Close

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123
Pokaż wyniki od 21 do 27 z 27
  1. #21

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego gdzie będziesz i o jakiej porze. W środku dnia statyw potrzebny jest tylko do panoram. Ja ostatnio brałem tylko 28/2.0.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez gremed Zobacz posta
    A byłeś już kiedyś na Świnicy albo Rysach? W sensie - czy masz rozeznanie co do wysiłku, czasu i potrzebnego ekwipunku? Pewnie, że Himalaje to nie są ale...

    - - - - kolejny post - - - - - -



    Powłoki ma najlepsze. Czy ktoś tutaj porównuje jakość telefon vs aparat? Chyba nie.
    Temat zaczyna przypominać 90% podobnych na tym forum czyli wymądrzanie się i negowanie wszystkiego co powyżej. Zaraz się dowiemy, że ktoś zabiera na Aconcague dwie kamery i statyw. Drogi autorze, jak sam widzisz i tak decyzja spadnie na Ciebie.
    Wyjścia masz trzy - nie zabrać nic, zabrać wszystko lub zabrać trochę.
    Z biegiem czasu życie zweryfikuje Twoje decyzje jakie by one nie były. Tak jak u wielu osób w tym u mnie. Zresztą dla mnie wyprawa w góry to wyjście o 5 rano, 25-40 km marszu, z 1500 m przewyższeń, powrót wieczorem na parking na ugiętych nogach. I po prostu nie lubię jak cokolwiek mi zakłóca moje obcowanie z górami.
    Na Świnicy, ani Rysach nie, ale wchodziłem np na Kasprowy b.szykim tempem, łaziłem m.in halą gąsiennicową - km trochę zrobiliśmy wtedy, ale byłem raczej prowadzony więc nie wiem dokładnie co to były za trasy.
    Wtedy miałem cholernie ciężki plecak, bo wziąłem za dużo... właściwie wszystkiego. Teraz zaczynam od ciuchów - mam na sobie/w plecaku wszystko na temperatury od -5 do +30, słońce i deszcz, wodę, przekąski energetyczne własnej roboty, wiele drobiazgów + lżejszy plecak sam w sobie i też bardziej dostosowany do takich wypraw,no i duzo mniej samego sprzętu.
    Zapakowałem 15-30 + 70-210/f4 (pierwszy raz miałem go dziś w rękach od zakupu Tamrona 2. - waży to całkiem przyzwoicie w chwili obecnej, do hotelu zabiorę jeszcze chyba 24-70 i jak pierwszego dnia będzie za cięzko to może wezmę tylko ten.
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  3. #23

    Domyślnie

    Ja jadąc w góry dotychczas brałem kupę sprzętu - w bagażniku auta sporo się zmieści.
    Mam D7100 do którego brałem N16-85VR i N70-300VR. Uzupełniają je Sigma 150-600S i Sigma 105/2.8 Macro, telekonwerter 1.4x i pierścienie do makro. Do tego karbonowy statyw, zestawy filtrów - od polarka po system Cokin. W sumie plecak ze sprzętem wazy pewnie dobrze ponad 10 kilo. Ale ten sprzęt jedzie w samochodzie, co nie znaczy że chodzi ze mną w góry. Jak szedłem na szlak to zabierałem tylko N 16-86 i 70-300 plus polarek do nich (mają tę samą średnicę filtra - jeden wystarczy). Obydwa lekkie i stabilizowane, a w dobrych warunkach bardzo porządne optycznie. No i mając zakres (dla FF) 24-450 miałem zakres na prawie każdą okazję. Ale czasami robiłem wypady o świcie lub zachodzie pstryknąć jakiś ciekawy widoczek lub zapolować na robaczki - wtedy przydawały się i statyw i obydwie Sigmy. Niestety wraz z latami poleciała i kondycja i coraz trudniej to wszystko się nosiło. Dodatkowo z wiekiem potrzebuję coraz więcej picia - przy kilkugodzinnym wypadzie 1,5 litra wody to absolutnie za mało - minimum to ponad 2,5 litra. A im więcej niosłem tym większe pragnienie - kwadratura koła... Dlatego od tego troku na górskie wyprawy kupiłem Olka OMD EM1 - mały lekki, świetny aparacik. Do niego pozwoliłem sobie dodać jeden cięższy obiektyw - Ol12-402.8 a oprócz tego Ol 60/2.8MAcro i OL 40-150 (kitowy plastyk, ale optycznie całkiem, całkiem). No i mam praktycznie to samo co z Nikonem, ale o połowę lżejsze. Ok - nie mam długiego tele, ale jakoś to umiem przeżyć. Telefony sobie darowuję - z takich wypraw zazwyczaj robię fotoksiążki w formacie A4 panorama i przy rozkładówce na dwie strony wolę jednak mieć trochę lepszą optykę...
    Nikon FX i Olympus m4/3

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Julius Zobacz posta
    Na Świnicy, ani Rysach nie, ale wchodziłem np na Kasprowy b.szykim tempem, łaziłem m.in halą gąsiennicową - km trochę zrobiliśmy wtedy, ale byłem raczej prowadzony więc nie wiem dokładnie co to były za trasy.
    Wtedy miałem cholernie ciężki plecak, bo wziąłem za dużo... właściwie wszystkiego. Teraz zaczynam od ciuchów - mam na sobie/w plecaku wszystko na temperatury od -5 do +30, słońce i deszcz, wodę, przekąski energetyczne własnej roboty, wiele drobiazgów + lżejszy plecak sam w sobie i też bardziej dostosowany do takich wypraw,no i duzo mniej samego sprzętu.
    Zapakowałem 15-30 + 70-210/f4 (pierwszy raz miałem go dziś w rękach od zakupu Tamrona 2. - waży to całkiem przyzwoicie w chwili obecnej, do hotelu zabiorę jeszcze chyba 24-70 i jak pierwszego dnia będzie za cięzko to może wezmę tylko ten.
    Jako ze Swinica to moja ulubiona gora, ktora zawsze musze zaliczyc i w lato i w zime, pozwole sobie na pare rad.
    Swinica a Rysy to diametralnie co innego. Rysy sa trudniejsze, wieksza ekspozycja na szlaku i przede wszystkim Rysy to zaczynasz bladym switem i konczysz o zachodzie slonca skatowany.
    A swinica jest fajna, mozna sie troche powspinac po lancuchach lub obok, mozna wejsc na wierzcholek pomijajac tlok na lancuchu.
    I nie trzeba koniecznie sie zrywac z rana. Wrecz lepiej byc na szczycie tak 15-16, bo po poludniu jest najdogodniejsze polozenie slonca (czytaj nie daje prosto w obiektyw) jak fotografujesz Tatry Wysokie. Kasprowy tez spoko wyjdzie, bo slonce bedzie lekko z boku wzgledem niego.
    Albo startujesz sobie z Kuznic przez Hale i wychodzisz na Przelecz pod Swinica. I mozesz zostac dluzej na gorze, zlapac lepsze swiatlo i zdazyc na jedna z ostatnich kolejek zjazdowych z Kasprowego. Albo schodzisz jakies 2-3 godziny wczesniej i na dol z buta.
    Wersja bardzo lightowa pod wzgledem wysilku jest wjechac z rana kolejka (ale pierwsza praktycznie, jak tylko otworza, bo momentalnie robi sie kolejka pod kolejka, chyba ze ogarniesz rezerwacje - drozej. Pokrecic sie ze 2 godziny po okolicy-ladne poranne swiatlo jeszcze, zjesc sniadanko. I na Swinice isc tak zeby byc na 14 powiedzmy.
    I mozesz kupic gora-dol i potem zjechac pod wieczor, na maksa wykorzystujac zlota godzine i kawalek zachodu.
    Swinica ogolnie czy to kolejka czy na nogach nie jest bardzo czasochlonna. A widoki oferuje wspaniale.
    Tylko uwaga, szlak na Zawrat jest zamkniety, to pewnie bedzie troche tloczniej w tym sezonie i trzeba wracac ta sama droga do Przeleczy Swinickiej.
    Fuji S5Pro / D90 / F801 / F601 / Reflecta / N16-85VR / N50f1.4G / T70-300 / S24-70HF / H50f2 / Benro A-198n6 / Triopo B3 / CPL / Cokin / Hitech.
    Pozdrawiam, Krzysiek.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez krzysztofz24 Zobacz posta
    Jako ze Swinica to moja ulubiona gora, ktora zawsze musze zaliczyc i w lato i w zime, pozwole sobie na pare rad.
    Swinica a Rysy to diametralnie co innego. Rysy sa trudniejsze, wieksza ekspozycja na szlaku i przede wszystkim Rysy to zaczynasz bladym switem i konczysz o zachodzie slonca skatowany.
    A swinica jest fajna, mozna sie troche powspinac po lancuchach lub obok, mozna wejsc na wierzcholek pomijajac tlok na lancuchu.
    I nie trzeba koniecznie sie zrywac z rana. Wrecz lepiej byc na szczycie tak 15-16, bo po poludniu jest najdogodniejsze polozenie slonca (czytaj nie daje prosto w obiektyw) jak fotografujesz Tatry Wysokie. Kasprowy tez spoko wyjdzie, bo slonce bedzie lekko z boku wzgledem niego.
    Albo startujesz sobie z Kuznic przez Hale i wychodzisz na Przelecz pod Swinica. I mozesz zostac dluzej na gorze, zlapac lepsze swiatlo i zdazyc na jedna z ostatnich kolejek zjazdowych z Kasprowego. Albo schodzisz jakies 2-3 godziny wczesniej i na dol z buta.
    Wersja bardzo lightowa pod wzgledem wysilku jest wjechac z rana kolejka (ale pierwsza praktycznie, jak tylko otworza, bo momentalnie robi sie kolejka pod kolejka, chyba ze ogarniesz rezerwacje - drozej. Pokrecic sie ze 2 godziny po okolicy-ladne poranne swiatlo jeszcze, zjesc sniadanko. I na Swinice isc tak zeby byc na 14 powiedzmy.
    I mozesz kupic gora-dol i potem zjechac pod wieczor, na maksa wykorzystujac zlota godzine i kawalek zachodu.
    Swinica ogolnie czy to kolejka czy na nogach nie jest bardzo czasochlonna. A widoki oferuje wspaniale.
    Tylko uwaga, szlak na Zawrat jest zamkniety, to pewnie bedzie troche tloczniej w tym sezonie i trzeba wracac ta sama droga do Przeleczy Swinickiej.
    Dzięki za uwagi.
    Wiem o zamnietym szlaku na zawrat, koncept jest taki, aby wjechać kolejką na Kasprowy (tam akurat już pieszo byłem ) , a potem dalej z buta... no i był koncept na 5 stawów po świnicy, a jak będzie to zobaczymy - nie ja jestem nawigatorem, ale chętnie przyjmę sugestie takie jak w/w
    D600 + D5300 + Nikkor AI 28/2 + Nikkor 50/1.8G + Voigtländer 58mm/1.4SL II + Nikkor AI 105/2.5 + Nikkor AI 105/4 Micro + Nikkor AI 200/4 + Nikkor 70-210/4 Do tego trochę kilogramów: Tamron 15-30/2.8 VC + Nikkor 24-70/2.8 + Tamron 70-200/2.8 VC G2 + Tamron 100-400 4.5-.6.3 VC + SB-910

  6. #26

    Domyślnie

    Ja dźwigałem całymi latami plecak pełen gratów po górach. Baaaardzo mo to przeszkadzało. Ostatnimi czasy nosiłem tylko z 15-30. Teraz mam Sony RX10mk2 i żałuję, że wpadłem na ten pomysł dopiero po tylu latach. Co do jakości zdjęć to wyśmienita, w tych warunkach nie do odróżnienia od FF.
    Jakieś ciałko, szkiełko i światełko, no i jeszcze nosidełko

  7. #27

    Domyślnie

    Generalnie jak zawsze ... wszystko sprowadza się do tego ze nie sprzęt robi zdjęcia... ? ja cały cZas powoli dojrzewam do tego. Kiedyś na wyjazd robiłem kilkaset zdjęć , potem Ok 100 , teraz robię kilkadziesiąt , czasem nawet mniej...

    Co innego jest robić wyprawę foto kilkudniowa , co innego robic zdjęcia przy okazji niejako.

    Jeśli wyprawa jest rekreacyjna to i milion zdjęć, ani optyką za 100tys nie zastąpi odpowiendniej godziny , słońca, wyczekania warunków, pracy nad kadrem .

    Na pewno w sytuacji wycieczkowej można spokojnie postawić na „słabszy” ale i lżejszy sprzęt, ale moje pytanie dotyczyło stricte tego czym dysponuję - przecież nie wezmę tylko telefonu , ani nie kupię kompaktu pod Tatry - tylko dlatego ze tym razem jadę rekreacyjnie... ?

Strona 3 z 3 PierwszyPierwszy 123

Podobne wątki

  1. Wyprawa w góry - w co się zaopatrzyć
    By Umbra in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 732
    Ostatni post / autor: 28-01-2024, 22:40
  2. D40 + sprawdzone słoiki pod M42
    By Manfi in forum Obiektywy - bagnet F (lustrzankowy)
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 10-11-2009, 13:17
  3. [ Krajobraz ] Góry z góry widziane przez chmury
    By creep in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 30-10-2009, 19:07
  4. Letnia wyprawa w góry :)
    By Ponury_Kosiarz in forum Wydarzenia, aktualności fotograficzne
    Odpowiedzi: 33
    Ostatni post / autor: 30-07-2008, 23:34
  5. [ Krajobraz ] Góry które kocham :)
    By rychu_lhotse in forum Krajobraz
    Odpowiedzi: 54
    Ostatni post / autor: 16-12-2007, 18:09

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •