Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie Obiektywy do D5300

    Witam. Przymierzam się do zakupu D5300, a co za tym idzie do wyboru obiektywów. Nie jestem w stanie sam sobie poradzić, bo mój aktualny sprzęt to Lumix dmc fz30 (a z nim miałem wieloletnią przerwę, z resztą ma już zdaje się 13 lat), do którego teraz wróciłem i który denerwuje mnie swoją bezradnością. Zdaję sobie sprawę, że jest już wiele tematów o podobnej tematyce, ale moje wymagania też nie są codzienne. Jak już mówiłem, nie potrafię wybrać niczego właściwego na podstawie wcześniejszych wpisów tu i na innych forach, a troszkę tego przejrzałem.
    Mianowicie rozważam zakup dwóch obiektywów. Pierwszym potencjalnym wyborem byłby obiektyw do robienia zdjęć makro. Tutaj chyba za dużo rozpisywać się nie muszę i wszyscy wiedzą o co chodzi.
    Drugi z nich trudno mi opisać "profesjonalnie" zważając na moją wiedzę w temacie parametrów etc. Generalnie chciałbym używać go do fotografii przyrody. Od roślin o wschodzie słońca, po nieodlegle siedzące ptaki czy dzikie zwierzęta. Jeśli jest w miarę uniwersalny obiektyw pasujący do tego, to miłym byłaby też możliwość zrobienia "zwykłego zdjęcia", tj. niewielkiego krajobrazu nad wodą. Ale nie jest to priorytet.
    Budżet jakim dysponuję to nie więcej niż 4 tysiące, co po odliczeniu korpusu, którym jest D5300, zostaje około 1900 zł.
    Zależy mi na potencjalnym sprzęcie, który sprostałbym moim amatorskim wymaganiom i pozwalał wchodzić w świat fotografii. O profesjonaliźmie nie ma mowy póki co, za cienki jestem.
    Jeśli mielibyście jakieś sugestie, nie tylko co do obiektywów, to bardzo proszę, chętnie wysłucham. Nie mniej jednak zarys moich potrzeb znacie, dlatego liczę na pomoc i z góry za nią dziękuję.
    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez KubieN ; 04-07-2018 o 19:37

  2. #2

    Domyślnie

    Hej,

    Pomyśl nad AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR, po odliczeniu cashback można go mieć za 550zł.

    Zostanie Ci jeszcze około 1400zł za za to można kupić Sigmę 17-50 2.8... no ale nie będzie makro
    Można jeszcze używkę S/T 17-50 2.8 kupić i może znajdzie się coś za resztę kasy do Macro.

    A i zobacz czy nie lepiej kupić Nikon D5600 + dostać kasę z cashback.
    Mi zwrot przyszedł po 1,5 tygodnia. Możesz wtedy kupić Nikona D5600 + AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR, dostać 860zł zwrotu za taki zestaw i pomyśleć o dokupieniu kolejnego szkła.
    Ostatnio edytowane przez Nachzehrer ; 04-07-2018 o 19:57

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nachzehrer Zobacz posta
    Hej,

    Pomyśl nad AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR, po odliczeniu cashback można go mieć za 550zł.

    Zostanie Ci jeszcze około 1400zł za za to można kupić Sigmę 17-50 2.8... no ale nie będzie makro
    Można jeszcze używkę S/T 17-50 2.8 kupić i może znajdzie się coś za resztę kasy do Macro.

    A i zobacz czy nie lepiej kupić Nikon D5600 + dostać kasę z cashback.
    Mi zwrot przyszedł po 1,5 tygodnia. Możesz wtedy kupić Nikona D5600 + AF-P DX NIKKOR 70-300mm f/4.5-6.3G ED VR, dostać 860zł zwrotu za taki zestaw i pomyśleć o dokupieniu kolejnego szkła.
    Nie da się ukryć, że bardziej zależy mi na makro. Może byłaby jakaś alternatowa, która pozwoliłaby mi na obiektyw makro i nawet jakiś w miarę uniwersalny standardowy pozwalający na fotki zwierzaków, ptaszka i niczego poza tym. Nie chcę zamykać się nagle tylko z obiektywem makro i zależałoby mi mieć jakąś alternatywę.

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Sprecyzuj jakie chcesz makro, jakie odległości od obiektu.
    Nie ma uniwersalnych dobrych, a jak kupisz taki to szybko dojdziesz do wniosku że fonem robisz lepsze fotki.
    Przeczytaj wiadomość co ci wysłałem.

  5. #5

    Domyślnie

    Po pierwsze popatrz na cahback, może nowszy model wyjdzie w podobnej cenie do d5300.
    Na początek zestaw ze szkłami AF-P 18-55 i 70-300 VR (nie AF-S) powinien w zupełności wystarczyć do zdjęć, które opisałeś. Budżetu nie przekroczysz, a zostanie nawet na jakieś tanie makro w przyszłości, ale na początek proponuję porobić zdjęcia tym zestawem, po jakimś czasie sam zobaczysz, czego jeszcze potrzeba.

  6. #6

    Domyślnie

    Jeśli chodzi o odległość co do makro, to mówiąć jak to laik - bliska. Trudno mi określić, może około maksymalnie 15 cm, raczej mniejsza? Ciężko mi odpowiedzieć na to pytanie, nie znając aspektów technicznych i jakie dana informacja ma znaczenie.
    Co do sugestii odnośnie cashbacków wezmę to sobie do serca, dzięki.

    Cytat Zamieszczone przez poste Zobacz posta
    Po pierwsze popatrz na cahback, może nowszy model wyjdzie w podobnej cenie do d5300.
    Na początek zestaw ze szkłami AF-P 18-55 i 70-300 VR (nie AF-S) powinien w zupełności wystarczyć do zdjęć, które opisałeś. Budżetu nie przekroczysz, a zostanie nawet na jakieś tanie makro w przyszłości, ale na początek proponuję porobić zdjęcia tym zestawem, po jakimś czasie sam zobaczysz, czego jeszcze potrzeba.
    Poste, co w Twoim rozumieniu znaczy "jakieś tanie makro". Chciałbym spytać o "pi razy drzwi" przedział cenowy. A też kolejne 70-300 VR da radę robić w miarę przyjemne przybliżenia jeśli chodzi o np. owady? Bo zaczynam dochodzić do wniosku, że nie ma co pakować się teraz stricte w makro, skoro za budżet który mam to makrem z prawdziwego zdarzenia nie będzie. Ale jeśli wspomniany wcześniej przez Ciebie obietyw dawałby radę, to może masz rację. Trudno mi okreslić, co znaczy czy dawałby radę z przyjemnymi przybliżeniami. To dość subiektywne, ale coś takiego na czym byłoby widać dany gatunek, jego cechy charakterystyczne - coś co przynajmniej nada się dla mnie do szuflady. Jakbyś był uprzejmy, prosiłby o jakieś przykładowe zdjęcie, bo sam wygooglować nie mogę, w jak mniejwięcej radził by sobie ten obiektyw z mniejszymi obiektami.

  7. #7
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Jeśli chcesz faktycznie prawdziwe makro lub zbliżone do 1:1 to możesz pomyśleć od najtańszego nikkora micro 40mm, ostrzenie chyba od paru centymetrów żeby uzyskać odwzorowanie 1:1, potem masz różne 60mm, większe odległości to tamron 90mm itd, owady makro to nie jest takie hop siup jak sie wielu wydaje.
    Obiektywy 70-300 nie są do makro, nawet jeśli ktoś z marketingu kazał nadrukować taki napis na nim.
    Ostatnio edytowane przez ksh ; 04-07-2018 o 20:49

  8. #8

    Domyślnie

    Czyli aktualnie poza moim zasięgiem cenowym, bo wykluczałby pozostały sprzęt.
    Co do Twojej odpowiedzi Koesh to wiem. Odbiegam już od makro i myślę o cyknięciu fotki jakiemuś owadowi do szulfady, czy dałby radę. To co znalazłem właśnie ( https://www.flickr.com/groups/nikkor_70-300mm_vr/pool/ ) przekonuje mnie, że propozycja Poste'a jako sprzęt startowy nie wydaje się być głupia i poważnie się nad tym zastanowię. Makro to nie jest, nie musisz powtarzać. Pytałem bardzo ogólnie i orientacyjnie

  9. #9

    Domyślnie

    Nikkor AF-P 18-55VR ma skalę 1:2 i doskonale nadaje się do makro na początek. Zrobisz nim obiekty o średnicy 30 mm i wypełnią cały kadr.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ja pseudo makro robię przerobionym Heliosem i jestem zadowolony, nawet kit 18-55 do pseudo makro jest świetny, a 70-300 AF-P VR śmiało bierz bo warto w tej cenie.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Obiektywy do D5300
    By kimmy in forum Obiektywy 24-75mm
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 29-04-2018, 19:32
  2. Odpowiedzi: 5
    Ostatni post / autor: 12-11-2017, 13:31
  3. D3300 czy D5300 + obiektywy do architetkury | Dylemat wyboru
    By zbieraj in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 32
    Ostatni post / autor: 18-06-2014, 22:37
  4. D5300 18-300
    By lampik in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 52
    Ostatni post / autor: 17-01-2014, 21:10

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •