Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie ND1000 niepożądany efekt

    Zauważyłem, że przy zastosowaniu filtr ND1000 przy krótkiej ogniskowej (24mm) oraz relatywnie dobrym świetle czyli z czasami rzędu 1s do 2s na zdjęciach widać większe przyciemnienie na zewnątrz kadru. Taki efekt nieco przypominający hotspota IR, ale to nie do końca tak wygląda. Gdy podciągam ogniskową to efekt w zasadzie znika w okolicach 50mm. Bardziej interesujące jest jednak to, że przy czasach rządu 8-15s tego efektu nie ma. Zastanawia mnie czy to wina filtra czy konstrukcji obiektywu, względnie inny powód.

  2. #2

    Domyślnie

    A to po prostu winieta, która dominuje właśnie na szerokim kącie i znika przy dłuższych ogniskowych ?

  3. #3

    Domyślnie

    Nie @gremed , nie jest to winieta od obudowy filtra. Jest spory zapas. Delikatnie w rogach kadru widać dopiero trzeci filtr. Nie jest to także efekt obserwowany często (z tego co czytałem) na granicy szkła filtra z obudową, bo z premedytacją używam stepup na większą średnicę. Tak jak już pisałem, efekt znika nie tylko wraz ze zmianą ogniskowej ale i przy dłuższych czasach.

  4. #4

    Domyślnie

    To to jednak winieta, nie od filtra tylko obiektywu. Czasem taki efekt wychodzi np. na zdjęciach z lustrzanki i mocno winietującego obiektywu, po korekcie w LR czy puszce wszystko jest ok, przy mocniejszej obróbce, symulacji filtrów itp. wychodzi winieta.

  5. #5

    Domyślnie

    @poste czyli to sprawa konstrukcji obiektywu? To jest Nikon P900, w innych okolicznościach nigdy tego nie miałem, tylko przy ND1000 przy krótszych czasach, bo przy długich winiety by nie było?

  6. #6

    Domyślnie

    Zapewne tak jak napisałem. Winieta prawdopodobnie jest korygowana przez soft, a ten w pewnych specyficznych warunkach sobie nie radzi. To i tak mała cena za ekwiwalent ogniskowej 24-2000.

  7. #7

    Domyślnie

    @poste jeśli tak to wygląda, że aparat koryguje winietę w locie to faktycznie ma się prawo pogubić z takim filtrem. To by tłumaczyło efekt. Dzięki za podpowiedź.

  8. #8

    Domyślnie

    wrzuc zdjecie. ale zrob golego RAW-a i go wywolaj czyms niekorygujacym magicznie optyki

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez akustyk Zobacz posta
    wrzuc zdjecie. ale zrob golego RAW-a i go wywolaj czyms niekorygujacym magicznie optyki
    Ale z p900 chyba tak się nie da? Tylko jpg wychodzi z tej puszki. Korekta optyki jest oczywista, jak inaczej osiągnąć taki zakres.

  10. #10

    Domyślnie

    ano chyba ze tak... to wycofuje uwage

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. ND1000 + redukcja
    By Bruner in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 1
    Ostatni post / autor: 12-01-2018, 02:06
  2. Hoya pro ND500 czy ND1000
    By lukaszcin in forum Filtry, konwertery, pierścienie
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 31-03-2015, 22:21
  3. CP5400 - niepozadany fiolet
    By Xeper in forum Aparaty cyfrowe kompaktowe - Coolpix
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 09-05-2007, 12:06

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •