Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 13
  1. #1

    Domyślnie Jaki zestaw studyjny do zabawy w 2023 roku?

    Już prawie się zdecydowałem na zestaw Qadralite up! x 700, ale nie mogę się zdecydować bo na szali waży Elinchrom zestaw 2x RX4.

    Quadralite jest tani jak barszcz, są 3 lampy i najpopularniejsze mocowanie Bowens.
    W zestawie jest jeden mały softbox, czasza z wrotami i plastrem i kolorowymi filtrami i parasolka.
    Ale za to lampy są słabe i nie mają HSS i wyzwalacz trzeba dokupić osobno.

    Elinchrom jest mocniejszy i ma HSS, ale ma swoje mocowanie modyfikatorów i dwie lampy zamiast trzech.
    W zestawie są dwa softboxy i wyzwalacz bez HSS.
    Ale mogę przecież użyć którejś z posiadanych lamp reporterskich jako trzecią lampę na włosy lub na tło.
    W zestawie nie ma czaszy więc żeby założyć parasolkę to trzeba najpierw dokupić czaszę :-ź

    Oba zestawy jak na dzisiejsze czasy straszą żarowymi żarówkami modelującymi i w obu zestawach podobno te żarówki nie dość, że się grzeją, to ciągle się przepalają i nie zawsze można je kupić.
    Oba zestawy chyba swoją premierę miały ładnych parę lat temu, więc pewnie lada chwila będzie premiera nowych wersji z LEDami, a ja zostanę z tymi żarówkami na zawsze.

    Który zestaw byście wybrali i czy są jakieś lepsze propozycje do amatora do zabawy? Np. ze światłem modelującym na LEDach - ?

    Chciałbym kupić gotowy zestaw, a nie kompletować samemu.

  2. #2

    Domyślnie

    Po co Tobie HSS w studio?
    Na jakich przysłonach zamierzasz fotografować?

  3. #3

    Domyślnie

    HSS w studio oczywiście się nie przyda, ale mając HSS mogę zabrać lampy na działkę, gdzie mam piękne tła z naturalnej roślinności i tam pstrykać.

  4. #4

    Domyślnie

    Do zastosowań na zewnątrz lepiej sprawdzają się lampy z aku.
    Nie odpowiedziałeś na jakich przysłonach będziesz fotografował, a to dość ważne. Jeśli lubisz pełną dziurę w studio to problemem będzie mała regulacja mocy tych lamp. W Quadralite jest to chyba 1/32 a w Elinchrom tylko 1/16 więc jeszcze gorzej.
    Jeśli natomiast planujesz używać tradycyjne przysłony studyjne to dasz sobie radę. Zawsze można podnieść iso.
    Brałbym Quadralite ze względu na Bowens i fajny asortyment. Dość awaryjne to jest, ale i tak stosunek ceny do jakości jest imho bardzo dobry.
    Jeśli chodzi o ledowe piloty to dla mnie wciąż są jeszcze za słabe.

  5. #5

    Domyślnie

    Jeśli chcesz to łączyć z lampami reporterskimi, które mają moc powiedzmy kilkadziesiąt Ws, to pytanie, czy w połączeniu z nimi ta lampa Elinchrome nie będzie za mocna. Bo możliwość zmniejszania mocy błysku jest w niej ograniczona. Ten Godox/Quadralite jest pod tym względem nieco bardziej elastyczny, zwłaszcza jeśli Cię nie odstrasza niewielkie podniesienie ISO.
    Elinchrome: moc 400 Ws, regulacja do 1/16.
    Godox MS300 (czyli ten Qadralite coś tam 300): moc 300 Ws - regulacja do 1/32.

    Z drugiej strony, jeśli chcesz fotografować po kilka osób przy nieco większej GO, to i 400 Ws może być za mało.

    Mam - też do zastosowań amatorskich - właśnie dwa Godoxy 300MS. Plus kilka fleszy reporterskich. Godox MS300 to pierwowzór tej mocniejszej lampy z tego zestawu Quadralite, który rozważasz.
    W instrukcji faktycznie nie ma mowy o HSS - bo i po co on w studiu :>. No chyba że się fotografuje np. krople wody przy powiedzmy 1/4000 s. Natomiast kiedyś kontrolnie włączyłem HSS w swoim Nikonie D750 i w zamontowanym na nim wyzwalaczu radiowym Godox X2T. HSS działa! Ale przy starszych wyzwalaczach podobno są problemy.

    Jeśli chcesz mieć w plenerze moc może i nieco mniejszą niż z lampy studyjnej, ale bez uwiązania do sieci elektrycznej, to możesz jeszcze sprawdzić np. lampę Q. Reporter 200 Pro TTL = Godox AD200. Albo bardziej wypasioną AD600.
    Jakich modyfikatorów będziesz potrzebować (rodzaj, masa, rozmiar) i jaki udźwig mają statywy z tych zestawów? Żeby Ci powiedzmy nie odleciała lampa na słabiutkim statywie, z parasolką w charakterze żagla. Może samodzielne skompletowanie zestawu będzie sensowniejsze?
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 02-12-2022 o 17:08
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

  6. #6

    Domyślnie

    Podoba mi się światło z duuużych softboxów z gridem i dlatego obawiam się, że moc 200Ws/300Ws Quadralite będzie za mała. W studiu chciałbym mieć ISO 100 i przysłonę 11-16. Mam m.in. Pentacona 6 i chcę nim też się pobawić w studio z lampami domykając trochę przysłonę. Chcę lampy typowo studyjne, zasilane z sieci i posiadające normalne mocowanie modyfikatorów. Wiadomo, że mocowanie Bowens jest najpopularniejsze, ale mocowania Elinchrom nie wykluczam, bo to też normalne, studyjne mocowanie. Mogę się w przyszłości szarpnąć na większą oktę Elinchroma, a na razie zastosować przejściówkę. Jeżeli HSS faktycznie działa w tych tanich Quadralitach, to plus, ale czy moc 200/300Ws na dużej okcie z gridem nie będzie zbyt mała, żeby na ISO100 mieć F 1/16 przy całej sylwetce? Wysokość pomieszczenia na studio to 340 cm.
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 02-12-2022 o 21:14

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pugilares Zobacz posta
    (...) obawiam się, że moc 200Ws/300Ws Quadralite będzie za mała. W studiu chciałbym mieć ISO 100 i przysłonę 11-16. Mam m.in. Pentacona 6 (...).
    Aaaa, to już wiem, czemu potrzebne ci ISO 100 i większa liczba przesłony - masz Pentacona Six! Piękna rzecz. Pozdrów go od mojego Rolleicorda Va i jego kilku kumpli 6x6 i 6x9. Jedną z zalet średniego formatu względem małego obrazka (tzw. "pełnej klatki") jest mniejsza głębia ostrości dla danej przesłony, ale przy zdjęciach całej sylwetki to niekoniecznie jest zaleta...

    Przy f/11 i ISO 100 moc 300 Ws wystarcza do softboxa 60x90 cm, 30x120 cm czy innego o podobnej powierzchni (ja np. sobię chwalę oktę 95cm). Większa moc nigdy nie zaszkodzi, byle dało się ją swobodnie zmniejszać w razie potrzeby. I chyba to jest rozwiązanie: kup na początek 1 lampę 300Ws (słabsza nie ma sensu, skoro ceny są porównywalne) i jakiś softbox jako główne światło, do wypełnienia z drugiej strony użyj blendy czy bodaj białego kartonu, swojego flesza (choćby odpalanego z fotoceli za 20 zŁ) użyj jako hairlight/rimlight, i wtedy zobaczysz, jaki jest efekt, co dokupić. A jeśli lampa 300 Ws będzie za słaba jako headlight, to zawsze możesz ją używać jako hairlight itd.

    Pewnie to wiesz, ale dla niektórych filmów efekt Schwarzschilda przy świetle błyskowym jest znaczący => potrzeba silniejszych lamp.

    Wszedłem na stronę polskiego dystrybutora Godoxa - przefiltrowałem dostępne teraz lampy o mocy co najmniej 400 Ws i z mocowaniem Bowensa - wybór jest taki: https://store.godox.eu/pl/46-lampy-b...duct.price.asc.

    Ale warto przed kupnem sprawdzić, czy dana lampa ma wbudowany kompatybilny odbiornik radiowy, czyli też systemu X Godox 2.4G - który przy tej cenie jest bezkonkurencyjny / lepszy od znacznie droższych konkurentów. Choć niby można do prawie dowolnej lampy dokupić odbiorniki radiowe Godox X1T - byle miała odpowiednie wejście. Lamp z zestawu Elinchron nie znam, ale moją nieufność budzi informacja, że dołączają kilkumetrowy kabelek synchronizacyjny PC. No niby można, ale po co? Tzn. kiedy oni tę lampę zaprojektowali - 60 lat temu?

    U mnie HSS działa, ale do tego potrzebna jest zgodność 3 elementów: aparat, nadajnik i lampa/odbiorniik. Wziąłbym aparat i sprawdził w sklepie.

    Pewnie zawodowi fotografowie studyjni rechoczą czytając moje porady, ale może się odezwą i coś sensowniejszego doradzą.
    Ostatnio edytowane przez Pawel_M ; 03-12-2022 o 13:18
    D750 + D90 + analogi (m.in. F100, BX20, kilka aparatów średnio- i wielkoformatowych)

  8. #8
    Super Moderator Konto PREMIUM Awatar Jacek_Z
    Dołączył
    11 2005
    Miasto
    Bydgoszcz
    Posty
    32 751

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Pugilares Zobacz posta
    Już prawie się zdecydowałem na zestaw Qadralite up! x 700, ale nie mogę się zdecydować bo na szali waży Elinchrom zestaw 2x RX4.

    Quadralite jest tani jak barszcz, są 3 lampy i najpopularniejsze mocowanie Bowens.
    W zestawie jest jeden mały softbox, czasza z wrotami i plastrem i kolorowymi filtrami i parasolka.
    Ale za to lampy są słabe i nie mają HSS i wyzwalacz trzeba dokupić osobno.

    Elinchrom jest mocniejszy i ma HSS, ale ma swoje mocowanie modyfikatorów i dwie lampy zamiast trzech.
    W zestawie są dwa softboxy i wyzwalacz bez HSS.
    Ale mogę przecież użyć którejś z posiadanych lamp reporterskich jako trzecią lampę na włosy lub na tło.
    W zestawie nie ma czaszy więc żeby założyć parasolkę to trzeba najpierw dokupić czaszę :-ź

    Oba zestawy jak na dzisiejsze czasy straszą żarowymi żarówkami modelującymi i w obu zestawach podobno te żarówki nie dość, że się grzeją, to ciągle się przepalają i nie zawsze można je kupić.
    Oba zestawy chyba swoją premierę miały ładnych parę lat temu, więc pewnie lada chwila będzie premiera nowych wersji z LEDami, a ja zostanę z tymi żarówkami na zawsze.

    Który zestaw byście wybrali i czy są jakieś lepsze propozycje do amatora do zabawy? Np. ze światłem modelującym na LEDach - ?

    Chciałbym kupić gotowy zestaw, a nie kompletować samemu.
    Zapomnij o paru opcjach jakie rozpatrujesz.
    1. Chcesz tanio, a patrzysz na Elinchromy. Ceny modyfikatorów, jakie za chwilę okaże się, że potrzebujesz cie wykończą. Te Elinchromy zdaje się są chińskie. To jakość Quadralite.
    2. 300 Ws by mieć z dużym softboxem z gridem (kradnie światło) przysłonę 16 oznacza, że lampa musi być baaardzo blisko. Raczej tak nie będziesz pracował. Bierz 600 Ws, to może obejdzie sie bez podnoszenia ISO do 200, 400.
    3. Seria Up! ma mikroskopijny podział energii błysku. Czyli możesz zmieniać w zakresie 4 przysłon, ale .. pamiętaj, że jak ustawisz plan zdjęciowy to flashmeter może ci pokazać wartość, która jest przez ciebie niechciana, a Ty nie będzisesz miał pola manewru regulacji. Np lampa na max, 1/1 a ty nie masz f 16 tylko f8. Nie podniesiesz energii. Trzeba więcej Ws. Albo chcesz mieć płytką GO, a lampa na minimum ci daje f 4. Za mały zakres regulacji. Chcesz mieć wygodnie to kup silniejsze lampy Quadralite z zakresem do 1/128, mają one wbudowany odbiornik Navigatora co też jest plusem, kupisz tylko nadajnik.
    4. Kupna lamp w zestawie odradzam, bardzo. Zestawiają wszystko po taniości, potem będziesz wymieniał wszystko na solidniejsze. Np lampa Up! - plastik, a ty piszesz o dużym softboxie z gridem. Co oznacza, że po czasie softbox będzie ci opadał (w zestawie nie dają cięzkiego modyfikatora - bo droższyu i bi cięzki). Statywy lekkie, chybotliwe, cienkie rureczki. Czasza jest zawsze z każdą lampą studyjną, łaski nie robią.
    5. Unikaj pilotów LED, one mają pewien sens w lampach plenerowych, bo żrą mało prądu, a jak sie pracuje na akku w plenerzeto to jest ważne. Przy zasilaniu sieciowym ten argument za LED upada. Na dziś producenci lamp stosują płaskie LEDy, świecące tylko do przodu. Czyli nie świecą w odbłyśnik softboxu itp. Nie daj się zmanipulować reklamom. To tak jakbyś w softbox wstawił lampę reporterską. Zły rozkład światła, świecą w środek, a czym większy softbox tym gorzej z jego brzegami. Z beautydish masakra. No i ile one mają W? Modelująca w lampie fajnie jak ma halogen 250 W, choć ostatnio dają częsciej juz tylko 150 W. Halogen, to silniejsze niż żarówka do której porównujesz LEDa. Taki LED świecący tylko do przodu powinien mieć z 30W, a nie kilkanaście.

    Cytat Zamieszczone przez Pugilares Zobacz posta
    HSS w studio oczywiście się nie przyda, ale mając HSS mogę zabrać lampy na działkę, gdzie mam piękne tła z naturalnej roślinności i tam pstrykać.
    Czyli będziesz ciągnął prąd przedłużaczami? OK. Bo inaczej to lampy typu Atlas 600, ma swój akumulator.

    Cytat Zamieszczone przez Pugilares Zobacz posta
    Podoba mi się światło z duuużych softboxów z gridem i dlatego obawiam się, że moc 200Ws/300Ws Quadralite będzie za mała. W studiu chciałbym mieć ISO 100 i przysłonę 11-16. Mam m.in. Pentacona 6 i chcę nim też się pobawić w studio z lampami domykając trochę przysłonę. Chcę lampy typowo studyjne, zasilane z sieci i posiadające normalne mocowanie modyfikatorów. Wiadomo, że mocowanie Bowens jest najpopularniejsze, ale mocowania Elinchrom nie wykluczam, bo to też normalne, studyjne mocowanie. Mogę się w przyszłości szarpnąć na większą oktę Elinchroma, a na razie zastosować przejściówkę. Jeżeli HSS faktycznie działa w tych tanich Quadralitach, to plus, ale czy moc 200/300Ws na dużej okcie z gridem nie będzie zbyt mała, żeby na ISO100 mieć F 1/16 przy całej sylwetce? Wysokość pomieszczenia na studio to 340 cm.
    Jak wyżej pisałem, 300 Ws to za mało. Masz niezłą wysokość studia, jeśli spore odejście to zapomnij o 300 Ws i przysłonie 16 przy dużym sofcie z gridem.
    Co do Elinchroma i normalnego mocowania studyjnego. Nie wiem co rozumiesz przez normalne. Wszystkie lampy studyjne mają mocowanie "normalne", każda firma inne. Popatrz pierw na ich ceny. Dużego softa z gridem. Głupie 90x110 kosztuje 850 zł, bez grida, to kolejne kilkaset zł, a wszystko to na zamówienie, czyli czekasz, bo towaru nie ma w PL. Zapewniam cie, że będziesz potrzebował kilku modyfikatorów. Może się okazać, że na modyfikatory inne niż Bowens S wydasz więcej niż na lampy. Gridy do Elinchroma kosztują więcej niż cały softbox z uchwytem Bowens. W dodatku kiepsko z dostępnością i wybór rozmiarów mniejszy.
    Ostatnio edytowane przez Jacek_Z ; 03-12-2022 o 15:37
    Moje systemy: Nikon F i Z, Hasselblad, Leica, Pentax, Rolleiflex, FKD Zenity, Praktiki, ruskie dalmierze i około 30 szkiełek.

  9. #9

    Domyślnie

    Nie pisałem nigdzie, że musi być tanio. Pisałem, że zestaw Quadralite Move UP! X 700 składający się z trzech lamp z czaszami, ze statywami, jednego małego softboxa, plastra miodu z wrotami i kolorowymi filtrami, małej parasolki transparentnej jest tani jak barszcz. Do tego taniutki wyzwalacz Navigator X Plus i można zacząć błyskać. Trzy lampy dają wymagany zestaw key, fill i hair. Ale dwie z tych lamp mają po 200Ws, więc może być za mało do fotografowania na filmie ISO 160 całej sylwetki.

    Zestaw Elinchrom D-Lite RX 4/4 Softbox to go Set zawiera dwie lampy po 400Ws ze statywami, dwa nieduże sofboxy, wyzwalacz i futerały.
    Też można od razu zabrać się za zabawę, bo na włosy mogę użyć flesza na paluszki.

    Na razie nie widzę innych zestawów do kupienia w paczce.

    Do obu zestawów trzeba potem coś dokupić - większe softboxy,

    do zestawu Quadralite mocniejszą lampę,
    trzecią lampę do Elinchroma.

    Mocniejsze statywy mam ze starych zapasów.

    Cena sofboxa 150 cm Elinchrom jest oczywiście wyższa niż softboxa Quadralite 150 cm, ale jeszcze nie ścina z nóg, a można poczekać na promocję, albo polować na używańca.
    Są też przejściówki do mocowania.

    Jakoś dziwnie, ale w zestawie Elinchroma NIE MA CZASZY. To jest oczywiście bez sensu, bo żeby użyć parasolki trzeba kupić jeszcze czaszę.
    Ale za to są fajne futerały
    Ostatnio edytowane przez Pugilares ; 05-12-2022 o 00:54

  10. #10

    Domyślnie

    Jacek dobrze ci radzi. Zestawy są złożone z najsłabszych elementów.
    Jeżeli zależy ci na pracy na modyfikatorach to musisz zdawać sobie sprawę z tego że zwykle dość szybko zaczyna brakować mocy. Quadralite ma lampy 600 i 800ws dobierz te które mają największy zakres sterowanie mocą. Dokup folie ND. Dokup światłomierz do światła błyskowego oraz modyfikatory. Zrób własny zestaw.

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. jaki zestaw studyjny?
    By picolo2009 in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 12-11-2013, 14:59
  2. Bracket i zestaw studyjny
    By Kacper82 in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 8
    Ostatni post / autor: 15-12-2012, 20:54
  3. Zestaw studyjny do domu
    By wojtekp1976 in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 28
    Ostatni post / autor: 13-09-2011, 07:37
  4. flaszowy zestaw studyjny
    By Kargulo in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 13-02-2009, 00:56
  5. zestaw studyjny, synchronizacja w studio
    By MikeP in forum Studio - sprzęt i praca w studiu
    Odpowiedzi: 23
    Ostatni post / autor: 12-09-2007, 16:01

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •