Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 12
  1. #1

    Domyślnie korekta ekspozycji

    Witam, Mam pytanie odnośnie ustawienia korekty ekspozycji. Dlaczego zmieniając na plus czy minus nie widzę żadnej różnicy w jasności zdjęcia? Dając kompozycję na plus kreska na drabince idzie w kierunku minusa, a dając na minus w kierunku plusa, ale na zdjęciu nie ma żadnej różnicy. Dopiero po podłączeniu lampy działa to tak jak powinno-moim zdaniem. Nikon d7200. Może ja czegoś nie rozumiem

  2. #2

    Domyślnie

    Aparat w trybie M ?
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nbogdan Zobacz posta
    Aparat w trybie M ?
    tak, tryb M

  4. #4

    Domyślnie

    Jak masz pełny manual, to aparat sam nie podniesie ekspozycji, pokazuje ci na drabince swiatlomierza, że masz zdjęcie niedoświetlone. Zmień czas lub przysłonę aby doprowadzić drabinkę na ,,0,, i zobaczysz efekt. Albo zmień tryb na A czy S a aparat sam skoryguje ekspozycję. Korekta ekspozycji to nic innego, jak ,,oszukanie,, swiatlomierza na plus lub minus.
    D7000+S17-50/2.8+S70-200/2.8+S30/1.4
    było: D90, N18-105, N50/1,8D, N70-210D

  5. #5

    Domyślnie

    Dzięki za wyjaśnienie

  6. #6

    Domyślnie

    Czy podczas robienia zdjęć na sali z lampą skierowaną w górę zwiększacie wartość ekspozycji? Jeśli tak, to o ile?

  7. #7

    Domyślnie

    Jeśli lampa jest wystarczająco mocna, nie ma takiej potrzeby. Sensor pomiaru światła odcina błysk gdy uzna, że poziom naświetlenia sceny jest prawidłowy, niezależnie od tego, gdzie w danej chwili skierowana jest głowica lampy.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Wavehunter Zobacz posta
    Czy podczas robienia zdjęć na sali z lampą skierowaną w górę zwiększacie wartość ekspozycji? Jeśli tak, to o ile?
    pomiar swiatla odbitego przez obiektyw TTL powinen to automatycznie uwzglednic regulujac odpowiednio czas blysku , czyli w idealnym wypadku zadna korekta nie jest potrzebna.

    Ale w praktyce zalezy to od lampy , nie wszystkie lampy pracuja liniowo , szczegolnie te najtansze lubia na krotkich odleglosciach raczej przeswietlac , na dlugich niedoswietlac. Nie ma reguly , trzeba sprawdzic dla konkretnej lampy - wykonac pare zdjec i zastosowac poprawke jesli konieczna. Ta poprawka moze byc rozna dla roznych odleglosci , czyli wysokosci pomieszczenia.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Nican Zobacz posta
    pomiar swiatla odbitego przez obiektyw TTL powinen to automatycznie uwzglednic regulujac odpowiednio czas blysku , czyli w idealnym wypadku zadna korekta nie jest potrzebna.A
    Mam 2 lampy sb800 i YN568 i na obu jest ta sama sytuacja, że zawsze mam niedoświetlone zdjęcia gdzieś o 0,5 EV Nawet po wrzuceniu zdjęć na LR i wciśnięciu auto ekspozycji zawsze ją podbija. Skoro TTL sam powinien to dostosować, to gdzie może leżeć problem? Czy w takiej sytuacji podbijać moc lamy, czy zwiększać EV?

  10. #10

    Domyślnie

    Zrób eksperyment i w SB-800 ustaw takie same parametry, ale w trybie A. Porównasz wyniki.
    Przyczyn może być sporo, począwszy od wbitej korekcji lampy w TTL-u.

    P.S. Nie wiem, czy wyraziłem się jasno: to lampa ma być w trybie A, nie aparat.
    Ostatnio edytowane przez Ligo ; 28-06-2018 o 21:57

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. HI/LOW i korekta ekspozycji
    By XGrzesX in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 17-04-2009, 08:30
  2. Korekta pomiaru ekspozycji (b6)
    By Nikuś in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 7
    Ostatni post / autor: 13-03-2009, 14:11
  3. Korekta ekspozycji w trybie M
    By R in forum Foto - technika
    Odpowiedzi: 29
    Ostatni post / autor: 02-06-2008, 13:07
  4. Korekta ekspozycji - dezorientacja
    By wad in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 27-12-2007, 23:56
  5. SB 800 Korekta ekspozycji
    By step.tom in forum Lampy błyskowe
    Odpowiedzi: 10
    Ostatni post / autor: 16-08-2005, 17:37

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •