Close

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 44

Mieszany widok

Poprzedni post Poprzedni post   Następny post Następny post
  1. #1

    Domyślnie Lr, Ps a przeglądarki Windowsa - poważna różnica w nasycenie barw.

    No właśnie. Mam problem jak w temacie.
    Zaczną od tego, że już kiedyś zakładałem podobny temat. Skończyło się na kilku dniach rozmów i problem pozostał. Wtedy jednak sytuacja była inna - w Ps i Lr kolorki miałem ładnie nasycone A po eksporcie zdjęcia wyglądały blado. Stwierdziłem, ostatecznie, że monitor do dupy.
    Właśnie kupiłem lepszy (Eizo CS 2420 + kalibiator x-rate i1pro). Przeprowadziłem podstawową kalibrację przez Color Navigator w trybie fotography. Kolory są chyba ok (choć po przesiadce z sRGB oczy wypalają ) ale teraz po eksporcie i odpaleniu foty w przeglądarce (windowsowej, fs....) zdjęcia są mocno przesaturowane. Muszę dodać, że oglądane na telefonie (mimo że to Samsung), macu (nowy Pro) czy po publikacji w sieci wyglądają znowu dobrze (Bardzo zbliżone do tego co widzę w Lr z Soft proofing lub Ps po konwersji do profilu sRGB).
    Czy ktoś może wie dlaczego tak jest. Będę wdzięczny za każdą pomoc bo sytuacja jest bardzo drażniąca.
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  2. #2

    Domyślnie

    To niestety jest sytuacja typowa dla zestawu Win+monitor Adobe RGB. Poprawne kolory będą w programach które posiadają CM takie jak Lr, Ps itp., a przeglądarki MS tego nie posiadają. Z przeglądarkami internetowymi niestety jest podobnie. Jedyna pewna przeglądarka z zarządzaniem barwą, to z mojego doświadczenia tylko Firefox po przestawieniu w opcjach zaawansowanych.

  3. #3

    Domyślnie

    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem. Poza tym czy jeżeli zdjęcie zostało skonwertowane do sRGB w Ps lub wyeksportowane w sRGB z Lr nie powinno wyglądać w przeglądarce tak samo jak w programie obrobkowym?
    Mam monitor CS240 czyli starszego brata Twojego. Monitor jest skalibrowany do przestrzeni natywnej wyświetlacza. U mnie działa to tak: obrabiam zdjęcia skonwertowane do DNG w Lr i/lub Ps bądź CNX2. Jeżeli zapiszę je jako JPG w przestrzeni sRGB to prawidłowe nasycenie barw mam w programach posiadających CM. Jeżeli takie zdjęcia otwieram w jakiejkolwiek przeglądarce Win lub innej bez CM kolory są "fosforyzujące". Poprawne kolory są w przeglądarkach Nikon, Lr, Ps itp. Podobnie sytuacja wygląda kiedy chcę przeglądać moje zdjęcia umieszczone w internecie, tylko tutaj sytuacja dotyczy przeglądarek internetowych. Dla mnie jedyną pewną przeglądarką internetową wyświetlającą poprawnie zdjęcia sRGB na monitorze pracującym w przestrzeni Adobe RGB jest Firefox po odpowiednim ustawieniu w "about config", co było już opisywane na forum.
    Innym, ale trochę bez sensu, chociaż skutecznym rozwiązaniem jest praca na takim monitorze w przestrzeni sRGB.
    Ostatnio edytowane przez mmluty ; 17-04-2018 o 21:48

  5. #5
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Powinno i tak zawsze mam od wielu lat, nawet chrome i przeglądarki win10 wyświetlają wszystko poprawnie sRGB.

  6. #6

    Domyślnie

    jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez stock Zobacz posta
    jak w LR robisz w sRGB i w przegladarce masz sRGB to powinno wyglądac tak samo. U mnie bynajmniej tak jest od zgoła 9 lat juz.
    Tyle, że właśnie jest tak jak pisałem na wstępie i dokładnie tak jak pisze @mmluty. Poza tym nie pracuję w sRGB. Cały obieg pracy jest w AdobeRGB (aparat, LR, PS). Dopiero przed samym eksportem albo konwertuję do profilu sRGB (PS) albo ustawiam soft proofing, podciągam jeżeli trzeba i eksportuję jako jpeg w sRGB. I tu zaczynają się jaja - dokładnie tak samo jak pisze mmluty - kolory są atomowe.
    Oczywiście mogę ustawić monitor w tryb sRGB i tak jechać od początku do końca ale przecież nie o to chodzi.
    Co ciekawe zdjęcia oglądane na komórce (Samsung Note lub mac'u (Pro - retina IPS) wyglądają dobrze. @stock, @koesh - obaj używacie monitorów szerokogamutowych?

    - - - - kolejny post - - - - - -

    Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)
    D750 | D600 | Tamron 24-70 2.8 G2 | Nikkor 14-24 2.8 | Nikkor 105 2.8 micro VR | Helios 44-3 f2 | Sigma 50 1.4 Art
    WYWOŁAJ RAWKA
    ZGŁOŚ SWOJE ZDJĘCIE DO TEMATYCZNYCH

    PODEJMIJ WYZWANIE

  8. #8
    ksh
    Gość

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    używacie monitorów szerokogamutowych?
    Aha. Monitor też mam skalibrowany do przestrzeni natywnej, podświetlenie 100cd, punkt bieli 5500k (i przy okazji pytanie czy nie za ciepło - jakich ustawień bieli używacie?)
    Nie mam zdrowia żeby ogarniać w windows AdobeRGB
    Mam monitor sRGB i na takich plikach pracuję od dawna.
    Kwestia bieli i reszty w monitorze to też jakie masz oświetlenie w pomieszczeniu, podświetlenie za monitorem i do jakich celów idzie materiał widziany na monitorze, tu więcej napisze zapewne Tom.

  9. #9

    Domyślnie

    Ale czemu się dziwisz? Przecież to jest oczywiste. Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.
    Z6II + N 17-28/2.8, N 28-75/2.8, N 70-180/2.8, N 24-200, T 70-300Z, N 40/2.0, V 85/1.8.
    D750/800 + T 17-35, N 24-70/2.8, N 28/1.8G, N 50/1.8G, S 135/1.8 Art.

    było D70, D40, D60, D80, D90, D700, D7000, D7100, D600, D750, D7200, D7500, Z5.

    moje pstryki, na fejsie, instagram

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Zamieszczone przez TOP67 Zobacz posta
    Występuje dokładnie odwrotny efekt jak przy oglądaniu JPG aRGB na monitorze sRGB. Wtedy zdjęcia są przygaszone. Jak masz monitor aRGB, to w programach bez CMS poprawnie będziesz widział zdjęcia zapisane jako aRGB.
    To była pierwsza myśl, jaka mi też przyszła do głowy. Pewnie masz w systemie ustawioną przestrzeń Adobe i "głupsze" programy (albo źle ustawione) używają jej jako domyślnej przy wyświetlaniu wszystkich zdjęć, w tym także zdjęć zapisanych w sRGB.

    Cytat Zamieszczone przez Ostry600 Zobacz posta
    No tak ale fastone ponoć zarządza kolorem.
    Z tym zarządzaniem Faststone to różnie bywa. Podobnie jak z zarządzaniem stosowanym w przeglądarce Windows, która potrafi w innej przestrzeni wyświetlać zdjęcie w oknie, a inną przestrzeń stosować na pełnym ekranie.
    Ostatnio edytowane przez sl011 ; 18-04-2018 o 08:53

Strona 1 z 5 123 ... OstatniOstatni

Podobne wątki

  1. Przeglądarki zdjęć
    By Michal5000 in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 14
    Ostatni post / autor: 08-10-2008, 00:40
  2. Nasycenie koloru
    By Ca in forum Oprogramowanie
    Odpowiedzi: 6
    Ostatni post / autor: 28-05-2008, 10:32
  3. Powazna sprawa - pomozcie prosze !
    By hubymac in forum Nikon - D100-D850, Df
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 11-03-2008, 21:42
  4. poważna sprawa z matrycą
    By czeski in forum Nikon - D40-D90 i D3000-D7500
    Odpowiedzi: 3
    Ostatni post / autor: 15-04-2007, 21:57

Uprawnienia umieszczania postów

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •