Close

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 14
  1. #1

    Domyślnie Zarabianie na fotografii

    Witam wszystkich.

    Przeczytałem dużo postów i już mam mętlik w głowie.

    Chciałbym dorabiać sobie na fotografii, portrety rodzinne i plenerowe, żadne wesela i inne duże imprezy. Jak najbardziej jestem skłonny założyć działalność gospodarczą bo raczej należę do tych osób które wolą spokojnie spać niż kombinować. Lecz na samym początku przygody, DG uważam mija się z celem ponieważ koszty na pewno będą przewyższały zyski.
    Jak z tym wszystkim zacząć? Mam plan aby ogłosić się że wykonam darmowe sesje, jakoś portfolio trzeba zrobić, ale co zrobić przy pierwszych próbach sesji za pieniądze, jaką umowę zastosować żeby było to legalne. Nie chce robić tego "na słowo" ponieważ po sesji jak klient poprosi mnie o rachunek/fakturę itp. to zapadnę się pod ziemie.
    Czy na każde zdjęcie które bede chciał umieścic w internecie jako portfolio musze mieć zgode modela?

    Dziekuje i pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Nie musisz mieć DG by wystawić rachunek. (Dodatkowo weszły ostatnio przepisy, które zwalniaja z rejestracji działalność jeżeli nie przekracza określonych kwot. A jeszcze dodatkowo po rejestracji obecnie jest pół roku bez Zusu.

    Co do zgody, to co do zasady tak, przy czym czasami ta zgoda jest domniemana - jak była zapłata za sesję.

  3. #3

    Domyślnie

    Dzieki za odpowiedź w takim razie szukam dalszych informacji

  4. #4
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Ale jakie masz koszty zakładania DG ?
    Pół roku bez zus, potem 520zł z czego połowę odliczasz, podatek jedynie płacisz ale przy rozwijaniu takiej działalności zakupy są na tyle duże że nie ma z czego płacić podatku, kwestia księgowania teraz jest banalna, wszystko elektronicznie załatwiasz bez kosztów i tracenia czasu.

  5. #5

  6. #6

    Domyślnie

    Zacznij sobie jeszcxze od tego: https://www.spidersweb.pl/2016/01/mi...ziemniaka.html
    i wtedy ju z mozesz rzmowaiac o zarabianiu na zgjeciachhh....
    Pozdrawiam. Piotr

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Słuby IRS mają na takie dzieła swoje określenie "gruba pralka"
    Pozdrawaim Piotr
    Leica M9 + MP + Summilux 35/1.4 ASPH + Noctilux 50/0,95

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Quality988 Zobacz posta
    Witam wszystkich.

    Przeczytałem dużo postów i już mam mętlik w głowie.

    Chciałbym dorabiać sobie na fotografii, portrety rodzinne i plenerowe, żadne wesela i inne duże imprezy. Jak najbardziej jestem skłonny założyć działalność gospodarczą bo raczej należę do tych osób które wolą spokojnie spać niż kombinować. Lecz na samym początku przygody, DG uważam mija się z celem ponieważ koszty na pewno będą przewyższały zyski.
    Jak z tym wszystkim zacząć? Mam plan aby ogłosić się że wykonam darmowe sesje, jakoś portfolio trzeba zrobić, ale co zrobić przy pierwszych próbach sesji za pieniądze, jaką umowę zastosować żeby było to legalne. Nie chce robić tego "na słowo" ponieważ po sesji jak klient poprosi mnie o rachunek/fakturę itp. to zapadnę się pod ziemie.
    Czy na każde zdjęcie które bede chciał umieścic w internecie jako portfolio musze mieć zgode modela?

    Dziekuje i pozdrawiam
    Jest jeszcze możliwość zawieszenia zarejestrowanej działalności. Czyli dajmy na to "używasz" jej od maja do września (tak przykładowo), a w pozostałych miesiącach "zamrażasz" DG. Można działalność zawiesić i odwiesić na min 1 miesiąc. Nie da się zrobić tego np. na 2 dni czy coś takiego. Jeśli zamrozisz DG i nie odwiesisz przez 2 lata to automatycznie anulują całą DG w urzędzie.

    Jak jest zawieszona nie płacisz nic.

    O powyższym czytałem przed dwoma laty, podejrzewam, że dalej to jest aktualne ale musisz pogooglować czy się coś nie zmieniło.
    D7100; D80; T17-50; N70-300VR; N35 1.8G

  8. #8

    Domyślnie

    Już nie anuluja po 2 latach zawieszenia. W zeszłym roku się to zmieniło. Teraz można mieć zawieszoną bezterminowo.

  9. #9

    Domyślnie

    Bardzo istotną rzeczą, jest mieć partnera/partnerkę która będzie na etacie, i będzie miała stale miesięczne dochody, ale takie dochody, że w razie słabszego miesiąca utrzymacie się z jednej pensji... Stała i pewna pensja musi być, bo do zarabiania w fotografii jest bardzo długa droga, i nie da się "odtak" zarabiać, nawet mając wyśmienite portfolio trzeba dużo poświęcić na zdobycie klientów i zaufania, bo to że ktoś robi bardzo dobre zdjęcia, nie oznacza że będzie miał zdolności do pozyskiwania klientów. Dobre portfolio to 20% sukcesu, reszta reklama kontakt z klientami, spotkania na których musisz dać się na tyle polubić, żeby zaufali na tyle żeby Ciebie wybrać. Bo choćbyś miał najpiękniejsze zdjęcia na świecie, to na spotkaniu nie spodbasz się i koniec.
    Ostatnio edytowane przez kurczeblade ; 25-01-2019 o 14:09

  10. #10

    Domyślnie

    a po co fotograf mebli, samochodów, biżuterii etc musi dac się polubic ? Nie patrzmy na świat przez pryzmat fotografii slubnej. Są dziedziny fotografii gdzie liczy się warsztat i umiejętności i jeżeli robisz genialne foty np bizuterii a jesteś smutasem to z głodu nie zginiesz

Strona 1 z 2 12 OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Zarabianie na swojej pasji.
    By Travis6Strong in forum Cafe NIKON
    Odpowiedzi: 44
    Ostatni post / autor: 06-05-2013, 09:46
  2. Zarabianie na stockach
    By wronap in forum Fotografia - tematy ogólne
    Odpowiedzi: 4
    Ostatni post / autor: 04-07-2007, 19:48

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •