zejście z 1/80 na 1/20).
    No czyli 2EV, wszystko w porządku. Polar tyle zabiera.

  5. #5

    Domyślnie

    ISO nie jest problemem. Chodzi o usunięcie odbić ze szkła i uwidocznienie ich zawartości. Te filtry, które wymieniłem przepuszczają niby 98% światła czyli 2% straty?. Obecna Hoya to jak na moje ND4 (z 1/80 na 1/20) czyli 400%.
    Ostatnio edytowane przez geoMarcin ; 15-07-2018 o 14:07

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez geoMarcin Zobacz posta
    ISO nie jest problemem. Chodzi o usunięcie odbić ze szkła i uwidocznienie ich zawartości. Te filtry, które wymieniłem przepuszczają niby 98% światła czyli 2% straty?. Obecna Hoya to jak na moje ND4 (z 1/80 na 1/20) czyli 400%.
    No ale ISO nie ma być problemem tylko pomocą. Wydłuży Ci się czas po założeniu filtra to podnieś ISO tak, żeby wrócić do tego wyjściowego czasu i już.

  7. #7

    Domyślnie

    Mam filtr B+W MRC Kasemann High Transmission, który zabiera tylko jedną działkę światła.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki esperal za tą informację z filtrem B+W. Co do iso, to rozwiązanie z podniesieniem go jest oczywiste i tym sensie napisałem, że nie jest problemem jako najprostsze do zastosowania. I trochę niefortunnie użyłem tego zwrotu, bo jest problemem, gdy chcę zrobić zdjęcia, a na start na f/2.8 muszę rozpocząć od np. 800, jeszcze bez założonego filtra. Więc jakby ktoś miał analogiczne info o filtrach, które wymieniałem wyżej to będą to zapewne wartościowe dane także dla innych, więc dajcie znać. Dzięki za zainteresowanie i wszelkie odpowiedzi.

  9. #9

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o filtry Marumi, to te z serii Exus są nieco jaśniejsze niż super dhg. Chodzi oczywiście o jasność w pozycji "neutralnej".

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez geoMarcin Zobacz posta
    ISO nie jest problemem. Chodzi o usunięcie odbić ze szkła i uwidocznienie ich zawartości. Te filtry, które wymieniłem przepuszczają niby 98% światła czyli 2% straty?. .
    nie wiem skad masz takie informacje , ale sa na pewno bledne.
    2% to moga byc straty na odbicie .
    wiekszosc filtrow pochlania swiatlo i to wcale niemalo - ok 2 EV . Do tego dochodzi odciecie swiatla spolaryzowanego , czesto ok 1 ev , czasem do 2 EV
    tak wiec na filtrze polaryzacyjnym w zaleznosci od warunkow oswietleniowych i udzialu swiatla spolaryzowanego straci sie najczesciej 2 - 3 EV , czasami nawet do 4 ev.

    Heliopan produkuje filtry HT o szczegolnie niskim wspolczynniku pochlaniania. W katalogu podawano, iz strata wynosi 0,5 EV , w rzeczywistosci jest to do ok 1 EV.

    Sa sprzedawane pod marka heliopan HT oraz b&w HT.

    sa warte polecenia.

    druga istotna cecha jest wplyw na rozdzielczosc obrazowania.

    tansze filtry potrafia wyraznie pogorszyc ostrosc , im dluzsza ogniskowa tym wplyw bardziej widoczny. Do tego stopnia nawet , ze zdjecia np na 200 mm robia wrazenie kompletnie nieostrych. Heliopan HT , jak wykazuja pomiary , ktore kiedys przeprowadzilem nawet nieco podnosi Kontrast . Pomiar wykazuje jakby wzrost rozdzielczosci.

    Tak wiec jesli szukasz rzeczywiscie bezkompromisowych rozwiazan to filtr HT - najwieksza korzysc , nie stwierdzilem mierzalnego pogorszenia obrazowania.

    Wiele filtrow wprowadza rowniez lekki zafarb. Nie jest to wielkim problemem , ale jednak dodatkowa strata wskutek dodatkowego balansu bieli.
    Filtry HT sa rzeczywiscie pod tym wzgledem neutralne.
    Ostatnio edytowane przez Nican ; 16-07-2018 o 07:53

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Kit N AFS 18-70 a filtry fi 62...
    By Sokolik Wędrowny in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 29-03-2011, 14:19
  2. filtry do sb-900
    By br3 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 21
    Ostatni post / autor: 27-03-2011, 23:23
  3. Filtry IR
    By puchbeary in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 14-05-2007, 12:53
  4. Filtry do PS
    By lord_illusion in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-01-2006, 16:45

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •