Dzień dobry wszystkim.

1. O co chodzi?

Zamykam aktualnie działalność związaną z eCommerce. Nie trafiłem z tą branżą, lecz przy robieniu zdjęć na własny użytek do sklepu czuję że fotografia produktowa to coś co chcę robić. Zdjęć amatorskich zrobiłem już setki do sklepu, ale to było na poziomie amatorskim - czyli telefonem i światło stałe. Ale dzięki temu całkiem sprawnie idzie mi obróbka. Chcę teraz poświęcić czas na naukę zdjęć produktowych w stopniu który pozwoli mi z czasem na robienie tego komercyjnie. Tylko zdjęcia produktowe w studio, więc nie planuję portretów itd.

2. Co mam?

Aktualnie mogę wydzielić miejsce w domu maksymalnie o wymiarach 3x3m i 2,6m wysokości. Oczywiście to jest minimum które jak będzie potrzeba zmienię na coś większego.
Mam 4 statywy do oświetlenia i statyw do aparatu.

3. Jakie fotografie chcę wykonywać?

Szeroko pojęta fotografia produktowa. Przedmioty na które pozwoli mi w tej chwili miejsce (3x3m) Nie mam manekina do duchów więc odzież na razie odpada. Jako szeroko pojętą fotografię produktową mam na myśli rzeczy małe typu galanteria, szkło, butelki, małe agd/rtv i wszystko inne na czym będę mógł się uczyć. Zdjęcia zarówno na białym tle do szparowania jak i na szkle, plexi czy innych kolorach tła. Chcę spróbować wszystkiego.

4. Budżet i czego oczekuję od sprzętu.

Tutaj sprawa nie jest oczywista ponieważ fotografia i sprzęt do niej to jest coś na co mogę teraz w 100% poświęcić budżet i zarobki z pracy na etacie. Na aparat z podstawowym obiektywem i zestaw 2 lamp mam koło 4.000zł. Z każdym miesiącem mogę dokupić coś za około 1000zł. Założyłem taki plan że kupię aparat który będzie miał przyszłościowe body + w zestawie podstawowy obiektyw 18-55 na pierwszy miesiąc/dwa do nauki. Aparat chcę kupić taki aby był dobrą bazą do lepszych obiektywów typu tamron 90mm w przyszłości. Co do lamp to nie chciałbym oszczędzać dlatego na początek chcę kupić jedną lub dwie i z następnymi miesiącami dokupić po sztuceaż będę miał te 3-4. Postawiłem na lampy studyjne błyskowe.

5. Co wybrałem do kupienia?

Aparat:
- Nikon D5300 + obiektyw 18-55mm

Lampy:
2x Quadralite Fomex E 400Ws (fajnie jak by znalazło się coś tańszego ale taką kwotę jestem w stanie zaakceptować)

Dodatki:
- Softboxy dobiorę po sprecyzowaniu miejsca w studio już sam.
- Wyzwalacz Quadralite Navigator Kit
- Statyw do aparatu - na razie mam bardzo podstawowy, a lepszy będę chciał kupić we własnym zakresie po tym już będę wiedział czego dokładnie potrzebuje.
- Tła, blendy i inne akcesoria tak jak wyżej^
- Lightroom i photoshop na razie w wersjach abonamentowych więc nie liczę do budżetu.

6. Na koniec.

W zasadzie chcę na ten moment w takim budżecie kupić przyszłościowy aparat z możliwością rozbudowy w postaci obiektywu i lampy które posłużą za naukę ale których nie będę musiał wymieniać tylko ewentualnie dokupić mocniejsze lub inne.